CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: shahgti

PENAMBAHBAIKAN ISLAMIK BANK DI MALAYSIA

so sape harus disalahkan?????

keliru la....mcm mane ni..ape fungsi MPS....

bkn nak hina sape2...tp Ustad I ada ckp .... tu la akibatnya kalo CEO beso pon sebnrnye xbelajar Mumalat dan Perbankan Islam.....

Islam itu MUdah....tp kite ni sbgi masyarakat Islam yg nak ikot sgt kaedah kovensional barat....

rate tu riba...riba tu dosa besar...Ya Allah tunjukkanlah jalan kepada hamba-Mu ini....

aku pung dah terjerat dgn bai bithaman ajil ni...penin kepala aku fikir apa nak buat

Post Last Edit by tobby at 14-4-2010 23:53

Post Last Edit by tobby at 14-4-2010 23:52

aku pung dah terjerat dgn bai bithaman ajil ni...penin kepala aku fikir apa nak buat
zztop63 Post at 11-4-2010 17:26

bukan you sorang. persatuan pengguna ada long list of consumers yg terangkap dgn bai bithaman ajil. ditelan mati mak, diluah mati bapak. byk kes disebabkan victims tak berkemampuan utk meneruskan loan (sbb hilang pekerjaan, masalah kewangan dll) & ingin let go komitment tapi tak boleh sbb diwajibkan membayar harga penuh wlpn rmh sudah kena lelong. bila ditanya kpd ulama bank jwb mrk "manusia dipegang oleh akad so wajib bayar".  

Baca sini  http://www.tranungkite.net/v7/mo ... =print&sid=3548

zztop63 Post at 11-4-2010 17:26

syukur... sekarang dah ada pilihan sistem pinjaman MUSYARAKAH sebagai alternatif untuk bai bithaman ajil..untuk pinjaman perumahan... rate dia menarik...

Post Last Edit by cik_lin at 29-12-2010 16:44

saya dah tengok website yang http://www.tranungkite.net/v7/modules.php?name=News&file=print&sid=3548 ini tapi saya tak faham kat term yang ini

"Ambil contoh pinjaman peribadi di sebuah bank A. Pinjaman ditawarkan pada 5.6% setahun sahaja untuk tempoh 5 tahun. Pinjam RM10,000, sebulan bayar RM 213 sahaja selama 60 bulan. Kononnya cukup murah 5.6%! Ramai orang tak tahu, 5.6% setahun itu bukanlah kadar sebenar pinjaman. Sebaliknya ianya adalah kadar nominal sahaja. Dalam erti kata lain, kadar pada nama sahaja. Pinjaman islamik meniru sahaja format pinjaman peribadi konvensional, yang gemar publishkan kadar nominal, dan bukannya kadar sebenar.Kadar sebenar untuk pinjaman tersebut, perlu anda rujuk mengikut kadar APR (Annual Percentage Rate) dalam loan agreement anda. Itulah kadar sebenar pinjaman anda dan ia dinyatakan pada kadar 10.2% setahun".

Harap ader penjelasan.

kalo la BFR tetap 3% je ke.... kan best! dah la harga umah mahal.... sara hidup plak tinggi.... lama2 mau makan pasir ni.... nama je Islam tapi tertindas jugak......

Follow Us
mana ade bank nak rugi.. islam ke tak islam .. untung tetap untung.. dah nama nye bank.

Zaman nabi muhammad dulu ade bank ke? Cam ne diorang buat rumah?
Kenapa sekarang susah nak beli rumah? Bukan nye nak rumah cam istana. Cukup 3 bilik, 1 dapur, 1 ruang tamu, dan bilik buang air/mandi.
Kenapa pinjam RM 300, 000 kena bayar total RM 1,000,000?
Apa lepas bayar 25 tahun .. rumah tuh harga RM 1,000,000?

ni la yg laki aku kata, babi ditukar nama kepada kerbau pendek supaya nama nampak islamic & 'halal' dimakan sebab dah nama 'kerbau'.

adesss....

Dulu aku nyaris nak amik loan dgn bank isle, tapi nasib baik ada kengkawan bagi reminder yg hous ...
shahgti Post at 27-4-2007 10:03

i'm interested with ur post.the way u manage your housing loan. could u explain these (i'm a layman, don't really get these financial terms):

FP
Mortgage to reduce loan
Housing loan overdraft
EPF withdrawal every year to settle the loan.

Thanks very much. I'm in the midst of gathering as much info as possible as i'm kinda lookin forward to buy my very first property.

ni la yg laki aku kata, babi ditukar nama kepada kerbau pendek supaya nama nampak islamic & 'halal'  ...
cmf_comei Post at 4-1-2011 07:39

mcm biasa ku dengar jer statement nih .  sama la cam citer pasal babi yg disembelih ikut cara islam supaya nk jadikan dia halal.

best la thread ni, banyak aku belajar pasai interest kat sini.
Pendek kata, islamic ke, konvensional ke, selagi adanya riba selagi tu la haram. nak bersih semua tu, kita kumpul duit sikit sikit, sampai banyak, beli rumah cash. keta juga begitu.
Tapi orang macam aku ni gaji pun sebulan 1,200 je, rumah sewa lagi, api air, makan pakai, minyak lagi. camna nak terlepas dari amalan riba yg dah berleluasa diakhir zaman ni ye ?

Alhamdulillah le aku tak ada utang loan dngn mana mana bank. last time aku nak apply loan pun tak lepas. tak tau ape pasal. katanya nama aku terlalu bersih sampai bank tak confident nak kasik pinjaman.

Reply 91# winamp05

masa aku apply housing loan, gaji aku cuma RM1050.....lepas pun loan...

Reply 92# Mas916

tahun bila tu ?

Reply 93# winamp05

lama la jugak.....
ehhh...ada beza ka la ni ngan dulu......:re:

Reply 94# Mas916

mungkin ade beza..masa u apply loan bank nampak RM1050 sebulan tu masih mampu utk bayar monthly installment. Tp kalu zaman la ni, gaji RM2500 sebulan pun maybe bank masih tidak confident utk kasi housing loan.

Post Last Edit by gdah at 12-3-2011 14:42

bg aku sepatutnya klu nama islam, mesti tujuannya utk memudahkan. bukan membebankan. tp apa yg kita lihat hari ni, perbankan islam di mesia ni jauh lebih membebankan dr konvensional. bukan xboleh untung, tp kena berpada2. sepatutnya kerajaan mesia yg ngaku negara islam ni kena buat sesuatu utk perbetulkan keadaan. mencemarkan nama islam saja!!

ini link jwpn dr intenet  http://www.zaharuddin.net/perban ... mahal-a-zalim-.html. jwpn ustaz ni munasabah. tp tu la, klu sedikit je perbezaan, mungkin org pun xpertikai. tp, klu bezanya sgt besar, mmg jd isu nak ckp pun xkena.

salam semua..saya baru je register dlm forum ni dan terbaca pulak mengenai perkara pinjaman ni..kebetulan saya dlm prosess untuk buat pinjaman dan masih keliru sama ada konvensional atau islamic..

apa yang memeningkan saya..saya memunyai seorang kawan yang berkerja di bank dan kebetulan dia mmg sentiasa menguruskan mengenai pinjaman..apa yang dia katakan, sistem islamic sebenarnya tetap menggunakan sistem konvensional..cuma nama dan istilah nya saya bertukar..dan sebab jawapan dari dia, saya makin keliru..kalau amek konvensional, saya boleh habiskan bayaran rumah lebih awal dgn buat bayaran lebih setiap bulan..tapi bagi islamic system, rasanye bayaran lebih setiap bulan tidak memberi kesan apa2 kan?

setelah dipikir2..dan setelah baca ruangan zaharuddin.net, saya lebih cenderung untuk kearah islamic..yang penting lepas dari dosa riba..kalau sistem islamic pon mempunyai unsur ribah, dosa tu rasanye jatuh pada pihak yang menghalalkan islamic...

Rate

1

Kita guna islamic ke konvensional ke... dua-dua kena tindas. Haram ke pinjam guna konventional. Bukan kita yang mkn haril riba pun. Kita yang kena tindas beri riba....

Reply 99# lipans

sy mcm pernah dengar tntang isu ni, kat TV, n jawapannya...
dosa tetap dosa sbb kita menggalakkan perkara ni berlaku...

ntahlah...rumah n kreta tu keperluan...sgt2 perlu...
sy tak mampu bli kesh...

tambang bas sgt2 mahal...tak berbaloi...
kalau ada kreta...mmg mahal kena kuar duit bulan2..minyak dsb..
but, at least...last2 jadik kita punye..

kalau rumah, smpi ble nak menyewa..
kalau top up skit...byr monthly installment...
last2 rumah tu..dapat kat kita...

kita takde pilihan...saya takde pilihan...
terpaksa menjerumuskan diri...

ada sape2 yg ada cadangan bg membendung masalah ini...?