CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: shahgti

PENAMBAHBAIKAN ISLAMIK BANK DI MALAYSIA

Yess...jangan ambil sesuatu jika ada berlaku penindasan. Walaupun ia menggunakan konsep yang dibenarkan oleh syarak, tidak bermakna sesuatu boleh diperlakukan sesuka hati. Namun sesuatu yang pasti tentang RIBA juga mestilah dijauhi.

Saya rasa 'Kirawang' dapat melihat perkara ini dengan lebih jelas dalam mini thesis beliau....(boleh bentangkan hasil penemuan tesis  jika tak keberatan) untuk pandangan rakan2.

Originally posted by mat403 at 27-4-2007 12:29 PM
kalau siapa yg membaca "Mingguan Wanita", si Azra ni tgh berbahas konsep insurance konsensional bukan prdoduk haram di sisi agama islam.

riba tetap haram. Azra ni dah sewel kalau dia nak menghalalkan riba (kalau betullah niat dia memang nak menghalalkan riba). so far tak mau buruk sangka lagi. tapi point dia tentang penindasan oleh 'islamic banking' di Msia perlu pihak pengamal islamik banking amik perhatian. yg untung kelak kita jugak as pengguna. my 2 cents.

[ Last edited by  shahgti at 29-4-2007 02:29 AM ]

pasal bank islam housing loan..
aku tak pernah ambik coz aku rase diorang lebih kejam dari sistem konvensional esp bila deal dgn "early settlement" yg telah dikupas. siapa ada follow satu kes (affin bank )yg mane satu customer yg telah membayar utk sekian tahun dan tidak dapat membayar lagi sehingga rumahnya dilelong pada harga market pada masa tu, still berhutang dengan bank kerana sebab yg diterangkan di atas ( pihak bank tolah dari harga loan + profit.

Sistem Islamic Housing Loan hanya sesuai utk mereka yg memang nak ambil bayar tetap selama tempoh yg ditentukan tanpa dipengaruhi oleh keadaan semasa ekonomi sekarang dan akan datang dan tidak terniat untuk menyelesaikan hutang lebih awal, tapi bagi mereka yg suka

ex lecturer aku berpendapat dioarang hanya menukarkan perkataan "riba" kepada term lain jea.
Di india, utk mengelakkan guna perkataan "riba", apa yang diorang buat ialah charges mereka adalah berdasarkan kepada "penjualan borang ".

tapi aku tabik dengan bank islam bila deal dengan kadar interest yg dikenakan bagi mereka yg withdraw duit dari credit card. memang jauh lebih rendah dari bank biasa.cuma yg kelakar akad dia adalah berdasarkan kepada jualan tanah di cheras.. aku nak explain pun tak faham.

siapa ade baca agreement bila buat personal laon dengan bank rakyat, pun aper yg diorang buat pun kelakar..

[quote]Originally posted by putragold at 27-4-2007 12:30 PM
Perbincangan yang menarik. Sememangnya telah ada usaha dari pihak yang terlibat dalam kewangan Islam
agar produk mereka setanding malah lebih baik dari konvensional antaranya mewujudkan alternatif kepada aqad al-bay

Originally posted by shahgti at 27-4-2007 09:09 AM

kirawang & sany forumner kat sini pun agent gak. yes, no harm to be an agent. rezeki masing2.

aku bukannya pertikaikan artikel dia tak reliable sebab dia ejen..aku cakap kat web dia tu ada jugak iklan tentang produk kewangan dia sebab dia ejen

Originally posted by mat403 at 27-4-2007 12:29 PM

kalau siapa yg membaca "Mingguan Wanita", si Azra ni tgh berbahas konsep insurance konsensional bukan prdoduk haram di sisi agama islam.

yup, dia MAA....byk produk yg dia suggest dalam web dia adalah yg dia ckp as saving tu actually simpanan thru insurans sekali,,which are not advisable oleh financial gurus yg selalu cadangkan insuran pada tahap minima and investment & saving adalah through UT/stock direct..aku tak baca mingguan wanita tapi salah sorang ahli yahoo group relexjap yg dia aktif sumbangkan pendapat dia

Follow Us
Originally posted by shahgti at 27-4-2007 10:03 AM

Dulu aku nyaris nak amik loan dgn bank isle, tapi nasib baik ada kengkawan bagi reminder yg housing loan dgn bank islam akan ikat customer until end of loan tenure & customer hv to pay a  ...

masa aku gi bengkel aziz ibrahim tu dia cakap tak byk bank yg offer loan yg bayar 2 minggu seklai ni, tapi dia ada mention bank islam ada offer loan ni....dgn bank2 international yg lain cuma kena comapre semua daily rate...camna lak kekawan ko ckp takde btw aku tak tau sgt loan rumah bank sebab aku belum amik loan lagi...1st umah amik loan gomen

as for duit plastik, kalau local bank aku difahamkan bank islam yg ada the best offer sebab siap dgn coverage takaful utk kredit kita selain charge utk cash withdrawal rendah...n late payment ...tu last year la dalam bulan 6....sekarang ni tatau la kalau ada bank lain yg buat offer ni jugak sebab masa tu kad lain ko kena amik coverage insuran bayar extra

Originally posted by mantan at 27-4-2007 01:46 PM

aku bukannya pertikaikan artikel dia tak reliable sebab dia ejen..aku cakap kat web dia tu ada jugak iklan tentang produk kewangan dia sebab dia ejen

OK. sori salah faham.

Post Last Edit by shahgti at 14-7-2012 02:22

penambahbaikkan perlu dibincangkan panjang lebar

Reply #29 shahgti's post

alamak sorry shahgti, aku tak tanya detail masa tu sebab tak berminat nak amik loan umah, yg dia ckp tu mmg loan umah ...nanti cuba tanya2...rasa zunur ada gi bengkel n join program dia tu mungkin zunur boleh detail sikit..

nanti kalau aku dah commit ngan program tu aku pun nak try jugak utk beli 2nd home..masa tu aku cuba check detail...tapi lambat lagi mungkin masa tu dah byk bank offer islamic finance yg competitive....aku bab2 loan pun tatau sgt sebab aku cuma ada loan umah gomen ngan personal loan saja

citer pasal islamic loan ni..teringat ex bos aku yg tak setuju aku buat personal loan walaupun claim islamic ...aku beli umah loan gomen pun dia kritik...dia pun ada cakap pasal islamic finance kat mesia cuma pakai baju lain saja..isinya sama...n tak menepati struktur asal yg diamik acuan dari pakistan ke mana ntah zaman DSAI dulu...ex bos aku ni simpan duit pun current akaun...dok suruh aku simpan duit beli tanah then baru buat rumah...last2 malas aku nak layan...org byk duit bole cakap macam2

Originally posted by mantan at 27-4-2007 07:55 PM
alamak sorry shahgti, aku tak tanya detail masa tu sebab tak berminat nak amik loan umah, yg dia ckp tu mmg loan umah ...nanti cuba tanya2...rasa zunur ada gi bengkel n join program dia tu mungki ...

buatlah apa yg termampu oleh kita.

saper yg bercadang beli rumah ..elok amik islamic financing...walaupun nampak cam mahal..ianya lebih baik untukjangka masa yg panjang..25-30 thn...
long term..macam macam boleh berlaku...lagi pun kalau konvensional kita tak tau brp kita bayar utk rumah tersebut pada penghujungnya......

aku baru dapat maklumat psal loan  bank islam tu..aku quote sikit2 la ye

"floating rate....quite risky....kalau sanggup menanggung risiko tinggi..okay.....( faham konsep BBA....dia nie terbalik konsep BBA or Ijarah Thumma Al-Bai')

konsep musharakah......macam kat timur tengah buat....

plan nie masih baru...sistem tak support lagik...kena discuss dgn officer (mungkin tahap manager)...baru leh explain....."

[ Last edited by  mantan at 30-4-2007 06:16 PM ]

aper la guna nama islam ni...ish3...tipu punyer olang...lg byk mkn riba...patut ler BIMB dh nk lingkup....

Reply #34 stormriders314's post

sesuka hati ko jer cakap bank islam amalkan riba....inilah alternatif kepada konvensional yg ader skrg ...

Originally posted by stormriders314 at 1-5-2007 09:04 PM
aper la guna nama islam ni...ish3...tipu punyer olang...lg byk mkn riba...patut ler BIMB dh nk lingkup....

bank islam tak amalkan riba. cuma kena teropong sikit kepentingan pengguna instead of pemegang saham bank semata2. nak telus biar telus yg betul2 telus.

Reply #33 mantan's post

oo..bank islam dah ade floating rate yea..
then macam mane dia nak kira profit dia ?
nanti aku nak tanya gak dgn member kat bank islam ni..

Reply #37 mat403's post

ko gi tanya mat, pastu nanti post kat sini detail sikit

Originally posted by mat403 at 2-5-2007 01:39 AM
oo..bank islam dah ade floating rate yea..
then macam mane dia nak kira profit dia ?
nanti aku nak tanya gak dgn member kat bank islam ni..

ko tanya kwn ko tu mat mcm mn kiraannya floating rate nih. nak compare dgn kaedah daily rest. sebab kaedah daily rest ni menyelamatkan pocket money dari membayar interest yg byk bila kita bayar byk2 kali dalam sebulan (contoh monthly instalment rm800 kita pecahkan jadi 4 kali dlm sebulan)...sebab kaedah nih kira baki terakhir tiap2 hari....kalau yg yearly punya kita byr byk kali pun dlm sebulan x guna sebab hujung thn baru dia kira balik...

Ni satu benda yg aku tahu la, baru2 aku diapproach oleh ejen kredit kad Bank Islam, dia offer kad kredit, buat balance transfer boleh bayar berapa yg kita suka, amik berapa lama masa yg kita nak. Apa pendapat anda? Bagus ke tak bagus berbanding dgn kad kredit konvesional?