CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: adi_iskandar

Keje Gomen ke Swasta?

keje gomen loan senang lulus

cmne nak keje gomen ek..?
i mean carenye..
cm swasta kita g interview kn..
keje gomen ade care2 dia ke?
ke same je ngan swasta..
terus g interview..?

Originally posted by binisherk at 24-1-2008 09:43 PM
cmne nak keje gomen ek..?
i mean carenye..
cm swasta kita g interview kn..
keje gomen ade care2 dia ke?
ke same je ngan swasta..
terus g interview..?

keje gomen bukan simply2 je bleh apply...
depends pada jabatan gak, ade yang iklan kat paper.. yang tu
ko leh lah antar resume, mohon...
normally ko kena apply tru SPA.
www.spa.gov.my...
ko submit ape yang patut..then ko also can apply 10 jawatan ..
tempoh sah laku permohonan 1 tahun...
dia akan panggil untuk exam before panggil untuk interview.. (yang ni untuk degree holder)
kelulusan lain aku tak pasti lak...sebab ader mmbr aku tak yah exam pun ..terus dapt panggil interview. dia guna result spm..
jawatan pun depends pada kekosongan...

tapi kalau ko nak start cari pengalaman... start dari swasta...kalau lom ada rezeki dari gomen lg lah...
bila ko dah adapt ngan ngo nye style keje, bila dah masuk gomen tak de masalah nye..

keje gomen ker, swasta ker, skrg ni sama jer...

klu keje swasta, gaji byk keje pn byk
selagi bos x balik, kita x bleh balik
kdg2 kene stayback smpai mlm sbb nk siapkn keje...

keje gomen, gaji sikit keje pn byk gk...
tpi dr segi security baik keje gomen
pencen sok bleh goyang kaki, ptg2 lepak kedai mamak smbil mengeteh...

Reply #84 pilahdelpia's post

yup.. mana2 keje sama je..
asalkan hati ikhlas n jujur keje..

Reply #85 biynio's post

hi biynio...:victory:

slm kenal...:handshake:

yup, betul tu...

keje kene ikhlas & jujur...
keje itukn satu ibadah....

Follow Us
salam kenal pilahdelpia...

Reply #87 biynio's post

awk ni student ker atau dh keje?
avvy tu gmbar anak ker?

dah keje la...
tu gambar anak la.. anak sedara... comey tau budak nih..

for me..nak try dulu keje swasta, kumpul duit byk2 pastu try la gomen lak

Kalo pikirkan,mmg r gomen leh menjamin lepas dah retire nnti,tp tah aq nak swasta gak ...

swasta best. bila da tua nti EPF berkepuk... macam gov len.. dah siap potong awal2.. dapat hampeh jo la.. hehehe.. tapi skang gov nak kontrak2 bagai... letih...

Reply #92 dragger's post

Bila masuk gomen ada dua skim. Yang pertama skim pencen dan yang kedua skim KWSP.

Sebaik je masuk keje, kita akan dipotong untuk KWSP hinggalah disahkan jawatan. Jika pilih skim pencen, selepas 3 tahun berkhidmat, pemotongan KWSP akan dihentikan dan kita akan dapat gaji penuh. Masa tu dah boleh apply untuk keluarkan duit KWSP yg disimpan selama 3 tahun sebelum ni.

Jika kita pilih KWSP, segalanya akan diteruskan seperti biasa.

Berapa duit pencen bila bersara nanti? Bila kita bersara kita akan dapat duit saguhati persaraan. Jumlah ikut perkiraan tempoh perkhidmatan dan gaji akhir. Jika berkhidmat masa berumur 23 tahun dan gaji akhir 4000. Dapat la 100k ++ je.. pencen lak dapat separuh dari gaji akhir iaitu 2000.

Untuk dapat pencen separuh gaji tu, kita kena berkhidmat at least 25 tahun. So, kalau saper join gomen masa umur 31 ke atas, memang dah tak dapat la pencen separuh tu... jumlahnya dah berkurang..

Selama mana kita dapat duit pencen ni?
Bila kita mati, duit ni akan diberi kepada suami atau isteri. apabila suami/isteri pula meninggal, ia akan diberi kepada anak sehingga anak bongsu berusia 18 tahun. Jika ada anak OKU, pencen akan diteruskan hingga anak OKU itu meninggal pula.

Pencen ini adalah mengikut gaji semasa dan bukannya gaji semasa bersara. Jika ada kenaikan gaji, maka pencen akan naik. Contohnya, ayah saya yang bersara pada 1998, pencen dia dah naik 60% dalam 10 tahun ni disebabkan pelarasan gaji dan kenaikan semasa.

Ini sahaja kebaikan utama keje gomen. jadi, sila pikir dengan jelas sama ada nak join gomen atau swasta. dua-dua ada kelebihan masing-masing.

keje private tapi oil and gas. Baru la mantap!! hehe

hahaha..

bagi aku keje gomen ke keje swata ke, semua keje sibuk n kekadang jek rileks.. aku keje swasta tp keje utk gomen.. kalo taknak org gomen keje rileks.. aku kerah aa dorg buat keje aku..

mmg aa dh tradisi, org kate keje gomen tuh rileks.. tp kene aa tgk post ape dorg yg keje rileks tuh.. kalo pegawai mn bole rileks.. kejap2 meeting, kejap2 org dtg cari.. haii..   
kene tgk jugak aa bidang ape yg di keje kan tuh.. kalo bidang yg rileks, keje swasta pn rileks jugak.. kalo bidang keje yg bz, cthnye kat memane keje pn bz..

pendek kata

lelaki=keje swasta/sendiri. sb lelaki kan nak cari rezeki lebih nak tanggung anak bini ditambah pulak skrg inflasi meningkat, so kene carik income besar. kalau keje keras insy rezeki allah bagi sb swasta kan selalunya dinilai dr performance

pempuan=keje government. bagi aku, pempuan sehebat mana pon kene pentingkan family dulu, biarlah org kata keje gomen gaji sikit ke apa sb gaji jatuh no 2. yg penting boleh jaga family. quantity time tu penting bagi seorang isteri & ibu. so pempuan kejelah government or at least GLC sb GLC sekarang pon dah banyak yg bagi cuti sabtu ahad. lagipon sekarang ni pegawai kerajaan dah menikmati gaji tinggi apa..

lgpon, kalau salah sorg keje gomen ni, sekurang2nya masa ekonomi gawat korang suami isteri akan tetap selamat. loan rumah fix kalau guna loan rumah atas nama bini yg keje kerajaan. pastu, kalau hubby yg keje swasta kene VSS takdelah hilang terus mata pencarian, ada back-up di pihak isteri. itupon VS ni jarang berlaku, aku kata KALAU berlaku

[ Last edited by  masnina at 27-4-2008 09:36 AM ]

Reply #93 padlie's post

setuju setuju........banyak nak kene pertimbangkan......tak leh buat sekerat sekerat.....rugi in the long run....kalo before 30 tuh go for it la if ada offer gomen, kalo dah lebeh tuh....uikksss... kene pikir....tapi member2 yang keje petronas ker..or company yang besar2 yang lain...agak kering jugak kene perah....tapi not to undermine orang gomen laaa...byk jugak keje kite, cuma tak lah tekejar2 lepas solat jumaat nak balik cepat2....byk pro and cons.......... just my opion

Originally posted by padlie at 30-3-2008 11:01 PM
Bila masuk gomen ada dua skim. Yang pertama skim pencen dan yang kedua skim KWSP.

Sebaik je masuk keje, kita akan dipotong untuk KWSP hinggalah disahkan jawatan. Jika pilih skim pencen, selepa ...Untuk dapat pencen separuh gaji tu, kita kena berkhidmat at least 25 tahun. So, kalau saper join gomen masa umur 31 ke atas, memang dah tak dapat la pencen separuh tu... jumlahnya dah berkurang..

now pencen dah 58, so umur 31 sempat lagi nak join

aku still berminat kije ngan swasta sbb aku slalu bengang ngan ahkak2 n makcik2 gomen yg mkn gaji bute. :@ :@ :@ kalo aku masuk sama laa sengalll belaka

aku nk keje gomen..eventhough da sedap keje private