CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ila_yamashina

GSTT (Guru Sandaran Tidak Terlatih) - comment!

Close [Copy link]
[quote]Originally posted by ila_yamashina at 27-3-2007 04:20 PM

ko course apa?GSTT ni bkn kat skolah je, kalo ada degree in engineering like electrical,mecanikal, accountasy leh apply kat mana2 politeknik kat mesia.ngan syarat kelayakan yg kita ada relate ngan course yg dioffer kat poli tersebut.kalo ko course accaoun ko send la kat poli yg ada akaun..pastu u/p ke Ketua jabatan perdagangan.yg pastinya course land survey,qs,building amatla dialu-alukan, tapi kalo civil x yah la..dah jadi lambakan dan terpaksa di tolak ke department lain.especiali ke dept math,sc n komp.

Originally posted by embunpagi2309 at 31-3-2007 02:17 AM
aku serik dah jadik GSTT ni.mase mula2 lapor diri dah kene ketawakan sbb diaorg ckp sape nak bayo gaji aku.

pdhal aku lapo diri pon atas arahan PPD.setahu aku skrg kalau nak jadik GSTT kene pe ...

SETUJU.budak2 GSTT kat cn pun cam tensen je.yela gaji kira gaji ari.kalo cuti tak berbayo la gaji.tapi dulu bila time cuti semester depa pun leh cuti,tp baru2 ni ada bdk wat kecoh naik putrajaya, padan muka..terus kena keja walo pon time cuti.kkdg tu dorg ni proaktif sgt sampai menjerat diri sendiri.tapi yg pasti GSTT ni ramai yg bagus2,cuma demand je lebih.tu yg menyampah tu.tapi kalo kat politeknik bila cuti semester panjang dorang kena g KDC (kursus dalam cuti).kursus ni abis dlm j/masa 2 taun.pastu dapatla dip.pend.ok gakla,cuma dlm tempoh dpt gelaran GSTT du yg kena byk bersabo.

queen_eva This user has been deleted
ada lagi ye?..
sb aritu saya pi taklimat posting for ipta untuk negeri selangor..timbalan pengarah pendidikan selangor ckp cikgu kat selangor ni dah terlebih..
n yg posting ke selangor intake kali ni die ckp dah terlebih 200 org, tp pihak dorang tak reject la, just sumbat mana2 sekolah..
lepas ni tak amik dah kot ..akan ditolak ke negeri sabah dan sarawak pulak..

Originally posted by pinkzara at 1-4-2007 01:36 AM

SETUJU.budak2 GSTT kat cn pun cam tensen je.yela gaji kira gaji ari.kalo cuti tak berbayo la gaji.tapi dulu bila time cuti semester depa pun leh cuti,tp baru2 ni ada bdk wat kecoh naik putraj ...

mmg ade GSTT yg mmg betol2 ikhlas nak jadik cikgu.cth sorang member aku.

lebih kurang 4thn dia jadik GSTT,sbb guru beso tu tabur janji2 manis kat dia

yg dia akan tlg member aku ni utk diserap jd guru tetap.yela...member aku ni betol2 komited ngan keje dia.

so mmg kene buli lah sentiasa.tp last2 tinggal dia sengsorang kat sek tu.kiteorg seme dah blah.aku pon jadik mangsa keadaan jugak.

guru beso ckp aku tak layak utk diserap jd guru tetap sbb tarikh perlantikan blm cukup setahun.last2 ade cikgu sek tu bgtau aku nama

aku tersenarai dlm temuduga utk diserapkan.dia sendiri gi tgk kat PPD.aku dah ter'miss' itu interview.nak wat camner,

takde rezeki tapi dlm ati terkilan jugak.

tuan umah , sori sbb terff:

[ Last edited by  embunpagi2309 at 1-4-2007 02:54 AM ]

Rate

1

queen_eva This user has been deleted
Originally posted by embunpagi2309 at 1-4-2007 02:52 AM

mmg ade GSTT yg mmg betol2 ikhlas nak jadik cikgu.cth sorang member aku.

lebih kurang 4thn dia jadik GSTT,sbb guru beso tu tabur janji2 manis kat dia

yg dia akan tlg member aku ni utk di ...

kesiannyer..takper la, maybe ada rezeki lain..
so skang keje cikgu lagi ke?

aku pun apply gak..
saje try..
tapi, biasenye bile leh tau ek keputusan dia ni?
ade interview ke?
ke terus je posting kat sekolah yg ppd arahkan?

Follow Us
agaknya kalo nak senang gi sekolah2 cina kot...makcik aku kata, guru2 yg mcm ni, kalo sekolah cina depa mmg ada peruntukan..sebab pibg diorang byk duit lagipun depa mmg takkan biarkan kelas tak berguru..so if ada cikgu sandaran dan seumpamanya, mmg depa nak...ehh...ni releven ke ek dgn topik ni? btw, mmg kita kena proaktif dlm hal2 gini...mcm adik aku, dia mmg rajin bangat..selalu kena buli, tak kira apa profesion yg dia masuk...sbb jenis buat kerja n tak melawan n rajin n kreatif...neway, dlm. ramai2 cikgu sandaran tak terlatih ke hapa ni..sekolah nak pilih berapa kerat jek..n kalo ikut pengetua yg poyos...rajin, dedicated etc tak bermakna..yg penting crony dulu...yg lain2...jatuh nomor corot..gitulah adat dunia...so if nak apply sekolah pun..carilah pengetua yg mmg berhati murni...only want the best for school...

ila_yamashina This user has been deleted

Reply #18 embunpagi2309's post

ok... agar suma faham...

kali ni pengambilan GSTT adalah under KPM. bukan kita sendiri yang cari sekolah untuk ngajar. kali ni GSTT yang dibuka hanya untuk siswazah. selepas setahun setengah amik kursus dalam cuti kat maktab, akan diserap ke jawatan tetap. pendek kata kalu dapat jer GSTT ni konfom akan jadi cikgu tetap tapi selepas setengah tahun dan tak gaji hari dah. sama jer macam cikgu biasa gaji gred DC41. semua sama ngan guru tetap. takde kelebihan dan takda kekurangan. just title yang membezakan. memang akan diletak di pedalaman. tak pe lah.. kalu kita ikhlas nak ngajar, kat mana

saya nak tanya, jika posting tu apa maksudnya? gaji terus dpt permanent punya gaji ke? kena tunggu pengesahan jawatan bagai? pengesahan jawatan ni berapa lama?

Reply #29 decent77's post

posting = tempat kita akan mengajar nanti

pasal gaji tak pasti..

pengesahan jawatan.. biasanya 1-3 tahun lepas tamat buat kursus kat maktab.. so kalu KDC katakan 1 tahun setengah... so lepas abih KDC baru mohon sah jawatan.. tunggu la dlm beberpaa tahun lak utk disahkan dlm jawatan..

lepas abih blaja kat maktab.. kita akan diberi surat sah lantikan..
lepas tu kita kena mohon dgn SPP untuk proses temuduga sah jawatan..
lepas lulus interview baru dia akan antar surat sah jawatan..

ada kebarangkalian tak jika guru2 Gstt ni tak disambung kontrak...???
yelah langit x selalu cerah kan.......

Originally posted by t@t at 9-4-2007 08:59 AM
ada kebarangkalian tak jika guru2 Gstt ni tak disambung kontrak...???
yelah langit x selalu cerah kan.......

ada, sbb cikgu grad kat luar ramai sgt tak posting lg..once depa posting, penuh pulak sekolah
pendek kata, kabel kementerian kene kuat..

miny This user has been deleted

gsstt

dulu memang gstt ni teruk sikit tapi sekarang dengar2 dah diiktiraf, ramai member kita yang cakap. tapi kalau dapat kite try dul mcam maner kan,

kchadif This user has been deleted

Reply #33 miny's post

you all dh dpt ofer letter gsst ke
untung jika dpt kali ni, tetap dah
aku tgh wait ni jika  2mei xdpt maka punahla harapan nk jadik guru

Reply #28 ila_yamashina's post

you all xtahu ke org tgh heboh pi tmuduga gstt skrg
ni peluang utk kita jd cikgu tau,gerenti serap bkn main-main tau tak

miny This user has been deleted
ofer letter awal/pertengahan mei br diaorang htr,klau ada rezeki dpt lerr....,kalau tak dapat sedih gak sebab betul2 mengharap nie..kat pedalaman pun tak kisah, tak salah kalau kita ikhlas kat mana sekalipun...orang yang interbiu kite ari tu ckp ada 1st n second intake tau..kalau tak dapat yang first yang second pun jadi lerr...kita nak sangat sebab dia under KPM, kawan kite keja kat situ so dia bagi tau gstt skarng confirm akan di serap tetap...

[ Last edited by  miny at 23-4-2007 12:24 PM ]

Reply #36 miny's post

eh ye ke ada 2 intake?eh gaji berapa ye ,saya xpahamla dlm interbiu kata 1300,tp ikut dlm tawaran pula ada degree am a31349,kepujian lak 1649 tu blum tambah elaun 300.yang mana betoi ni.ikut 1300 dulu ke when dh abis kursus br ikut our degree ker
.mana satu betoi ni kt ptengahan mei,tp org tu kt masuk 2 mei
hish xsabo giler dh ni

Reply #37 kchadif's post

sy x tau lak ade 1st and 2nd intake..kalo betul bgus gak tu...tapi yg sy tau..pegawai 2 kate...3mei kite dah kene lapor diri kat sekolah yg kite dapat.(kalo dpt la)....
mksudnye akhir nln ni kite akan dpt result la..

psl gaji..ms interview sy dibgtau...RM1600...elaun ke ape ke xdbritahu plak..mybe ade kot..huhu..alahai lmbtnye nk tau result gstt ni..

ish ish lain betul apa yang korang cerita dengan pengalaman aku.
korang confirm ke apa yg korang ceriterakan tu gstt ??? bukan kpli???

aku ada pengalaman jadik gstt ni. tahun 2005.ni beza gstt dengan kpli dengan guru ganti.

1. GSTT
bukan gaji hari. gaji sama dengan gaji cikgu baru masuk. ikut gred DG41. ada elaun ITKA rm180. skang ni mesti da naik.  masa tu belom ada COLA lagi. kl kat bandar2 besar dapat COLA lagi, huh...masyuk betul jadik GSTT ni.ujung tahun kerajaan bagi bonus, GSTT pun dapat bonus jugak. kalau dulu gstt boleh absorb jadik cikgu tetap tapi dengan ada kursus waktu time cuti2 sekolah tu, tapi skang ni dah diamsnsuhkan. jabatan janji dengan pengalaman jadik gstt, senang nak masuk kpli. tapi 2x aku try apply kpli tak penah nye lulus exam. sampai aku give up nak apply lagi.

2. kpli - skang ni bawah KPM.
dulu2 orang tak panggil kpli sbb dorang adakan kursus waktu cuti bagi guru sandaran.sejak ramai sgt masuk kpli ni, so kursus utk memasukkan cikgu sandaran ni dah dimansuhkan.

err...alamak..aku sambung lagi la esok. nak balik dah.
tata.

p/s : aku ada kabel. sbb tu aku tau.

awak yg terlepas pandang

awak yg xpi temuduga gstt yg baru2 ni.awak x baca dalam surat tawaran ke ttg gaji,elaun ,kursus,title pemulihan diserap ke dll.awak guna kabel tahun bila...mungkin kabel awak punyai maklumat yg x terkini rasanya...