CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: rurouni_khairul

~Perihal Tarian Kuda Kepang Johor~

Kat kampung aku masih ada satu kumpulan kuda kepang yang pakai jampi-menjampi dan black magic ni. Ketuanya kebetulan seorang bomoh.

Dah jarang kumpulan kuda kepang yang betul-betul kuda kepang macam dulu-dulu. Mungkin sebab unsur-unsur yang tak islamik. Yang ada sekarang cuma kuda kepang yang dah dijadikan bentuk tarian.

Originally posted by nhuser at 26-5-2007 10:11 AM

kite pun pernah tengok aksi sebegini. depa lalok, macam kena rasuk. Ada seorang tu selamba aje lompat pagar (tinggi jugaklah pagar tu), sebijik macam kuda. Lepas tu ada pawang yang sedarkan m ...

Kuda kepang yang asal tu memang ada main upacara laa, tu yang guna pawang dgn bomoh tu laa... tapi upacara camtu dah takder lagi kat persembahan kuda kepang sekarang sebab upacara tu memang terang2 haram di sisi Islam. Aku time sekolah dulu pun selalu gak usya bebudak kuda kepang, memang dah takder main bomoh dgn pawang sekarang ni...

adakah betul pakai manderam... ataupun konsep tarian dan muzik yg berulang2... menyebabkan penari seperti di pukau :stp:

Cara ini dipanggil mind control atau HYPNOTIS

Memang byak artikel, ujian yg mengesahkan pukau boleh dilakukan contohnya melaraskan brain wave kita pada frekuensi tertentu dan fokus pada objeck sambil membacakan ratiban tertentu. atau membuka kesedaran bawah separa seseorang melalui pembangkitan emosinya supaya menjadi terkejut,marah, sedih dan takut. Masa ni lah pemukau menyatakan niatnya berulan-ulang. Mangsa tidak dapat membuat apa2. Pukau juga boleh dilakukan dengan mencipta satu "ancho" pada mangsa, satu kod atau arahan yang telah dicipta untuk mengarah mangsa melakukan sesuatu. Cara lain termasuk taktik mengalihkan perhatian, tiada sebarang kuasa minda dilakukan.

SEDIKIT TENTANG HYPNOTIS
centerhypnosis
Sun, 16 Jan 2005 11:10:30 -0800

Hypnosis adalah teknik komunikasi yang dipergunakan untuk
mempengaruhi alam bawah sadar manusia.
Secara singkat ide dasar hypnosis adalah sbb:
Perilaku manusia dibentuk oleh 12% conscious (alam sadar) dan 88%
subconscious (alam bawah sadar). Subsconcious bersifat
netral,dummy,tidak mengerti benar-salah,dan menggunakan penalaran
deduksi. Artinya jika dikatakan "kelihatannya kamu kepanasan", maka
subconscious akan merespon dengan: "kalau begitu saya harus buka
baju" atau "saya perlu kipas untuk mendinginkannya". Sebaliknya
conscious yang menggunakan penalaran induksi akan merespon dengan
melakukan analisa:"Benar-benar panas nggak sih?" atau "Apakah ada api
didekat saya?".

Tidak semua informasi bisa bebas keluar-masuk ke subsconcious karena
informasi itu akan difilter dan dianalisa terlebih dahulu oleh
conscious dengan didukung oleh database yg sudah dia punyai.

Dari pengamatan-pengamatan tradisi kuno spt gejala trance dalam
ritual-ritual keagamaan tertentu, magic, santet,gendam dll,Pioneer-
pioneer hypnosis jaman dulu mulai menyadari bahwa ada cara, timing,
atau mekanisme dimana informasi bisa masuk secara langsung ke
subsconcious manusia. Dan yg sangat luar biasa ternyata jika kita
bisa memasukkan informasi langsung ke subsconcious spt itu, maka
manusia benar-benar bisa bekerja layaknya komputer dimana programnya
adalah sugesti yg kita masukkan itu.
Dalam pengaruh hypnosis manusia bisa melakukan banyak hal yang bagi
orang lain terlihat "tidak masuk akal", seperti tidak merasa panas
saat terkena api (ide dasar dari aplikasi dibidang anastesi),bisa
mengingat kejadian masa lalu (aplikasi forensik dan pastlife
regression),bisa memanipulasi perasaan, penglihatan,pendengaran atau
ingatan (dimanfaatkan dalam terapi thd trauma dsb),atau bisa
menganggap sepatu sbg pesawat telepon (hiburan,stage-hypnosis), dan
masih banyak lagi potensi subsconcious manusia yang sebenarnya ada
tapi tidak pernah kita sadari keberadaannya.

Bagi orang yang baru pertama kali melihat fenomena hypnosis dengan
mata kepala sendiri dan menyadari tidak ada trik, sihir atau tipuan
didalamnya biasanya hanya akan bisa geleng-geleng kepala dan sulit
menerima kenyataan bahwa "itulah manusia", "itulah diri kita".
Bahkan yang lebih dahsyat lagi kita akan dipaksa untuk mereka ulang
pemahaman kita akan konsep jiwa manusia: "Siapa saya", "Siapa
anda",dan "Siapa sebenarnya kita semua".

Follow Us
tarian kuda kepang nih seingat haku tingok live 2 kali jek. tp dua2 tu tgk yg dasat punye tak silap group jemputan tu mmg pure dtg dr batu bahat. mmg ngeri arh tgk, kupas kelapa muda pake gg sampe minom air, makan bara, guling2 rabakz punye, kejor org pon ade, kaco aweks siap kasik bunga, hee hee! panjat tiang lampu sampe atas, memcam lgik yg dasat. adui mmg kecut perut arh tgk. tu pasal skrg kalo dgr jek ade kuda kepang haku pk myk kali nk tgk, psl takot bab2 dorng dah naik sehhh gtu bikin haku takot woo... hati mmg nk tgk tp tak cukup berani..laalala

sekian siket dr pengalaman haku tgk kuda kepang. hik

haha aku tak sokong kuda kepang nih..

tak suka pong dipanggil adat warisan johor

tak ngaku aku org johor suka amalkan syirik ngn sihir

Reply #28 ReuK's post

Aku rase mungkin ia dah wujud sebelum kedatangan Islam...so ade la amalan syirik...tapi lepas zaman ketibaan Islam, unsur syirik harus dibuang.

Tarian Ulik Mayang yang asli pun sebenarnya ade unsur syirik...tapi aku dengar diorang tak recite ayat puja-puja tuh sepenuhnya sebab bile recite sepenuhnya jadik syirik...so diorang cuma nyanyi sampai putri 5 atau 6 kalau silap aku...tak sampai putri 7. Org Terengganu tak penah malu sebab itu memang tradisi sebelum ketibaan Islam.

Pada aku, budaya dikekalkan....unsur-unsur menduakan Allah kita tolak ketepi...

Reply #28 ReuK's post

mmg betul pun......

Reply #28 ReuK's post

mmg betul pun......

setelah beberapa lama menunggu.. aku dapat gak tengok persembahan kuda kepang ni kat majlis kawin sepupu aku last week.. :pompom:
memang gerun siottt.. bila diorang naik syehh tu.. adehh.. ada yang merangkak macam ju-on.. bleh gostan lagi tu.. yang dok skipping laju2 keliling gelanggang tak berenti2.. yang dok jalan mencangkung.. dok mengiring.. yang lagak macam monyet pon ada.. seriau aku nengok...
aktiviti utama.. dok siat kelapa pakai gigi.. kejar lampu rumah orang (nak makan kaca kot..) n makan bunga kat tepi2 tu.. mata diorang jangan laa cakap.. tenung n renung.. dalam takut2 tu aku pon jeling balik..

Assalamualaikum semua,

Aku nak minta tolong yee mengenai misteri kuda kepang nih...Member aku nk buat research sikit pasal misteri kudang kepang ..so dia nak tau kenapa pemain kuda kepang dalam VIDEO YOUTUBE di bawah tu MENGGIGIT KERUSI. Dioang nih semua kene rasuk ngan sesuatu ke ?..Nampak seperti di luar kawalan.

Pls help me....thanks

Video 1

Video2

[ Last edited by  fazamania at 20-12-2007 02:54 AM ]

Reply #33 fazamania's post

Dalam mitos, tarian kuda kepang memang asalnye ade menyeru-nyeru semangat mase tarian dijalankan...aku tak leh nak rujuk mane2? sebab yg bagitau aku nie pun nyai aku...nanti aku cuba buat kajian mengenai sebab musabab tarian kuda kepang nie wujud, ape makna tersirat dalam setiap gerakan dan kesinambungannye dalam masyarakat melayu Johor.

Originally posted by rurouni_khairul at 20-12-2007 11:03 PM
Dalam mitos, tarian kuda kepang memang asalnye ade menyeru-nyeru semangat mase tarian dijalankan...aku tak leh nak rujuk mane2? sebab yg bagitau aku nie pun nyai aku...nanti aku cuba buat kajian  ...

thanks rurouni_khairul......aku pun x faham sangat apsal die leh buat aksi di luar kawalan camtu...aku rasa diorang kene sampuk tapi by who ?.. semangat dari mana ?... ilmu ape ?... pening dok pikir

Reply #35 fazamania's post

macam tarian ulik mayang yang menyeru semangat tujuh beradik puteri laa...bile diseru hingga puteri ke tujuh dikatakan cuaca tiba2 boleh bertukar jadik ribut...tuh sebab kalau ko perasan, tarian ulik mayang utk dipertontonkan pada orang ramai terhad sampai puteri ke enam ajer...diorang tak nak seru sepenuhnye...sebab asalnye tarian tuh dibuat utk memuja semangat laut sebelum nelayan2 turun laut...tapi skrg dah jadik persembahan kebudayaan ajer...tapi jampi serapah telah diubah...

yer ...betol tu.. tapi kalau refer video tu . apsal salah seorang pemain tu sampai boleh gigit2 kerusi ?.. tahu tak bro ?

up sikit..

Di kampung aku masih ada lagi sebuah kumpulan kuda kepang asli, maksud aku yang menggunakan jampi serapah dan pawang. Masih ada lagi aksi-aksi 'mengamuk', telan bara api, makan yang bukan-bukan dsb. Ikut pengalaman aku yang tengok persembahan itu, pernah ada aksi-aksi salah seorang dari pemain [aku sebutkan pemain, bukan penari, sebab ini bukan persembahan tarian kebudayaan. Yang ini lebih kepada mistik] yang dah naik 'syeh' mengejar orang sampai ke atas rumah.

Pada 30hb Disember 2007 kumpulan itu akan mengadakan persembahan di salah sebuah rumah kampung kami, yang kebetulan ahli lama kumpulan itu. Kalau aku berkesempatan balik kampung, akau akan videokan, dan boleh dikongsi bersama.

Tak banyak dah kumpulan kuda kepang yang asli sekarang. Maksud aku yang menggunakan jampi serapah dan pawang itu. Di kawasan Pt Jawa, kalau tak salah aku, kumpulan dari tempat aku itulah satu-satunya yang masih ada.

Reply #34 rurouni_khairul's post

Pembetulan; bukan masyarakat Melayu Johor, tapi masyarakat Jawa.....