CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: rurouni_khairul

~Perihal Tarian Kuda Kepang Johor~

Originally posted by blackpurple at 26-12-2007 05:20 PM
Pembetulan; bukan masyarakat Melayu Johor, tapi masyarakat Jawa.....

Majoriti melayu di Johor memang ramai Jawa...

Reply #36 rurouni_khairul's post

trg dgn johor....ada link kerr???

Reply #42 iza_yuss's post

Ala...itu aku cuma nak tunjukkan pertalian ajer...

aku slalu tengok kuda kepang ni..pemain mmg betul2 mabuk spt berada kt alam lain..diorang ada extra power boleh buat mcm2 aksi..kupas kulit kelapa pkai gigi..pecahkan kelapa kat dahi..makan bara..panjat pokok..isap rokok terbalik.makan bunga..paling dia suka bunga kenanga sbb wangi..ada gak diorang buat buat aksi lawak..suh je buat apa mesti diorang buat sbb masa ni pemain tu x sedar..penonton kene hati2 kalu asyik masyuk tengok boleh terlayan muzik kuda kepang tu boleh jd mabuk skali..muzik x boleh berhenti nnt pemain tu mengamuk..

bila dah dkt ending, sorang2 pemain kene panggil gi dekat bara+kemenyan..masa tu ada la sorang ni baca ayat2 pulihkan dia balik..pas pulih mmg lemah longlai la pemain tu..baru dia terasa penat!

bapak aku join team kuda kepang ni..dia pemain muzik kuda kepang..slalu kalu kenduri kendara kat kg team dia dijemput buat persembahan

kat tmpt aku neh...ramai bdk2 skola yg ade isim....bdk2 isim neh bl tgk kude kepang....bl yg menari kude kepang da naek myk....dia pon same gak naek gile...leh gadoh kate nye...aku mmg tak minat nak tgk kude kepang lg....sbb takot sgt...hehhe

ada banyak versi pasal asal usul kuda kepang nie, kuda kepang mmg asal dari keturunan  orang jawa. cerita asalnya tak pasti sama ada wujud sebelum islam atau selepas islam disebarkan di tanah jawa.
versi yang aku dengar, kuda kepang nie mmg digunakan sebagai salah satu alat atau medium yang digunakan wali songo di tanah jawa pada waktu itu untuk menarik minat orang jawa yang beragama hindu menganut agama islam. samelah mcm kumpulan gendang orang jawa tue.
asal kuda kepang ini mengesahkan tentang sirah Rasulullah yang berperang dengan menaiki kuda, ada juga yang berkaitan cerita Nabi Sulaiman dengan bala tenteranya yang berkuda. tapi waktu tue wali songo tak ajar mentera2 yang salah nie, hanya gerakan atau tarian sahaja. tapi setelah wali songo meninggal dunia dan masa silih berganti. ada orang2 jawa yang masih berpegang kuat pada hal2 mentera nie atau berpegang pada kejawen telah memasukkan unsur2 ritual dalam permainan kuda kepang.

Follow Us
lame dah tak tgk kude kepang...dulu kecik2 mak rajen ajak tgk...now mak da tak berani tgk...aku pon tak berani gak...cume dl ade student aku neh...men kuda kepang...dlm badan dia ade isim kate nye..bl aku tnye pe best nye ade isim...dia kate mase isim tu dtg leh nmpk puteri ramai2...syiok kate nye...

lame dah tak tgk kude kepang...dulu kecik2 mak rajen ajak tgk...now mak da tak berani tgk...aku pon  ...
md_nana Post at 28-2-2011 22:55

ayohh, bleh nampak puteri ke? sah2 la tue jin...

Reply 48# aiskrimvanilla

betol...klu org kene histeria n dia ade dekat situ...dia pon akan kene gak ler...belari laju2 n jaoh2...pas tu nmpk ler puteri cantek2 kate nye...

ade jugak yg isim nye di kunci dgn ustaz...hmmm derang ni kate nyeee ade misai harimau ler bagai....bdk silat pon ade jugak yg isim...tp tak semua ler..

Reply  aiskrimvanilla

betol...klu org kene histeria n dia ade dekat situ...dia pon akan ke ...
md_nana Post at 2-3-2011 12:10

bab isim nie ssh nak ckp. ada isi yang dibenarkan dan juga yang salah.

bab isim nie ssh nak ckp. ada isi yang dibenarkan dan juga yang salah.
aiskrimvanilla Post at 2-3-2011 12:43

tp aku mmg tak suke btol yg menggunakan isim d jalan yg salah. antare nye ialah bergadoh...pe nak jadik...klu dia gune atas kebaikan...tapek la..

tp aku mmg tak suke btol yg menggunakan isim d jalan yg salah. antare nye ialah bergadoh.. ...
md_nana Post at 2-3-2011 12:48

kalo guna utk gadoh tue biasa isim jin la tue.. hamponnn!!

Reply 52# aiskrimvanilla

bdk2 x matang....

aku pernah tgk kuda kepang sebelum ni.. skali je la.. masa kenduri kawen kt muar.. buat malam... pantang nampak warna merah..mmg ditenung je.. agak2 xtahan ade je yg keluar lompat pagar 'gelanggang' tu.. ketuanya bg makan bunga warna merah.. xpasti la bunga ape..