CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5563|Reply: 36

need opinion and advice...VERY URGENT..

hai..

ade satu problem nak mintak opinion yg bernas and serius..

macamnih..

A  adalah anak tak sah taraf yang dah kematian bapa. A merupakan anak sulung lelaki. A ade adik pompuan dan yg bongsu adik lelaki..

2 hari lagi adik A nak menikah.. Oleh kerana A anak tak sah taraf, jadik adik bongsunye akan jadik wali utk kakaknye..

A mintak jasa baik mak dan adik pompuan die kalu boleh buat lah nikah kat pejabat kadi jek..tanpe jemput sedara mara,jiran tetangga utk menjaga air muke dan maruah die serta mak dan arwah bapanye..Nanti kenduri bersanding ape2 tuh barule nak buat besar2an..

sebab kalu nikah di masjid dgn jemputan, tentu nanti jadik buah mulut org sbb si abg tak jadik wali..

tapi ..adik pempuan die tetap berdegil nak buat kat mesjid dgn hadirin pelbagai..Dengan alasan bakal suami die cucu pertama yang nak bernikah.So nak buat kat mesjid gak.

utk  makluman, mak A adalah mualaf yg tak mengamalkan cara hidup islam dan adat melayu..So, mak A tak kesah majlis nikah buat kat mesjid sbb pada die benda yg dah jadik, tak perlu nak dijaga aibnye..(senangnye...Dah buat dosa kalu x malu pun..jg lah maruah anak yg tak berdosa)

sebb adik dan mak die nak buat kat mesjid, jadik A bercadang xnak datang nikah adik die. So, kalu org tanye bolehla ckp die xde, kat oversea ke hapa..Lebih 2 marhala..bole la gune wali hakim atau adik die.

Tapi si sengal adik die dgn mak die nih, seboleh2 nak die datang gak ..
kalu die tak datang mak die ckp mak die akan kecik hati dan tak maafkan die..

so sekarg A dalam dilema sama ada nak datang majlis tuh atau tak..
selain tu die pun tertekan sbb mesti status die org akan tau, walaupun org tak bertanye direct.

Macammane ye nak buat..nak datang ke xnak..Atau ade cara lain yg tak mengaibkan si A.

Rate

1

aku agak ko salah seorg watak dlm criter nieh...

heheheheheh:bgrin:

ok lah pendapat aku kl betol2 dia nak jaga air muker... takyah g lahhh....

cakap masuk sepital ker... sakit perut ker.. auat g obersea cam yg ko cakap tuh..

tp adik ngan mak dia tak kisah mulut org.. soo kl tak kisah... dia g jer lah majlis tuh... cakap jer abangnyer tak yakin leh walikan... alaa aku rase tak ramai jer yg bawak mulut.. nnt sehari dua diam laa tuh......yg penting majlis jalan.. lengkap.. lauk pauk sedap... mesti tertutup mulut org pasal wali tuh

atau suh si A tuh pakai subang sebelah... ermmm rasenyer ramai yg tak setuju kl abangnyer pakai subang sebelah jadi walikan...

..anyone... opinion?

Rate

1

Tapi si sengal adik die dgn mak die nih, seboleh2 nak die datang gak ..
kalu die tak datang mak die ckp mak die akan kecik hati dan tak maafkan die..

tak datang..tak maapkan
kalo aku jadi A... tak maapkan mak A pasal mak A, A jadi anak tak sah tarap   

pendapat aku...tok sah pi ke masjid..buatlah alasan kena chicken pox ke atau kena outstation ke atau apa2 lah yg masuk dek akal
malas nak layan cakap2 org nih....

Rate

1

TAK YAH DATANG
CAKAP KENA DENGGI TAKLEH BANGUN

apa yg payah benar?  ingat senang ker nak jadi wali.... nak jadi wali bukan boleh main tangkap muat... adik A tu LAYAK SGT KER nak jadi wali? memangla ada turutan dia... kalu pun datuk tak de... minta la dia nikah pakai wali hakim... tu laggggggiii selamat... keturunannya lebih terjaga... sbb syarat2 semua ditgk dgn baik... ko leh GERENTI KER, adik A tu tak pernah tinggal solat? tak pernah buat 'ringan-ringan'? tak pernah tinggal posa?

Jawapan aku./... guna wali hakim... cakp secara private ngan hakim... selesai masalah

apa2 hal... leh tak ko kim salam kat si A tu... kerana dia tau dia tak cukup syarat nak jadi wali adik dia... tindakan dia tu patut dipuji... sebb baper ramai org kat luar tu... sanggup membelakangkan tuntutan sebb nak tutup malu... kesannay pada keturunan anak tu nanti kendian hari.... Wa respect u...A...

Rate

1

pandangan aku.

SURUH A PEGI. TAPI LEPAS MAJLIS NIKAH ABISH. konon2la kete broke-down ker, berada kat utara/selatan/timur tanah air so then tak sempat catch-up with majlis. Suruh adik laki jerk proceed jadik wali. Mak die boleh buat anak die jadik tak sah taraf, takkan anak lambat dtg majlis adik pun nak marah kan? bukan tak dtg langsung....CUMA SENGAJA TERLAMBAT DTG SAJE

Rate

1

Follow Us
errr....pakcik takde ker?

Reply #7 meow_tompok's post

pakcik ade..tapi kan kene ikut turutan..lagipun adik die dah cukup umur..

Reply #5 ma'cherieb's post

kalo pake wali hakim...org x tanye gak ke..abg ade jek, sihat ganteng lagi..tapi xleh jadik wali..

lagipun aku penah g kawen kawan aku yg pake wali hakim...mase nikah tok kadi sebut lebih kurg cemnih.."aku nikah kan ko..polan bin polan dgn polan binti polan BERWALIKAN HAKIM......bla...bla.."

ha, maknenye die sebut le dgn terang dan jelas BERWALI HAKIM tuh ms nikah..

akak x paham ape maksud anak x sah taraf tu...anak harram aka luar nikah ke?..ke anak di mana mak or bapak die bkn warganegare mesia..then cmne adik2 die bleh jd sah taraf plak?...ke derang same mak laen bapak?...ke derang sume anak x sah taraf?..

:geram: :geram:

letto- yakinkan ku berdiri, di tempat tanpa tepi, bolehkah aku..mendengarmu...:love:

Reply #10 philipinoe2's post

mebi kan
masa mak dia beranakkan dia tu mak dia tak kawin ngan bapak dia
lepas mak dia kawen bapak dia baru adik dia diberanakkan

ok..pendapat aku

1. ko tuan rumah so ko leh decide le kat mana nak nikah...habis citer....so buat la kat pejabat kadi pasal nak cover kemaluan nko..ehh nko plak..si A nih.... kena berkeras sebab dia nak menikah dengan adik A...so keputusan belah pempuan akan memihak...

2. kalau susah sangat, nikah kat pejabat kadi senyap2...then nikah tipu2 kat masjid supaya belah laki2 puas hati cucu pertama la konon....ehh boleh ke nikah memain??? ntah ler janji wa jawab

Rate

1

Reply #10 philipinoe2's post

ko ni betul ke tak tau..
aku xleh le nak explain daring2..sbb aku ingat nak bg si A bace..kang kecik ati plak die bace..

anak x sah taraf tuh..cam mak pak die terkawen sebelum nikah..

Reply #12 DewaGanaZ's post

betul ckp ko..patut yg laki ikut le kehendak pmpuan kan..sbb ni dah libat kan maruah family die.. Tapi laki tuh nada2 xnak..

yg aku pelik adik dan mak si A ni lagi pentingkan bakal laki/menantu die dari anak die sendiri yg terpakse menanggung malu (A lah..)

apelah salahnye nikah kat pej kadi.aku pun x paham lah si laki tuh pun. Dah lah kawen sume mak si A ni support sume bagai..hantaran siap hutang lagi. Mintak nak nikah kat pejabat pun xleh compromise lgsung..

btw, aku bukan A tau..aku teman yg bersimpati jek dgn nasib die..

Reply #11 MelahJanda's post

mane ko tau melah?...ko ade ke mase mak A tu kawen ngan bapak die?...:geram: :geram:

melah, slamat tinggal.... doakan aku berjaye di negare org k..(United State of America, bkn repablik bangla...:puke: )

Originally posted by easy81 at 1/6/07 05:27 PM
betul ckp ko..patut yg laki ikut le kehendak pmpuan kan..sbb ni dah libat kan maruah family die.. Tapi laki tuh nada2 xnak..

yg aku pelik adik dan mak si A ni lagi pentingkan bakal laki/menan ...

susah2 ko explain ler kat bakal laki adik A ni kenapa nak sangat nikah dipejabat kadi...

wa dulu nikah lain plak citer, pengantin pempuan plak yg kena dengar cakap wa...gengster betul wa mase tu......

Reply #16 DewaGanaZ's post

dah explain kat bakal laki adik die tu..tapi degil gak nak buat kat mesjid...nak jemput kawan2 medic die, tok mak nenek die sumer...Serabut la ini org..

aku pun nasihatkan A takyah pegi sbb org tak pikirkan maruah die, buat ape die nak pk utk org. lagipun kalu die xde bukan adik die xleh kawen pun..

Originally posted by meow_tompok at 1-6-2007 03:00 PM
pandangan aku.

SURUH A PEGI. TAPI LEPAS MAJLIS NIKAH ABISH. konon2la kete broke-down ker, berada kat utara/selatan/timur tanah air so then tak sempat catch-up with majlis. Suruh adik laki jer ...

aku setuju..mber aku pnh wat mcm nie..tapi die bukan anak x sah taraf..cume die takut tu je...

Originally posted by easy81 at 1-6-2007 05:46 PM

dah explain kat bakal laki adik die tu..tapi degil gak nak buat katmesjid...nak jemput kawan2 medic die, tok mak nenek die sumer...Serabutla ini org..

aku pun nasihatkan A takyah pegi sbb org tak pikirkan maruah die, buatape die nak pk utk org. lagipun kalu die xde bukan adik die xleh kawenpun..

hmmmm...ape la hai .... mesti suffer gile si A ni........
kalo aku jd A...aku mmg tak pergi ................ confirm !!

kalo aku nak jaga hati pun...cam diorang suggest kat atas nun ..........
pura pura laa sakit ker ........ datang lambat, kete break down ........... ader outstation ..........
keje emergency .... bla bla bla dan sebagai nyer.........

tak de sorang ke yg backing A nih dlm famili dia.....
hampeh btul ........mesti dia kecewa............ sabar la ek ..........

Bagi aku, 'A' boleh datang kat masjid tu,
Cuma Adik Lelaki dia tu kena pergi pejabat kadi dan wakilkan kepada hakim.
Nanti kat masjid kadi yang akad nikahkan.
Masalah berwakilkan hakim oleh siapa tak timbul kat sini.
Adik laki laki dia sebagai wali je bukan jurunikah...
Urusan wali semuanya di buat di pejabat kadi...dan mereka lebih arif tentang ini...
Takkan nak tutup malu kita nak membelakangkan agama...

12Next
Return to list New