CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: easy81

need opinion and advice...VERY URGENT..

kalu aku pun aku tak pegi masjid tu
kata ada urgent outstation..
kalu tak nanti kesian A..
takdak sapa nak bermenantukan dia

tak yah pergi tetapi buat alasan yang sesuai dan tak menyakitkan mana-mana pihak...  ikut jer advise kat atas tadi.. pergi dan makesure sampai setelah nikah selesai...

cakap lah A tu pekak...takleh jadi wali..
tak pun suh A tindik tinge hehe

[ Last edited by  tangent_talker at 3-6-2007 12:24 AM ]

...subhanallah...

...in the first place...patut ke si A nie berasa malu dan rendah diri hanya kerana dia anak tak sah taraf???...sehingga terpaksa bersusah payah menyembunyikan keturunan dia dan asal usul dia??...hina sangat ke diri dia tu??

...ada ke hukum dalam islam yang mewajibkan anak2 tak sah taraf nie untuk berbuat demikian??...ie...menyembunyikan atau merahsiakan status mereka??...

...well...yes...no one is proud to be anak yang tak sah taraf...tapi...what choice yang dia ada??...dah dia dilahirkan sebagai anak tak sah taraf...tapi...bukankah dia jugak sama cam kita semua??...segala kebajikan yang dia lakukan buat diri dia dan buat masyarakat akan berbalik pada diri dia sendiri??...cuma...there are certain things yang dikhususkan buat mereka...one of them ialah mereka tidak bley menjadi wali..

...jangan salah faham...aku bukanlah nak suruh si A nie terang2 buat announcement yang dia nie anak tak sah taraf...tapi...aku rasa dia nie over reacting sikit lerrr...hari yang baik...majlis yang baik...tak patut dia rosakkan ngan membuat adik dan mak dia bersedih...

...kalau mak dia dah bley menerima kenyataan yang dia tu anak tak sah taraf...kenapa dia tak bley nak terima kenyataan tersebut??...what ever dia lakukan...no matter apalah yang dia buat...he cant change his status...sampai mati status dia tetap anak tak sah taraf...

...stigma masyarakat...persepsi masyarakat kita khususnya memainkan peranan yang penting dalam hal ini...and we have to change our perception on this issue...anak2 tak sah taraf nie tak sepatutnya kita asingkan dan caci mereka...instead...kita sepatutnya membimbing mereka agar menjadi anak yang soleh yang bley berbakti pada ibu bapa mereka...masyarakat dan agama...bukan mengenepikan mereka dan alienating them...islam tak mengajar kita untuk berbuat demikian...

...mak bapak mereka mungkin telah tersilap dan berdosa...tapi mereka nie??...turut sama berdosa ke??...tidak bukan??...sebab yang aku tau...anak2 yang lahir nie...tak kira status mereka...sama saja...bak kain yang putih...free from sins...cuma...yang kesiannya...anak2 tak sah taraf nie lahirnya diikuti ngan hinaan masyarakat sekeliling...dan...kadang2...yang paling sedih...turut dihina oleh kaum famili sendiri...

...nasihat aku...cakaplah kat A...terimalah hakikat dia tu anak tak sah taraf...takde apa yang perlu dia malukan...akan tiba jugak satu hari nanti dia kena berterus terang ngan orang lain akan kedudukan dia...lagik cepat dia terima kenyataan...lagik tenang perjalanan hidup dia...to hell ngan mulut orang2 sekeliling...bila penat...akan diamlah mulut mereka nanti...

...ps...anak yang tak sah taraf that grow up into a fine young man is much2 mulia daripada anak yang sah tarafnya tapi hanya pandai merempit saja...

[ Last edited by  blackmore at 3-6-2007 03:46 AM ]

siannye dia... kalo haku... mungkin haku x pi kot... org x pk pe yg haku rasa... wat pe haku sesusah nak pk pe yg org rasa...?

Reply #1 easy81's post

nape laa jadi cam ni ...
nape laa perkara yg ambik masa setengah jam hingga sejam tu ... jadi masalah sampai tak nak datang ...

so what kalau owang tau A tu anak tak sah ... atau anak haram ...
btw .. bukan salah A tu nak jadi cam tu ....

tu salah mak ngan pak dia ...

so kalau orang tau pun .. biar laaa ... xde maslahnya ...
nak malu ape .. bukan salah A tu sendiri ...

datang aje ... tunjuk sifat A tu lebih baik daripada mak pak asal dia ...

a better person .. and a wiser one ..

Follow Us
untuk pengetahuan sume..majlis adik A dah pun selamat semalam pagi kat mesjid depan umah die..A pegi..Tapi memg aku kesian nengok keadaan nya, sampai tersebak jugak daku. Pakcik2 sedara dgn jiran2 sume dok ingat dielah walinye. sampai masa menikah, sume suruh si A dok kat tepi kadi. Tapi, kadi tanye,(dah la peke mic),walinye abg ke adik..sbb nak serah pada wali hakim..

so, bile ckp adik, sume dok terpandang2lah.. tapi sib baik tak rame yg tanye. cume sorg pakcik belah arwah bapak A yg ade tanye.

lepas menikah tuh, si A ni plak yg menangis..yang adik nye langsung tak pg kat abg die..Seronok2 jek bergambar sakan dgn family laki die.

Aku rase A nih jenis tak berdendam..walaupun die nangis2 tuh,mungkin sbb malu + gembire adik die dah kawen, tapi die buat cam biase jek lepas tuh..

alhamdulilah..dah selesai sume..lauk pauk pun sedap mungkin antara faktor boleh buat org lupe hal wali itu..

pada forumers..thanks bg pendapat korg..Kalu aku memg x datang.. Tapi apeape pun si A dah buat decision die..
Selame aku kenal A ni, die memg selalu mendahulukan mak die dr segala2nye..Tapi kadang2 die yg mcm tak dihargai dan tak dipeduli...
Itu yg aku kesian sgt tuh..

Alhamdulillah...selesai pun majlis. Soal A bersedih, yg adiknya happy sakan tu biarkan jelah, kan kita ni ada bahagian masing2.

ha... dah setel dah bab nikah.. alhamdulillah...

aku dulu pun ade kes lebih kurang cam gini lar... beza nya sumer pun sah taraf, tp adik laki aku yg sulung ni tanak mewalikan aku, sbb gado ngan aku... (biasalar gado adik badik) so aku pun nangis dua tiga mlm lamanya... so nak tak nak aku angkut adik laki aku (dua org je lelaki) pi pejabat kadi utk interview wali sumer lar... (kan kena interview bawak saksi bagaikan sebelum tuh)...

ari aku nak menikah tuh adik laki aku yg sulung dtg plak kat mesjid tuh... sah2 lar wali aku masa tuh adik laki aku sorang lagikan... dia dah standby tepi tuk imam tuh...peh tuh imam aka kadi tuh pun heran lar, nape bkn dia yg jadi wali (imam tuh kenal famili aku dan salasilah keluarga aku lar kiranya)... dah imam tuh suh adik laki yg aku gado tuh jabat tangan ngan dia, padahal dlm kertas pendaftaran tuh dah tulis nama adik laki aku yg sorang lagi tuh... peh tuh masa aku pi amek sijil nikah aku tengok part wali tuh dah macam kelam kabut skit, sbb nama si abang, tapi ic si adik...

aku pun maleh lar nak pikir panjang2...

la... kalu org tanya pun naper wali hakim cakap jer la... saudara lelaki semua masih tak cukup syarat... dah... org selalu pandang remeh hal wali ni... tapi tak tau, tu salah satu yg tentukan hasil perkahwinan tu nanti...

unless adik laki dia tu memang belajar kat sek pondok no hal la...

syukur alhamdullilah majlis dah selamat.

tapiiii....nape si A nak malu. mak die tak malu pun. sungguh brutal mak si A.

aku rasa la kan... better rujuk mslh ni kat pejabat ugama....
mintak pendapat bagaimana.... then 1 lagi mintak derang tlg check kan... wali aqrab....yg boleh nikahkah adik pompuan dia tu....

tp....aku rasa....lebih elok bg wali hakim.... tp mungkin kene aqad wakalah....maksudnya....wakilkan kpd wali hakim tuk aqad nikah tu.... byk apa org buat mcm tu....atas alasan tidak yakin dgn kesempurnaan sbg wali....aku rasa this is the best solution....

aku rasa.... nk jd wali nih bukan boleh pandang enteng....siapa2 boleh jd....mmg Ugama mengutamakan wali aqrab.....tp jika dihalusi....layak ke kita nk menjadi wali? kita menjaga x adab2 tuk jd wali? cth mudah....ada x kowang org lelaki kencing berdiri? so....kalu ada...dh dikira x layak... fikir2kan lah...:lebai:

Reply #28 rissa_razz's post

laaaaaaaaaaa aku terlambat bg idea la pulak.....

Reply #33 afja's post

takpelah terlambat pun..aku mewakili A appreciate u'r idea..

psst..ko ni yg glamor kat thread abg kangkong tu kan..

Reply #34 easy81's post

erks....siapa la menjaja cerita tidak benar nih...

( kaka pinoe n kaka melahjanda lg glemer taww )

Kalau aku A aku pergi sahaja.

Sebab aku  bukan bersalah atau berdosa apa apa
Surat lahir aku bukan aku yang buat.

Siapa nak kata apa katalah sampai puas.
Sesiapa yang mengaibkan orang lain walaupun  didalam hati, tidak didengar orang. Apalagi kalau mengumpat, keluarga sendiri atau keturunan sendiri akan berlaku keaibkan yang sama, satu masa nanti.

Kalau tidak percaya cubalah. sudah banyak bukti.

A patut senyum dan relax sahaja. Tiada sebab malu secara peribadi.
Yang malu sebenarnya emak A.
Kalau A mengambil berat tentang emaknya. Maka A cari alasan yang baik, jangan datang awal.

kesian kat A...tp sue x prnh tahu lak yg anak x sah taraf xleh jd wali utk adik pompuan dia......

12
Return to list New