CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: my-alja

PhD -

itu yg dah biasa beranak. kalau yg baru anak sorang...mcm tak reti nak cope.

tak reti nak cope??? hendak seribu daya tak hendak seribu dalih.................

org ade phd ni pelik2

regards

org ade phd ni pelik2

regards
zarul427 Post at 1-12-2009 23:27

ape yg peliknya bro?....sama jek

tgh pening nk apply phd..
asal dpt projek...my sponsor tak approve...

bosan btol..
mmg leceh nk "match" projek ikut kehendak sponsor n kesediaan supervisor.

Salam,
amat menghargai info yang diberi dalam perbincagan topik nie..dari 1st samapai page 21 dah nie...cuma nak tanya sikit(ulang 1st thread punya soalan actually hehee)
macam nie..let say saya ni dah berkeluarga(3anak+1bini jer hehee) and of course dah 7~8taun bekerja..
semestinya dalam umur cenggini dah ada banyak komitmen..macam rumah insurans utang2 sikit etc..
saya insyaallah akan habis mba taun depan dan plan nak further phd (sbb nak tukar bidang..masuk line academician laks..skarang nie keje kilang sebagai kuliketif jerr)..
tajuk proposal and mana universiti nak buat semua dah ada dalam plan(2~3 tempat gaks sebagai backup..plan ke UK)
setakat mba ni saya korek tabung epf and tabung ayam kat rumah huhuuu..
soo persoalannya..
1) katakan saya dapat scholarship dari univ local..maybe under SLAB etc..elaun di oversea macam dah cukup sebab ada member 2~3 org di UK la nie kata elaun dari Malaysia(dalam 850pound) lebih dari mencukupi(duduk luar bandar)..sooo elaun kat Malaysia dapat ke ek?phd rm2500 je kan??ada potensi gomen kasi lebih ke kalo kite ada pengalaman industri 7~8 taun nie?cam tak cukup jer rm2.5k tu nak bayar komitmen kat malaysia huhuu..

2) kes kedua..untuk dapat hadiah latihan persekutuan tu kena kompem keje dulu kan..maksudnya saya kena keje as lecturer guna MBA tu pastu after 3years and confirm keje baru leh apply phd?gaji jalan n elaun oversea jalan..mmg preferred yang nie tapi nak menunggu confirm tu yang payah tu..momentum dah hilang..sooo ada ke sesapa yang ada pengalaman masuk keje jadik lecturer pastu terus universiti antar pi wat phd??boleh ke pi cara camnie?

alternatif plan adalah buat dimalaysia..cuma selepas review komen dalam pages nie better buat kat luar kan..more exposure..and bidang saya ni masih baru(Supply chain management)

komen dankritikan amatlah dihargai.

TQ.

505# bezita60

Follow Us
Salam,
amat menghargai info yang diberi dalam perbincagan topik nie..dari 1st samapai page 21 dah nie...cuma nak tanya sikit(ulang 1st thread punya soalan actually hehee)
macam nie..let say saya ni ...
madnod3 Post at 12-12-2009 22:15

wah...encik matnod ni mesti kelakar kalau jd lecturer..
sy cuba jwb setakat yg sy tahu..ok.

1) elaun  bulanan jika di UK..secara purata lebih kurg 850-900 pound sebulan (. tp jika bawa anak isteri...masing2 akan ada elaun tambahan. kalau tak silap, spouse akan dpt 100pound. utk anak2 pun akn dpt, tp tak ingat bape jumlahnya. cuma bilangan anak yg ditanggung tu, kene semak semula sebab ada had. kalau tawaran diberikan dr peringkat sarjana, elaun gaji di malaysia..lebih kurang rm1700 setiap bulan (fellowship). elaun utk phd..maybe around yg ditulis tu (rm2500). tp..nilai elaun di malaysia kene tgk gred tangga gaji jugak...sama ada pelajar pergi sbg tutor/ pensyarah/ fellowship (nanti sy terangkan dlm jwpn kpd soalan 2). tu membezakan elaun bulanan di m'sia.

berbalik kepada 900 pound. jika duduk luar bandar, mmg byk baki jika pandai berjimat..lebih2 lg jika single. (as most of m'sian rajin beli brg kt car boot sale je utk pakai/guna seharian...mmgla jimat sgt). jd, elaun di uk insyallah mencukupi utk family. tp ramai spouse yg amik peluang cari keje sambilan utk tambah pendapatan.
i dont think pengalaman industri ada kaitan dgn gred jawatan= jumlah elaun di m'sia. komitmen, sebolehnya minimizekan.

2.sy x pasti ttg hadiah latihan persekutuan. tp jika yg dimaksudkan tu..skim latihan kakitangan akademik/fellowship di univ awam..
sy bleh la jwb sket2. pertamanya, bkn semua univ tawarkan jawatan tutor (spt UKM). some hanya tawarkan fellowship (cthnya USM) beza ant 2 tu..

-kalau tutor..kene apply jadi lecturer di univ tu, then start keje as tutor. tunggu kuota kosong utk smbg pengajian..baru bleh proceed smbg phd. (PRO: mase buat phd...elaun lebih tinggi sbb dh dikira staf univ, dan gaji berserta EPF, SOCSO etc. CON: kkdg lambat sgt nk dpt smbg phd tu, sbb kene tunggu giliran, ikut senioriti, dan kerenah birokrasi). ni yg matnod maksudkan kan? jrg2 ada org dpt lompat..

-kalau fellowship pula, tawaran smbg belajar boleh juga diperolehi seawal peringkat sarjana (master). tak perlu berkhidmat dgn universiti sbg tutor/lecturer terlebih dahulu. dpt tawaran, terus smbg blaja...sampai habiskan PhD. balik dgn kedoktoran baru terus jadi lecturer (PRO: dpt smbg blaja cepat..insyallah abiskan cepat sementara masih muda. CON: elaun jauh lebih sikit, xde EPF dsb sbb dikira bkn staf univ lg). maybe matnod bleh try univ yg tawarkan jenis mcm ni..(sbb sy dpt yg jenis ni).

setahu saya skrg ni susah benar untuk calon SLAB/SLAI/HLCB nak dapat tempat ke UK. sebabnya yuran dah terlampau tinggi + cost sara hidup tinggi. tapi tengok juga you dapat universiti mana.

by the way, SLAB/SLAI ni ada had umur. elok check dulu kalau apa-apa pun.

Elaun SLAB/SLAI local = RM2900 (PhD), RM 2000 (dari universiti) dan RM900 (dari KPT)

507# bezita60
Salam,

Terima kasih Tuan/Puan..terima kasih..terima kasih di atas clarification yang diberi..
Nampak gaya cam kena buat local dan pecah tabung ayam bini ku pulak ler gamaknya..
elaun dari univ macam tak cukup jer nak tampung komitmen di malaysia(kalau nak pi oversea) huhuu..
kos tuition fee dimalaysia baru Rm1900 max semester..kali 6 or 8 semester bole ahh ditanggung lagik..
buat part time soo gaji skarang masih leh jalan (tapi mampuih ah ni kang nak balance masa aiyakkk)

tapi ada ke sesapa yang di offer DS45 and terus buat phd ke oversea?
DS45 cam ok gaks gaji dan elaunnya..lepas gak ahh bayar bil2 di malaysia kang..

To cepheid : umur saya masih diawal 30an..baru dapat hidayah untuk sambung belajo..entah..camne leh terdetik..err hidayah ler kot ek..

buat kat Mesia jek la...

buat kat Malaysia jer... kalau bidang baru mungkin la...

509# madnod3

Madnod ni tua sikit le dari saya

Masa saya dioffer buat PhD dulu DG41 jek walaupun dah ada Master. Tu pun dikira sementara. DS45 ni kalau ada pengalaman kerja boleh dapat kot (since masnod dah kerja 8 tahun maybe boleh consider tapi referee kena bagi laporan yang baik). Tapi apa-apa pun tengok universiti jugak.

skrg ni kalau pergi universiti yang diupgred dari kolej universiti senang nak dapat jadi lecturer cuma kalau yang IPTA biasa tu diaorang akan bagi jawatan tutor je.

Kalau di universiti saya, tutor wajib buat Master/PhD di universiti tu jugak (tutorship ni tampung cost pengajian+health benefit lagi). Max tutorship 3 tahun. Kalau tak habis dalam tempoh 3 tahun kena bayar sendiri. Jawatan tak tetap bila habis PhD baru diserap ke Jabatan/Fakulti.  Yang letihnya kena mengajar+buat research pada masa yang sama. Tak terkejar masa tu.

Kalau dapat kerja lecturer, nak pergi sambung belajar kena tunggu disahkan jawatan (dlm tempoh 3 tahun) lepas tu tunggu giliran pulak. sapa yang senior akan pergi dulu. mcm kes sepupu saya dia kerja di UKM lepas habis master (sebab dia scholar UKM/KPT) kena ikat 4 tahun kerja dan lepas habis kontrak baru boleh sambung pergi oversea pada tahun ke 5. kalau tak terikat dengan mana-mana scholarship, tahun ke 3 (selepas disahkan jawatan) baru boleh pergi sambung belajar. Itu pun bergantung kepada kekosongan slot HLCB (Hadiah Latihan Cuti Belajar) dan juga tenaga pengajar di Jabatan (kalau kat dept tak cukup orang mengajar kena tunggu lagi).

kalau nak sambung belajar tanpa kena pecah tabung madnod boleh mintak bajet mini Kementerian Pengajian Tinggi (yuran ditanggung cuma tak de sara hidup je). cuma kalau PhD ni sah-sah kena buat full time research kan so kena bahagi masa betul-betul.

good luck!

512# cepheid

Salam,

Internet adalah suatu medium alternatif yang amat berguna untu mencari maklumat.
Terima kasih tuan dan puan.

Bantuan anda amatlah dihargai.

:pompom:

nak celah sikit...sebelum nak pecah tabung,mintak sacrifice anak bini kurangkan makan saya nak suggest anda jumpa/phone dekan-dekan or at least ketua Jabatan IPT yang anda nak masuk ni. tanya ada kekosongan ke? IPTA/S tu perlukan lecturer bidang anda lagi ke? kalau anda project habis MBA/PhD or whatever dalam 2,3,4 or 5 tahun lagi...apa peluang anda kerja di situ.

bukan apa, sekarang ni dah berlambak orang dpt Masters/PhD dan ada bidang yang dah penuh/tepu di semua IPTA/S sampai memerlukan kabel. kalau yg muda single tak apa lagi.
malah ada IPT yang lebih senang ambil Prof pencen yg dah tentu byk pengalaman.

statistik Jbtn Tenaga Kerja pun dah ada PhD holder yg menganggur.

514# kokaya
[email=area@majoring]area@majoring[/email] saya nie kejenya dah ada..tapi saya laks kelulusan takde!!huhuu..
kalo ku tau ada banyak kekosongan dalam bidang ni memang saya buat dari awal..tapi kat malaysia pun baru sangat..tak banyak tempat yang buat..
but better late than never kann..
pernah dengar Supply Chain Management?haa... sesapa kat forum ni yang ada expertise dalam area nie mmg banyak Univ dan Kolej tengah mencari tenaga pengajar di merata tempat (based on last week conference saya attend kat AIMST university lerr..)

worse to worse, buat loan kat bank islam and ptptn huhuu..
bersusah-susah dahulu,bersenang-senang kemudian.

kalau buat loan ngan Bank, nak pi belajar kat oversea, pendapat saya secara ikhlas, tak setuju sangat....

pergi oversea kalau ditaja... kalau tak buat kat Malaysia jer la...

sekadar pendapat

514# kokaya

tula terkejut jugak dengar inform tuh... ada phd tapi menganggur...
baik ada SPM, sedara kita senang lak pulak dapat kerja gomen... pembantu tadbir tetap pulak tuh...

dunia sekarang agaknya!

516# epal_putih
salam,

Err clarification..loan kalo buat kat malaysia.
kalo buat kat oversea rasanya tak mencukupi kalo loan2 bagai nie...dekat rm500k gaks kalo nak pinjam!pengsan.
kalo local yuran dalam rm20k+rm10k misc(buku etc)...loan bank or ptptn k lagik yea dak..

soalan lagik(untuk yang dah ada experience wat phD management)..berapa agaknya kosnya ek?total kos..buat di ipta tempatan sahaja..area management(which exclude laboratory or experiements..just maybe some survey etc..)

terima kasih.

514# kokaya

Exactly... in terms of staffing nih.. banyak IPTA terutamanya telah mengisi perjawatan yang sedia ada. Lebihan staff pun ada juga... better check dulu...

516# epal_putih  
salam,

Err clarification..loan kalo buat kat malaysia.
kalo buat kat oversea rasanya tak mencukupi kalo loan2 bagai nie...dekat rm500k gaks kalo nak pinjam!pengsan.
kalo local ...
madnod3 Post at 17-12-2009 17:51

plan nak buat survey ek?