CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: my-alja

PhD -

Pensyarah sementara..selagi takde phd ni..takan boleh tetap dengan government...wajib buat phd..memang tak kisah kalau itu cabarannya...tapi cabaran sangat sangat besar buat phd dengan keadaan suami yang tidak se'kufu'...selalu ada glitch..ini tak kena itu tak kena...memang akak faham ..wajib taati suami ..sabar walau pun rasanya suami bukan berada pada pihak yang benar..tapi buat phd juga diniatkan untuk mencari ilmu sekaligus dapat memberi masa depan yang lebih baik kalau berjaya untuk anak-anak dan suami sekali....tapi dia sgt rigid..macam terasa sangat nak duduk hostel dan anak-anak hantar ke kg..hujung minggu pergi lawat.....Ya Allah tak tahulah cemaner nak cakap..tapi sebelum mendaftar ni dah tak berapa "ngam' tentang banyak perkara......semua serba salah.....
Semoga Tuhan mmemudahkan urusan akak...walau dengan tangisan air mata yang bercucuran nanti...alahaiii...

Pensyarah sementara..selagi takde phd ni..takan boleh tetap dengan government...wajib buat phd..mema ...
Siti_Ahmad Post at 28-8-2011 09:51

kesiannya....saya doakan akak berjaya...InsyaAllah... just sabar + yakin dengan Allah k...

salam alaikum

saya sekarang ni dipersimpangan dilema, saya baru abis buat degree mgu lepas, and ada lecturer kat utm offer saya buat master dengan phd terus, masalahnya sekarang, saya dah tua umo dah 27, keja tadak lagi, yg saya risaukan lepas abis phd tu, saya still kena cari kerja mcm budak degree, lain la mcm forumer2 kat sini, byk dah ada keja and tanggungjawab saudara/i sambung phd, saya kusut sgt sekarang, keja tak dapat lagi, benda ni dah ada kat depan mata, apa yang saya takutkan apa yg dikejar tak dapat yg dikendong berciciran

Reply 563# sixfor

Mohon jawatan tutor di UTM. Kalau susah nak dpt post tuh...buat master/PhD masa 2nd year tuh apply jawatan tutor/pensyarah/penyelidik. No worries UTM is RU... memang perlukan staff akademik.

Akak da start hr ni phd..ada kelas....dugaan lagi..rasanya macam nak duduk asrama je..anak anak hantar balik kampung.....Allahu Akbar....

bermasalah jugak kalau sbg belajar lepas kawen ni ya..
tambah2 kalau suami tak berapa nak faham..
anak sy baru jer daftar phd tp..tak pernah berhenti belajar..
abis degree.. sbg master..abis master terus sbg phd..

Follow Us
Betul betul...lain org lain ujiannya...tapi takde pilihan..hari nni akak dapat tahu pulak yang sv akan buat sabatikal kat uk setahun..dah akak panas punggung..dah la bru register..macam macam la pulak...agak agak apa solution akak? normal ke macam ni....kawan kata lantik co supaya dia boleh pantau..ada yang suh balik uni..buat kat uni sendiri...nanti kena start all over again...aduih macam macam pulak....sv kata bakper awak nak risau sebab saya dulu sv pon wat sabatikal kat luar....tapi masalahnya setahun dan akak takut sangat kalau akak "floating" sebab tak de force dr sv -(push push).....sekarang ni objektif dan direction pon tak define secara clear..sebab tajuk ni sv yang propose..dah la benda baru...mula mula ingat dia sangat anticipate tentang research ni..tapi agaknya memang start from scratch.......
akak dah pilih upm dan research ni...maybe akak kena teruskan juga walau macam mana apa keadaan sekali pon....tak mudah buat phd ni...tapi banyak pula akak membuang masa baca forum...hheeheh..org kata buat phd ni....tidur pon masih berfikir....tak rasa lagi sebab baru 3 hari.....

Reply 567# Siti_Ahmad

hmmm... kenapa nak susah hati? Sekarang kan ada email, skype, YM etc... year 1 kan mantapkan proposal? Lantik co-supervisor and keep in touch SV thru email. Make it every 8 weeks email dia... or email dia selalu if ada problem... clearkan dengan dia... boleh tak berYM setiap 2 bulan... tapi bukan YM kosong lah... discuss macam-macam...

pendapat aku, Siti Ahmad ni kena perbetulkan niat. Seandainya PhD itu tidak wajib utk dapat TETAP (macam zaman 80an dulu), adakah anda akan berpencen umur 58 tahun di IPTA dengan masters saja? Nak  bekerja di menara gading IPTA,kenalah impikan pencapai akademik tertinggi iaitu phd. anda nak didik pelajar pra siswazah dan siswazah.

teringat aku cerita student praktikal Medic buat Housemanship kat hospital gomen kurang tidur. Mereka dan keluarga mereka tulis komplen kat suratkhabar...adakah selama ini nak mereka tak tahu situasi itu? kalau tak nak, carilah kerja 9-5pm.

Salam,
Dalam keterpaksaan akak beranikan juga ...dan bila dah pilih, kita terjah je..walau pun terpaksa, kena teruskan sehingga garis penamat.....lepas ni akan bincang dengan sv untuk lantik co...sedang bertatih tatih.

terima kasih

Salam..nak berkongsi jugak..start phd july last year.. dah setahun lebih dah... so far Alhamdulillah berjalan dengan baik.. dapat supervisor orang luar even buat kat dalam malaysia.. sbb bidang saya sangat2 limited dia nya expertise.. so bersyukur sgt ada lecturer ni. sangat2 helpful..tapi tak tahan dengan harapan dia tang assume kita ni kuat fundamental mcm dia..kerja lak nak cepat je.. pernah la kena tegur kata kita nak slow sgt buat keje..huhu..

kepada nanas_tanjung:  saya rasa awak tak perlu risaukan topic phd awak.. saya sendiri pun berubah topic dan objektif serta skop dari yang mula2 propose.. benda tu normal bagi pelajar phd.. yang penting..kita buat je... sbb bila kita dah start buat..baru kita nampak.. topic phd yang bebetul kita akan dapat sebelum nak anta thesis last kat supervisor....hihih.. saya sendri tak ubah lagi topic.. tapi saya dah tahu apa yang nak kena buat.. itupun lepas dah cube buat .. selagi tak cube..selagi tu kita takkan paham.

Post Last Edit by gals2 at 1-10-2011 00:19

to Siti_Ahmad:

saya sendri seorang tutor, ibu serta isteri yang suami juga sambung phd.. dua2 sambung phd so tekanan agak double..hihihi... akak bersabar dan bertabah lah ye.. saya sendri rumah tak terurus..tapi hujung minggu bergotong royong la dengan hubby kemas2 rumah.. kerja rumah nak kena bahagi2.. anak hantar kat pengasuh 8-5// buat keje bebetul time 8-5 tu.. balik dari keje kat rumah dah tak leh buat keje..melayan anak, suami .. sabtu ahad saya selalu je jalan2 ilangkan stress... saya buat mcm saya keje..

akak kena slow talk ngan hubby.. harap2 hubby akak memahami.. ..

kita pun kena sambung sbb terpaksa.. tapi kena ingat kak..in the first place.. kita tauu.. dari awal masa kita mintak keje ni mmg kena sambung phd kan..so mental tu dah kuat masa kita nak hantar form mintak keje kan.. so our mind dah set kena sambung even terpaksa.. dun worry.. stress is normal.. saya pun stress kadang2... tapi banyak2 bersabar..ingat padaNya.. dan sentiasa berborak dengan orang yang buat phd jugak supaya ilang stress..hihi..

Reply 572# gals2

Rasa pelik bila ada statement buat PhD sebab TERpaksa. I guess bila sudah memutuskan untuk bekerja di IPTA dan memilih jawatan pensyarah/penyelidik (jika benar) kenapa perlu ada rasa TERpaksa untuk melanjutkan pengajian hingga ke tahap tertinggi. Adakah pekerjaan ini bukan pilihan, bukan datang daripada hati yang tulus ikhlas? I'm just wondering

Menjadi pendidik di IPTA (jika benar) tidak sama sekali seperti zaman-zaman 70an dan 80an apatah lagi bekerja dengan research university. Fikir-fikirkan lah, apabila PhD dalam genggaman, episode baru bermula... percaya lah... more stressful than doing PhD, high expectation and more products will be expected - produced.

chill! pelan2 kayuh.

Reply  gals2

Rasa pelik bila ada statement buat PhD sebab TERpaksa. I guess bila sudah memutuska ...
nuha Post at 2-10-2011 17:49

sori la.. saya tak patut tulis terpaksa kat situ..sbb ayat lepas terpaksa tu mmg dah di terangkan mmg tau kena sambung bila jadi tutor.. even masa nak hantar borang untuk mintak keje pun.. and i happy with dhat..takde komplen..lagipun saya mmg suka buat research.. that's what i want to be akceli..hihi. cume masa nak gi sambung tu pihak uni paksa renew kontrak setiap 6 kalau tak gi cepat2 sambung..time tu agak busy dengan work load ngajar yang banyak sama mcm lecturer..ditambah kelam kabut nak kena sambung cecepat..hihi...

Reply 575# gals2

Bagus lah macam tuh sambung belajar bukan atas dasar TERpaksa Being a lecturer is not all about doing research

Reply 576# nuha

yup i know.. sbb saya mmg minat mengajar.. suka sangat mengajar student2 saya..mmg peel dan jiwa saya mcm tu dari dulu.. dpt offer keje mcm2..tapi saya tolak. kalau saya nak kaya... saya tak pilih keje pensyarah ni.. lebih baik saya keje ngan swasta atau saya bukak bisnes sendri..gaji mmg double triple..  tapi jiwa saya lebih dekat tuk jadi pensyarah..

Post Last Edit by Siti_Ahmad at 10-10-2011 09:15

-Deleted-

Atas nasihat saudari nuha post ini akak delete-

Salam,
Mungkin salah juga akak kata buat phd dalam keadaan terpaksa..mula mula memang kita nak capa ...
Siti_Ahmad Post at 8-10-2011 09:37

mohon pencerahan kak, akak cakap pensyarah sementara. apa maksudnya,

"akak start pegi sekolah kol 8 ..pukul 6 balik"

buat phd part time? 'sekolah' maksudnya school of engineering? tiap2 hari masih kena mengajar?

Reply 578# Siti_Ahmad

My personal opinion, better u see marriage counselor. You graduated from UKM kan... why not you call Pusat Pengajian Psikologi dan Pembangunan Manusia, minta sambungkan ke Unit Kaunseling... ada kaunselor perkahwinan. Merintih dan meluahkan perasaan di forum bukan jalan penyelesaian terbaik. Do something for betterment.