CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: my-alja

PhD -

Originally posted by syahdunya at 27-9-2007 05:36 PM
bagaimana proses nak ambil phd ni...dari awal sampai akhir...susah senangnya?

PhD ni very subjective, ikut bidang masing masing.  And tiada bidang yg susah or yg senang.  Semuanya sama sama susah n senang.   Yg penting dalam PhD kita mesti fokus pada sesuatu topic n kemudian pada sub topik n masuk lagi pada sub topiknya.  Bermaksudnya dr topik yg luas kita narrowkan topik tersebut supaya lebih fokus.

And proses buat PhD bukanla satu proses yg straight forward.  Bila sudah forward kadang kadang terpaksa balik backward bbila topik yg kita jangka pada mulanya tadi OK, tup tup jadi KO, takleh nak dibawa kehadapan dimana mungkin ia tidak mencapai contribution yg signifiken.  

So mulala ada proses termenung didepan meja study di depan PC, dimana kadang kadang proses termenung boleh terlajak sampai beberapa bulan, takde progress la tu.  Tula yg pentingnya dalam PhD ni kita mesti ada konfiden dalam diri kita.  Kita mesti kreatif, inovasi n aktif dalam minda n idea kita.  Kena pro aktif la sket.

So utk elakkan semua itu, masa yg kritikal buat PhD adalah masa first year.  Dimana pada tahun ni, kita mesti memilih topik apa yg nak kita buat, n memastikan topik yg kita pilih tu at the end dapat mencapai "new contributions to the academia/industry".  So time ni la kena banyak membaca n sebagainya.  Bila semua ok pada first year, selalunya 2nd year akan berjalan ngan smooth dan begitu jugala utk 3rd year.  

So basically, first year adalah proses utk mencari topik dan planning apa yg patut.  2nd year buat apa yg telah diplan, collect data n sebagainya.  Third year analisis data n menulis thesis. (Nie engineering punye degree la).  Kalu sosial sains mngkin meke dah menulis dr 1st year lagi.

Lepas dah submit.  Mungkin kena tunggu beberapa bulan.  Mcam kes aku 6 bulan (pasal susah nak carik expert dalam bidang aku) sebelum VIVA.  So VIVA tgk nasib, for engineering selalunya 2 jam setengah ke 4 jam.  Lepas BERTEKAK dgn external n internal examiner dalam VIVA, dia suruh kita kelau kejap n bincang sesama meke samada layak ke nak bgi PhD pada kita.  Kalu ok, dia akan congratulate kita.  mungkin lepas itu kita diberi minor correction or takde correction langsung.

Lepas tu kita hantar thesis kita pada library, utk dibuat rujukan oleh student student, pihak industri or mana mana pihakla yg minat ngan hasil keje kita.

[ Last edited by  telagahitam at 4-10-2007 01:03 AM ]

Originally posted by telagahitam at 4-10-2007 01:01 AM

PhD ni very subjective, ikut bidang masing masing.  And tiada bidang yg susah or yg senang.  Semuanya sama sama susah n senang.   Yg penting dalam PhD kita mesti fokus pada sesuatu topic n  ...

bro, bleh tak amik phd tanpa master? camana syarat?

adakah lebih baik seorang lect tue carik pengalaman mengajar lets say dlm 3 ke 4 tahun lepas master then baru sambung phd?

Originally posted by telagahitam at 30-8-2007 08:28 PM
Saja bagi semangat pada hangpa semua yg dok tgh buat PhD  

Kuatkan semangat, perlu konsisten, perlu fokus, ingat pada family, ingat pada tuhan.  Insyallah anda akan sukses ngan cemerlang.
...

akan aku jadikkan bende tu sebagai semangat nak abihkan master ni...and terus sambung phd pastu..ameen~~~~
nak save la, pastu buat wallpaper...

Originally posted by cipanbakar at 4-10-2007 09:04 PM

bro, bleh tak amik phd tanpa master? camana syarat?

boleh tapi BSc mesti first class or CGPA > 3.65 ...

aku buat PhD gaks tapi lewat laa skit .. habis PhD baru perasaan uban dah kuar mencacak walhal geng lain baya aku masih maintain lagi.. its truly a challenge.. especially buat kat tempat yg foreign

anyway its quite a learning experience ... u will cherished it ..and it may change ur perspective towards life and human relation ... at least thats what i experienced

tapi yg paling lega bila habis viva and internal and external examiner panggil .. and said ' congratulation ... u have passed ur viva and we hope u will continue ur work towards improving the health and wellness of mankind'.. phew

kalau tak sebelum viva tuhhh asyik ada nightmare jer pasal lulus ke tak ... kekejap mimpi lulus kekejap mimpi tak lulus ... memang x lena tidoooo...

tapi kalau 26 dapat PhD tuh kira oklaa esp kalau buat kat mesia nie ..sebab ada tendency orang malaysia nie suka 'simpan' student phd yg excellent

my 2 cents

Originally posted by chipmunk at 4-10-2007 11:32 PM
adakah lebih baik seorang lect tue carik pengalaman mengajar lets say dlm 3 ke 4 tahun lepas master then baru sambung phd?

lebih baik sambug terus kalau ada peluang..pas dpt phd bleh mengajar

Follow Us
Originally posted by singajantan at 6-10-2007 07:14 AM

[quote]Originally posted by singajantan at 6-10-2007 07:14 AM

boleh tapi BSc mesti first class or CGPA > 3.65 ...

aku buat PhD gaks tapi lewat laa skit .. habis PhD baru perasaan uban dah kuar mencacak walhal geng lain baya aku masih maintain lagi. ...

itu kalo ikut pointer. kat USM pun ada beberapa my colleague yg buat cam gitu. tp kalo ikut industry experience bleh tak? untuk U local untuk engineering

sebab saye ada surf ada certain U obesi yg kate bleh apply kalo ada experience bidang same. tp takde cakap lebih detail plak pasal tuh

i think they always said like that

but when u apply or go there .. they probably ask u to do Masters by Research first which can be converted to PhD if ur progress satisfactorily or u produce excellent result

Originally posted by singajantan at 6-10-2007 07:16 AM

lebih baik sambug terus kalau ada peluang..pas dpt phd bleh mengajar

aku sebenarnya dalam dilema nak sambung phd ke tak lepas master...sebabnya tawaran aad, cuma nak dptkan tempat dan dekan approve, dekan aku tak kisah kalo nak sambung phd, cuma ntahla aku jer mcm tak ok, nak kawin la dulu, nak comfirm jawatan lect la dulu, mcm2 dalam fikiran.

phd ni lebih kepada consistency kita sebenarnya...

cekal atau tak kita nak berhadapan dengan mcm2 masalah topik kita tue nanti. tapi kalau ikut pengalaman kebanyakkan pensyarah aku citer, kekadang org grad with 1st class hons atau master with distinction pun belum tentu leh berjaya dengan cemerlang ms phd, phd maner ada final exam blablabla...

ada kes lect kat fakulti aku dapat 1st class degree, siap pakai selempang masa konvo (anugerah naib canselor), dah dapat master dari UK, taknak balik msia sbb nak sambung phd, tak sampai setahun kantoi phd, alasan nak tukar supervisor, univ aku tak bagi tapi bila siasat punya siasat ghupanya lebih pada msalah family, tak nak stay lama kat UK la, husband nak balik msia lah...so kesian lect aku tue,walaupun die best student tapi akhirnya tak dapat phd, nama baik pun agak tercemar, kekadang bila sembang dengannya semacam ada sikap prejudis, ntahlah tak berani nak cakap, mungkin tertekan sebab tak dapat abiskan phd walaupun ada reputasi sebagai best student

so pengajarannya phd memang perlukan kecekalan bukan semata-mata kerana bijak dsb, just my 2 cent.

nak tanya....apa maksud "master with distinction". saya budak baru belajar.harap2 ada yg sudi membantu

Reply #100 miszlala's post

kalau di UK ni master with distinction is mean when you got excellence result, all coursework marks would be above 70++ including dissertation...kalo di malaysia semua paper dapat A kot, tapi kat UK ni susah woo nak dapat 70 ke atas, malaysia 70 ke atas baru pass....lain sikit sistem msia dan UK ni.

Originally posted by chipmunk at 7-10-2007 01:27 PM
kalau di UK ni master with distinction is mean when you got excellence result, all coursework marks would be above 70++ including dissertation...kalo di malaysia semua paper dapat A kot, tapi kat ...

ooo...camtu ye.thanks chipmunk

Originally posted by singajantan at 6-10-2007 07:14 AM
aku buat PhD gaks tapi lewat laa skit .. habis PhD baru perasaan uban dah kuar mencacak walhal geng lain baya aku masih maintain lagi.. its truly a challenge.. especially buat kat tempat yg foreign

anyway its quite a learning experience ... u will cherished it ..and it may change ur perspective towards life and human relation ... at least thats what i experienced

tapi yg paling lega bila habis viva and internal and external examiner panggil .. and said ' congratulation ... u have passed ur viva and we hope u will continue ur work towards improving the health and wellness of mankind'.. phew

saya buat phd ms umo sy 24
I was the youngest phd student at the department

sblm viva mcm2 terfikir.. pass, tak pass, major correction etc
buat phd merupakan pengalaman yg sangat menarik/mencabar

spt yg chip kata, yg penting consistency, dan bykkan berdoa

Aku x buat phd. In the future, tak tahu...

Bila bace cerita korang2 dah dah habis, yg tgh plan nk buat etc, terpikir nak kongsi cerita dari sudut aku sbg pasangan kepada postgrad phd dan apa yang aku nampak.
Apa yang aku nampak mungkin tak sama dgn apa yang tgh dilalui oleh husband aku.
Aku cuba lar bagi support selagi terdaya.  

Yang aku nampak lar...husband aku mempunyai ms yang fleksibel lar sb tak der komitment nak kene p kelas, nak siapkan assignment on time pe semua tu. Mmg kadang2 idea kering jer...kadang idea tuh datang banjir melimpah ruah. Bila idea kering tuh...mcm ader yg sorang forumer nih cakap lar...termenung jap. Kadang aku cakap pun "die berada kat tempat lain". Agaknya memikirkan apa yang patut buat.

So hari2 aku tanya harini progres die macamana?...Ada masakan spesel yang die teringin nak makan ke...Kadang2 aku bawa anak keluar main, biar die sorang untuk masa dirinya release tension sendiri...Ajak tengok cerita lawak komedi...
Kadang pinjamkan telinga, bila die frust eksperimentnya yang tak berjaya...
Bila berjaya tuh aku pon tumpang seronok sbb die happy...

Sekarang nih baru first year. Utk tahun2 yang akan datang aku tak tau macamana. Aku plan nak smbg blajar. Takut bila dedua tensen tak dapat lak support yang sepatutnya dari orang2 terdekat dgn kita mcm isteri / suami...risau plak...

Bebaru nih, supervisornya nak berhenti n nak jadi engineer, x mo jd lecturer. Huhuhuu...ni antara dugaan buat ms nih. Husband tgh pk panjang nak teruskan tajuk ni ke nak tukar. Aku harap semuanya dipermudahkan lah.

So selain susah payah korang sendiri mengharungi phd nih...nak tanya gak lah pasangan korang macamana plak ek dlm support korang mengharungi phd nih.

dari perspektif yg buat phd:
jangan kacau kalau tengah tension
jangan kacau kalau tengah berfikir/termenung panjang/menjana idea
jangan kacau bila tengah buat kerja
jangan bagi anak2 kacau bila tengah buat kerja
etc

saya tak penah cerita ttg ketensionan, kesusahan dan kesemua hal berkaitan research pd pasangan (suka simpan dan tanggung sediri)
bukan tak nak berkongsi masalah tapi mmg cara sy begitu
dan tak bawa balik masalah ke rumah

hanya berkongsi kegembiraan/keseronokan dgn pasangan bila segala2nya dah selesai..

akasia This user has been deleted
my kes pulak...masa i buat phd my hubby dan anak berkampung dalam
makmal. lepas hubby balik kerja ambil anak, ada satu bilik kecik they all lepak sana.
my hubby pun banyak tolong sebab 1st degree dia sama dengan i...banyak buat
experiment dan involve testing animals, tu yang lama tu sebab kaji benda hidup
ni kadang2 balckout dia mati, kena start all over again.

anak-anak suka lah dapat main dengan arnab, mencit putih etc (sebelum
disuntik). kat fakulti tu memang biasa husband/wife dan anak temankan di makmalsepanjang malam atau hujung minggu for security reason...sampai ada close social group.

kadang2 kesian tengok husband dan anak bentang tikar berguling tidur atas lantai dalam makmal...ada masa balik 2am kejut dia, ada masa
sampai pagi tak balik sebab i dah start run alat experimen kena sambung sampai
siap so husband mandi kat toilet makmal i drop dia kat KTM komuter dia pegi
kerja. sabtu, ahad, malam raya we all memang duduk dalam makmal.

Reply #106 akasia's post

bagusnya hubby & anak2 akak.diorg mmg btl2 support akak,kan.sokongan mental tu yg paling penting.

really need strong support from family

kene remind gaks bahawa kita pergi target utk dpt phd ..bukan just jejalan atau beli mercedes jerr

tapi ada gaks yg terbabas.... tepuk dada tanya diri sendiri

Originally posted by singajantan at 10-10-2007 07:08 AM
really need strong support from family

kene remind gaks bahawa kita pergi target utk dpt phd ..bukan just jejalan atau beli mercedes jerr

tapi ada gaks yg terbabas.... tepuk dada tanya diri ...

sy mmg target tiga pkara ms gi buat phd:
1 - phd
2 - mercedes
3 - jenjalan

mercedes tu kira sampingan bro
murah.. rugi kalau tak beli..