CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5254|Reply: 34

DILEMA ANTARA SAHABAT DAN PRINSIP

Saya baru bekerja di tempat baru.. ambik alih tempat member.. member dpt kerja tempat lain.

Masalah aku ni.. co. aku ni nak buat family day so.. member aku ni dah ada deal dgn member dia (event management). So.. adalah some deal yg dia buat untuk dpt extra commission. Dia deal dgn event management ni.. commission ni nak bagi 4.. aku, dia dgn ada 2 orang staff lagi...

aku rasa tak sedap hati lah.. kalau aku kata aku tak nak nanti dia kata apa pulak.. kalau aku ambik.. aku rasa bersalah pulak pada diri aku sendiri.. mcm betray kan.. lagi satu dari sudut islam mcm mana... ? Prinsip aku rezeki biar barakah.. camne yek?

Rate

1

kalau ko ambik duit tu tapi ko tak gune/makan duit tu boleh tak..
aku nak cakap di sisi islam pun tak brape nak tahu..samada nak kategorikan pemberian itu sebagai hadiah atau rasuah...

tapi kalau ko tak amik nanti ko kene pulau plak..

Originally posted by braun at 14-6-2007 09:28 AM
Prinsip aku rezeki biar barakah.. camne yek?

prinsip yg ko pegang ni dah baik dah..
berkat ni benda yg ko tak nampak...
mungkin esok, lusa, sebulan, setahun atau sepuluh tahun baru ko sedar akan kevberkatan atau barakah tu...
atau mungkin tanpa ko sedari rupe2nya ko dah nikamti keberkatan tu...

so berpeganglah pada prinsip ko...

quotes of da topic:

Whenever Allah gives a blessing to a servant, and then takes it back from him, and the servant patiently endures his loss, then He rewards him with a blessing which is better than the one which He took back.
- Umar ibn Abdal-Aziz

Originally posted by emkay at 14-6-2007 12:41 PM
quotes of da topic:

Whenever Allah gives a blessing to a servant, and then takes it back from him, and the servant patiently endures his loss, then He rewards him with a blessing which is bett ...

aku rasa susah hati jugak benda ni... kalau dia bagi jugak duit tu.. shall i refuse and stand to my prinsip atau take the money and salurkan ke tempat lain...

Allah maha mengetahui apa yang ada di dalam hati aku ni .....

Mr.Forensics This user has been deleted

Reply #1 braun's post

sebenarnya saya tak berapa paham jalan cerita ni...no offense..

Follow Us
indah_1285 This user has been deleted
tak faham gak, explain detail sikit ar....

better berpeganglah pada prinsip...
bagitau kt dia slow2 xleh ke..ckp la xnak la..ambik kt u la ckp cmtu..
kalau x...
ambil duit tu then sedekahkan kt tmpt lain...
jgn la plak guna kan untuk keperluan diri sendiri laks..
rasa cam xbaik jer buat cmtu kan..cam xberkat lak..

Originally posted by Mr.Forensics at 14-6-2007 04:22 PM
sebenarnya saya tak berapa paham jalan cerita ni...no offense..

saya ni baru bekerja kat tempat baru.. baru 1 bulan.. menggantikan tempat kawan baik saya yang bertukar kerja ke tempat lain.. sebelum dia berenti dari tempat sy bekerja sekarang ni, dia ada buat arrangement dengan event management untuk family day co. So deal dia.. kalau jadi ambik dgn event management ni, dia akan bagi comision pada sya dan beberapa pekerja lain di co. ni. Saya tak berapa setuju dengan cara tu sebab saya rasa komisen tu adalah tidak berkat.

Saya ni serba salah nak bg tau kawan baik saya ni takut dia terasa dan takut jugak staff lain tu tempat sy bekerja skrg ni pulaukan saya. So.. saya tak tau sama ada nak tolak atau terima duit tu.. untuk pengetahuan... duit tu bukan rm100 atau RM200.. tp ribu raban.... kalau ikutkan hati memang lah nak.. sape taknak duit.. tp bila sy fikirkan sama ada ia adalah halal atau tidak.. sy rasa duit tu bukan hak saya...

stelah akak bertanye kpd ahkak pino2 yg akak tau lebih arif pengetahuannyer drp ahkak sndiri, make ahkak pino2 tersebut menyatakan dengan sesungguhnye seperti berikut-

ahkak x paham kt mane yg menjadikan komisen ittew x berkat...

headnote: Co. A nk wat famili day (bkn sex party maupon mass orgy seperti dlm citer Perfume: story of murderer)-so B ex employee co. A sblm blah die dah deal ngan co. C utk dptkan job utk event tuh, in return co. C bg die/rakan subahat komisyen-tuan umah adelah antare rakan subahat ittew...

mebi perbuatan tersebut melanggar polisi co. kalu co. tu da bgtau bhw die nk open tender job tu...tibe2 person in charge (dlm kes ne, B dan tuan umah) tibe2 secretly da pakat ngan co. C utk bg job tu kt derang in return akan dpt komisyen..tu br dinamekan melanggar polisi co...

tp kalu co. soh B dan pengganti die , tuan umah utk carik mane2 co. utk manage event tuh, ape salahnye kalu korg bepakat ngan co. C...tu la name die marketing...

dr segi hukum islam, yg tu kene tanye dlm bod M&M lew....

selanjutnyer ahkak ingin menutup post innie ngan berkata- korg da book ke tiket citer trensfomes?...:cak: :cak:

TRENSFOMERS THE MUVI MENYERANG PAWAGAM MESIA PADA 30 JUN 2007...

aku pun x fhm duduk perkara nih....

adakah ko nk kelepet duit lebihan yg co ko provided tuk family day tuh? (mcm yer jek nih ) - kalu hat nih mmg la x berkat...

situasi lain.....nanti la aku pk lg...

Reply #11 afja's post

dia bukan kelepet duit lebihan lah....

seperti cerite yg dilakunkan semula oleh cik filipino:

cik Braun baru masuk kerja menggantikan cik M yg berhenti kerja
cik M sebelum berhenti telah dipertanggungjawabkan utk cari event management utk dibuat family day.
maka cik M telah melantik syarikat ABC sbg event management.
akan tetapi cik M turut menerima komisyen dari syarikat  ABC bagi pemberian kontrak event terbabit.
namun cik M yg telah berhenti menyatakan kpd cik Braun yg menggantikannya itu supaya menerima sebahagian dari komisyen terbabit.

masalah yg timbul:
cik Braun ingin tahu status komisyen tersebut sbg hadiah atau rasuah atau upah. Nak kata komisyen atau upah, dia tidah terbabit dengan perjanjian itu dari awal lagi.

cik Braun seorang yg teguh pendirian bahawa segala rezeki yg diterima perlu dari jalan yg halal agar ia berkat.

aku assume bahwa komisyen terbabit adalah hadiah dari seorang kawan (cik M) kepada seorang kawan (cik Braun).

namun jika cik Braun tak nak guna wang tersebut pun takpe. sedekah kan ia atau buat kenduri jamu office-mate kerana anda baru memulakan kerja di situ.

sekian

em..macam nak jawab exam..paper business law nih..

en braun, aku faham kemusykilan ko nih...
en braun, memane keje yg melibatkan deal2 nih memg ade komisen2 yg tak disengajakan nih..

paling mudah, kalu ko keje kerani pun tukang order barg2 opis pun kadang2 dapat  stationery free. takkan ko nak tolak..'eh taknak..rasuah'

same cam kak phino dan emkay ckp..duit komisen tu, boleh dianggap duit saguhati jek..

kite amek contoh kerjaya polis..
Polis rekemen mangsa kemalangan utk tujuan claim kat sorg peguam.. Peguam secara rela hati nak bg komisen atau saguhati kat polis. Menurut peg BPR,benda nih tak salah sbb
1) polis tak pakse mangsa amek peguam tu
2) takde sebarang perjanjian antara peguam dgn polis tuh
3) peguam rela hati nak bagi duit saguhati kat polis

yg boleh dikategori rasuah (aku amek dr skop polis le jugak..)
1) terng2 ko tahan kete kat tepi jalan mintak duit kopi
2) sebarg bentuk bayaran diterime dgn tujuan menukar pendakwaan/ menjadikan seseorg tu tak bersalah atau sebaliknye..
3) side2 income diterima utk tutup kesalahan individu / pihak berkepentinagan.

Cumenye stigma masyarakat je lah bile melibatkan duit2/ hadiah2 pemberian nih..tapi ko diam2 je la.
Kalu ko was2 belanje kitorg nih..

adakah jumlahnya mencapat RM500k?
jika jawapannya iye..bagi akak sikit nak wat modal bisnes jual vcd.baguih woo tolong ibu tunggal :cak:

Reply #13 easy81's post

keke.. ooo ok jom roti canai...

tp senarionya camni.. tak perasan dah citer ke belum...

harga quotation sepatutnya RM22k.. tp event management ni naikkan jadi RM26k untuk diagihkan setiap sorang seribu.

kalau tak jadi masalah... ok je.. boleh buat deal camni lain kali...

wallahualam

Reply #15 braun's post

alamak ada  adegan mark-up qoutation price plak...
ni dah kena edit cerita aku diataas

mark-up yg disengajakn utk diagihkan bagi kepentingan peribadi..
aku tak tau nak menjatuhkan hukuman..
sori...

Reply #12 emkay's post

ws wbt....(cemana nk tulis jawi cam ko tu ekk    keyboard aku tadek )

ooo begitu citernya....

kalu gitu... x salah ambil demi menjaga hati kawan.... then kalu ragu2 nk guna duit tu.... pi jek la sedekah kat masjid.....:lebai: sbb tatkala menerima wang tu hak milik sudah berpindah... so terpulang la nk gunakan ke arah mana....(byk ke sikit duit tu? kalu tanak.... hibah kat aku jek lah... leh aku enjoy kat langkawi julai nih.... )

so settle mslh....

Reply #17 afja's post

cheh apja
jijik penyelesaian ko

Reply #15 braun's post

alamak u..tak cakap pun tadi ade adegan mark-up2 nih..

tu..akak belum katam lagi lah...nanti akak bg dalil salah..ko masuk jail susah la pulok..

kalu ikut prinsip akaun memg patut mark-up2 nih, kalu tak, xde untung.. kalu prinsip undang2, moral, kurg pasti le ahkak..nanti cek balik yek...

Reply #15 braun's post

alamak u..tak cakap pun tadi ade adegan mark-up2 nih..

tu..akak belum katam lagi lah...nanti akak bg dalil salah..ko masuk jail susah la pulok..

kalu ikut prinsip akaun memg patut mark-up2 nih, kalu tak, xde untung.. kalu prinsip undang2, moral, kurg pasti le ahkak..nanti cek balik yek...

12Next
Return to list New