CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: dewiratna

'kelemahan drama Malaysia berbanding Soap Operas drama luar'

Hai..saya dah lama jadi observer thread soap operas ni tapi tak pernah nak post ape2 sebab terlampau seronok baca post awak semua. Tapi bile nampak post ni terasa plak nak bagi pendapat. Saya sokong sangat2 lah pendapat semua pasal kelemahan drama melayu. Rasanya dari dulu sampai sekarang kelemahan tu tak berubah. Banyak kali penonton bagi feedback pun tak ade perubahan besar yang producer drama kite ni buat. Kalau nak di kira dengan jari. tak sampai sepuluh pun drama melayu ni yang boleh buat kita tertunggu2 waktu siaran macam kita dok tunggu cerita hanakimi, ISWAK, Full House..etc.
Ini personal pendapat saya lah. Walaupun soap operas luar ni kadang-kadang resipi cerita die sama aje, tapi kita rasa seronok nak tengok sebab pelakon die melakonkan watak tu nampak natural sangat. Macam biniwills cakap, pelakon2 soap operas luar ni jadi real person dalam drama diaorang, sebab pandai menjiwai watak.Pelakon Malaysia? Malas nak komen!
Producer Malaysia nampak macam buat drama sekadar nak siap aje. Tak teliti langsung! Macamlah penonton ni bodoh dibuatnya. Dari pelakon sampailah ke props, nampak sangat tangkap muat aje. Ade ke patut pelakon yang bawak watak orang tua boleh pakai subang sampai dua kat sebelah telinga? Agak2 lah. Kalau balik kampung mana ade kita nampak makcik2 tu pakai subang macam tu sekali. Itu belum part kening halus, rambut dye, kuku panjang lagi. Lagi satu, konon nak buat cerita zaman 50's,60's & 70's tapi kadang-kadang shot yang diaorang mabil ade pulak termasuk suasana yang hanya boleh kita nampak zaman 80's sampai la ni. Bosan betul!
Lagi satu, bab pelakon ni. Kalau iye pun nak buat watak zaman muda remaja, janganlah pakai orang yang dah kite tau umur dah nak baya ayah kite! Aduh! Tak dapat lupa watak Rosyam Noor berlakon jadi budak sekolah. Buruk sangat rupenye pakai seluar budak sklh menengah. Bukanlah nak kata die tak best berlakon tapi tolonglah gantikan pelakon muda sikit untuk bawa watak die muda macam tu. Carilah orang yang ade iras2 muka die ke. Tak dapat iras pun tak ape janji kite tengok tak sakit hati. Budak perempuan yang bawak watak Song Hye Kyo masa muda dalam All In pun tak delah iras muka SHK tapi kita still suka jugak tengok cerita tu kan?
Sorry ye kalau ada pihak yang terasa hati..

Rate

1

Reply #21 jmfanatics's post

waaaa..... sekali post, sumer kuo....
naper jadik pemerhati jer...
meh ler wat post sekali...
sonot taw....

btw, setuju ngan aper yg ko dah luahkan....
sekadar memberikan pendapat, aper salahnyer....

Reply #20 lonso's post

hero ngan heroin plak.... balik2 muka tu gak.. xder yg btul2 menonjol... byk hero yg dh season..

Reply #21 jmfanatics's post

:setuju:  :setuju:

[ Last edited by  moondance at 22-6-2007 11:10 AM ]

lagi satu hero + heroin semua yg dah berumur...

cubalah bagi yg muda muda sikit....  watak remaja cam drama Taiwan tu...

Reply #22 nzhass79's post

hahaha...sebenarnya semua ni dah lama terpendam di hati... rasa2nya lepas ni nak start posting... memang seronok gile thread ni!!

Follow Us
pastue.. kalo nak ketengah kan hero baru bkn nak wat promosi besar nbesran... pastue plakon.. tue tenggelam jek... bajet utk drama2.. pon ciput..... yelah bg sgt duit ke realiti tv....

:setuju:  eden setuju dgn semua pendapat dia atas...buhssannn.
dulu yg follow citer cinderella...
lepas tu kebanyakan citer pasai dunia koprat.boring siuttt
hero tak dek yg lain..balik2 muke itu jugak.
heroin mekap tebal giler...
plot citer pun tak menarik....
mcm citer usop selam tu sembilu entah bila nak habis tak tau le.baik ..gaduh..baik..gaduh....
natasya pulak asyik sedih je...
entah le bila buleh tarik eden minat balik citer melayu nie.

Drama malaysia tak leh wat part romatik sgt, nanti bising...

cam gine>>>>>>

itulah pasal..kedekut sangat nak keluar budjet buat promotion!... cubelah buat macam TW and Korea tu..ade cerita baru je buat promotion..orang pun makin exited lah nak tengok..

lagi satu..tak yah lah nak nak buat sambungan cerita2 ni.. setakat sampa part 2 tu buleh lah tahan lagi tapi kalau dah masuk sampai part 3..4..5..and tak habis2 macam sembilu tu pening di buatnya. tak sudah2 lagi ke konflik si fendi and zety tu? dulu cerita rashid sibir yang umi aida and ako mustapha act tu (lupa dah tajuk die), masa part 1 seronok gak lah tengok..masuk part 2 dah merapek2 cite die!!!

natasha satu hal.. huh... aku xtau ah .. boring gile...menci aku nengok cite tue.. dart season1  lg aku xtgk sbb slalu clash ngan 8tv or ntv7... ape yg best cite mcm tue...

aku pun nak posting gak ler...ikhlas nie

1. aku boring plot cite koperat- keparat nie......busan giler...
2. hero tak encem...(hero tua) skg banyak dah yg muda +encem amik jer lah berlakon.. leh cuci mata sket
3. aku kalau layan drama melayu kang terasa macam makcik  makcik keje kjaan jer bercite drama nie kat opis (cth makcik aku ler) ..macam best sgt ..
4. tempat pengambaraan tak cun..boring jer..
5. diaorg nie tak jaga attitude langsung...dlm drama baik nak mampus kat luar cam hantu byk gossip ..hampeh.

Reply #32 PrincessFiona's post

stujuuuuuuuuuuu sgt..... tp pd aku drama skunk lah... kalo drama dolu2.. aku salute gak... kalo prangai cam setan kat luar aku tau sape.. si.... kan.... huhuhu.. dlm drama mcm malaikat jek

Originally posted by juju_amin84 at 21-6-2007 08:58 PM
ak x mint tgk citer malaysia sb : x sumer lah....ader yg ak tgk...

ak x mint tgk citer malaysia sb : x sumer lah....ader yg ak tgk...

1. citer meleret n heroin selalu tertindas.....
2. kalo rating tinggi akan buat sambungan yg enth aper2......naik pening jadinyer..
3. pelakon x hensem...ekeke...

ayat power tu beb ...

1. citer mesia n luar mmg ade yg same resepi tp olahan tak menarik
2. antiklimaks
3. pelakon pun ulangan muka yg sama.. stesen tv ni pun satu, tuko2 ler drama tu,jgn jadi pelakon bermusim plaks..
4. hero2 mesia ni esp malay tak gaya cam hero pun, ketot2 or terlebih muscle, kalo jambu pun kekadang npk cam bapuk je, kes kuwang macho   (no offence ni aku ckp pada yg tak de jiwa langsung bila berlakon) ....
5. menangis tak kuar air mata asli or pakai eyemo  
6. suke meniru style drama luar esp indon n mexico sampai bazir masa tak tentu arah sampai bertahun2.. apa citer MAHLIGAI GADING yg kunun nk siar sampai 3 thn... 3 bln pun tak sempat tayang
7. mmg pun asik2 owang kaya je cam bagos... peh tu owang miskin tu mulia tp cam takde maruah lak bila kena gasak ngan owang kayo..
8. scene romantik melayu tu bior ler berpada2, ni tak jaga sensitiviti agama langsung, padahal ada cara lain lagi utk tunjuk rasa romantik tu.. takkan nk tiru luar gaks...   ..
9. pelakon tua kepot berlagak jadi owang muda..pakai seksa meksa n ada yg berkemban n urut2 pelakon lelaki..eeee amende sume tu... n yg mude kalo dpt berkepit, kan main agik :@
10. pengarah mesia majoriti kuwang blajo n hormat pada sensitiviti masyarakat .. mmg aku ske tgk manjalara tu tp kot yer nk kutuk owang gemuk jgn ler sampai menghina macam menghina benda mati aje ..
11. amik pelakon2 dari realiti tv.. hana ske gaks tgk drama SKY tu tp hero dia laks pendek walopon cute.. tp still bleh diterima ... (aku rasa drama ni kira berjaya gaks ler kot walopon ade skit2 style citer korea)
12. asik nk berlakon kat oversea..padahal mesia ni dah melambak tpt menarik.. aku ske kalo drama Rashid Sibir buat, mesti area putrajaya n langkawi jd pilihan tp jgn ler asik kat situ je.. huhu ...

* actually bnyk gaks drama mesia ni hana suke tp tak banyak.. kalo nak ikut resepi luar,biarlah olahannye bagus n menarik n tak nampak cam fotokopi also pilih ler pelakon yg bleh berlakon tp tak over or plastik sampah *

[ Last edited by  Hana_Hirokawa at 22-6-2007 12:11 PM ]

Rate

1

adegan byk meleret2.......

citer pun cam lebih kurang je......

pelakon lak byk yg cam 'kayu' je tak pndi berlakon.....

no variety in concept drama pun.....

balik2--gaduh2, salah sangka.....

no plot can get us excited pun......

pastuh byk tunjuk dunia korporat je, yg kaya tu kaya tul....yg miskin lak, smpi nak makan pun ada

no attraction at all

---- but i still tgk gak citer melayu cam manjalara, emil emilda, sephia, cinderella, lain2...byk gak tgk....nak belajar bahasa gak
---- and i salute gak citer2 cam pondok tgh sawah.....kebykkan lakonan wan maimunah as ibu yg malang
---- i suka cam manjalara-yg ambil dr mi gorba bella--bukan suka ciplak tuh, but at least ada laa kelainan ikut stail malaysia

Rate

1

Originally posted by Hana_Hirokawa at 22-6-2007 12:09 PM

ayat power tu beb ...

1. citer mesia n luar mmg ade yg same resepi tp olahan tak menarik
2. antiklimaks
3. pelakon pun ulangan muka yg sama.. stesen tv ni pun satu, tuko2 ler drama t ...

lawaknya part hero  yg pendek tu...hahahahha memang betul lah pendpt ko..limau setuju..!!!

Reply #34 Hana_Hirokawa's post

:setuju: ekekke tu die... pendapat yg pjg... padat n tepat..

terus terang aku cakap..... paling tak suker ngan sembilu....
percakapan/hubungan somi isteri (fendi n zetty) mmg tah aper2.
gaduh memanjang...  bercakap ikut dan jer....
malu ar sbb owang melayu...
mmg betul gaduh tu asam garam r/tangga .. tp terlalu kerap bergaduh..
ubah ler sket... dah muak dgn jln citer yg membosankan....

lagi satu natasya... maser memula dulu aku tgk gak...
tapi biler dah ader yang ke2 aku tak nah tgk... sbb tertindas sokmo...
boring maaaa....
olah sket bagi jalan citer lebih menarik....

yg manjalara laks : suker gak sbb ader pezal usop...
tp aku tak  suker sbb kes lepas 1 1 jadik...
melibatkan owang yg samer...
tp tak setel2...
camner ar.... ish ish ish...

sat gi nanti ada lak yg suh aku jadik penulis skrip ngan pengarah...
sabo jer ler...
sekadar melepaskan aper yang dah lamer terbuku di hati...

tp Emil Emilda leh tahan ar....

Reply #38 nzhass79's post

ko layan ke citer sembilu tu

kalo aku la..cume nengok citer lawak jer la..tapi tk sume...tapi aku jarang la nonton citer melayu ni..rase buhsan tol...

aku pon setuju ngan pendapat korang..nie aku nk tambah lagi pendapat aku ckit...
bile plakon mesia make-up..cm tepong gomak..itu jer aku bg pendapat
sekian trima kaseh...

Reply #39 Ley's post

aku tak nah layan pon citer dia,....
tp aku taw ler citu tu sket sbb kekadang tu teralih ke situ...
tgk tak sampai seminit.. terus alih.... baper saat je pun....
kekadang tu pi umah owang, tuan umah tgk citer tu...
hadap jer ler....
tp mmg cam tu kan jalan citer dia?