CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: midnightkiller

aku pemarah!tolong aku!!

Originally posted by midnightkiller at 27-6-2007 05:10 PM

makacih d_rynna. aku faham dan akan byk2 bersabar. cuma kekadang rasa dh tak larat nak bersabar tp kali ini aku akan cuba bersabar sebyk mungkin.

Try buat meditasi ..early morning and in the evening before pegi tidur.

Buat affirmation to tell our subsconcious mind..cth.." Saya bukan pemarah, Saya penyabar"...

Visualize dir anda 1. marah n anda lepaskan kemarahan pd sesuatu sehingga anda cedera/nangis n nyesal
                           2. marah n anda di marah dgn semarah2nya sehingga anda surrender

It will take some time but it works...really

for you..

Cara mengawal tekanan

Adakah anda tahu dalam seminggu anda dibebani dengan pelbagai tekanan? Tekanan akan menjadikan kehidupan kita lebih mencabar.

Perubahan gen kita mengambil masa satu juta tahun. Secara psikologinya, manusia zaman sekarang sama dengan manusia 300 tahun dulu, tetapi manusia pada zaman sekarang berubah dalam masa yang singkat.

Pada zaman ini, banyak kemudahan disediakan yang dapat memudahkan kerja seperti membasuh dan mengeringkan pakaian, kemudahan pengangkutan, penyediaan makanan dan kemudahan bekalan elektrik.

Bagaimanapun, ada sesetengah perkara yang boleh mendatangkan tekanan kepada kita seperti bil telefon, kesesakan, penambahan populasi, makanan tiruan, televisyen dan kesibukan jadual harian.

Statistik mengesahkan lebih banyak keputusan dibuat dalam masa sehari berbanding keputusan yang dibuat dalam masa setahun. Tidak hairanlah kita sering mengalami tekanan.

Apa yang anda boleh lakukan apabila berada pada puncak tekanan supaya ia tidak meninggalkan kesan kepada kesihatan, kegembiraan, dan kehidupan anda?

# Bersenam

Anda perlu bersenam untuk kebaikan hormon. Darah akan cepat mengalir jika anda berjalan dengan cepat dan ia dapat membantu kesihatan yang lebih baik.

# Amalkan pemakanan yang betul

Makanan segera yang mengandungi banyak gula tidak baik untuk kecerdasan otak dan tubuh badan. Amalan pemakanan yang betul dapat membantu minda untuk bertindak terhadap pelbagai benda, selain meningkatkan imunisasi supaya anda dapat berfikir dengan baik.

# entiasa beringat

Jangan biarkan tekanan menguasai diri anda. Kenal pasti situasi yang mendatangkan tekanan kepada anda. Anda akan dapat menangani tekanan itu bila anda sentiasa peka terhadapnya.

# Meluahkan perasaan

Sentiasa berkongsi dengan rakan mengenai tekanan yang dialami oleh anda. Anda tidak akan dibebani oleh tekanan bila anda sentiasa berkongsi dengan orang lain.

# Kekalkan sikap yang suka berjenaka.

Sikap ini akan dapat membantu anda untuk menghilangkan tekanan yang dihadapi.

# Sentiasa bersyukur dan berterima kasih.

Sikap ini akan membantu anda untuk melakukan kerja dengan lebih baik.

# Lakukan sesuatu yang menggembirakan

Kesibukan menghalang untuk kita berseronok. Jika ada perkara yang menggembirakan, kita harus ambil peluang tersebut.

# Sentiasa dalam keadaan tenang

Bila anda mengalami tekanan, lari daripadanya selama beberapa jam untuk anda menenangkan diri seperti berjalan, bertafakur dan mencari tempat yang damai serta sunyi.

# Memudahkan urusan

Ringkaskan apa saja yang anda lakukan, jangan bebankan fikiran dengan perkara yang bukan-bukan.

# Mematikan televisyen

Elakkan daripada mendengar berita buruk yang boleh mendatangkan tekanan kepada anda.

# Tidur

Tidur yang mencukupi dapat membantu anda untuk menyelesaikan tekanan dengan lebih baik. Bila anda dapat menguasainya, tekanan yang dialami akan hilang.

# Minum air

Sistem dalam badan akan menjadi lebih stabil bila kandungan air dalam badan mencukupi.

sumber : berita harian, Khamis, 28 Jun 2007..

mikinminie This user has been deleted

Reply #1 midnightkiller's post

klu ko rase nk marah, ko tarik nafas sedalam mane yang blh..gerenti ko x jadi mrh.

kalau ko rasa nk marah, ko marah je..tak payah tahan2...ehehee!!!
taklah, kalau ko rasa nak marah, amik la air semayang...gerenti ko sejuk punya..

Reply #1 midnightkiller's post

dulu masa aku kerja handle orang aku selalu marah marah hangin satu badan muka tensen xpenah senyum..kenkadang bos pon aku marah..ada budak aku yg kene cepuk pasal degil melawan cakap.. pas tu aku kene warning letter pasal debik budak kat tempat keje..makin betambah tensen dan kemarahan aku sbb aku debik budak tu atas dasar keje..aku rasakan tiada keadilan untuk aku masa tu..aku cuba buat kerja yg terbaik mungkin dan mengharapkan orang bawahan aku mengikuti cara aku bekerja..kandangkala aku rasakan baik aku yg buat keje tu sensorang lagi senang...bila sampai anual increment aku dpt kenaikan rm120. tapi aku xpuas hati sb aku merasa tanggungjawab dan kualiyi yg aku berikan xsebanding dengan kenaikan tu..jiwa aku memberontak lagi..sombody advice aku supaya terima dan bersyukur atas apa yg aku dapat..tapi jiwa aku masih meronta tak puas hati..satu lagi kejadian yg menaikkan kemarahan aku terjadi..aku debik budak aku tapi yg lain lah plak pas tu dia pegi report kat bos dan aku pon dipanggil untuk internal inquiry..sah warning letter kedua keluar masa tu aku terkedu kejap..kenap aku jadi cam gini..puas aku mencari jawapan...puas aku cuba redakan kemarahan..puas aku cuba kawal panas baran aku ni tapi gagal sebab bebanan kerja yg aku tanggung pada masa tu amat menyiksakan jiwa aku..aku terima tanggungjawab tanpa ada kerelaan...dalam pada masa sama ada suara yg mengejek mentertawakan diri aku yg sedia tertekan..berlagak macam bagus...kaki bodek...keje xtau nak balik rumah...tapi bila anual audit semua yg belagak pandai belagak baik tu melarikan diri maka tinggallah aku sendiri kena siapkan apa apa yg tertinggal...setiap helaian dokumen mesti terisi dan ada tandatangan...aku semakin tertekan dan kemarahan aku hanya Tuhan yg tahu..

Follow Us
sampai satu mas aku dah xtertahan lagi dengan sikap panas baran aku..macam orang sakit mental..aku akui mmg ada masalah mental masa tu..  lalu aku pergi jumpa big bos utk kaunseling...aku tanya dia soalan begini...

aku..wey ah tan wa sudah tak tahan ley selalu marah marah..apa macam mau buat?

big bos aku jawap sambil senyum.. senang saja maa you jangan marah...
semua orang ada buat salah maa semua orang datang kerja buat kerja sampai masa rehat..lu bukan itu macam..mesti rilex...you sendiri boleh tahan you punya marah bukan orang lain...ad paham ka kawan..

pada masa tu baru aku sedar cara terbaik xnak marah ialah jangan marah..aku terlupa perkatan sabar yg pernah aku benci dulu..dan bila aku fahami betul2 ayat jangan marah baru aku dapat kawal panas baran aku...kalu rasa nak marah aku akan senyum...sampai satu tahap aku dah xde perasan nak marah yg ada bila org bawahan aku buat salah aku akan bagi nasihat dengan cara yg lebih harmoni dan tertib...

ok lah ni le serba sedikit pengalaman aku dulu...kalau tuan rumah boleh pahamkan bebetul apa aku tulis ni...aku harapkan semoga sukses dan berjaya dalam hidup..

MenGawAl maRAh tu sIfaT teRpuJI...

oRang yg SukA maRAh..& cePAt maRAh..haTI dia x TEnanG pas Tu eGo..sUka TerBuru-bUru
dAh lePas maRAh baRU nYesal

jAdi lAwan MArah
  is

ko kena bezakan.. apa benar itu perasaan marah? atau emosi yang tetibe mood swing, meruap, jantung pantas, rasa panas-sejuk.. kalu ko rasa tu melibat biologi.. maknanya ko mengalami masalah yg lebih drp masalah keperibadian. Kalu dah libat biologi (hormon/chemical tubuh dll) ko kena minta bantuan doktor. pastikan apa  itu penyakit atau kemarahan yg normal..gi check doktor.

ko blh try Medical officer biasa jek, pastu minta pandangan dia samada kena rujuk psychatrist ke tak. Tp jgn lak ko gi klinik penel ofice..

yup..

setuju..kalau nak mengelakkan diri dari marah, fahamkan apa itu marah, punca kita marah, dan sebab yang berlaku jika kita marah..sambil2 tu fikir gak bnda yang sama tentang sabar..

bila ko dah faham sepenuhnya, gerenti ko susah nak marah di masa depan..

nk tanye kan .... yg pembuka thread ni ... parents panas baran tak .... salah satu ke 2-2 sekali .....

sbb ikut pengetahuan aku laaa sikap pemarah atau panas baran ni sometimes mmg keturunan ....

LePas tu..naK memaRah saNgaT pun wAt aPe..
maRAh keNa aDa tuJuan..sAja nK waT oRg geRun je is UseleSS
maRAh krn nK mpthnKan maRUah diRi..banGsa & agaMA tu xpeLA..
jDla org yg  seimbanG, sederHAna..reaLLy gOod 4 ur health..

lAgipuN liFe is too sHort...cuba LihaT hIdup ni dR suDut yg lain..jGn asYik arOund the cIrcle je

:flower:

my own solution, bila marah meluap-luap at something or somebody...i walk away...out of the room....go straight to the bathroom, basuh muka....keluar ofis, building..tarik nafas slow2.....it will slow down your heart beat and blood pressure...

kalau nak juga marah...solution, pegi bilik air....dekat toilet bowl tu you luahkan anger you tu....maki hamun semua kasi buang...bila dah tak boleh utter anthing else, flush it all away.

also at the end of each day, when you go home, masa shower, luahkan perasaan while the shower is running and let all the anger and problems flow with the water into the drain.

hope it works for you.

Originally posted by midnightkiller at 22-6-2007 05:05 PM
aku tak tahulah camne nak handle problem panas baran dan sikap tidak sabar aku ni. entahlah kengkadang ada2 saja benda yg aku rasa tak betul. aku selalu rasa stress tapi tak tahu apa yg buat aku  ...

soal fokus jek..dah ko salu fokus mende cenggitu..bila ko fokus..lama2 dia mengunung ler perasaan tu..nak carik jalan keluar so ko maybe bertindak ganas..kendian rasa letihhh..lemahhh..menyesall

sebelum ko bleh fokus jadi marah..carik lah punca tu..apa punca ko marah? nasik lemak ko basi ka? sarapan lambat siap? kucing ko berak kat kasut ka?

kalo mende remeh pun senang jadik marah..tu memang masalah hihihi

senang marah ni hanya isu sensitiviti tidak bertempat atau isu sensitif yang merugikan. kalo ko tenguk air terjun di hutan misalnya (elok pi camping tenguk keindahan alam), daya sensitif ko yang mudah terasa tu senang2 tersentuh 'aura' kesejukan keindahan air terjun..nyamannn jek..damaiii..ko tarik napas panjang2..lepaskannn sambil mata natap air terjun..telinge tu fokus dengo bunyik air di selangseli munyik unggas hutan munyik lotong seme..ko tarik napas panjang2 dan lepaskan..dan rasakan kedamaian ketenangan suasana macam tuh..fokus mende begini, bermakna ko didik daya rasa ko tu ke arah positif.

ko tak perlu masuk utan..tapi kalo nak pi gak bagus gak but u can create this in ur mind..duduk sat , hembus hela napas panjang dan lepaskan..pejam mata sambil duduk dan bayangkan ko masuk utan dan jumpa air tejun cantik..untuk mandi.

ko rasakan kedinginan air terjun tuu..munyik dia..keindahan dia..bayangkan sampai macam mende tu realiti, btui2 ko pih.

so kalo ko salu wat gini, terutama bila ada masa lapang or misal ko penat keje kat opis duduk2 tu..set misal 5 minit, break sat, pejam mata fikir suasana indah cam aku cite tu..or apa pun ko pilih asal positif..lama2 perasaan ko itu akan terdidik..untuk jadik SLOW or maksud aku perasaan ko tu terdidik untuk sensitif hanya pada KEINDAHAN.

marah tu bukan satu keindahan, meletihkan, memenatkan..macam marah beruk sarkis naik basikal..dia beruk keje dia panjat pokok bukan naik beskal nak ajor tu memang boleh tapi kene bekal berbaldi pisang ler..nak didik dia kan? susahhhhh gitu

apa yang indah pada nko? apa ko suka? ko bayangkam lam otak ko tu..berimajinasi..hela napas panjangggg tahann sat dan lepaskan..sambil imajinasi tu duk bermain woyang lam otak ko. buat ni selalu so nanti feeling ko cuma FOKUS pekara indah, mende2 negatif ni dia takkan pandang so marah tu macam tak wujud pun dalam idup ko. selamattttttt..wsalam.

Originally posted by aw76 at 4-7-2007 05:38 PM
my own solution, bila marah meluap-luap at something or somebody...i walk away...out of the room....go straight to the bathroom, basuh muka....keluar ofis, building..tarik nafas slow2.....it will ...

i would prefer anyone to maintain the rage , to me it is simply the issue of re focusing

negatif energy is simply the same energy, the negativity is simply the form..substance is still the same..we need those energy , that is why maintaining the rage is important

put it in another words, stress is actually good..it is simply the management of stress that human needs to pay attention.

this is what make us very competitive, kita perlu tenaga untuk terus berentap..tapi berentap dalam suasana harmoni, maintain kesihatan gak..so how?

by re channelling, re focusing all the negative form to become positive one

i think one of the best way is never to cease to ask even when one gets angry? ASK urself

why do i get angry ? why this feeling? why now? why it  hurts me? do i have to keep on feeling this way ? do i have to keep on put myself into trouble?

the question will be as CIRCUIT BREAKER, it puts a break to that cycle of anger. then it will re focus, re channel those energy to better use

that is what i think lah better to do , than being expressive with those kind of feeling at that moment

so think even before u FEEL about anything.

ps. thinking will promote lot of self questioning, of which is very good exercise for human being.

ape kate sebelum ko marah tu .... ko bayangkan ko nk marah mak ko .... mesti lepas tu ko tk jd marah
penah cuber tak

Originally posted by midnightkiller at 22-6-2007 05:05 PM
aku tak tahulah camne nak handle problem panas baran dan sikap tidak sabar aku ni. entahlah kengkadang ada2 saja benda yg aku rasa tak betul. aku selalu rasa stress tapi tak tahu apa yg buat aku  ...

been there, now still having this problem, actually kdg2 org tak fhm kita, org ckp control la rs marah tu, but its not as easy as we can speak..
mon pun somtimes ada problem nak kawal rs marah, mon cuba mcm2 cara, baca ayat or beristifar but it doesnt work to me..
last2 mon fikir how im gona handle this situation,mon fikir2 but i stil cannot find it, so last2 mon avoiding the situation.bila mon tak hadapi situation yg buat mon mrh so mon lebih cool...
cth: mon upset ngn somone, mon rs nak marah n ketuk je kepala dia tu...so tuk handle prob ni, mon jauhkan diri dr org tu, blah dr tempat tu untill mon cool down..

so cara yg mon leh buat jz elakkan berada dlm situation yg blh buat the situation getting worse...blah je..

:cool:

Lepas ko marah ko tengok cermin. Ko akan nampak wajah Setan.
Itulah sepatutnyer ko berdoa bila tengok cermin.
Mesti ada tengok cemin setiap hari kan??
Marahkan sesuatu atau seseorang itu adalah sifat takbur dan riak.
Ko ajelah yang betul orang lain salah.. Mane boleh gitu...

hii sume sorry lame tak msk porem ade problem skit