CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 15871|Reply: 86

CUAI & LALAI

CUAI & LALAI

aku ni cuai dan lalai... kadang2 macam org tua jer.... dan kadang2 memang affect keje aku..

- personal stuff....slalu tak ingat letak maner....

-satu ari tuh g alor setar ngan family.. tengah makan kat restoran baruaku terase aku tak ingat kunci keta letak maner... aku dah panic..makan pon tak kenyang.. sib baik bapak aku cool jer.. suh aku caripelan2.. puas aku cari.. dlm beg ..purse.. sekeliling keta..... sumerorg dah cam letih dah... tulun legar dari keta sampai restoran
...tiba2 rupenyer kunci keta ader kat poket belakng seluar seluar

-kalau mende2 kecik pon slalu jer ilang.... pastu next few days kalaunasib baik jumper balik... kunci umah dah beberape kali aku tak ingatletak maner.. sib baik kat umah ader org...

- semalam aku balik opis aku drive keta g tesco... dah masuk tescopilih barang masuk troli dah... baru perasan purse aku tinggal katopis... aku ader few cents jer dlm beg... sib baik tak g bayarlagi.....  soo utk tuh aku ader lah letak duit 20 ringgit dlm keta..takut lak nnt kau kene g seberang luper bawak purse.. camner nak bayartol penang bridge.. kang tak balik penang lak aku...... aku dah banyak kali gak drive keta tak der lesen sbb tinggal purse

handfon fon dah 2 kali gak ilang sbb tercicir.... walkman sekali tercicir..

- aku dah ilang IC 3 kali

- slalu luper parking keta letak maner.. kat shopping compleks yg besar2 aar.. yg biase tuh ingatlaa

-kalau aku kene kire mende kl berpuluh/ratus.. slalu kene kire 3-4kali.. (kire 2 kali pon aku tak percayakan diri aku) sbb  mesti ader ygkurang atau terlebih....

- bidang keje aku memerlukan aku check spesifikasi...... periksateknikel... mende ni slalu wat aku tak yakin.. sbb aku tau perangai akucamner... kadang2 keje aku jadi lambat sbb silap printing... sbb akutak perasan ader mender yg tak complete... dan aku penah menyusahkanprojek manager sbb perangai aku yg cuai dan lalai nieh...

-aku slalu berhati dan banyak kali try improve supaya mende2 ni takjadi lagi... tp still jadi gak... mende ni dari aku kecik lagi...

..dulu time skolah slalu cicir duit... ilang purse.. .ilangbarang.. biler IC aku ilang wat kali ke-3 ..aku mak aku siap pakaikanaku tangkal supaya tak ilang purse lagi ( sampai sekarang tak penahilang.. cumer slalu tercicir kat opis dan tertinggal kat umah...)..sampai skrg pon mak aku sgt worried esp kalau aku dlm perjalananjauh... dia akan wat checklist supaya aku tak tertinggal aper2 barangdalm perjalanan nak balik

adetak petua tips... supaya aku leh improve lagi..... tak lalai+cuai utk kebaikan kerjaya aku gak..

thank u beri much..

2. "Ya Rahman!" apabila dizikirkan sesudah solat 5 waktu sebanyak 500x, maka hati kita akan menjadi terang, tenang & sifat-sifat pelupa & gugup akan hilang dengan izin Allah.

17. "Ya Wahhaab!" dizikir sebanyak 100 x sesudah solat fardhu, barang siapa yang selalu didalam kesempitan, Insya Allah segala kesulitan atau kesempitan dalam soal apa pun akan hilang.

58. "Ya  Muhshiy!" Sekiranya kita inginkan diri kita digolongkan didalam pertolongan yang selalu dekat dengan Allah (muraqabah), maka amalkan zikir ini sebanyak mungkin sesudah solat 5 waktu.

63. "Ya Hayyu!" Untuk mencapai kekuatan mental/batiniah didalam menjalani kehidupan, perbanyakkanlah zikir ini.

Doa-doa Yang Makbul:
1. Orang yang terdesak.
2. Orang yang teraniaya/dizalimi.
3. Anak yang berbuat baik terhadap kedua ibubapanya.
4. Doa seorang Muslim yang tidak berbuat zalim & tidak memutuskan silaturrahim.

Tanda-tanda Doa Yang Makbul:
1. Terasa sesuatu yang menakutkan.
2. Menangis tatkala berdoa.
3. Terasa menggeletar.

Cara-cara Berdoa:
1. Bersungguh-sungguh semasa berdoa. Rasulullah s.a.w pernah bersabda:
"Sesungguhnya Allah amat menyukai orang yang bersungguh-sungguh semasa ia berdoa"
2. Menghadirkan diri kpd Allah dengan penuh kekhusyukkan kerana Allah tidak menerima doa dari hati yang lalai.
3. Hendaklah makanan, minuman, pakaian dan sebagainya dari harta yang halal kerana sesungguhnya Allah itu baik & menerima melainkan yang baik belaka.
4. Doa itu bukan bertujuan untuk melakukan dosa, khianat, memutuskan silaturrahim & jangan sesekali memohon SEGERA dimakbulkan doa tersebut.
5. Digalakkan memperbanyakkan menyebut Asmaul Husna, dimulai dengan bertaubat, istighfar, hamdalah serta selawat ke atas Rasulullah  s.a.w & para sahabat.

Reply #2 kroit92's post

thank u... insyaalah akan diamalkan...

kene kuat ibadat lagi aku nieh...

ko pakai henbeg ke tak..

kalau pelupa mcm tu, patutnya sume ko campak je dlm henbeg.. sumee.. apa2 pon senang nak tuju kat henbeg tu je.. tak menggagau nak cari.. kalau bawak loosely, senang tertinggal.. terutamanya purse dgn hp..

tu gunenye henbeg.. bukan sekadar utk bergaya..

lagi satu, aku rasa ko byk fikir.. byk bende berjalan dlm kepala ko at the same time.. yg ni aku tak sure mcm mana.. aku pon fikir byk bende satu masa.. tapi kalau berangan, tu boleh tutup dulu reserve utk sebelum tido..

dahsyat gak eh ko nye cuai tuh..aku igt housemate aku sorg ni je. die nye cuai mmg kadang2 wat aku bengang gile rr..sbbnye die selalu dah masuk rumah, lupa nak amik balik kunci umah tu, so die biarkan jela kat pintu tu. nsb baik x de pencuri masuk. mmg dah banyak kali sgt. dekat 10 kali pun ada dlm masa 3 bulan. n setiap kali tu, aku la yg perasan.

pastu kunci rumah hilang jgn cakap la. mmg aku marah sgt sbb bahaya kan,. kalau kunci lain xpe. ni kunci rumah. tercicir kat uni la. hilang dalam bilik la. dalam poket baju la. sampai sekarang ade 2 kunci die x jumpa2 lagi. die dah buat kunci baru. hilang jugk kat uni. tp ade org jumpa.

pastu rebus kentang, die leh pegi tdo sbb lupa. pastu aku dah bau hangit semcam dalam umah ni,. tgk2 kentang tu dah hangus, rumah dh berasap teruk. nasib baik x terbakar. kalau x, rentung aku dalam rumah nie.

pegi uni, x tutup gas abis2. nasib baik tb2 sorg house mate ni balik umah sbb break panjang sgt. pastu die bau gas. tgk2 gas tu x ditutup properly.

tiket bus, tiket train ke tiket apa ke jgn cakap la bape puluh kali die lupa letak mana. bile nak naik bus, mula la kelam kabut cari tiket.. siap taburkan barang2 dalam beg die tuh sbb nak cari tiket. tgk2 dalam poket jaket die. tu pon aku yg suh tgk. mula2 die ckp knfm bukan dlm poket baju. last2 mmg betol pun. hangin je aku.

pastu lupa nak tutup heater setiap kali kuar umah. mmgla heater xkan wat umah terbakar. tp heater makan elektrik banyak. bengang gak aku..

so aku xdela marah2 die. juz ckp jgnla cuai lagi. n everytime kuar umah, aku akan tanye "heater dah off? gas dah tutup? kunci dah bawak? etc"...

tu jela cite aku...maybe ko leh wat list kot yg ko kene tgk everytime b4 ko kuar umh ke. or maybe ko beli la satu whiteboard letak kat umah ko. tulis bende2 yg ko selalu lupa tuh. (cam ngarut lak idea aku nih)..n lagi satu, suh la housemate ko ke igtkn ko pape kalau dorg x kisah la.

Originally posted by ^MsBlueberry^ at 28-7-2007 09:19 AM
pastu rebus kentang, die leh pegi tdo sbb lupa. pastu aku dah bau hangit semcam dalam umah ni,. tgk2 kentang tu dah hangus, rumah dh berasap teruk. nasib baik x terbakar. kalau x, rentung aku dalam rumah nie.

hehehehhe klakar lak ayat ko....

aku penah gak terluper off seterika ( skrg dah ok dah sejak kene leter ngan kawan aku.. ).. bab2 elektrik aku dah naik seriau...

.... luper off lampu bilik time g keje... tapi tak lah seteruk kawan ko tuh....

hah yg pasal tiket tuh memnag cam aku lahh tuh... beli tiket luper letak maner.... soo utk itu aku akan letak kat purse kat IC lagi supaya aku tau mende penting soo aku alert.

aku pakai handbeg..... umer campak dlm tuh... tp adegak tercicir....

Follow Us

Reply #6 True-X's post

aku rs kan lagi satu..kalau ko pakai handbag, ko make sure bende yg ko letak tu mmg kat ctu je. maksud aku, kalau ko letak kunci kat poket kanan, make sure sampai bile2 pun ko letak kat poket kanan. jgn skali2 ko letak poket kiri lak. tuela sbb2nye nnti ko akan lupa n gelabah.

cam kawan aku, konon2 die yakin yg die letak tiket bas dlm wallet die, kat student card. die ckpla die mmg slalu letak ctu. xpenah letak tempat lain. skali tgk2, kat poket baju. hangin aku. tu pon aku yg paksa suh die tgk kat poket baju (sbb da 10 mins die dok belek wallet die gak)..

ni dipanggil cuai & lalai ke atau pelupa ekk? kira serupa tak tu?

rupanya ko pun sama kes dgn aku...IC ilang 3 kali
kali ketiga aku buat IC dulu, brother tu siap cakap, lepas ni kalau ilang lagi IC ni, kena cop dengan tapak kaki

bila nak kluar slalu was2 ada benda tertinggal ke...dulu2 slalu ilang duit, tertinggal purse, kunci rumah, kunci kete, lupa parking kete kat mana...kadang2 sampai stgh jam duk cari kete...

Lepas tu aku buat cenggini, sblom kluar rumah, aku akan pastikan, apa brg penting yg aku kena bawa...aku siap kira lagi.. .contohnya brg penting kena bawa 1)purse, 2)henpon, 3)kunci kete, 4)kunci rumah, 5)kunci opis..so setiap kali kluar, aku akan kira 5 brg kena bawa...so kat sini aku tau apa yg aku terlupa nak bawa

bab keje pulak, kalau aku takut lupa, aku siap listkan apa aku nak buat hari tu...senarailah dari a to z...so aku takkan lupa nak buat...

pastu kalau ko letak sesuatu brg tu, ko letak je kat tpt yg sama...bila ko dah guna, ko letak tpt yg sama gak...

insyallah, mesti ko tak lupa/cuai/lalai lagi

True-X..prob ko sm ngn aku la..

-lupa letak barang kat ne..(hp, purse,)
-lupa off seterika
-lupa nm kawan

sebijik cam nko laa...

well, that reminds me of my roommate masa kat itm...hihi
lawak le...dia duk kalut nak pegi kelas...dia pegi kunci bilik, guna padlock...padehal aku tgh tido...dlm bilik tu...
gile laaa...

aku bkn pelupa...tp aku ni jenis kalut...kelam kabut bile buat keje...jadi bile kelam kabut, aku jadi cuai...
aku byk kali buat silap...
betul laa...sbb otak ni tak focus masa buat keje...
otak ni fikir menda lain masa buat keje...
sbb tu masa letak barang ke...ko tak ingat ape2...sbb masa ko letakkan barang ko tu...ko tgh pikir pasal menda lain...
kire tindakan diluar kawalan...hihi
takdak dlm memori ko...kehkehkeh...

aku pun bermasalah mcm ko gak...
herm aku nak cuba ape yg kroit cadangkan...

Reply #1 True-X's post

nak tau ...
umur berape ...
ngan ade tak masalah yg x leh lekang daripada kepala hotak ko...

klu tak nak lupa letak brg kat mana..
tiap kali dh amik brg tu.. simpan blk kat tmpt dia..
aku pntg tul klu org amik brg kat lain, smpn kat tmpt lain..
pastu mcm nak giler cari..

msa blja dulu.. ada gak sorg kwn mcm ni..
selalu lupa letak brg kat mana.. especially duit.. brg kemas..
aku tgk byk je duit dia.. sbb slalu lupa letak kat mana..
main selit2.. celah2 buku, file.. baju..
pastu tiap kali jmpa blk lak duit tu, mmg time dia tgh tak de duit..
so rezki la tu.. kdg2 dia suh aku smpn duit dia..
aku ni selit mana2 pun.. dlm kepala ni ingat je.. hbs gak duitnya..
bab2 tiket ni, mmg aku la yg tkg simpannya..
bila dh nak naik bas, baru la kasi..

Reply #8 amanda_shamira's post

thanks... aku pon kene wat list tampal depan pintu agaknyerrr...

cam hanibee cakap bawak hanbeg... memnag kurang laa cicir.. tp ader gak cicir...

banyak pikir tuh... ntah laa dari kecik camnie.. banyak pikir ker...

Reply blue_april's post & tangent talker's post

blue.. problem kiter nieh hehhehee ...

mak aku cakap.. kl kepala aku ni leh tanggal.. dah lama jalan takder kepala....

nnt kl ader anak.. anak pon tak tau letak maner...

dia marah2 gak.. kadang jadi klakar biler mak aku leterkan aku...

Reply #11 sibel's post

..aku baru jer masuk 27 bulan nie...

sumer org ader masalah.. tp masalah aku tak lahh besar... biase2 jer... masalah sunyi keje.. duit.... camtuh jer lah...

owh ture-x .... maslah ko lebey kureng cam aku jerk .....bkn lalai or cuai cumer absent minded jerk ....

dulu aku selalu ilang enset ..... penah 2 kali masukkan enset dlm mesin ..... pastu penah gak 2 kali hamster aku ilang ... mase tu bersihkan cage hamster .... letak hamster atas meja .... lepas2 bersihkan kandang tu terus tgk tv ...biler nk bg mkn tgk hamster dh ilang .... hehe .. pastu tau tau laa .... ape jd ... habis satu rumah kene selongkar .... last last malas nk bela hamster natang bg kt ank buah je laa .... wallet tu jgn citer laa ...

tp after a while ... masalah selesai gak ..... because i take some action.
1.for my personal stuff ... cam enpon,wallet,keys and pda tu bese dh ader ....satu bakul ...every me balik umah ...all those stuff goes in there .... so everytime balik the first thing i do is empty my pockets...

2.things like remotes tv,dvd player ...pon same gak ade bekas dier sendiri ....and i make sure because is somewhere near ...and easy to reach .... sbb dulu remote ilang bile cr balik tgk dlm peti ais ... so after that .... aku make sure remote tu takkan pergi lebih dr coffe table

3. since aku tinggal kt apartment .... so pasal memasak ni ... tak de hal dapur dekat je ngan living room ... dulu penah gak ade bende hangus .... so dulu selalu letak timer ..kt dapur .... so klau terlupa pon klau time bunyi mmg wajib gi checklaa

4.and about seterika and every time ...this is my habit bese klau kuar umah bese me akan cek everything ..... klau tak puas hati wat lg second round .... sbb dulu penah sekali rumah banjir lupe tutup paip....huhu lesson learned

5.for meeting and appointment aku selalu wrote in my pda ..... biler je wat appointment terus tulis dlm pda ....wajib .. even tgk wayang ngan gf tulis pda ..... hehe .... sbb dulu penah terlupe ....and penah ak ade sejarah luper anniversary and ngan birthday gf ....huhu mengamok dier .... abis aku kene sebat ala ala s & m ...hahah....

6.my work pon ... need me to focus on details ..... for me klau work besenye ade kertas kosong kt sebelah biler ader something nk highlight or any problems....terus tulis dlm kertas tu .... pastu review balik ..... usually klau berkenaan ngan documents .... besenye gi copy .... pastu tu lah contenglaa ngan highlighter .....pastu conteng anything penting or bende need to be highlighted .....and baca lg ...conteng lg ...baca lg conteng lg ....heheh

7.bab kedai mkn tu kan ...aku usually akan check barang regularly ...cth every ten minutes aku masukkan tgn dlm pocket check if every thing still there ... even lepas mkn pon aku akan cek meja tu if anyhing tinggal ke tak ....

tk tau laa bende ni membantu ko ke tak .... but for me it helps .... a lot ... laaa sbb dr jd pelupa and absent minded aku jd more aware ..... so aku jd btul berhati2 .... huhu ...

penah sekali aku takut aku luper anniversary ..... hadiah tu sebulan sebelum anniversary aku dh beli siap dh wrap lg ... pastu sorok ... gf aku ni klau lepak umah aku ...suke sgt selongkar mesti ade bende nk dicarinye ..... pastu jumpelaa hadiah tu ...terus tuduh ...aku nk bg hadiah kt pompuan lain ... bile aku kata anniversary ...die kate tipu sbb anniversary lg .... 2 bulan .... huhu mmg mase terlupe betul la ....salah bulan lak tu .... so wat lah citer surprise gift for her .... pastuh bile anniversary kene beli hadiah lg .... bertuahkan gf aku   ..... tu laaa ...being forgetful really does cost me .... so jgn jd pelupa

whoa... tips in details tu fish. should help the ladies a lot.

aku jarang lupa, cuma satu mende je mmg aku takleh ingat... makan ubat/supplement etc. sbb tu aku tak ambik.. huhuhu.. satu dua hari je makan, pehtu aku tak ingat nak makan lagik..

sis, org kata makan raisin pun akan meningkatkan daya ingatan, selain ko try tips2 yg diaorg bagi...

Originally posted by fish_o7 at 28-7-2007 11:26 PM
dulu aku selalu ilang enset ..... penah 2 kali masukkan enset dlm mesin ..... pastu penah gak 2 kali hamster aku ilang .

time aku bace ni ingatkan ko nak cakap hamster ko pon masuk washing machine... hehehehe

thanks fish... banyak tips.. esp bab bekas tuh.....

aku slalu gak .. tengah tengok tv pegang remote.. pastu g dapur sat nak minum.. pastu g balik nengok tv.. biler nak tukar channel menggagau carik remote.. tak ingat remote letak maner...

heheheheh tak perlah fish bertuah gak dapat bf pelupa... dapat banyak hadiah...

Reply #17 LostSoul's post

aku try kak Lost... makan raisin.. tp aku kl beli sekotak.. time tuh gak aku abiskan....

lagi satu..mende yang kroit tak suka makan..kalau makan nanti mulut busuk..eeuuu..kentut jangan cakap ar..silent killer..

petai..

saintis dah buat kajian yang petai mempunyai enzyme yang dapat meningkatkan daya mengingat seseorang..

lagi satu soya..tak tau ler tempe ke tauhu ke..yang tau soya jek..