CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: matwalla

[Edisi Fizik] Memupuk minat Ilmu Fizik teori & Realitinya di Malaysia

baru perasan thread ni..

masalah nak kembangkan fizik teori di malaysia, student tak de fokus + lemah basic.. as easy as that..

satu lagi tak de langsung sokongan dari sistem pendidikan & kerajaan itu sendiri dimana fizik teori dilihat tidak memberi sumbangan secara langsung kepada pembangunan negara (product, product,product)

by the way, kenal sangat dengan penulis artikel tu ;)

hmm..

pd kajian rambang aku la sains, fizik, kimia ni mmg digunapakai kalo seseorang tu keje sbg saintis atau penyelidikan saja.

kalo jd engineer terutama kat kilang, x pakai da bnd2 ni semua ni. apa yg bos tau output production line mesti mau tinggi. lg pun aku x penah tgk member2 aku yg jd engineer masih bukak lagi buku fizik or math bila dah kerja ni.

hmm..

pd kajian rambang aku la sains, fizik, kimia ni mmg digunapakai kalo seseorang tu keje sbg saintis atau penyelidikan saja.

kalo jd engineer terutama kat kilang, x pakai da bnd2 ni semua ni. apa yg bos tau output production line mesti mau tinggi. lg pun aku x penah tgk member2 aku yg jd engineer masih bukak lagi buku fizik or math bila dah kerja ni.
otai_g Post at 24-1-2012 00:39

Salam..

Ada benarnya kenyataan di atas, sebab tu penyelidikan di Malaysia masih di tahap yang memerlukan suatu impak yang baru.

Engineers yang kerja di kilang boleh lebih produktif kalau apply knowledge of science. Kalau setakat ulang benda yang sama, production tak akan meningkat, at least pada tahap yang sama saja.

Saintis pula kurang involve dengan industri. Bagi negara maju, research and industry are complementary. Saya lihat kita ke arah itu, tapi masih di peringkat permulaan....

WAllahu a'lam

Rate

1

aku pun tgh samar2 samada nak duduk kt malaysia atau duduk kt US...

smpi bila Msia nak maju tatkala kos spt physics pun tak popular?

aku check senarai kos2 physics dlm Univeristy Malaya...
tiada satupun psl "Relativity".....camne university terulung tak de offer kos yg penting kpd pelajar? kita tak leh just memahami teori kuantum tanpa mekanik klasik dan relativiti..

Follow Us
Reply 17# dauswq

Takpa dik,

Belajar rajin2 kat mana pun, pastu balik nanti jadi perintis kepada kursus-kursus (bukan 'kos') yang belum ada atau yang belum mantap.

Nota:
Course = kursus
Cost = kos

Reply 18# mnm77

hehe....
susah biler everything is learnt in English...

course pun saya sebut sbg kos which is "kursus" in Malay...

aku check senarai kos2 physics dlm Univeristy Malaya...
tiada satupun psl "Relativity".....camne un ...
dauswq Post at 13-2-2012 15:22

course ni masa dulu-dulu ada tapi skrg terpaksa dijumudkan disebabkan tiada sambutan.

lagipun sapa ambil kelas ni dulu mesti paling tinggi dapat C je
sebabnya : student lemah math + pemahaman.

satu lagi sistem semester kat sini + dengan banyak cuti di malaysia menyebabkan banyak silibus tak dapat di cover. inilah realiti pembelajaran di malaysia.

Masalah sekarang ialah universiti sekarang berlumba-lumba dlm penyelidikan dlm bentuk application. Kalau nak buat fizik di Malaysia eloklah buat solid state physics, material science, condensed matter atau apa-apa sewaktu dengannya.

Buat teori orang pandang sebelah mata pun tak walaupun research anda hebat. Satu lagi banyak pelajar teringin nak buat teori ni tak menyediakan diri secukupnya. Ingat masa di universiti kita bukan di sekolah lagi semuanya kena usaha sendiri.

Saya sendiri pernah bertemu pakar dalam nuklear dan particle physics bila di tanya macamana utk mendalaminya, jawapan mudah saya. Duduk dan buat semua derivation ada ada dlm text book sebelum memulakan research. Bila dengar berpeluh juga tapi hakikatnya tiada jalan mudah utk mempelajarinya. Pakar tersebut mengambil masa setahun setengah mendalami dan menyelesaikan semua masalah dari buku Peskin: Introduction To Quantum Field Theory sebelum memulakan penyelidikan PhD beliau.

So, ada berani?

Rate

1

course ni masa dulu-dulu ada tapi skrg terpaksa dijumudkan disebabkan tiada sambutan.

lagipun ...
cepheid Post at 14-2-2012 22:38

kat uni aku student math kene ambik kursus mekanik klasik nih.. student fizik rasenye takde.. tu ape yg aku dengar la..

kat uni aku student math kene ambik kursus mekanik klasik nih.. student fizik rasenye takde ...
midory Post at 14-2-2012 22:51

kat my place, mekanik klasik ni wajib. tapi nama dah ubah dari mekanik klasik jadi mekanik. padahal silibus sama je

ni pun lembap giler student nak belajar. asyik tunggu suap je. hasilnya ramai fail

sedihnye...graduan obersea mcm aku ni pun terkontang kanting dtg msia...

pi career fair byk kali, tak de satu pun job yg offer physicist/any postion related to that...yg ada byk engineering
my hope is nak himpunkan scholar2 physics kt msia ni bagi wujudkan organisasi baru sepertimana nak study masalah sbnr...

prob skrg ni: interest rkyt msia...tidak ke arah situ
& peluang pekerjaan pun masih tidak cerah...

Seb bek kerja aku tak berape melibatkan ilmu fizik..

aku rs fizik nih memeningkan otak..
cannot go...

Mungkin aku lebih sesuai menjadi artis...dr dlu lg aku minat berlakon/menyanyi/ dunia glamor....
tp bakat kurengggg

Memandangkan ada orang share artikel ni di FB, cep terbaca balik page ni.

Kaka cep nak wish welcome to the real theoretical world pada hadek @dauswq

cepheid posted on 26-4-2013 08:47 AM
Memandangkan ada orang share artikel ni di FB, cep terbaca balik page ni.

Kaka cep nak wish welco ...

thx u kaka....@midory sorang jek tau hehe

td kaka mention pasal buku ni Peskin: Introduction To Quantum Field Theory....
klu ade nnt, saya nak pinjam...

Last edited by dauswq on 26-4-2013 09:12 AM

ai setujuk dgn otai g
dulu belajar teori math fizik akhirnya tak banyak digunapakai dalam kerjaya hanya tahu teori aplikasi, pakai kalculator dan unit converter yg ada desktop, pakai software yg memudahkan kerja
tak dinafikan semasa belajar addmath n fizik cikgu x pernah habiskan silibus, cikgu hanya habiskan slilibus 40%-70% saja lain2 bab belajar sendiri sbb itu basic fizik tidak kukuh di kalangan pelajar
situasi kerjaya di malaysia mempengaruhi pelajar utk memilih jurusan yg mudah dapat kerja, mudah dan menguntungkan,
berbisnes lagi menguntungkan, engineer2 dan designer2 diupah utk makan gaji

Rate

1