CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: dexa

Issue Bahasa : Update- Jgn Terlalu Obses Protect BM : Najib (p6)

Bahasa melambangkan bangsa..betul ke?
kawan2 joyah (cina) kalau bercakap bahasa melayu,
semua ikut mcm dalam buku..
pada joyah, tak salah nak speaking english,mandarin & etc..
but as a malaysian, kenalah pandai bertutur dalam bahasa kebangsaan
ini kalau dah melayu ramai yg malu (takder standard kononnya) nak berbahasa
melayu..apa lagi org lain..mcm kes pelakon tue, sampai ada satu cina tulis dalam blog dia
tak sangka melayu pun tak tahu berbahasa melayu..habis mcm mana?

apa criteria b4 jadi menteri?
ade ke die mintak lulus SPM dgn kepujian dlm BM n lulus ujian lisan BM?

bukan ke kalau nak mintak kerja ngan gomen, kena ikot syarat tu
mcm mana menteri yg bekerja dlm gomen boleh dipandang sebelah mata aje eventho bahasa malaysia lintang pukang...

Bahasa Malaysia untuk semua kaum

MELAKA 18 Ogos

Rate

1

Originally posted by wombat at 15-8-2007 04:12 PM
apa criteria b4 jadi menteri?
ade ke die mintak lulus SPM dgn kepujian dlm BM n lulus ujian lisan BM?

bukan ke kalau nak mintak kerja ngan gomen, kena ikot syarat tu
mcm mana menteri yg beke ...

depa dulu kan jenis ambik MCE....
lagi pun jadi menteri mana ada kena interview...
if ada laa interview... mau sammy vellu tak lepas

Tiada orang boleh menafikan Malaysia ni adalah tanah melayu dan bahasa melayu sebagai bahasa kebangsaan yg patut dikuasai oleh semua rakyat Malaysia ,
seperti tiada orang dapat menafikan bahasa ibunda adalah jiwa bangsa yg mesti menguasai oleh bangsa masing2(tanpa bangsa , mana negara)
dan seperti juga tiada orang dapat menafikan bahasa inggeris adalah bahasa antarabangsa yg wajib menguasainya (tanpanya , tak mungkin pergi jauh)

pendek kata , sebagai kaum bukan Melayu di Malaysia , patut menguasai 3 bahasa ni dengan baik , kalau gagal salah satu , akan sentiasa dimalui, dicaci dan dimarahi sentiasa .
soalannya , adakah orang yg memalui , mencaci dan memarahi ini boleh menjadikan satu teladan yg baik kepada kaum lain bahawa bukan susah nak menguasai "TIGA" bahasa dengan baik??
apa kata  semua kita kaum melayu bermula daripada menguasai "DUA" bahasa dengan baik ???

Orang Malaysia sememangnya patut belajar bahasa Malaysia utk berkomunikasi dgn etnik lain di Malaysia ,
tapi yang sedih bila kaum cina berkomunikasi dengan kaum India , lebih gemar bertutur dalam BI , kalau dalam BM ,
itu pun bila AH SENG bercakap dengan ALI/MUTU kat kilang mereka berkerja (sebagai operator atau driver),
tapi bila David bercakap dengan Kairi/Krisnan kat office (sebagai manager or  CEO) sorry to say , bahasa inggeris pula diterima pakai  .
ini belum masuk lagi CEO  , BOSS besar kita  yg terdiri daripada Melayu sendiri  , adakan mesyuarat dalaman pun pakai BI, temuduga dengan hanya seorang wartawan pun nak pakai BI ...
Ramai orang gemar ambil contoh orang-orang yg berkerja kat Jepun, Perancis akan belajar bahasa tempatan sebagai tanda hormat kepada negara  tersebut , tapi adakah orang Jepun ,Perancis , akan melakukan perkara yang perkecilkan bahasa sendiri seperti apa saya sebut diatas?
pernah saya tengok drama Jepun dan Movie Perancis ,
begitu indah dan tersusun mereka menyampaikan bahasa mereka ,
dan bila tengok balik drama kita macam e-mil-emilda, gol and gincu yg diminati budak melayu kita sekarang ,
sorry to say , saya kadang fikir bukan drama Melayu yg saya tengok tapi drama bahasa rojak yg saya tengah tonton ..
ini belum masuk lagi bab pemimpin kita yg anggap bahasa orang putih lebih baik diajar dalam subjek math and science berbanding bahasa melayu (tidak terdapat dinegara seperti Jepun , Perancis , Taiwan ,Cina ,German yg masing2 punyai maruah dan keyakianan tinggi terhadap bahasa sendiri)

p.s--terfikir pernah sekali nak beli burger kat MC D kat KL ,  bertanya dengan cashier perempuan yg pakai tudung tu nak beli kentang goreng (dalam BM) , tapi dia tanya -having here or take away ? jawab nak bungkus (sekali lagi dalam BM)dia tanya lagi ---anything else.....
ingat orang Melayu yg perkecilkan bahasa sendiri hanya orang-orang yg berjawatan besar saja , rupanya sekarang melayu muda yg bergaji kecil pun sudah bersikap begini..

saya sentiasa nasihat kawan saya (kaum cina) supaya menguasai bahasa kebangsaan kita dengan sebaik mungkin ,
dan saya rasa cukup bangga bila bercakap BM dengan kawan Melayu saya kat depan orang Taiwan, Hong-kong yg tak reti langsung bahasa tersebut ,
akan tetapi kita harus sedar , jika generasi Melayu yg akan datang semakin gairah bahasa inggeris serta kekeringan idea utk memajukan bahasa sendiri (bukan hanya perkasakan dari segi politik dan undang2 tetapi lebih kepada pencapaian akademi dan status komesilnya di peringkat antarabangsa ), maka orang lain akan semakin cepat hilang keyakinan terhadapnya..

[ Last edited by  love1975 at 19-8-2007 10:42 AM ]

Rate

1

Kesilapan masa buat deal merdeka dulu. Sepatutnya org bukan melayu lupakan bahasa ibunda mereka dan sekolah cina, tamil di tutup terus.  Senang cerita.

Melayu ekonomi takde/tak kuat + org bukan melayu boleh terus amal bahasa mereka + ekonomi dikuasai oleh bukan melayu = bahasa malaysia terpinggir.

Follow Us
Originally posted by Bell at 19-8-2007 12:26 PM
Kesilapan masa buat deal merdeka dulu. Sepatutnya org bukan melayu lupakan bahasa ibunda mereka dan sekolah cina, tamil di tutup terus.  Senang cerita.

Melayu ekonomi takde/tak kuat + org buk ...

perkara yg tidak diingini oleh kita , janganlah sesekali harap orang lain lakukannya..
kita sendiri yg katakan - bahasa jiwa bangsa, takkan nak orang lain abaikan bahasa mereka begitu saja..

Melayu ekonomi tak kuat ?
ramai orang buat andaian sebegini hanya selepas mereka bandingkan dengan bangsa lain ,
jika negara ini hanya satu bangsa ---- bangsa Melayu
besar kemungkinan Melayu pada masa tu  lebih mundur daripada yg ada sekarang
(statement ini bukan saya yg buat,tapi bekas PM kita ,
adakah pada  masa itu ada orang akan fikir Melayu dipinggirkan oleh mana-mana bangsa,
tentu tidak , sebab tiada bandingan boleh dibuat,  tiada pihak yg boleh kita salahkan
(selain daripada dasar kerajaan dan sikap bangsa)...

sedarlah saudara , ekonomi kita sekarang bukan dipegang oleh kaum Cina
tapi segelitir orang cina (punyai network yg cukup baik dengan orang politik)dan sebahagian orang melayu ( menjadi rakan kongsi orang kaya demi kuasa politik yg  besar) .

Reply #27 love1975's post

Tunku lemah sgt masa buat deal. Itu pasal la org cina suka sgt dekat Tunku sehingga nama Tunku digunakan utk UTAR (formerly TAR college).  Di Indonesia - org cina pakai bahasa Indon dan guna nama Indon. Di US - org Hispanic, Mexican, Asian semua pakai bahasa inggeris. Takde sekolah hispanic, mexico atau asia di US. Aku quote satu speech Dr Mahathir satu ketika dulu - "Di Australia ada ramai org cina tapi tak ada sekolah cina. Begitu juga di Indonesia, Thailand, Philiphine. Di German ada 5 juta org turkey tapi takde sekoleh turkery di German"

Melayu mundur sebab ditunggang oleh penjajah selama 446 tahun. Apa bila merdeka melayu hilang arah kerana terlalu lama dijajah. We build Malacca to become one of the most cities of its era. It is the penjajah who destroyed it and brought chinesse and indians to this land. Melayu hanya baru terlibat dlm ekonomi selama 37 tahun.

Rate

1

Reply #28 Bell's post

itulah yang sedihnya

Originally posted by Bell at 19-8-2007 01:17 PM
Tunku lemah sgt masa buat deal. Itu pasal la org cina suka sgt dekat Tunku sehingga nama Tunku digunakan utk UTAR (formerly TAR college).  Di Indonesia - org cina pakai bahasa Indon dan guna nama ...

memang betul apa saudara katakan..
tapi bayangkan kat INDON cuma terdapat kurang 4% chinese ,
begitu juga dengan negara yg saudara sebut (chinese still consider minoriti)
banding Malaysia chinese 25% (masa merdeka ada 40%),
jika satu hari nanti malaysia chinese sudah turun sampai 4%
mungkin kita boleh buat bandingan yg lebih tepat .
ada juga mak saleh berhijrah ke malaysia jadi rakyat Malaysia ,
bahasa ibunda mereka adalah bahasa english ,
adakah dia patut rasa hutang budi dengan kerajaan kita sebab beri peluang dia belajar "bahasa ibundanya"?
tentu tidak , sebab nilai komesil english cukup besar , dia minta tak minta kerajaan tetap akan ajar kat setiap sekolah .
jadi kenapa kita boleh terima english sebagai "bahasa asing" yg terpaksa berdepan ,
tapi risau sangat perkembangan bahasa cina  yg juga kita anggap "bahasa asing "?

jika kaum cina satu hari nanti anggap bahasa cina dah hilang nilainya mahu pun dalam negeri atau antara bangsa ,
saya percaya pada masa itu walaupun kerajaan nak buka lebih sekolah cina pun sukar nak cari pelajar ,
(sama seperti apa berlaku di zaman-50-70an, kaum cina yg masuk sekolah english jauh lebih ramai daripada yg masuk sekolah cina)

apa yg lagi pelik saya rasa adalah ,
kita Melayu yg kata -bahasa jiwa bangsa ,
dan ia adalah satu perkara yg mulia dan wajid diamalkan oleh setiap bangsa di dunia ini .
tetapi bila kaum lain nak amalkan budaya ini dengan baik kat bumi Malaysia ,
kita pula kata -negara lain tak kasi orang cina belajar bahasa cina ,
jadi  orang cina dapat belajar cina bukan sebab hak mereka
tapi  satu" pengorbanan besar" dibuat oleh pemimpin kita ???

walaupu negara kita pernah dijajahi, tapi itu tidak boleh jadi satu alasan bangsa kita tidak manpu pergi jauh,
korea, perancis , cina dan india masing2 pernah dijajahi dengan lama ,
tapi kita boleh tengok kemajuan mereka capai hari ini ,
jadi saya rasa , nasib bahasa melayu sebenar berbantung kepada sikap orang melayu  sendiri ...

jika ramai diantara kita nak salahkan bangsa lain  disamping ghairah nak show -off speaking english , gantikan BM dengan BI dalam subjek maths and science, melayu cakap BI dengan melayu , jadi  saya rasa dilema  Melayu kita akan kekal selamanya....

[ Last edited by  love1975 at 19-8-2007 05:50 PM ]

Rate

1

Melayu kalau cakap dgn cina...dia akan ikut style cina...
Kalau cakap dengan india...bunyinya pun macam india cakap melayu....
Kalau bercakap dengan indon....terus bunyi macam mat indon...
.

Daripada dipertikaikan terus dan juga untuk keuntungan Malysia sendiri, alangkah baiknya jika Bahasa Inggris digunakan sebagai bahasa resmi/nasional Malaysia seperti halnya Amerika Serikat, Australia, Canada dan New Zealand

Reply #11 redsinner's post

Boleh check kat cache kan.. itupun kalau diorang masih simpan.

Reply #31 jf_pratama's post

Yup. Bagi aku Bahasa Inggeris paling sesuai jadi bahasa rasmi. Dulu kat Sarawak pun diorang jadikan bahasa Inggeris jadi bahasa rasmi sehinggalah tahun 1970an mereka sikit2 tukar kepada BM.

bm -

Orang Malaysia sememangnya patut belajar bahasa Malaysia utk berkomunikasi dgn etnik lain di Malaysia ,
tapi yang sedih bila kaum cina berkomunikasi dengan kaum India , lebih gemar bertutur dalam BI , kalau dalam BM ,
itu pun bila AH SENG bercakap dengan ALI/MUTU kat kilang mereka berkerja (sebagai operator atau driver),
tapi bila David bercakap dengan Kairi/Krisnan kat office (sebagai manager or  CEO) sorry to say , bahasa inggeris pula diterima pakai  .
ini belum masuk lagi CEO  , BOSS besar kita  yg terdiri daripada Melayu sendiri  , adakan mesyuarat dalaman pun pakai BI, temuduga dengan hanya seorang wartawan pun nak pakai BI ...
Ramai orang gemar ambil contoh orang-orang yg berkerja kat Jepun, Perancis akan belajar bahasa tempatan sebagai tanda hormat kepada negara  tersebut , tapi adakah orang Jepun ,Perancis , akan melakukan perkara yang perkecilkan bahasa sendiri seperti apa saya sebut diatas?
dan bila tengok balik drama kita macam e-mil-emilda, gol and gincu yg diminati budak melayu kita sekarang ,
sorry to say , saya kadang fikir bukan drama Melayu yg saya tengok tapi drama bahasa rojak yg saya tengah tonton ..
ini belum masuk lagi bab pemimpin kita yg anggap bahasa orang putih lebih baik diajar dalam subjek math and science berbanding bahasa melayu (tidak terdapat dinegara seperti Jepun , Perancis , Taiwan ,Cina ,German yg masing2 punyai maruah dan keyakianan tinggi terhadap bahasa sendiri)

p.s--terfikir pernah sekali nak beli burger kat MC D kat KL ,  bertanya dengan cashier perempuan yg pakai tudung tu nak beli kentang goreng (dalam BM) , tapi dia tanya -having here or take away ? jawab nak bungkus (sekali lagi dalam BM)dia tanya lagi ---anything else.....
ingat orang Melayu yg perkecilkan bahasa sendiri hanya orang-orang yg berjawatan besar saja , rupanya sekarang melayu muda yg bergaji kecil pun sudah bersikap begini..

saya sentiasa nasihat kawan saya (kaum cina) supaya menguasai bahasa kebangsaan kita dengan sebaik mungkin ,
dan saya rasa cukup bangga bila bercakap BM dengan kawan Melayu saya kat depan orang Taiwan, Hong-kong yg tak reti langsung bahasa tersebut ,
akan tetapi kita harus sedar , jika generasi Melayu yg akan datang semakin gairah bahasa inggeris serta kekeringan idea utk memajukan bahasa sendiri (bukan hanya perkasakan dari segi politik dan undang2 tetapi lebih kepada pencapaian akademi dan status komesilnya di peringkat antarabangsa ), maka orang lain akan semakin cepat hilang keyakinan terhadapnya..

sedih kenapa bila orang terasa bahasa kebangsaan kita terpinggir ,
kaum lain kita dipersalahkan terlebih dahulu ,
satu hari nanti bahasa Melayu kita kemungkinan besar akan hilang nilainya didunia ini
sedar tak orang yang mimikul tanggungjawab yg paling besar adalah orang Melayu kita sendiri ..!!!
dah banyak kali saya berikan  statement mengenai isu bahasa kebangsaan ini  kat forum ini,
kenapa masih tidak ramai berdepan dengan soalan /dilema yg saya kemukakan selama ini..?
adakah  menyalahkan pihak lain lebih menyenangkan kita berbanding berdepan dengan masalah kita sendiri..

Originally posted by Bolayan at 20-8-2007 03:24 PM
hah ... ini la point yg aku dok hurai yg thread yg mod dah lock tu
kedudukan org melayu yg dah dipersetujui ... dan disebabkan isu ni la kebanyakkan syarikat cina 'retaliate' (myb too strong of  ...

kedudukan org melayu dah dipersetujui...?
memang ya ..kalau berpandu kpd undang2 sekarang ,
tapi cuba fikir , dengan kuasa politik yg terhad daripada kaum bukan bumi..
setuju atau tidak , undang2 yg memihak kpd bumi tetap akan diluluskan jika kaum bumi rasa itu mereka nak..
begitu juga , kita tak suka meraka pilih kaum sendiri bila ambil perkerja baru ,
tapi undang2 memang dah katakan pihak majikan ada kuasa sepenuhnya utk memilih perkerja mereka..
so , kenapa bandingan tak boleh dibuat..?

mengenai  kaum lain yg kurang "kemalaysiaan" ...
saya kurang setuju ,
siapa berhak mengatakan apa itu "kemalaysiaan"??
adakah bila orang cina dan india semua dah fasih cakap BM ,
minat budaya melayu , drama, lagu melayu balu mereka ni panggil penuh "keMalaysiaan"???

[ Last edited by  love1975 at 20-8-2007 04:02 PM ]

Reply #78 love1975's post

ada ker aku kata kemalaysian kena jadi melayu, kena tiru budaya melayu ... baca balik pos aku

is it too much to ask you nationality to ckp kebangsaan elok2 bukan pelat2, gulung2 lidah... is it too much? Telo tu aku bley faham la, ini yg aku ckp mcm bahasa bukit, nak kata tak sekolah tak jugakk. Mungkin ko tak pernah jumpa, tapi aku dah banyak kali. Naik menyampah la pulokkk ...

Kalo warga indon tak pandai english kita bley faham la subab english bukan bahasa kebangsaan indon. Kalau warga ostolia tak pandai berbahasa melayu kita faham la. tapi kalau warga mesia tak pandai berbahasa kebangsaan... ko rasa tu ok ker? Tak yah tengok jauh la, menteri mana yg ko rasa ckp pelat2, semi bellooo tu ko rasa ok ker bahasa kebangsaan dia??? Kalo tak takkan Dr. Rais tu menegur ....

(ini tak termasuk yg lahir diluar negara, balik dah besar panjang ada pelat2, yg itu tak termasuk, itu boleh dimaafkan. Ini yg aku maksudkan born n breed di malaysia ...

Originally posted by Bolayan at 20-8-2007 04:41 PM
ada ker aku kata kemalaysian kena jadi melayu, kena tiru budaya melayu ... baca balik pos aku

is it too much to ask you nationality to ckp kebangsaan elok2 bukan pelat2, gulung2 lidah... is it ...

hai , kawan baca balik post saya ...
i cuma berikan satu andaian..
I tak katakan kemalaysiaan tu kena jadi melayu dan sebagainya..
cuma sebab saudara tak beri contoh - dan ciri-ciri apa itu "kemalaysiaan " yg saudara  maksubkan tu..
kalau andaian saya silap , kenapa saudara tak terangkan apa itu "kemalaysiaan  "..

mungkin  saudara anggap "kemalaysiaan" tu adalah rakyat sekurang2 kena fasih cakap bahasa Malaysia ..
itu saya tak menafikan ..tapi rasa sedih adalah selepas saya beri begitu banyak statement mengenai isu bahasa Malaysia
dan dilema yg dihadapi oleh bangsa Melayu /bahasa Melayu sendiri , ramai masih memilih menyalahkan orang lain dan
tidak langsung berdepan dengan punca sebenar kemerosotan kedudukan bahasa Malaysia kita ...

Tiada orang boleh menafikan Malaysia ni adalah tanah melayu dan bahasa melayu sebagai bahasa kebangsaan yg patut dikuasai oleh semua rakyat Malaysia ,
seperti tiada orang dapat menafikan bahasa ibunda adalah jiwa bangsa yg mesti menguasai oleh bangsa masing2(tanpa bangsa , mana negara)
dan seperti juga tiada orang dapat menafikan bahasa inggeris adalah bahasa antarabangsa yg wajib menguasainya (tanpanya , tak mungkin pergi jauh)

pendek kata , sebagai kaum bukan Melayu di Malaysia , patut menguasai 3 bahasa ni dengan baik , kalau gagal salah satu , akan sentiasa dimalui, dicaci dan dimarahi sentiasa .
soalannya , adakah orang yg memalui , mencaci dan memarahi ini boleh menjadikan satu teladan yg baik kepada kaum lain bahawa bukan susah nak menguasai "TIGA" bahasa dengan baik??
apa kata  semua kita kaum melayu bermula daripada menguasai "DUA" bahasa dengan baik ???

[ Last edited by  love1975 at 19-8-2007 10:42 AM ]

Reply #87 love1975's post

huhu.. sbnrnye rkyat msia espesially yg x pndai bhs inggeris ni.. keliru n pening..
kejap gomen kata suh kuasai bhs inggeris utk maju.. jap kate kene memperkasa b.mlayu..
pning la wehh...

Originally posted by kazaraf at 20-8-2007 06:31 PM
huhu.. sbnrnye rkyat msia espesially yg x pndai bhs inggeris ni.. keliru n pening..
kejap gomen kata suh kuasai bhs inggeris utk maju.. jap kate kene memperkasa b.mlayu..
pning la wehh...

memang betul...
bila orang melayu tak pandai english susah nak cari kerja ..
orang kata melayu tak tahu nak memajukan diri..
bila tak pandai bahasa ibunda mereka , (yg study oversea tu anak2 orang kaya )
orang kata memalukan bangsa..
kaum melayu  kena betul2 pandai 2 bahasa balu boleh hidup..
walaupun tak ramai betul2 menguasai 2 bahasa ni dengan baik..
bayangkanlah , ada kaum nak pandai 3 bahasa -bahasa ibunda , bahasa kebangsaan dan bahasa antarabangsa...
kalau gagal salah satu ..
siap ...
kena marah , caci , maki...