CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: siraplengkong

Langkasuka / Queen of Langkasuka

kerajaan pahang sudah wujud dari zaman langkasuka???

jika langkasuka kerajaan yg dulu begitu gah meminta bantuan dari pahang, bermaksud, pahang juga kerajaan hebat dahulu..

tetapi soalan yg paling saya tertanya2 jika semua negeri kebanyakkan ade jenis keris nya, takkan pahang yg begitu lama negerinya telah wujud tiada identiti kerisnya tersendiri???

bkn ker rumpun melayu n asalye dr tnh bsr china so xmustahil kat blelah2 myanmar 2 ad yg mke cm melayu...

n turun ke polynesia d samoa dan tonga.

tgkla muka2 derg n......
mmg ad ciri2 kemelayuan cuma tiada adat yg boleh dpggl adat melayu yg mereka amalkan...

Balas #257 aizverus\ catat

sib baik istingar, bukan istinjak........

Balas #258 Acong\ catat

kalau istinjak...habislah...

Reply #251 Acong's post

ehehe, nampaknye bukan aku sorang jek le yang rasa indon lebih byk serap inggeris dari kite .. tapi indon lak kate bahasa malaysia lebih byk serapan inggeris..

Balas #260 dCrook\ catat

depa lagik teruk.........

Follow Us
Reply 23# jf_pratama

hoi indon, indons only mentioned majapahit but never mention langkasuka,gangga negara and pan pan( the early kingdoms in malaysia) because of this early kingdoms, people in nusantara received civilizations. their wouldn't be majapahit,if it wasn't for us.so be grateful to malaysians. we are your big brother, you kungfu queen weak poor indon

Candi Batu Pahat

Candi Bendang Dalam

bagi aku, ni la filem epik melayu yg terbaik (w'pun org2 sukothai yg buat)..
keris panjang macam pedang yg hulubalang dia guna tu..
bukan jer Kesultanan Melayu Pattani (Thailand) jer yg guna..
ropanya Kesultanan Melayu Sulu (Filipina) pun ada..

masa aku mula2 tengok PGL dulu, aku heran kenapa org cakap PGL ni best sangat..
bagi aku, time tu aku rasa PGL ni macam banyak sangat kekurangan di sana sini.. aku mmg tak puas hati..
kalo nak buat filem epik, buat research details sket.. buat betul2..
movie ni tak silap aku ada guna geran kerajaan.. (kalo silap harap betoikan)..
dah la pertarungan silat yg ala2 kungfu, istana melaka yg amat daif, rakyat melaka nampak macam org miskin yg takde budaya n ilmu, n pelabuhan melaka pulak buruk yg mana pedagang2 nya nampak selekeh..

apo ni, dalam sejarah kata pelabuhan melaka antara tersibuk di dunia.. tempat pertemuan timur dan barat..
venice of the east.. ada juga yg berpendapat, pelabuhan PALING MAJU dan SISTEMATIK di dunia masa tu..
dalam movie ni tak sentuh langsung bab tu.. pihak produksi kurang buat research ker?
takkan org malaya nak banggakan kisah cinta PGL versi tiara jacquelina ni dgn tariannya..
aku nak tgk scenery yg cantek time zaman keagungan Empayar Kesultanan Melayu Melaka dulu..

tapi dalam TQoL ni, aku suka kostum melayunya yg amat details, pertarungan silat dan keris, scenery yg cantek..
DAN.. konsep penggunaan senjata api tu sesuatu yg amat fresh (kenyataannya mmg dah ada)..
berlawanan betoi dgn filem2 epik melayu yg pernah di buat dari zaman p.ramlee sampai skang ni..
yang berperang guna keris n tombak jer..
kecuali filem epik melayu arahan Datuk Rahim Razali bertajuk Sumpah di Bumi Merkah..
dalam movie tu ada guna Meriam Lela Rentaka.. meriam mudah alih pertama di dunia..
mat salleh panggil Lantakas..

penjajah portugis, belanda n Inggeris datang bukan setakat misi Gold, Glory & Gospel jer..
tapi dengan kitab2 berharga melayu lama n bukti artifak sekali semua dia angkut..
last2 sekarang, ada melayu yg buta sejarah ketawakan diri sendiri bila tengok org melayu zaman dulu berperang guna senjata api (istinggar & terakol) dan juga Meriam (Lela).. aku sangat kesian dgn org2 ni..

org melayu dulu2 kalo takde ilmu teknologi senjata api dan metallurgy..
takkan lah british buru n nak bunuh Mat Kilau guna peluru EMAS padu (solid gold) !!
try carik kitab melayu berkenaan amalan org melayu dulu tentang cara2 menguasai ilmu teknologi senjata api..
tajuk dia PELURU PETUNANG..

utk bacaan lanjut, meh baca artikel ni..
http://mistisfiles.blogspot.com/2010/01/senjata-senjata-melayu-yang-digelapkan.html

MeRong - Naga Laut,
Maha - Pembesar-,
Wang Ser -puak tentera (bangsaharimau).

Bendera in ...
sya_sugar_sugar Post at 26-4-2009 14:31

bendera nie pakai jaman mana? mcm bendera wales la pulok

Reply 249# RockerZin

takkan lah british buru n nak bunuh Mat Kilau guna peluru EMAS padu (solid gold) !

yang ni bro citerkan detail skit..

dlm citer ni ratu ungu dipaksa kawen ngan sultan pahang..

tp kisah sebenarnya sultan pahang sendiri dipaksa kawen ngan ratu ungu..

pengembara inggeris di patani(tak igt nama) masa tue menyaksikan sendiri perkahwinan antara keduanya...

Sultan pahang diugut oleh kekanda ratu ungu akan menyerang pahang sekiranya tidak setuju dgn perkahwinan tersebut..

Apabila angkatan tentera patani seramai 4000 org dtg ke pahang,Sultan Pahang tiada pilihan dan tidak mahu negeri serta rakyat sengsara lalu pergi ke patani bersama angkatan patani tersebut dan perkahwinan itu dilansungkan..

kerajaan pahang sudah wujud dari zaman langkasuka???

jika langkasuka kerajaan yg dulu begitu gah  ...
Dunhill. Post at 14-5-2009 23:01

Rasanya Keris Jenis Semenanjung tapi saya tak pasti Hulu Keris Jenis apa.....

Kasi up.............

Br je download movie dr internet...baru layan setengah. Setuju dengan RockerZin...filem ni walaupun bahasa Thai, pelakon dan pengarah pun takde nama Melayu..tp kostum..lagi Melayu dr filem purbawara yg kita ada. Setakat ni yang menarik pakaian Putera Pahang..lengkap dengan samping..memang nampak gah. Begitu jugak pemakaian baju zirah atau baju kalis peluru zaman sekarang ni....tahap kajian nak bagi filem tu nampak 'real' memang hebat. Tak pelu adunan cinta tiga segi yang lebih banyak menguntungkan pelakon tapi merugikan nilai sejarah. Tapi berapa ramai yang sukakan subjek sejarah.

senyap suda thread ni..mne lg cerita? mau tau lg bnyak sejarah psl semenanjung ni... bila baca psl info2 ni, adoi bnyak betol ak trpengaruh ngn sejarah barat buat...:@

Baru ni berpeluang berbual dengan pelajar Diploma..Gen.Y Z yg rata2 awal 20'an..semua kata kekalahan Melaka disebabkan pahlawan Melayu pakai keris dengan lembing je.
Diorang tak percaya yang masa tu Melaka dipertahankan dengan meriam dan senapang.
Memang pelik kenapa sejarawan, Prof. yg kononnya Hang Tuah cuma dongeng...buku sejarah standard SPM tak pernah nak bongkar kebenaran dan fakta.