CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Amiin_al_Kalam

Antara Ilmu Persilatan & Mistik

ada gak kwn de yg nmpk 'mende' sdg duk kt meja tulis mamat tuh.. tp mamat tu x sedor ponggg

pasal cite arminkalamdo tgh tdo tetiba terbgn tuh pong wa rasa sbb 'mende' tu jgak..
psl ade cite yg aku dengo.. ade mamat tuh tgh tdo tetiba kwn yg kt seblh dia ni (gaya tidur buas) pegi pelok mamat tuh.. lam sekelip mata n x disedari mamat tuh mengunci kwn die.. mamat tu tgh tdo bebbbbbbbb tak sedor pong.. sedar2 je tgk kwn die dah kne kunci ngn die

Assalamualaikum......
Tumpang lalu
wah menarik perbincangan disini..............
alhamdulillah rupanya masih ramai sahabat yg berminat dan mengamalkan seni silat melayu.....
tidak dinafikan silat melayu merupakan beladiri yang amat praktikal dan berkesan sekali........

budaya melayu yg bersusur galurkan islam sedikit sebanyak akan menerapkan amalan2 agama seperti zikir2, doa etc.......ini tidak apa kerana kita hendak makan pun kena baca doa, belajar pun harus baca doa, bernusafir pun harus baca doa......maka jika ingin berlatih pun doa tidak menjadi kesalahan sebagai memohon keselamatan dari Allah s.w.t dan ilmu yg dibelajar mendapat berkat.

Tapi apa yg mungkin tidak manis disni adalah apabila ayat2 Al Quran , zikir2 seolah2 menjadi mantera bagi mendapatkan kelebihan dan sesuatu yg di luar kemampuan manusia biasa . Seharusnya kita faham setiap pergerakan kita itu datangnya daripada izin Allah. Tanpa izinnya, hendak mengangkat hari pun tidak berdaya.

Bagi yg mempelajari silat disni , harus kita faham apakah itu perkara yg normal dengan perkara yg dikatakan 'mencarik adat'. Adakah perbuatan seperti tikam tak lut,makan kaca, baring atas bara api, tanam hidup2 masih bernyawa dan sebagainya adalh kejadian biasa ?????? mampu dilakukan manusia biasa??????

Inilah yg dikatakan mencarik adat , menyalahi norma2 kehidupan manusia, jika hendak dijelaskan melalui logik akal, pastinya manusia biasa tidak mampu  berrbuat begitu. Jadi apa yg menyebabkannya...........

Penglibatan jin, khadam atau pendamping amat ditegah dalan islam, kerana dengan ilmu kita yg cetek serta keteguhan iman kita yg tidak seperti orang lama dikhuatiri akan menimbulkan pelbagai prasangka dan yakin kepada benda yg lain pula............

Jika ingin mempelajari silat,carilah silat yg benar2 praktikal serta bebas dari unsur tahyul dan khurafat....
Insya allah pasti ada.....  

ps - saya orang baru disini, harap sahabat2 yg lain dapat memberi tunjuk ajar dan teguran

Aku dulu pun ada belajar dan main silat... silat melayu yang aku belajar lain sikit tak ada gelanggang tak ada jampi tak ada baca apa-apa, kat mana pun boleh belatih.  Yang best silat ni tak ada bunga2 tak ada langkah2 memang khusus untuk belawan jarak dekat, buah pukulan yang mencederakan lawan tapi bukan silat cekak....

Dah lama sangat tinggal dah lupa....

Reply #110 kroit92's post

per yg aku dgr.. yg ko wat masa memula tue silat pulut... gak.. tp dimainkan dlm tapak 4.. sure ko belajaor tapak 4 nie kan???

Reply #111 kroit92's post

dalam gayung fatani pun ader main parang.. tetapi 3 orang lawan 1... masa ko nak naik merah ker hitam... tetapi zaman dedulu.. guru ko upah samseng luar... la nie mungkin just perancangan just nak nmpak cantik jer... kalo ijau nak naik merah 3 orang lawan 1 tp tanpa senjata.. setiap silat ader gak main parang nie.. sama ader parang biasa or lading.. depend... keis pun ader... tengok jenis silat...

Reply #115 kroit92's post

ko boleh punya kroit... cayok cayok....

Follow Us
Originally posted by far-eiq at 25-8-2007 10:07 AM
Penglibatan jin, khadam atau pendamping amat ditegah dalan islam............

aku setuju.  bersahabat (ayat kaber line untuk 'bela' atau 'bergantung') dengan jin ni ditegah kerana dikhuatiri secara dendiam, akidah umat islam akan terpesong.  harapnya jangan la sampai bertuhankan jin dan syaitan..

sebab tu aku tak suka amalan ilmu batin dalam persilatan.

Originally posted by Amiin_al_Kalam at 22-8-2007 08:38 PM
pengalaman belajar silat cekak plak...silat ni tak berapa cantik sangat...pada aku org pempuan seswai belajar silat ni sebab silat ni tak byk buah pukul...dia guna konsep 'ko bagi sebijik...aku bagi dua bijik...ko bagi dua bijik...aku bagi ko tiga bijik...' ko paham maksud aku kan..

amin, silat cekak memang takde bunga-bunga.  bertindak bila diserang saja.

Reply #124 anonymous's post

tapak 4..lupa lak..belajar sampai galah panjang jek..pastu, senior kedekut ilmu! waaa!!

Reply #125 anonymous's post

owh..ko sekarang bengkung apa?? cikgu cakap, tahun depan nak wat latihan bersenjata..tapi untuk yang atas2 je lar..jeles nyer..:cf:

Reply #126 anonymous's post

terima kasih..ngee..seram lak bila teringat..peksa dah dekat weh..

aku sentiasa fascinated ngan ilmu persilatan melayu.. tambah lagi yang batin batin.. tapi sekadar suka dengar citer je la.. nak masuk kurang minat sebab aku penakut.. miahahaha.. member pernah ajak masuk satu seni silat batin ni nama dia Tapak Suci. tapi bila member citer ujian ujian dia.. terus aku tak nak masuk.. muahahaha...

brother amiin... agaknya kalau ko dah kawin esok, ko tido tetiba bini ko "sentuh" ko.. agaknya camne kalau hang tetiba terbuka buah kunci bini ko..  tindakan refleksi. muahahaha gurau je.

nasrul haq.. kat kampung aku dulu pernah ada gak silat ni. dalam list ajaran sesat yang diharamkan kalau tak silap aku ini on top of the list.. huhuhu

kalau aku nak blaja silat.. just untuk bersedia untuk membantu bangsa aku bila keadaan memerlukan. boleh ke?

Ko janganlah ambik belajar yang brutal atau yang sadis.
Memula belajar yang senang, yang tak der nak menghadirkan yang ko tak mampu...gitu...

Dah mahir pergerakkan dan dah kemas kuda-kuda barulah cari yang lain yang 'up' sikit.
Kalau dah 7 peringkat perguruan barulah ko ambik yang kebatinan.
Tapi sebelum tu ko cuti dulu, dan masa cuti ,ko belajarlah asal dari mana kebatinan ni.
Kenapa ia di perlukan, bila dan bagaimana.

Hati dah setuju diri dah memberi, barulah ko cari yang serasi ngan jiwa.
Tidak mengapa kalau menamatkan secara tetiba jika ia tidak mempunyai kriteria yang kita kehendaki.

erm..btol tu..

Originally posted by razhar at 24-8-2007 10:57 PM

TAK LE...LU JE LEMBIK....SIKIT2 AUW...AUW...LONGGAR PALA LUTUT TUK GURU SILAT KAO DGR...DIA BARU HALO KAT AKU...   

wak lu....

wa sekehhh gak pale lu kanggg...

Originally posted by 316 at 25-8-2007 02:48 AM
ada penah dgr org mengamal silat ape ntah.. mmg ade 'mende' lam tubuh die.. kwn2 die ckp waktu memlm masa dia nk p tandas tu, dia mmg nmpk ade 'mende' gelap itam besor duk jaga mamat tuh tgh tdo

silat apa tuh?

mcm mana cara belajar silat tu? ada ilmu batin ker?

Originally posted by 316 at 25-8-2007 02:59 AM
ada gak kwn de yg nmpk 'mende' sdg duk kt meja tulis mamat tuh.. tp mamat tu x sedor ponggg

pasal cite arminkalamdo tgh tdo tetiba terbgn tuh pong wa rasa sbb 'mende' tu jgak..
psl ade cite  ...

harap-harap bukan la weyyy...

Originally posted by Amiin_al_Kalam at 26-8-2007 09:31 PM

silat apa tuh?

mcm mana cara belajar silat tu? ada ilmu batin ker?

emm

kalo x silap wa la.. silap gayung
tp dah tahap tinggi wooo.. smpai bila dia tgk seseorang tu dia bleh nmpk titik2 yg blh membunuh dibadan mangsa.

mamat tuh pong dgr2 nya ada 'pusaka' dr datuk dier.. pusaka ghimau kalo x silap haku.. kekadang tu bila ckp ngn org tetiba jek muka dia jd iras2 muke ghimau.. ade gak die ckp selalu rase cam nk bunuh org.. eeeeeeee

wa rasa tu yg jd xtreme tu.. 'mende' pusaka atok dier cmpor ngn 'mende' yg diturunkn mase bljr silat

Originally posted by Amiin_al_Kalam at 26-8-2007 09:33 PM

harap-harap bukan la weyyy...

mcmana nk kata BUKAN  n mcmana nk kata IYA

entahlah..

Originally posted by 316 at 27-8-2007 12:06 AM

emm

kalo x silap wa la.. silap gayung
tp dah tahap tinggi wooo.. smpai bila dia tgk seseorang tu dia bleh nmpk titik2 yg blh membunuh dibadan mangsa.

mamat tuh pong dgr2 nya ada 'pu ...

pernah dengar ilmu ni... ilmu pusaka rimau... org tua-tua dulu ada ilmu ni kan...

tapi setahu aku ilmu ni salah maaaa... sebab kena puja rimau... iskk zaman skarang ni ada lagi ker org main puja-puja semangat binatang nih... iskkk....

rosak akidah maaaaaaaa....