CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: me_xy82

kakak2 sekalian

biasa jerk... turun balik... tp akan naik jika makan smpi kenyang..tak hingat... skrg 50kg.. kalau 48kg okay kot..fit mcm masa blajar dulu..

berat aku cuma naik kalo balik umah mak
aku makan sedap tak pandang kiri kanan
tapi monday kenala wat detox

Reply #22 MelahJanda's post

wat detox tu mende???

Reply #1 me_xy82's post

poll tu betul ke? or mcm ada yg tak betul jer tu...

Reply #24 mummyslove's post

wakakakaka layan aje laaa poll tu

Reply #23 me_xy82's post

konsep yg aku paham buang toksid dalam badan, sekali sekala aku wat

kalo rasa da makan banyak atau makan junk food ke, aku akan makan buah-buahan dan minum jus je tak makan nasi..selama sehari dua hari tiga hari kalo larat banyak2 hari..

tapi ngan budak2 kecik berderet kat umah tu maunya nak buat banyak hari kang lembik plak badanku ini so aku biasa buat monday sebab wiken banyak makan

Follow Us
Nak petua utk maintain berat lepas bersalin?

Senang aje...

Berpantangla macam orang dulu2 berpantang...bukan mcm mak & makcik2 kita (tu mungkin dah era moden) mcm nenek moyang kita dulu...

Bukanla maksudnya betul2 traditional..sekarangkan dah byk cara moden..bertungku, berbengkung, bertangas, mandi serung (mandi wap tapi menggunakan bahan2 herba), makan jamu & air akar kayu...jaga makan dlm pantang..insyaAllah...maintain macam badan anak dara biarpun dah beranak pinak. Kulit akan tetap tegang dan cekang (tak menggelember). Perut pun akan balik ke asal walau macamanapun regangan yg berlaku semasa hamil.

Ramai perempuan sekarang lansung tak berpantang...Dlm hari boleh bawak baby jalan2 shopping kat pasaraya atau pasarmalam dgn pakaian yg nipis. Tunggula 44 hari baru nak melawa. Bab makan apatah lagi...dlm pantang boleh makan ikut suka dan minum ais. Kadangkala perut buncit tu bukan disebabkan lemak yg terlebih tapi disebabkan rahim yg tak kecut sepenuhnya. Dlm pantang kita memang perlu byk zat sbb kehilangan darah atau utk menyusu baby. Makanlah makanan yg direbus, panggang dan elakkan yg bergoreng. Banyakkan sup dan ulam-ulaman. Selepas pantang pun kurangkan minuman berais atau tinggalkan terus dan teruskan ambil jamu, vitamin atau mana2 food supplement. Pemakanan kita bukannya complete sangat. Mesti ada kurangnya.

Pengalaman saya..

Masa mula2 berpantang anak pertama, saya menangis dan terasa didera oleh mak saya. Hari2 kena pakai bengkung, tanggal masa mandi aje. Masa makan lagila kena ketatkan bengkung. Rasa rimas ngan benda2 yg disapukan dekat perut. Pukul 6 pagi dah start bertungku. Mandi dgn air herba. Bertangas lagi...berpeluh2. Makan apatah lagi..itu tak boleh..ini tak boleh. Hari2 makan ikan/ayam yg dibakar atau dikukus, ulam-ulaman yg dibuat kerabu atau sup. Sepuluh hari yg pertama lagi teruk! Kena makan ikan bilis atau ikan talang bakar, bawang putih mentah selabu & lada hitam. Minum air akar kayu aje, air kunyitla dan serba serbi. Tapi air susu tetap banyak malah rasanya terlebih banyak kalau dibanding badan saya yang kecik ni. Tension! Tapi setelah saya mendapati hasilnya...badan & perut kempis semula dlm masa 2 minggu. Saya tak banyak nak turunkan berat sbb tiap2 kali saya pregnant berat cuma bertambah 10kg aje. Hasilnya..anak2 dah berderet..saya tetap mcm dulu2 gak...

Itu saja yg boleh saya share...Mana2 yg akan bersalin tu. Fikirkanla..Cubala berpantang sebaik mungkin...No pain no gain..

Rate

1

Reply #26 MelahJanda's post

ooooooooooooooo mcm tu

baju kebaya masa belum kawin dulu dah leh pakai..saiz pinggang pun 24..tak ke keding tu

Originally posted by mrsdsj at 4-9-2007 04:35 PM
Nak petua utk maintain berat lepas bersalin?

Senang aje...

Berpantangla macam orang dulu2 berpantang...bukan mcm mak & makcik2 kita (tu mungkin dah era moden) mcm nenek moyang kita dulu... ...

setuju sangat ...

cinn dulu masa dlm pantang pun mengamalkan petua2 mcm ni .. skrg ni bila fikir semula mmg x rugi ikut amalan nenek moyang kita dulu .. mmg masa tu kita akan rasa macam leceh .. malas .. tapi kesannya berbaloi ..
badan pun x la menggelembir atau lembik, boleh dibandingkan dgn kawan2 yg baru anak sorang dgn badan kita yg betul2 mengamalkan pantang ni mmg ketara.

Originally posted by mekma at 4-9-2007 04:45 PM
baju kebaya masa belum kawin dulu dah leh pakai..saiz pinggang pun 24..tak ke keding tu

fuyooo .. keding habis mekma ..
cinn walaupun masih mengekalkan bentuk badan sblm kawin tapi tang pinggang tu melebar la sket  

Reply #30 cinnamon's post

me rasa ikut jenis badan gak kot...me tak pantang sebab 2-2 operation, tapi tulah badan nie tak pernah ada extra lemak....

Originally posted by mekma at 4-9-2007 04:45 PM

hubby cakap my maintenance murah sebab baju 7 thn lepas pun bleh pakai ...kebaya masa tunang masih ku bawa kenduri

Maintain dik.
Sebelum 65 kilo.
Now dah 7 bulan, dalam 62 - 65 kilo juga.

Hari tu 60 kilo dia tak perasan pun. 65 pun tak perasan.

adoi la poll         

wat haku tergelak besar di ptg hari   

erm erm      

Balas #26 MelahJanda\ catat

detox ye melah..tahan badan ko ye makan buah seharian..

Balas #29 mekma\ catat

ini mmg slimmmmmmmm.............24??

tak de la nak maintain cam anak dara dulu...kualiti ada affected. cuma kena kerja kuat sikit nak jaga badan. kalu wat habit cam anak dara...maka debab la badan ini...dulu metabolic rate dahsyat, now...merudum!

Kalau setakat baru beranak sorang 2, most pompuan body die akan stay maintain....

Nak tgk kemaintainan seorg pompuan, tgk le lepas die beranak 3 or 4.. Kalau still ngancam, mmg hebat lerr itu perempuan....

Balas #39 MrsJohn\ catat

ade je ahkak2 kat sini yg beranak 3-4 yg body tetap menten gitu! sume kbykannya jenis makan jaga...