CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Urban_Iz

[Edisi Sains Am] Macam mana nak improve dalam Physics, Biology, Chemistry & Add Maths???

Reply #20 gals2's post

ok...aku akan amik nasihat korang semua ni sebagai guidelines....

physics tu yang penting kena paham basic la...lepas tu baru senang ko nak follow chapter yang lebih susah/perlukan lebih dari 1 formula

kekadang soklan physics memang gedik sket...kona sana-sini padahal nak carik density jek...tapi tu la tukar2 unit segala...kena perhatikan elok2 unit dia ya,senang nanti nak mansuhkan apa2 yang patut

biologi...err hafal je kot
chemistry pun sama...awal2 je kena hafal segala basic,properties tu
bila dah tahu konsep..lancarr dong!

tetiba teringat masa wa belajar fizik ngan kimia...

eksited gile masa form 4 ngan form 5 blaja kimia tu... suka bangat.. ntah nape tah

dun worry la, ok nye nnt, tapi satu je nk cakap, masa sekola ni nk mghafal xpe la, bole terima la, tp benda yg kena paham mmg kena paham, u have to have strong basic masa upper secondary ni coz nnt kt U nnt, sesumer tu blaja balik, sayang kalau tak paham waktu skrg, nnt kt U ssh nk catch up, tp xbermakna xbole, bole je tapi kena usaha keras sket

kalau tak paham terus tanya cikgu jangan tangguh, cikgu akan ajar walaumacamanapun, tp lecturer kt U selalu nya assume yg basic u dah tahu,so dorg akan proceed kepada silibus yg lebih tinggi, dorg takkan ulang dah, tapi bukan semua lecturer camgitu, all the best to ya

dun worry la, ok nye nnt, tapi satu je nk cakap, masa sekola ni nk mghafal xpe la, bole terima la, tp benda yg kena paham mmg kena paham, u have to have strong basic masa upper secondary ni coz nnt kt U nnt, sesumer tu blaja balik, sayang kalau tak paham waktu skrg, nnt kt U ssh nk catch up, tp xbermakna xbole, bole je tapi kena usaha keras sket

kalau tak paham terus tanya cikgu jangan tangguh, cikgu akan ajar walaumacamanapun, tp lecturer kt U selalu nya assume yg basic u dah tahu,so dorg akan proceed kepada silibus yg lebih tinggi, dorg takkan ulang dah, tapi bukan semua lecturer camgitu, all the best to ya

Reply #25 azz_azza's post

setuju....

Follow Us
hehehe..
gudlak Urban_Iz..
study smart

untuk pengetahuan korang, pengetua dah buat perjanjian dengan kelas aku...dia cakap sesapa yang tak capai tahap markah 40% at least, akan disingkirkan dari kelas science untuk subjek Physics, Biology, Chemistry dan Add Maths...tadi baru dapat paper add maths...alhamdulillah, aku dapat highest dalam kelas...57% je...daripada 29 orang dalam kelas, 3 orang je yang lulus...

p/s: 57% tu macam tak memuaskan sangat kan???

Reply #28 Urban_Iz's post

urban.. jgn risau... ko kena usaha lagi... rajin2 jumpa cikgu ko.. mesti cikgu ko nak tolong.. jgn dok hapal tak tentu hala.. tapi tak paham..karang.. soklan pusing skit je.. dah tak leh jawab dah...

add math .. jalan penyelesaian dia.. kena banyak uat latihan... bila ko banyak uat latihan.. percaya la.. ko akan rasa add math tu fun sgt2....  

Reply #28 Urban_Iz's post

ada pape masalah post la kat sini.. mana tau kitaorg leh tolong

Reply #30 gals2's post

hah...nanti aku tanya, ada satu benda ni memang aku tak faham gila bab chemistry...bila aku tanya cikgu, korang tau apa dia cakap? dia cakap:"kita boleh ketahui benda ni melalui pembacaan...jadi selalulah membaca..." dan sehingga hari ini aku tak tau macam mana nak determine benda tu kenapa letak kat sini, kenapa letak kat sana...nanti aku letak contoh...

ni haa....aku tak faham susunan dia ni...

doubled post due to server jahanam.....!!!

[ Last edited by  Urban_Iz at 21-9-2007 12:47 AM ]

huh.....

aku plg benci bab kimia....... tp membe pompuan summa sesenang ajer tibai score...

so aku xtau tlong bab chem...

yg aku plg minat sgt ad math...

*terpenting sekali kuasai basic tu ja.......
belajar dari kesalahan.... da bole pusing2 bab basic.. baru g yg soklan yg lg tinggi..
mmg bkn sebulan nak train otak utk berfikir, tp lbh setahun..
so, hari2 mesti wat latihan.. sifir mesti master sampai 12.. kalkulator tolak tepi.. nyusah kan/lambat... pkai bila perlu ja..
mmg klu tny cegu soklan ssh,xsumma cegu blh tlong..so try buktikan yg dri sendiri bole solve sendiri..

macamana? hang kna de tgk cth soklan dr buku lain... soklan lbh kurang jek... xpusing kemana pong..

haa... lg 1 tips nak score ad math... make sure hang master suma subjek form 4 dan bab2 melukis.. sbb tu soklan wajib...
subjek form 5 byk yg pilihan, so master certain bab je... xsempat nak cover dah ni..

bila hang da bole kuasai pemikiran hang tu, math & fizik, no hal la...

bole ponteng klas blaja sendirik...

xyah g tusen..membazir.. blajak sendirik...

nila yg aku ckp kat student aku masa aku wat part time tutor...

summa klemahan dorang, malas fikir... xnak korbankan masa utk belajar..

tang bio..... baca faham aja...... xyah presure.. baca sbb nak tau, bkn hafal utk exam..

no hal lah spm... masa trial dlu suma membe aku yg biasa2 la byk fail weh... try wat soklan mrsm.. haram ssh (masa tu la)...

bila dpt result spm, caaiit suma straight A's .... aku terkapai2.... huhuuuu... sbb margin gred pasti akan turun..

neway..... rezki masing...afterall yg penting sebnayer bukan result, tp cara pemikiran yg kita bentuk masa blaja...

ok?? gudluck......

sorila, bab kimia ni pon xleh tlg gak,   bodo sket subj2 tu, aku minat add math je, okla 57 tu, aku pon selalu dpt highest dalam kelas aku tu, sama cam ko gk, 3 -4 org je lulus, ader yg penah dapat kosong pon kawan2 aku, tp time spm ok, ader sorg kawan aku ni, die mmg xpenah lulus add math, (aku sekolah kg ja) dier selalu wat hal la, smpi cikgu merajuk dgn kelas kitorg, spm dier dapat A2, hehe, cikgu terkejut, x bajet die lepas, tp rezeki org...

aku minat sgt math or add math, smpi m atrik itu la subjek yg aku score, tapi masuk U aku x amik dah  mgkn bukan rezki aku kt math kot...

mgkn tak sesuai untuk aku, hanya Allah je tau apa yg baik utk aku, so Dia bagi aku bidang lain...

insya4JJI ko leh dapat A1 tu add math tu, n sumer subj lain, trust me, spm sgt senang compared tu exam skola

aku siap sempat wat sumer soklan lagi Add maths masa spm dulu, sbb senang, hasil alhamdulillah aku AI, tp subj l3 yg lain x

Reply #35 azz_azza's post

bestnya tips korang semua ni...aku akan cuba praktikkan apa korang suggest...lagipun, mesti korang bercakap melalui pengalaman kan??? that's a good way to find examples, as for me...

Reply #36 Urban_Iz's post

aaaahhh xde maknanyer cuba2.....

study2!..... men tenet jer...

Reply #36 Urban_Iz's post

aku cite pengalaman aku supaya yg baik ko amik, n ikut, yg tak baik ko jangan wat lak naya ko... tapi satu je inagt, kalau ko usaha banyak mana pon, ko dah doa n tawakal abih dah, final ko x dapat seperti yg ko harapkan, jangan kecewa sgt, rezeki di tgn ALlah, setiap org ader rezeki masing2, itu je...

mungkin  sekarang belum rezeki ko, mgkn yg lebih hebat menanti, aku selalu pikir macam tu sbb aku penah frust spm aku n smpi matrik, alhamdulillah rezeki aku ader gk, aku dapat cos yg baik, cuma jgn putus usaha...

Kalau  nak expert dalam semua bidang nie mesti ada minat............ minat tu yang paling penting................ kalau tak der minat memang tak boleh nak handle semua subject nie,..

aku dulu memang tak minat Physic and Chemistry..... aku cuba gak untuk minat subjek tersebut... terpaksa ikut sebab kalau gagal malu kat guru dan kawan - kwan... nama je belajar dalam kelas science tapi gagal subjek tu....

nak expert dalam add math nie mesti banyakkan latihan .. itulah yang paling penting

Reply #39 adlismel's post

minat tu memang aku ada...cuma nak mempelajarinya tu susah sikit...pastu guru