CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tobby

Kalau pegi travel kengkadang kenapa boleh jadi mcm ni? anybody knows?

so far tak pernah berdepan apa2 masalah lagi dgn mana2 imi baik uk ke us ke oz ke nz...tu lah yg penting confident jawap soklan diorg & lengkap semua doc perjalanan....me sentiasa senyum/tersengih setiap kali jawap soklan diorg....kdg2 diorg boleh buat lawak lagi....

tu le. aku pun nk share exp. sori aku bdk baru, baru reg. hehe..
aku slalu travel sengsorang oversea, negara asean smua dh pegi, european countries, australasia, china, mane tah lagi aku dh tak ingat.. hehehee.. dan aku ialah seorang pompuan berumo 27 taon. ngeeeeeeeee
advise drpd aku ialah:
1) passport make sure valid dan tak expire laaa kan jgn plak kurang 6 months... itu mmg nahas ko leh meringkuk dlm jail plak nnt.
2) kena ada ticket balik. make sure print dan kasik tunjuk yek.
3) kalau gi negara yg kena visa ke eta ke, make sure buat siap2 kasik tempek itu dlm passport. sbb senang nnt immigresen derang tak byk songehhh.
4) make sure ade beli itu travel insruance. penting wooooo ni.
5) contact tmpt tinggal or alamat yg ko nak stay kat negara yg ko pegi tu. kalo book tmpt tinggal, make sure alamat dia ko amik. sbb slalunye dlm declare form yg dia kasik suh tulis alamat staying. hehehe. hotel ke hostel ke umah sedare kee kasikletak ok.
6) pastu kalo declare form tanye pasal food ke jadah ke.. make sure ko jwb dgn betul. kalo bwk food ckp je mmg  bwk food. mat salleh ni dia pantang kalo org tipuk2, nnt x caya dan food ko kalo dijumpai tp ko tak declare dgn bahagianye dia kasi baling dlm tong. heeheheheheeh.. oh ye kalau aussie or nz, make sure jgn bwk product dairy dr malaysia ok, nnt dia amik buat kenduri reramai.. ahahahaha.. kalo bwk serunding ke or any cooked food make sure ko packing dgn betul means, kena letak ingredients label laaa, tp kalo gi asean tak kesah pun tak ade label. hehee..
7) emergency contact penting yek jgnlupeeee... e.g no embassy malaysia, no police, no ambulance, no kwn2, no hotel or accomodation yg ko tempah tu, no tepon insurance company ko, dll.. hehe
8) bwk duit secukupnyeee.. kalo ada cash kat tgn ko jgn ltk satu tmpt aje, kalo kena rompak ke, org curi ke.. tak ke sentap tu? hehehe.. so kalo bwk cash, ltk laaa tmpt yg ko ingat tp bkn hanya ssatu tmpt. (kena ingat lah otherwise, buat muke toya.. haha).. paling safe bwk check ke draft bank ke, or kalau ko ada account saving kat bank yg ade disluruh dunia ialah sgt baik. e.g citibank or hsbc bank. saving laaa.. sbb apa? org negara matsalleh ni kalo tau ko bukak saving kat bank yg worldwide tu derang celik mata skek, "oh.. kaye jugek bdk neh..(padahal tak pun hehehe), ok la kasik lepas laa dia ni"... tak silap aku nk open saving dia rm500. tak ingat leee tayankkk... pastu make sure gak laa ada credit card as back up ko nnt.. apply jee memane bank (awal tahun lagi bagus apply sbb bank nk capai sales target derang.. hehee).. bankstatement kalau ada bagus jugekkk..
9) kalau ko on medication pastu kena mkn ubat ke apa ke.. make sure kalau ko bwk ubat dari malaysia mesti dpt surat drpd doctor. sediakan payung sblm ujan org kate. nnt tak dek lee ko kena suspect bwk pil kuda ke pil beruang kee ... ahahaha.. so gi check balik clinic yg ko pegi suh doktor yg tulis surat skek ckp ko on medication. ;) kalo tulis surat kan ke ade letterhead kan
10) berjalan secara konfiden bile turn ko ke kaunter immegresen. ada dia tanye apa2, ko jwp je dgn clear, simple, concise. hehehe. make sure senyummmmmmmmmmmm, kalo ko ramah dan konpiden lagi senang lepas tak byk songeh. ending ckp cam ni.. "thank you nick (sila tgk name kat nametag dia utk amik ati), have a nice day!" kalo kenyit mate skek pun lagi bagus.
11) slalunyee kat airport sblm lepas immegresen kaunter ko jgn lee mandai2 nk amik gamba posing2 plak.. konon excited lee dh smpai negara tu.. no no no... kelaut nnt kena rampas.. kat situ mmg dh byk camera cctv.. ko posing jeee cam akademi fantasia tu... ahahahahaha..
12) bwk baju secukopnyeeeee... make sure tau laaa condition negara tu... tghh gempa ke tgh banjir ke tgh musim panas ke musim sejuk keee.. kalo tak nnt tinggi plak cost ko.. nk kena carik baju sejok laaa nk kena beli itu laa ini laa... so well prepare laaa study dulu ok.. mesti tak dek hal nyeee.. cam aku, aku malas bwk beg akademi fantasia, byk2 baju tu... backpack jeee, baju beli jee leeee senang...
13) haaaa lupe plak... kalo time ko queue kan.. buat2 laa mesra or tegur2lah org yg bratur dpn ko ke blkng ko ke sblh ko ke...(ni kes aku laa ni jln sorang2..)... so dari jauh immagresen cam dh nampak..oh bagus pr dia neh.. communication tak dek hal... kekekee.. ;)

ini je kot yg aku boleh pk berdsarkan exp aku yg tak seberapeeeeeee ni.. kalo ada apa2 hal ko pm jee laaaa aku.. nnt aku share mane yg aku tau yek... sharing is caring kan kan kan... travel oversea, keje oversea, dok oversea penah lee rase... ok koranggggg selamattttt berkelana, melihat duniaaaaaaa... wheeeeeeeeeee.... yg lain2 tu sameee jeee gn kwn2 lain gitau dlm thred ini.. ;)

ps: next project aku mcm nk terjah south africa or amik keteapi beijing-moscow misi trans-siberia... ade cape nk join ke?

Rate

1

Reply 62# punkities

info yg sanat baik dan bg aku sangat menakotkan la plak..hadoi..

Reply 63# akukasihkirana

heheehe.. jgn takot lah... tak ada ape2 punnnn.. ;) utk ilangkan takot, ce ko try negara yg dekat2 ngan kita dulu.. pastu mesti ko dh kemaruk nk berjalan.. ahhaha..

abangbikerz posted on 1-9-2010 01:51 PM
salah seorang tu schoolmate aku dulu.

patut la immigration x bagi masuk. muka sekor2 mcm terorist

muka serious je... kalau senyum skit ok kowt...

Follow Us
payah gak kalo muka diri sendiri yang sejak azali lagi memang nampak bengis ni...
first impression mesti negative kan... orang jahat la..terrorist la... haha

kalo nak kurangkan nampak muka bengis tu... senyum selalu...

joejambu posted on 26-8-2012 01:16 AM
muka serious je... kalau senyum skit ok kowt...

muka nak cari keja petik epal ni...  terus immigration hantar balik msia..

ha ah.. betul gak tu.

masa work travel gi beijing dulu.. beg aku kena inspect walaupun colleague aku (chinese lady) ada bersama.. beg sheols tak kena inspect pun :@.. tapi sebab aku ni memberi kerjasama kepada security officer tu so aku biar aje lah dia nak geledah beg aku.. takde pape pun, baju2 aje makanan pun tak bawak .. dia siap raba2 n tekan2 sanitary pad dalam beg aku (motif?? ) ingat aku letak dadah ke dalam pads tu.. pastu siap tekan2 besi2 dalam trolly beg aku.. haih mentang2 la aku ni bertudung sesuka hati nak saspek aku kan... nasib baik la lepas kalau kena hantar balik sedih lah.. dah la officer tu muka ketat takleh cakap english pakai mcm baju askar, takut jugak woo..

pastu masa gi melbourne, pun kena inspect beg.. sebab dalam form declare ada bawak makanan (brahims packets).. so dia just nak tengok aje la makanan2 tu.. silapnye pack makanan kat bawah2 beg,spender2 bra kat atas sekali so bertaburan la kat  meja inspection tu sambil diperhatikan pegawai immi .. lesson learnt lain kali undies ni semua pack la kat bawah beg n makanan2 kat atas sekali .. ai suka pegawai2 immi aussie ni bahasa sungguh manis, panggil orang darling la.. sweetheart la .. mmg budaya diorang camtu kot

masa kat swiss, ni aku sorang2 aje pegi.. tak kena inspect beg cuma dia nak tengok tiket return n hotel addresses aje.. n tanya apa tujuan masuk swiss.. so no problem at all.. masa ni pakai tudung gak, tapi pegawai immi tu mcm tak heran pun.. cuma masa naik transit train ke main terminal tu orang putih ada pandang2 le jugak..

pegi korea ikut travel guide so lagi la takde problem..

next month probably nak gi london sorang2 n jumpa kawan kat sana.. ni aku seriau ni kalau sangkut.. kena well prepared nih..
Last edited by mesmerize on 31-8-2012 03:41 PM

mesmerize posted on 31-8-2012 03:34 PM
masa work travel gi beijing dulu.. beg aku kena inspect walaupun colleague aku (chinese lady) ada be ...

Penah gak merasa layanan bagai terrorist kat airport Shenzen, China
kite bw backpack... sangkut lakssss
bila dah byk hari dok shenzen & guangzhou, pasan yg dorang ni bw beg tarik
turun flight masa tu... berdua je backpack
bawa 1 beg lak tu. Sbb simpan beg lg 1 dlm beg yg kena geledah tu
jd kesimpulan yg kami buat sndr... turun aport Shz or Gz... bw beg troli kot
x kena geledah mcm terrorist
elok2 leh speaking mandarin, abes kelam kabut x tentu hala
huhuhu...

nizalia posted on 3-9-2012 11:22 AM
Penah gak merasa layanan bagai terrorist kat airport Shenzen, China
kite bw backpack... sangkut l ...

Awak speaking mandarin ka?

pernah kena tahan kat kastam australia, ntah aper dia belek2 passport aku, pastu dia suh masuk bilik....dia kata passport aku palsu...masuk bilik dia belek2 lagi passport aku, then lepas.....eleh system diorg wat hal, sedap2 jer kata passport aku palsu....

midori888 posted on 23-10-2012 08:12 PM
pernah kena tahan kat kastam australia, ntah aper dia belek2 passport aku, pastu dia suh masuk bilik ...

heh baru tingat.. masa nak balik kl dari melbourne, kat epot on the way ke boarding gate tetiba kena tahan, nak test bomb detector machine diorang katanya .. gigih la selongkar beg aku n scan ngan machine diorang tu.. nasib baik mmg takde bomb .. motip dalam ramai2 pilih aku? mesti sebab aku bertudung n sorang2 khen

mesmerize posted on 23-10-2012 06:49 AM
heh baru tingat.. masa nak balik kl dari melbourne, kat epot on the way ke boarding gate tetiba ke ...

me kena sekali ni dulu, naik flight ke US, masa boarding pass di scan
boleh pulak machine berbunyi kemudian ada dua orang menanti, dari punya ramai
orang me jugak yang dipilih, katanya random check bila me tanya
tapi sah sah dalam plane tu me sorang aje bukan omputih,
jari siap dicalit calit poket seluar semua tu, beg tidak pulak sebab laki
me pegang me kasi so tidak pulak dia ambil beg me tu tuk dicek ke apa

mesmerize posted on 23-10-2012 08:49 PM
heh baru tingat.. masa nak balik kl dari melbourne, kat epot on the way ke boarding gate tetiba ke ...

aussie airport & london memang over.....sbb tu kalu gi europe aku malas nak touchdown kat London....

faraway1 posted on 24-10-2012 03:05 AM
me kena sekali ni dulu, naik flight ke US, masa boarding pass di scan
boleh pulak machine berbuny ...

nampak sgt racist.....

midori888 posted on 23-10-2012 05:45 PM
nampak sgt racist.....

memang me tanya kenapa, katanya random check,
me kata iyalah tu sah sah nama me sorang aje lain dari lain..
dan me cakap 7 tahun ulang alik kat airport ni kenapa ini kali pertama me kena check bagai...
random check ke bendanya, terasa malu sangat nasib baik me orang terakhir naik,
kalau tidak mesti orang tertanya tanya napa me dicheck bagai..

faraway1 posted on 24-10-2012 08:00 AM
me kata iyalah tu sah sah nama me sorang aje lain d ...

diorg kalu jenis yg racist tu memang teruk....sib baik u yg last board d flight....kat airport mana tu Far?

faraway1 posted on 24-10-2012 08:00 AM
me kata iyalah tu sah sah nama me sorang aje lain d ...

fara, i x rasa random check...mcm weols pon pg sana dulu nama ai aje yg x lps sbb ada AHMAD...sabar jer la