CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: migdal_bavel

Ibrani עברית Hebrew

migdel..boleh tak send kat saye benda alah dalam post #6  dalam bentuk pdf atau word sebab cam susah lak nak bace dalam forum ni..boleh ek...

Reply #89 namharnimsak's post

Post Last Edit by migdal_bavel at 29-11-2009 10:46

oh namharnimsak, ak rasa da buat table yg lagi cantik drpd post #6 tu

pergi ke post #27, sama jer, cuma lagi kemas la jadual ni, ko blei save as pic

kalo ad apaper, tanya la yer

pelajaran ibrani masih banyak lagi

kita skarang baru dalam bab pertama, iaitu alefbet

belum pun masuk vowel

ak harap rmi yg dah familiar dgn alefbet ni, kemudian blei masuk vowel

ehehehe...past dah post smlm baru la terperasan kat post 27 tu.huhu...anyway, tgh memahami huruf2 tu...tq tq

hadui la...agak tergeliat mate melihat simbol2 huruf2 tu...exceli saye nak mintak izin dari migdel untuk copy ucapan2 common yang migdel post tu dalam forum yang saye ade join...boleh?

kalo simbol tu mungkin boleh catch up tapi bab nak membuat ayat tu yang agak lemau cket.hehe..sebab x pernah gune bahasa ni...kot Bahase Arab tu boleh la jugak dengar n paham sesikit.hehe

Reply #92 namharnimsak's post

oh, x apa....lama2 nanti blei jer igt kan...selalu2 la menulis dgn huruf ibrani tu...buat mcm jawi la..tulis bahasa melayu dlm huruf ibrani

lama2 igt la

oh, tak perlu minta izin, namharnimsak ambik je la ucapan2 lazim tu utk dipost ke forum laen...bagus tol ad juga org yg nak berkongsikan ilmu ni dgn org lain...

terima kasih

shalom migdal... aku nk mintak pendapat ko skit... aku dh wat remapping keyboard tu...
ni la hasilnya.

dan aku tekan shift utk 2, 3 huruf lagi..

tapi aku punya keyboard layout ni cuma ada huruf2 yg akan guna utk taip melayu ibrani ja.. bg pendapat skit tang mana aku patut letak huruf2 lain supaya mudah ingat skit... sbb kalo tekan shift ada byk lg tempat yg aku tak guna...

Follow Us

Reply #94 adala's post

whoa bagusnya adala, mcm mana ko buat?

ak tgk, naper mcm terbalik jer kedudukan geresh tu?

spatutnya geresh berada di sebelah kiri kan? mcm ja ='ג , ca = 'צ , nya= 'נ

erm, huruf apa lagi yg tertinggal?huruf khet da ada ker?mcm xder jerl..huruf khet tu lebih baik guna key x (dgn shift), sbb x ni dlm bahasa greek dan russia, bunyinya mcm huruf khet...ak familiar ngn bnd tu, sbb huruf lain xder resemblance utk khet ni...

huruf kaf pun tak der...patut dekat key k tu bagi la huruf kaf, sebab huruf qof da ad dekat key q kan?sampai dua kali pula huruf qof

huruf tzadi tu, letak kt key s pun tak apa...guna shift ker sbb tzadi ni sama ngn huruf sad kan..ataupun kalo ko nk letak kt key z ber-shift ppun ok gak tp ak xgalakkan la...sbb kita ni ikut sephardi, bukan ashkenazi..apapapun, bergantung kt ko la..

huruf ain pun xder erk?letak kat key a+shift la...ain ngn alif ni sama kumpulan

huruf shin, guna key w+shift, sbb bentuk w ni mcm huruf shin kan?key s pulak dah penuh...

ad lagi ker?rs mcm da xder da...kalo ad adala tolong bgtau erk

adala, lama xnmpk, amacam skarang?sihat?raya mcm mana?smalam yom kippor, tahu tak

tumpang tanye...yom kippor tu amenda?

Reply #95 migdal_bavel's post

ak guna microsoft keyboard layout creator...

geresh tu mmg kena terbalik baru la masa taip nnt xjd terbalik... simbol geresh kt keyboard hebrew ada kt mana? ak ambik 'koma atas' sbb geresh.. mmg bermasalah sbb segala simbol mcm tu termasuklah titik, dia akan detect sbg tulisan roman.. so dia akan beralih arah dari kiri ke kanan...

yg lain nnt aku tgk dan update..

aku sihat.. raya pun ok.. cuma org xmo bg duit raya dh.. ko punya yom kippor lak camna? best?
tu ari penyucian dosa kan? kalo xslh tu ari terbesar dlm agama yahudi.. tul?

Namharnimsak, Yom Kippor ni Hari Kifarah, iaitu hari paling suci bagi umat Yahudi. Ia bermula pada waktu maghrib 9 Tishri dan habis pada waktu maghrib 10 Tishri

Maksudnya, ia adalah 10 hari selepas Rosh HaShanah (Tahun Baru Yahudi) yg disambut sehari sebelum korang sambut raya Eid haritu..kebetulan pula tahun ni jatuh dkt2 antara 2 perayaan

Tahun baru umat Yahudi bukanlah untuk bersuka ria semata-mata, sebelum tibanya Yom Kippor, umat Yahudi akan sibuk beribadat kerana pada malam Yom Kippor (hari ke-9 Tishri), kitab amalan akan berganti yang baru, maka lebih baik beramal ibadat utk saat2 terakhir ni, kot2 tiba2 mati ker

Pendek kata, ia adalah equivalence kpd Nisfu Sya'aban org Islam lah. Ketika Yom Kippor, umat Yahudi akan berpuasa yakni menahan diri drpd makan,minum,seks dan menjauhi perkara2 yg dilarang semasa shabbat mcm menaiki kenderaan, bermusafir, menggunakan barang2 elektronik etc

Yom Kippor adalah hari suci yg paling dihormati seluruh Yahudi tanpa mengira tahap atau darjah kefahaman dan pengalaman agama masing2...Hari tersebut, sesekular mana org Yahudi tu, dia akan tetap taat utk melakukannya juga. Tel Aviv yg merupakan bandar sekular, menjadi sunyi sepi seperti tidak berpenghuni krn penduduknya berdiam diri dan beribadat di rumah masing2 atau di beit knesset.

Sebab itulah ramalan mengatakan Messiah akan dtg semasa Yom Kippor, bila mana seluruh Israel (setiap jiwa umat Yahudi) bertaubat. Ken Yehi Ratson (Semoga terjadilah ia seperti yg dikehendaki)

adala, oh br ak tau.. ye lah, tanda geresh memang tak ada dlm keyboard ibrani. ak pun guna tanda koma atas tu utk gantikan geresh masa buat post psl ibrani-melayu

lol, ko lah patut bg duit raya

ak kecik lagi, ak pun nak duit raya, bagila kt ak

ak tahun ni xsempat nk pergi ke singapore, jadi tak dpt nk beribadah secara berjemaah...puasa jer la yg dpt dibuat..

Rate

1

tq2...mmg cam ade kesamaan ngan nisfu syaaban...erm...

aku ingat qof tu mmg patut letak kt k. sbb tu mmg huruf yg menggantikan k.. baru sng nk tulis hebrew-melayu ni..

huruf tsadi ada dua kan?  tsadi sofit nk letak kt mana?

ko xpnh hadapi mslh ngan tanda geresh ni? aku rasa mslh la terutama bila huruf yg ada geresh tu berada dihujung ayat...

duit raya? aku muda 18thn dr ko..

aku xtau sgt mengenai agama yahudi ni.. w/pun ia adalah slh satu agama utama dunia dan agama samawi jugak, tp ni la agama yg aku plg xde pendedahan langsung.. pas aku baca dlm forum2 cari ni baru aku tau skit2.. rupa2nya ni yahudi adalah agama yg plg hampir persamaannya ngan Islam..

Reply #100 adala's post

Betul, huruf qof memanglah akan ditransliterasikan jadi k dalam ibrani-melayu

tp utk perkataan2 melayu yg berasal dr arab mcm berkat, kitab, kalam etc, kena ambik kisah juga utk huruf kaf...

masa ni jgnla pula guna huruf qof erk

huruf tsadi sofit letak kat shift+z, dan huruf tsadi letak shift+s

mudah sket...yg huruf sofit bg mem, nun, peh dan kaf tu, ko pandai2 la sesuaikan yer dgn keyboard ni

bg ak, elok letak kat tempat yg bukan berhuruf rumi...sbb takut pening nanti

letak kt key [ ] \ ; ' , . / pun tak apa

haa, ko muda lg drpd ak?biar betul...kalo mcm tu, umo ko x sampai setahun la...sbb ak umo 19 tahun

oh, mcm tu erk? hairan knp org islam jarang yg tau pasal agama yahudi

ad org igt yahudi ni sembah berhala

ulama2 yahudi anggap islam sebagai "judaism" yg terbuka kpd semua bangsa...maksudnya agama islam ni sama seperti judaism, cuma diuniversalkan kpd semua org

ko prgi ke thread atau board mana utk tgk berkaitan agama yahudi ni?x pernah pula nampak ko reply kt situ

mendap

:@ :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@

:@ :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@

xde ke ucapan-ucapan len? heheheheh dengan tak malunye aku meminta

Migdal dah give up. Susah betul nak faham tambahan lagi x de member nak belajar same same.

Reply #106 lizz_7777's post

kesian kat lizz ngn namharnimsak, ak arap ak dpt teruskan lg...

lizz, ko xpaham yg mana, jom bincang

kalo ai belajar bahasa ni dgn sape ai nak kecek