CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 23793|Reply: 104

Keluarga mertua bagi baby [infant] garam dan gula??

Salam semua..

Saje nak tanya pendapat semua, pernah dengar tak adat bagi garam dan gula pada baby? Saya mula 'diperkenalkan' dengan adat ni selepas lahir1st baby. Bila pergi melawat rumah saudara-mara belah suami di kampung, mesti setiap tuan rumah bagi garam dan gula [sikit je].

Walaupun sikit, hati seorang ibu [saya la tu] memang terusik, pasal kalau baca buku mana2 pun kata tak bagus untuk baby kalau bagi garam dan gula, lebih-lebih lagi belum sampai 3 bulan pun umur. Masa mula-mula saya suarakan la saya tak setuju dengan amalam ni, tapi family in law semua terus pandang 'slack' je macam saya ni seorang ibu yg sangat cerewet yang tak respect tradisi mereka. Mereka tak peduli saya tak setuju ke apa, bagi jugak. Bayangkan kalau pergi ke 10 buah rumah saudara, 10 buah rumah bagi garam dan gula    Saya cuma berdoa Allah memelihara anak saya dan menjauhkan dia dari apa-apa penyakit saje kerana saya cuba menghormati keluarga suami. Saya menangis kesiankan anak saya, baru baby tapi rasa macam sudah 'dibuli'. Suami tak berpihak pada saya, alasan dia ialah bukannya keluarga dia nak membunuh anak kami tapi bagi saya kenapa perlu memudaratkan kesihatan baby.

Sekarang ni saya sedang mengandung anak kedua. Saya tak suka amalam ini dan dah mula terbayang semula pasti baby ni akan diberi garam dan gula juga macam abangnya. Macam mana nak mempertahankan hak saya sebagai ibu kepada anak saya? Saya ada hak kan untuk protest? Adakah saya ni over-acting dan sebenarnya tak perlu nak risau?

Ada sesiapa di luar sana mengamalkan adat ni?
Terima kasih.

sebut garam gula.. teringat cerita ahmad albab...

its like normal la kan..i mean u dont have to take it that seriously...unless kalau after buat semua tu..tetiba ur baby demam ke...sakit teruk ke ..ape ke...

lagipun..they wont give the baby garam n gula in a large amount kan at one time...mesti cam sikit je..

taperlah..takyah risau k.. ur baby will be fine...think positive ya..=)

biasalah tu..tak ada apa2 pun.....dah berkurun atuk nenek kita buat camtu....

Negeri/orang mana bagi gula & garam kat baby kecil? Tak pernah dengar pun.

garam & gula tu kira ok laaa...family belah laki aku, siap bagi nasik kat anak2 diaorang yg baru lahir tuh.  nasik betul cam kita makan tuh, campurkan dgn air jadik ala2 lembik tuh, pi suapkan.  ingat lagi masa anak sulong aku baru lahir, boy..mmg kuat minum susu la kan..aku lak nak breastfeed..air susu sikit, MIL aku sibuk suruh suap nasik.  aku buat tak tauuuuuuuuuuu jekkk...mak aku pun pelik, ape ke hal laa MIL aku tuh...nasib baik pantang kat umah mak aku, so MIL masa tu cam mendatang kan..so bila aku buat tak tau dia tak insist sangat laa..laki aku ada sore2 gak..next check up 1 week baby bawak gi paed, aku bagitau paed..paed aku kata, "gila ka mau bagi nasi"   hehehe..so lepas tu laki aku pun ikut aje ler apa kata aku.  so all my babies umur 4 bulan lebih baru start makan solid, tu pun yg lembik gilers.

anyway, setau aku adat jamah2 utk baby baru lahir nih, masa dia baru bebetul lahir tu, ataupun masa majlis potong jambul..bagi dia rasa garam sket, gula sket, asam sket, air zamzam sket..bagi rasa tu pun bukan bagi sesungguh2nya..cuma calit je kat lidah dia sket.  both my babies buat mende2 ni masa kat hospital lagi..yg 1st aruah ayah aku yg bagi...yg 2nd abang sulong aku yg bagi.  takde la pulak setiap orang kena bagi.  ehmmm...family hubby ko ni orang mana? keturunan mana?

Follow Us

Reply #6 Vvenus's post

Bahaya. Ada kes jiran my sister baby umur 3 bulan beri makan bubur nasi. Usus baby rosak sampai kena masuk hospital. Kesian baby tak tahu apa2 tu

Originally posted by sarahmirza at 3-11-2007 02:26 PM
Bahaya. Ada kes jiran my sister baby umur 3 bulan beri makan bubur nasi. Usus baby rosak sampai kena masuk hospital. Kesian baby tak tahu apa2 tu

Baby 6 bulan ke bawah memang takleh kasi solid food lagi...

Rasanya org dulu2 memang biasa dah letak garam gula dlm baby food.....cuba tanya balik mak pak kita....dulu makanan kita letak tak garam gula??

Originally posted by sarahmirza at 3-11-2007 02:26 PM

tu laa sarah..aku pun pelik set2 dieroang nih.  dlm pantang lagi dah suap nasik..umur 6 bulan dah minum air sejuk!!!
ada gak aku tegur2..tapi dieoang kata so far anak2 dioerang tak bermasalah..so takleh nak kata hape and aku pun tak amik pot dah laaa
sebab tu masa bebudak ni infant lagi, bila balik kg MIL, mata aku ni jadik mata helang so that anak2 aku tak diperlakukan sebegitu
kalau takkkk..... :@

Reply #8 eynda's post

Tu la but ada sesetengah orang kita I tengok selamba je bagi anak2 dia makan bubur nasi. Satu lagi mak ayah yang beri anak2 makan nestum dengan larutkan dalam susu dan masuk botol susu. Dia orang ni tak sayang anak ke? Susah sangat ke nak suap anak makan? For me, botol susu untuk liquid semata2 iaitu susu & air masak suam. Air ribena ke, sirap ke atau apa sahaja air berwarna memang I takkan beri pakai botol susu.

Originally posted by eynda at 3-11-2007 02:33 PM
Rasanya org dulu2 memang biasa dah letak garam gula dlm baby food.....cuba tanya balik mak pak kita....dulu makanan kita letak tak garam gula??

letak pun setakat gitu2 aje ler..bukannya cam makanan kita yg dah tua bangka nih.  lagipun baby2 ni takde sense rasa sangat lagi..apa yg kita bagi, tu ler yg dia makan.  lagipun perisa tu dia akan dapat daripada bawang2 ke, carrot ke yg kita blender wat bubur tuh..itupun utk bebudak yg dah 6 bulan ke atas.

Reply #9 eynda's post

Me, I tak rasa my mum buat macam tu sebab yang set kan DO and DON'T dalam perihal jaga baby ni semuanya my mum. So, I know her

Reply #10 Vvenus's post

Baby yang kuat menyusukan yang biasa orang suap nasi. Asyik menangis je tak semestinya baby tu lapar tapi dia orang suap juga nasi sampai baby tu kekenyangan gila

.

Teringat masa raya ari tu...

Pergi menziarah anak buahku yang baru bersalin.. mertua dia yang jaga dia dalam pantang tu...

Tak dinafikan baby dia memang kuat menangis.. boleh mak mertua dia bagi nestum utk baby 2 weeks tu...

Dia kata perut dia lapar tu...

Nak ku tegur kang melatah pulak org tua tu..

Hubby ku pun geleng pala sama.. emmm....

thank u..!
Lega rasa hati ni, dulu risau takut usus budak rosak ke nanti, atau dia dah pandai 'rasa' nanti susu pun tak nak pasal takde garam dan gula. First time mother. Dulu saya ada jugak tanya pada paed, dia pun tersengih masa dengar dan kata tak baik sebenarnya untuk baby.. Unfortunately, suami time tu takde untuk mendengar apa paed cakap. By the way, keluarga mertua orang Johor. Tapi ayah saya pun orang Johor, keluarga belah ayah pun tak pernah dengar amalam ni.

Saya tak pernah dengar lagi amalan bagi bubur pada baby. Nasib baik tak jadi apa2 pada baby..! Kesian dalam masa nak jaga baby, kena pulak jaga hati mertua. Bukan nak melawan mertua, cuma cara saje yang berbeza.

Originally posted by sarahmirza at 3-11-2007 02:35 PM
Tu la but ada sesetengah orang kita I tengok selamba je bagi anak2 dia makan bubur nasi. Satu lagi mak ayah yang beri anak2 makan nestum dengan larutkan dalam susu dan masuk botol susu. Dia orang ...

MIL eynda ada jugak pujuk eynda kasi nestum dalam botol susu...bancuh cair2....masa baby eynda baru 3-4 bulan....tapi eynda buat tak tahu je....senyum2 je bila dia cakap cam tu.....bagi eynda, selagi belum masuk 6 bulan eynda takkan kasi anak2 eynda benda lain selain susu (anak2 eynda semua nyusu badan esklusif...100%)

Air masak lepas start solid food baru kasi tu pun dlm training cup memandangkan anak2 eynda tak guna botol susu.....air manis2 lain tak kasi sampai dah umur 3-4 tahun....

Kita kena banyak membaca...dlm forum ni pun banyak ilmu boleh kaut....especially kat board parenting....website pun berlambak.....heran kenapa masih ada yg buat acuh tak acuh...:re:

Originally posted by Vvenus at 3-11-2007 02:36 PM

letak pun setakat gitu2 aje ler..bukannya cam makanan kita yg dah tua bangka nih.  lagipun baby2 ni takde sense rasa sangat lagi..apa yg kita bagi, tu ler yg dia makan.  lagipun perisa tu dia ...

Ye la kan....takkan la mak bapak kita tak reti....diaorg lagi banyak pengalaman dari kita...

Originally posted by sarahmirza at 3-11-2007 02:37 PM
Me, I tak rasa my mum buat macam tu sebab yang set kan DO and DON'T dalam perihal jaga baby ni semuanya my mum. So, I know her

Untung sape yg ada mak macam ni...

Originally posted by sarahmirza at 3-11-2007 02:42 PM
Baby yang kuat menyusukan yang biasa orang suap nasi. Asyik menangis je tak semestinya baby tu lapar tapi dia orang suap juga nasi sampai baby tu kekenyangan gila

.

Selalunya alasan gini la yg kita dengar...