CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: iu78

Keluarga mertua bagi baby [infant] garam dan gula??

Originally posted by dealova77 at 3-11-2007 02:46 PM
Teringat masa raya ari tu...

Pergi menziarah anak buahku yang baru bersalin.. mertua dia yang jaga dia dalam pantang tu...

Tak dinafikan baby dia memang kuat menangis.. boleh mak mertua dia ...

Originally posted by iu78 at 3-11-2007 02:49 PM
thank u..!
Lega rasa hati ni, dulu risau takut usus budak rosak ke nanti, atau dia dah pandai 'rasa' nanti susu pun tak nak pasal takde garam dan gula. First time mother. Dulu saya ada jugak ta ...

Eynda paham situasi iu.......banyak hati nak kena jaga kalau dah berkawin ni...

Dar-JM This user has been deleted
...................

[ Last edited by  hemorion at 3-11-2007 09:42 PM ]

bagi garam kat baby leh buat rosak buah pinggang..
harap2 je la garam2 yg byk tu tak cukup byk..
lain baby lain toleransinye...

bagi solid food lak leh rosakkan perut&usus sbb sistem pencernaan drg tak developed lagi...
so takut makann2 tu mmbusuk dlm perut..
buleh dpt infection dll..

gula...hmm xtau la kesannye..

baby aku paling teruk pun kena calit jus2 kurma yg dh dilenyekkan kat lelangit..
kalo tak silap aku Nabi SAW kita punya sunnah..
xtau la dalil kuat ke lemah..wallauhu a'lam

cemane pun..
rasenye awak xde choice la..
takut2 drg jenis "biar mati anak jgn mati adat"

Reply #1 iu78's post

Saya org kedah, belah sini pun ada org tua buat macam tu..tapi rasanya gula saja..memula dulu terkejut gak, but since sikit ja, i didn't say anything. I'm in medical field and know that bg garam gula tu tak bagus tapi saya anggap tu cara org tua nak 'raikan' anak kita..lagipun sikit coet ja..dah tu tak semua masuk mulut pun..

kalau bising2 kang kecik plak ati org tua..

tapi kalau bab yg lain saya x ikut la..macam my MIL sibuk suh bg air masak dari dalam pantang, saya buat derk je la....

Originally posted by fairyjasmine at 3-11-2007 07:31 PM
Saya org kedah, belah sini pun ada org tua buat macam tu..tapi rasanya gula saja..memula dulu terkejut gak, but since sikit ja, i didn't say anything. I'm in medical field and know that bg garam  ...

Eynda pun orang kedah.....masa majlis cukur jambul/berendoi ada la lenyek buah kurma skit & calit kat lelangit baby....masa tu baby eynda dah 3 bulan...yg pegi ziarah rumah sanak saudara tu takde la....

Follow Us

Reply #26 eynda's post

ntah..mebe ikut tempat kot..

tapi sebab sikit, saya buat tatau je la..tapi sian tgk muka baby terkulat2 terkejut bila dorang buat camtu

mak aku kata, aku kecik2 depa kasik singkong and keju, so pasal tu dah besor aku suka pucuk ubi masak lemak dan makan pizza..btui la kut

kalau ikut sunnah nabi tu saya takde la objection... mesti baik punya kan? saya ada jugak bagi baby saya dulu air zamzam sikit. tapi payahnya bila dok tak duduk nak mempertahankan adat yang saya tak nampak logiknya. payah tol.. dugaan pertama and perasaan saya ialah saya tidak dapat 'defend' dan 'protect' anak saya sendiri. Sedikit sebanyak frust, as a mother.. macam failure. Rasa macam terpaksa pilih mertua daripada anak sendiri.

Anyway, beberapa minggu lepas anak buah [anak abg ipar] belum umur sebulan dibawa ke rumah saya. Saya tak bagi garam dan gula... tapi MIL pulak pergi ke dapur amik dan bagi pada baby tu. Bukan ke pada asalnya adat garam dan gula tu tuan rumah kena bagi?

Ada lagi tak adat2 orang melayu dalam penjagaan baby yang tidak boleh diterima?

garam dah gula tu tanda simbolik yg perjalanan hidup budak tu nanti
banyak liku cabaran.. ada yg kasi baby rasa buah tamar etc.

err...amalan yg bagi bayi kecil rasa buah kurma...garam skit,gula sikit...air zamzam skit tu di namakan TAHNIQ..ni mmg sunat......

tp bukan lah dgn beri baby makan sampai kenyang....sekadar wat rasa2 jer di lidah.....mcm yg lenlain dah sebut tue.....

as for my kids pong gitu...bila omo dah 6 bulan baru bagi makan solid food.....sebelum tu mmg fully breastfeed....

sebelum tu mmg toksah citer laa.....masa I baru ada anak sorang....my MIL...SIL sibuk suh bagi makan.....katanyer budak2 zaman skang ni dah boleh dah makan awal.......saya diam kan ajerr........skang ni anak saya dah 3 ...diaorang pon dah tak masuk campo dah......

Originally posted by fairyjasmine at 3-11-2007 07:47 PM
ntah..mebe ikut tempat kot..

tapi sebab sikit, saya buat tatau je la..tapi sian tgk muka baby terkulat2 terkejut bila dorang buat camtu

Baby eynda suka Sebab rasa manis2 kot...

kalau honey tu acceptable ler...gula garam melampau to me.....
yg afdal air zamzam/kurma....tu pun sekadar rasa bukan sampai kenyang....

dalam byk2 amalan yg ntah apa2 tu yg i rasa boleh over  ialah letak perfume kat budak yg baru lahir....

kalau yg oil based takpe jugak....ini siap spray kat belakang telinga budak...calit kat dahi...aihhhhhhhhhhhhh too much ler....tak tau ke budak tu ade allergy ke apa ke?

satu lagi....sibuk suruh campur nenen ngan formula milk.....cam satu prestige formula milk ni...unless betul2 ada masalah tade susu ok ler....takut budak tak kenyang.....walhal susu yg Allah kasik tu mmg complete.....

been there....mmg i buat pekak je....bila dah tgk anak kita sihat....jarang batuk demam baru nak appreciate apa yg kita dok pertahankan selama nih....:@

Originally posted by iu78 at 3-11-2007 09:38 PM
kalau ikut sunnah nabi tu saya takde la objection... mesti baik punya kan? saya ada jugak bagi baby saya dulu air zamzam sikit. tapi payahnya bila dok tak duduk nak mempertahankan adat yang saya  ...

Anak2 eynda lahir je dah minum air zam-zam dulu...baru susu badan...

Originally posted by Qurnia at 4-11-2007 12:17 AM
kalau honey tu acceptable ler...gula garam melampau to me.....
yg afdal air zamzam/kurma....tu pun sekadar rasa bukan sampai kenyang....

dalam byk2 amalan yg ntah apa2 tu yg i rasa boleh ove ...

Ni macam kes eynda masa bersalin anak pertama....MIL sibuk suruh kasi susu formula...ada satu hari tu baby eynda nangis2 lepas nyusu badan...MIL marah eynda suruh cepat kasi susu formula...dgn terpaksa eynda bancuh jugak susu formula...depan2 MIL jugak baby eynda muntah balik susu formula tu...tak terkata apa dia!! Sejak tu MIL eynda sokong eynda nyusu badan sepenuh masa......

our parents punya zaman, tak sama dgn kita..most of them tak tau pun kebaikan susu badan..don't be surprise, byk first time mothers tak tahu jugak so bila parents suruh campur susu formula, campur..

lagi satu psl milk rash and eczema, ramai juga org tua2 tka tau psl eczema, kata itu milk rash..
asal naik je ruam, semua tu ruam susu..

tp kita yg educated ni, jgn la diam..if tak agree ngan adat2 semua tu, cakap la...ckp baik2..kalau they all wat derkk je kan..bawak je lari anak tu..heheheh

i dulu pernah buang satu periuk nasi yg my maid bubuh garam sebab my MIL kata kesian baby makan benda tkde rasa..bengang ngan my MIL, tp my maid mmg kena tengking sebab degil taknak dengar cakap i..but this was not donw in front of my MIL la..and my MIL kena sound kow2 ngan laki aku..

tahniq tu i pernah dgr, maybe some forumers here blh elaborate and bg dalil psl sunat nya (sorry, i pun tak berapa tahu, tp confirm i tak buat, my FIL ustaz, tp tak pernah pun suruh buat)

tp part garam gula asam tu, i tak agree sebabnya walaupun baby tu tak makan, dia rasa..ada potential baby tu akan refuse to eat something yg takde taste later..

oh..yeah, ramai la org tua suka kata yg anak dia dulu dlm hari bagi makan pisang la, nasi la, elok je dh besar..

senang je nk counter..yg perut sensitive, gastric ke, semua tu ada possibiity sbb dari baby makpak tak jaga organ dalaman..perut, usus and buah pinggang..

my FIL ustaz, tp tak pernah pun suruh buat

my FIL plak Imam...tak penah buat gak......cukur jambul berendoi....buat.....hehehe,siap wat tabur beras kuiyit la...aper laa.....kenduri cam org nak kawing......sbb bender ni sumer my MIL yg handle......

[ Last edited by  hairanaz at 4-11-2007 11:48 PM ]

tadi saya google 'tahnik'...

banyak site ada pasal tahnik ni. semua website mentioned kurma yang dikunyah/dilumatkan, ada yang mention kalau takde kurma, boleh ganti dengan madu. takde mention pasal garam dan gula... anyway, yang saya dapat simpulkan [mungkin saya salah] ialah tahnik dilakukan sebelum susu ibu diberi kepada bayi buat pertama kali [maknanya makanan pertama dia ialah kurma tersebut yang digosok ke lelangit bayi]. tahnik ni sunnah nabi.
hikmah tahnik ni ialah memperkuat otot-otot mulut, gusi dan langit-langit bayi yang tidak lama kemudian akan menghisap dan menyedut keluar susu ibunya [quote dari web]

cuma tak pasti pemberian garam dan gula tu ialah tahnik ke? rasa macam berbeza sebab objektif beri garam gula macam faraway kata, simbolik utk bayi tersebut. dan garam dan gula macam yg diamalkan oleh keluarga mertua saya pulak bukan dibuat sekali sahaja, tetapi apabila melawat setiap rumah saudara mara.

http://www.mediamuslim.com/html/ ... =article&sid=45
http://www.al-nidaa.com.my/artikel.php?id=145&action=view

Reply #36 Ariys21's post

dulu MIL saya pun suruh tambah garam dalam bubur baby... kononnya kesian baby takleh nak rasa, nanti tak suka makan. Tapi alhamdulillah walaupun tak diberi garam sekalipun, baby suka je makan tak meragam [tak nak mummy dia pening kepala agaknya ]
Lagi satu MIL suruh letak bubur tu dalam botol baby, lepas tu lubang puting tu dipotong supaya senang bubur tu nak mengalir sikit... tapi saya tak ikut la, pasal takut baby tercekik nanti.... nasib baik hubby pun time tu dia baru beli sudu ngan pinggan baby dan excited suruh guna jugak sudu tu jadi saya tak yah la nak mengcover line.

tapi dulu pernah masa tu saya sibuk basuh pinggan di dapur, in law diam2 bagi baby umur 6 bulan la time tu rasa blueberry cheese cake, padahal sebelum tu saya baru je ckp takyah bagi baby rasa cheesecake tu. :@

pelik gak citer korang nih..korang dok kata mak mertua korang bagi tuh bagi nih kat baby...logiknya kalu mak mertua masing-masing wat mcm tu bermakna masa laki korang masih baby musti mak mertua korang dah wat perkara yang sama kat laki korang..

ermmm...laki korang masih hidup sampai sekarang kan???