CARI Infonet

Forgot password?
 Register

[MERGED] Matematik dan Sains in BM or in BI

Originally posted by dexa at 17-2-2009 06:37 AM
bila depa tak berapa reti guna computer - macam tu la response nya

tapi bila murid2 dah tahu nak appreciate guna ICT - mesti suka -

take a bit time.. tapi insyaallah - lama2 okay tu -

tapi sepanjang yang saya tahu, budak yang tak reti dan jarang-jarang jumpa komputer ni la yang lagi teruja nak guna komputer banding yang dah selalu mengadap komputer. tambah lagi yang kat rumah tak ada komputer.

Balas #860 CharlieDale\ catat

ada gak nazir yg dtg bila tgk kita x pakai cd yg disupply dia komen kaw2....

Balas #862 halimi78\ catat

hehehe...terpulang la dia nak komen apa...kalau baik terima..tak baik..  senyum jer la.lagipun, yang depa dok komen ni ada depa pernah gunakan ke cd yang sama utk mengajar? aku rasa nazir yang dok beri komen tu pun tak pernah mengajar pun guna cd tu...yang penting kita tahu cd yang diberikan tu sesuai ke tak dengan tahap yang budak nak terima..saya rasa kalau hang tgk sendiri cd tu kadang kala...meleret-leret. macam lebih nak ajar BI dari sains dan mathsnya. sedangkan masa terhad, nak terangkan nak fahamkan budak. takkan nak harapkan 100% bergantung kat CD tu. cikgu fungsi dia jadinya dok tekan jer...budak dok nganga..tak ada beza pun dengan chalk and talk cuma teknologi nya dah berubah.

kalau aku guna cd pun biasanya aku skip mana yang aku rasa tak perlu. tapi kalau perlu nak lawan komen dia boleh. tapi tau jer la. durian dengan timun.

Balas #863 CharlieDale\ catat

tu la masalahnya... cd courseware tu dah la meleret2... x stable lak tu. ade2 jer problemnya. konon nak tarik minat, alih2 budak jd nyampah. tp ada gak nazir yg jujur... ckp terang2 courseware tu just an aid, tuk sapa2 yg comm skillnya kurang. just to buy some time for them to master english. tp tu la, x ramai la nazir camni

Balas #864 halimi78\ catat

hahaha..tu pasal boleh wujud situasi macam ni.....

Originally posted by rizzii at 17-2-2009 12:36 AM
teringat masa praktikal(sek ren)..ketua kelas yang banyak mulut tu boleh cakap..."cikgu ni, asyik guna komputer je....boring la....".....padahal kita masuk kelas dia sekali jer seminggu, pun bole ...

Sebenarnya, bukan tiap hari pun boleh nak tayang jer CD tu tiap pnp. jangankan budak..aku pun jemu. sebab tu aku suka tukar tukar, kadang tradisional (chalk and talk) ada kalanya moden (lcd/laptop/komputer) tapi yang paling penting, hand on experience. kalau sains tu bagi la budak buat eksperimen. kalau maths tu bagi latihan secukupnya.

sekolah aku lg ajaib........jarang guna laptop CD bagai nih........sbb komputer kong...CD lak tak pernah cukup........mcm mana nak prepare kalau nazir datang pantau..........

Follow Us
aku br wat ujian protim td.. yes2.. 1 kelas aku tk lulus.. berbuih mulut aku ngaja multiplication minggu lepas.. sume benda tk ingat.. pe lg division yg blaja thn lepas..

Reply #867 ReksakseHuduh23's post

Ya Allah,pendaraban pun tak lepas????Boleh pula tak ingat benda asas yg diajar tahun lepas??Golongan pelajar apalah yg akan teraju negara kita ni...aku tumpang simpati jelah

2 kelas PROTIM yang saya ajar, takde sorang pun lulus....multiply boleh tahan lagi...division majority dapat 0!

saya baru ambil alih PROTIM tahun ini. Secara amnya 3 murid tahun 4 gagal dalam kesemua ujian (seorang tu seminggu ni tak muncul sekolah langsung! tapi tak payah ujian pun tahu dah memang budak ni tak boleh) manakal murid tahun 5 semua melepasi untuk ujian menulis dan membaca cuma utk mengira kebanyakan murid kurang berhati-hati dalam pengiraan. jadi banyak yang near-miss. sepatutnya tak perlu PROTIM tapi kantoi dan dikategorikan sebagai tidak menguasai walaupun sebenarnya dia mampu buat.

PROTIM ni kiranya atas sedikit arasnya dari pemulihan. dengan matlamat supaya murid kuasai 3M dengan baik.

Cikgu maths depa ni dah minta statistik bahagian mana yang murid kurang mahir dan dia akan bagi intensif so target kami, akhir tahun bila buat pasca PROTIM, semua murid tahun 5 ni lepas. Manakala yang murid tahun 4 ni saya dapatkan bantuan guru pemulihan. yang sorang masih baca merangkak dan ada harapan utk lepas mankala yang 2 lagi ni, akan cuba utk ditingkatkan kemahiran mereka. cuma kalau dah selalu tak datang..camno la nak tolong depa..

sejujurnya.. kelas maths yg aku ajar skrg ni.. bukan psl masalah bahasa.. budak2 ni tak hafal sifir laa.. dia org tak mcm kita dulu.. baca sifir...
1x1=1.. 3x4=12.. 6x7=42..
dia org lebih byk membilang.. contoh.. 3,6,9,12.. utk sifir 3.. 7,14,21,28 utk sifir 7..
jadiiknya bila kita soal 12 bahagi 3.. dia tak dpt sebut 4.. sbb dia tak boleh membilang terbalik.. dia cuma menghafal bukan keseluruhan sifir.. jadik dia tak faham proses pendaraban tu adalah penambahan berulang.. abis tu camne dia nak membahagi..
skrg ni aku paksa yg lemah sifir tu.. hafal sifir bahagi pulak..
sbb utk paper 2 mana boleh guna kalkulator..

Reply #868 prototaip's post

bukan takat multiplication je tk lepas.. tambah tolak tk lepas jgk.. let say 46+46.. ramai yg jwb 82.. dia lupa nk tmbh 10 lg.. aduyai.. cikgu yg tak pandai mengaja ke.. ke bdk yg mmg tknk blaja.. frust sgt aku.. kalo tolak dah berbuih mulut aku bgtau.. tk cukup nk tolak pinjam sebelah.. ni 10-6 jwb 16..     bg homework tknk buat.. tu yg tk ingat pe dah blaja.

Reply #871 zehra2's post

btol tu.. diorng byk bergantung kpd multiplication fact table.. a.k.a rumah sifir.. budak kelas blakang ni.. nk siapkan satu table makan masa sejam.. harapkan hafal sifir tidak la.. mcm mane la nk jwb darab bahagi..

kpd cikgu2 protim.. nk tanye pendapat korng la kan.. perlu ke aku aja balik dr awal kelas aku ni.. ke trus sambung je.. skrg ni aku masih aja darab.. tambah tolak ada yg masih sangkut..

Balas #874 ReksakseHuduh23\ catat

cadangan saya:

bagi yang layak PROTIM, kalau nak ajar balik, kesannya adalah:
1. sukatan terganggu.sebab sekarang pun dah nak masuk bulan 3. kang tak sempat habis pula kalau nak ajar balik.
2. ganggu murid lain terutama yang dah advance. biasanya cuma beberapa orang jer yang sangkut ni. melainkan kalau satu kelas layak protim. mungkin boleh la ambil masa dalam seminggu basuh diaorang kasi tingkatkan kemahiran yang tak lepas.
3. andai kata ada masa free, buat la kelas tambahan khas. hari sabtu ke, petang ke malam ke.

jadi cadangan aku dan yang aku praktikkan.
1. bagi latihan banyak-banyak terutama yang depa tak kuasai.
2. bagi tumpuan secara individu.
3. minta guru yang ajar tuisyen /kelas tambahan/SBT ajar kemahiran tersebut. kebiasaannya murid PROTIM adalah murid yang layak SBT. jadi ia sekurang-kurangnya dapat elakkan daripada ganggu kelas normal.
4. Untuk sifir, macam sekolah aku dan semua sekolah SRJKC biasa amalkan, baca sifir sekurang-kurangnya 2 kali sehari iaitu sebelum masuk kelas pagi dan lepas rehat.
5.bincang dengan panitia. takkan la yang lain tak leh bantu. at least bila waktu free, panggil budak-budak ni utk latihan personally.buat macam mentor mentee.

secara teknikalnya, saya tidak ajar maths dan BM pun budak yang protim ni. utk membaca dan menulis, saya minta bantuan guru pemulihan. kalau maths ni, saya kerjasama dengan guru mathsnya.

Rate

1

Reply #875 CharlieDale's post

bernas idea CD ni.. tp tu la.. mmg sekelas layak protim.. tgk module protim mmg dr basic abis.. bdk2 tu tkde la mcm kena aja dr basic blk.. mcm sesuai utk bdk pemulihan..aku mmg cdg nk buat kelas tmbhan.. tp aku risau sgt kot diorng tknk dtg.. tp td ada bdk2 mintk nk join SBT gak.. sanggup nk byr lg tu.. trus berbunga aku dgr.. diorng mmg nk blaja..

td aku try aja lam bm.. mmg terasa perbezaan respons diorng kalau nk dibandingkan dgn fully bi.. campur2.. bi translate bm..

Originally posted by halimi78 at 16-2-2009 09:16 PM
tgk borang daftar pmr, opsyen sc n math dwibahasa... tgk soalan intervensi jabatan bi only   cane tuh??

soklan kat Universiti semua dalam 2 bahasa...........................

Originally posted by zehra2 at 20-2-2009 11:43 PM
sejujurnya.. kelas maths yg aku ajar skrg ni.. bukan psl masalah bahasa.. budak2 ni tak hafal sifir laa.. dia org tak mcm kita dulu.. baca sifir...
1x1=1.. 3x4=12.. 6x7=42..
dia org lebih byk m ...

ko ajor je dlm BM bagi depa paham .........pada aku yg penting paham  subjek itu.... ....

[ Last edited by  coniferous at 23-2-2009 07:16 PM ]

Balas #877 coniferous\ catat

ini sudah tidak adil............................................

biar la ajar bm semula.sbgai guru bi saya agak tertekan jg nak ajar guru2 pula.... biarla tidak dpt 10%

[ Last edited by  idajoe at 27-2-2009 04:20 PM ]