CARI Infonet

Forgot password?
 Register

[MERGED] Matematik dan Sains in BM or in BI

Reply #899 halimi78's post

komen saya..
kalau dah ditaja buat tesis tu, jgn lah ikut kehendak hati jek..
pikir-pikir jugek  ler perasaan penaja..

Balas #901 zehra2\ catat

nampak gaya cam akademik pon dah xde kebebasan cam dulu la... maknanya research cuma pada nama. kene seswaikan dgn kehendak semasa? patutla ranking local Uni x naik2

adakah student akan lebih paham ttg subject tu klo dalm bi?
pk la idea lain skit.. klo nak buat pengajaran dalm bi. buat untuk sume subjek je.
abis cite...

Decision on teaching Maths, Science in English by month end

By SIMON KHOOand KAREN CHAPMAN

KUANTAN: A decision on whether to continue teaching Mathematics and Science in English is expected to be reached by the end of this month.

Education Minister Datuk Seri Hishammuddin Tun Hussein said the Cabinet would make a final decision after gathering all the feedback from the relevant agencies and other ministries.

"In fact, we are in the process and have already distributed drafts of the review for their perusal.

"After two and a half months since the UPSR results were released, I think it is the right time for the Cabinet to decide.

"The performance of last year's batch of UPSR pupils who had gone through six years of the policy will be used as the yardstick," he said when met after attending a closed-door meeting with state Umno leaders at the Mentri Besar's official residence here on Thursday.

Hishammuddin said the decision should be "rational, logical and acceptable" guided by facts and figures and not based on politics or emotions.

"It doesn't matter if the decision is made before or after the Umno elections as any change in policy will only be implemented next year.

"I will go to the ground personally to explain to the people this issue as they need to know the logistics, such as the number of pupils involved, teachers who were given training, and amount of equipment invested namely computer, laptop and LCD projectors since 2003," he said.

Hishammuddin said he agreed with the call to decide on the issue quickly but an "overnight decision" would affect the pupils and teachers involved.

He said he had also met Prime Minister Datuk Seri Abdullah Ahmad Badawi and Deputy Prime Minister Datuk Seri Najib Tun Razak to present them with the findings.

"If there are weaknesses in rural schools and teachers, I believe we can make some modifications to suit the needs and situation.

"I am also ready to meet with the group who had submitted a memorandum to the King and champions of language to explain the issue at length," he said, adding that his ministry officials had been engaging these groups since the policy was introduced.

On Umno, he said there appeared to be too much focus of money politics involving Umno politicians as though other parties had no such problems.

"To me, this is double standard as why is there so much emphasis on Umno? Let's be realistic as even US president Barack Obama spent billions of dollars in the elections.

"I hope MACC (Malaysian Anti-Corruption Commission) will be fair to all and start investigating other senior politicians from other parties as well," he said.

wah ujung bulan ni ke ditetapkan.. nape aku rase mcm akan dikekalkan je ppsmi ni..

Balas #905 ReksakseHuduh23\ catat

hehehe.. lg mau tanya ka??

Follow Us
kalau yang ngajar sekolah rendah pu dah pening apatah lagi cikgu sekolah menengah..tiaptahun announce result math & sc meningkat.. mana tak meningkat kalau graf menurun...mcm pmr 2008, markah A untuk sains hanya 61...

aku x stuju sains dan math dlm bi..susah..yalah,kalu dok kat bndar x per r,diorang slalu speaking ngan mak bapak diorang...
aku ni blaja kat pendalaman..english aku ok tp bila blajar sub sains dlm bi mcm km,bio dan fz,pkataan bi dier tu cam saintifik sngt..ssh sngat..
satu lagi,ckgu aku yg mngajar sub sains tu x pandai speaking pon..jadi dia kn baca buku teks bi tu n then translate blk...buang masa je
mmg lah dlm exm boleh jwb dlm bm or bi..tapi pening kpala jugak..ylh,ckgu mngajar dlm bi pas2 aku nk jwb dlm bm..lagi pening..
bdk kls aku ada mntak srh ckgu aku ngajar lam bhasa je,tapi dier tkot kmenterian mareh..so,dier ngajor dlm bi..satu lg,buku2 ulangkaji sub sains seme lam bi..ssh nk faham..
aku pon mmg jd x ska sub sn..sbb utama nya dlm bi...ni pandangan jujur aku sbagai seorang pelajar..
ngara jepun aku tgk blajar dlm bhasa ibunda jer tp reka mcm2 robot...
ini mmbuktikan bhsa ligua franca bknnya bguna sngat dlm sains.
asalkan faham,itu sdh mencukupi...

Rate

1

Reply #908 mr_kodok's post

doa2 la pihak berwajib ambil kisah pendapat pelajar ni..

aku sokong PPSMI diteruskan..
sbb, bagi pelajar kampung, dgn cara ni la mereka dpt bersaing dgn pelajar SBP... lps UPSR, bukan semua pelajar cemerlang kampung dpt masuk SBP.
tak kan lah KPM nak pindahkan satu kelas pelajar sekolah Nabawan, sabah ke KL.. supaya mereka tak ketinggalan dlm pembangunan teknologi & pendidikan.. jadiknya, KPM pindahkan teknologi tu ke Nabawan..
serius ni, bukan nak menghina tp kalau la seseorang tu hanya nak menumpukan kehidupannya di kampung jek slps SPM, tak nak mencari peluang kerja di bandar, duduk la situ dlm kepompong kampung tu.. sesungguhnya cabaran dlm alam pekerjaan, realitinya jauh lebih mencabar dari belajar maths&sc dlm BI ni.. semua org nak kan kerja dgn gaji yg besar.. tp kelayakan kita pun kena lah besar jugek..
kita pun kena rasional, dlm sesebuah SMK luar bandar.. mungkin 5 org jek yg layak attend interview JPA & Petronas.. dgn wujudnya PPSMI ni, mereka dah biasakan diri dgn BI.. bila dia org dpt menggunakan BI di kelas.. lebih la confident nak berkomunikasi.. kat rumah, nak cakap dgn siapa??
utk pelajar lemah BI, mmg pembelajaran boleh dibuat dlm BM.. tu sbb soalan peperiksaan awam dibuat dwibahasa.. takde pulak BM tu boleh terhapus langsung..
pelajar2 yg lemah &  fobia dgn BI ni.. masih boleh cemerlang dlm maths & sc.. tp persediaan dia nk melanjutkan pelajaran di IPTA mungkin terbantut.. limited courses yg dia boleh apply.. dan bila masuk kursus, belum tentu senang nk dpt kerja.. tak kan semua yg grad tu nak kerja dgn gomen jek?? kalau kerja swasta.. mmg lah nak kan sgt BI tu..
sesiapa yg menentang PPSMI ni,  sebenarnya insan yg rugi.. belajar mmg la susah.. tp hanya mereka yg berani menyahut cabaran yg akan berjaya..
aku tak faham kenapa sesetengah individu ni memperlekehkan pelajar dikampung.. passion, excitement nk belajar tu sama jek dgn pelajar bandar.

kdg2 sedih tgk lpsan SPM yg masuk kolej swasta..  semester 1.. yuran RM2000  tp belajar BI & IT jek.. sdgkan kedua-dua subjek tu free jek di ajar masa sekolah..

Rate

1

Balas #907 iman_kasih\ catat

mana tau? xtau pon... cian ank murid aku...

Originally posted by halimi78 at 14-3-2009 02:25
mana tau? xtau pon... cian ank murid aku...

dari sumber yang boleh dipercayai...kalau 61 tu naik B ok lagi tapi kalau A
memang masalah besar...

Originally posted by zehra2 at 14-3-2009 00:06
sbb, bagi pelajar kampung, dgn cara ni la mereka dpt bersaing dgn pelajar SBP... lps UPSR, bukan semua pelajar cemerlang kampung dpt masuk SBP.
tak kan lah KPM nak ...

hang cikgu sekolah rendah ke? hang ajar math kan...utk cikgu math memang tak banyak masalah...
yang bermasalah banyak dengan subjek sains..especially fizik, bio, kimia...
kalau konsep dah tak boleh nak faham apatah lagi yang lain...
sains dalam bahasa melayu pun payah apatah lagi dalam bahasa inggeris..

untuk menguasai bahasa inggeris dengan baik sepatutnya subjek tu sendiri yang perlu diperkasa
bukan memangsakan subjek lain yang menyebabkan budak2 hilang minat terhadap sains..
ni pengajaran bahasa inggeris masih di takuk lama tapi subjek lain yang jadi mangsa untuk
memastikan pelajar ni mampu menguasai bahasa inggeris dengan baik..

aku rasa kpm sepatutnya gubal balik silibus bahasa inggeris...masukkan sekali english communication skills...
budak2 kita tak kira sama ada pelajar sekolah atau universiti bukan bermasalah sangat dengan bahasa inggeris ni
graduan kita biasa bermasalah nak cakap...nak berkomunikasi...
jadi sepatutnya communication skills yang perlu diajar...

kalau di mrsm sendiri ada segelintir pelajar bermasalah, apatah lagi di sekolah2 kampung...

[ Last edited by  iman_kasih at 14-3-2009 05:54 ]

Rate

1

Balas #913 iman_kasih\ catat

td br sembang2 ngan cikgu kimia, otai dulu english medium. dia cakap, guna jer bm. f6, uni level guna la bi..

Originally posted by zehra2 at 14-3-2009 00:06
tak kan lah KPM nak ...

Aku pn setuju ngan kau, anak pompuan aku ckp dia dah biasa menghafal peralatan sains dlm BI, jgn lah bagi pening kepala nak hafal semula dlm BM...bercelaru kepala budak2..
Negara jepun cuma ada satu bangsa, tapi di Msia ada 3 bangsa yg besar, 2 bangsa dah maju kedepan dlm BI..cuma 1 bangsa je lagi yg masih tercicir ke belakang dlm BI.
Belajar2 lah terima perubahan..kalau tak bila nak maju..

Originally posted by iman_kasih at 14-3-2009 05:49

hang cikgu sekolah rendah ke? hang ajar math kan...utk cikgu math memang tak banyak masalah...
yang bermasalah banyak dengan subjek sains..especially fizik, bio, kimia...
kalau konsep d ...

Ramai student2 dari Univer kat msia ni yg tak mahir berbahasa Ing bila kuar U dn bekerja, kecuali yg balik belajar dari oversea atau pon student2 yg kuar dari UITM.
Kalau sklh2 aliran Inggeris dimana guru2 mereka dari keturunan cina atau india. ok je aku tengok tak ade masaalah komunikasi pon dlm BI..org2 melayu ni memang dah terlebih manjaaa

Reply #913 iman_kasih's post

aku ngajar sekolah menengah berasrama harian di kampung..
kat daerah ni ada 2 SMK SBP.. jadi sekolah aku ni selalu dpt nombor 3 dlm apa2 result PMR & SPM/STPM..
pelajar local mmg ada kuota masuk SBP dlm daerah ni tp, tp parents yg kerja kopek kelapa mana laa ada duit nak bayar semua keperluan SBP tu.. jadik, anak dia org masuk sekolah berasrama harian je laa mcm sekolah aku ni.. 1/2 penghuni asrama sekolah ni pun dtg dari KL.. terutama, pelajar tajaan Yayasan negeri..
3/15 kelas Form 1.. pelajar elit.. UPSR 5A & 4A.. ini lah calon-calon pelajar cemerlang PMR & SPM... dia org ni layak masuk SBP tp tkde peluang.. jadi, kalau PPSMI diajar utk SBP jek..  rugi la student aku ni kan..
kita dikampung ni cuma ndak kan peluang utk sama bersaing..

sbg cikgu, kita kena rasional.. kalaupun produk kita 5% jek yg setaraf dgn SBP, tak kan lah kita nak mengalah dgn PPSMI ni.. pelajar yg sederhana, kita ajar dlm BM pun tak ngapa.. sbb soalan dwibahasa.. psl pelajar yg lemah pulak, kita sendiri pun tau sejauh mana keupayaan dia org.. dpt jwb 10/40 soalan pun dah cukup baik..  dia org pun bila dah abis SPM mmg fokus nak masuk IKM.. Giatmara.. jek..

Rate

1

SL mengajar budak sek ren di kawasan bandar bintulu di sarawak..
seperti yang iman_kasih bagitau .. mengajar sn dlm english mmg agak sukar..
mmg banyak terms yang sukar bagi mereka walaupun bagi kita ianya senang... apatah lagi bagi pelajar di pedalaman...  tak dinafikan ianya cabaran bagi seseorg guru tetapi kesian dengan pelajar kita.. ape nilai tahap pendidikan kita jika 61 sudah dikategorikan sebagai A.
kdg2 timbul persoalan, tidak heran lah kalau dalam paper setiap kali keputusan keluar, dinyatakan peningkatan dalam maths dan sains.. sebab apa meningkat? sebab gred diturunkan.. sebab ape diturunkan? mungkin kementerian risau akan dipersoalkan ttg isu pengajaran maths dan sains dalam bahasa inggeris menjadi punca.. walaupun itu adalah hakikat nye...
tidak dinafikan juga terdapat guru2 PPSMI yang mahu PPSMI ini diteruskan.. sebab ape? kerana mengejarkan elaun PPSMI (5%) tu... ape lah sgt elaun tu kalau nak dibandingkan dengan ilmu yang kita curahkan kepada pelajar... yang penting adalah kefahaman mereka yang boleh mereka aplikasikan dalam kehidupan mereka... bukan hanya menghafal semata2 untuk exam..

Rate

1

huhu student y masih mentah tu....masa depan masih jauh... selalu nya , dia ( skolah rendah ) x akan terpikir keperluan2 akademik masa depan.. kalo parent betul2 concern pasal anak2 nya eduction ( termasuk peranan guru ) , nilai2 y akan kuar amat memuaskan, tpi humen nature tu.... ada y concern tak ? sbb student ni ada bnyak tahap penerimaan , ada bnyak kategori sikap....   1. Kita cakap... dia da paham, 2. Kita cakap, n kena tunjuk baru dia paham, 3. Kita cakap..kita tunjuk, pon dia x paham ....

Originally posted by zehra2 at 14-3-2009 22:43
aku ngajar sekolah menengah berasrama harian di kampung..
kat daerah ni ada 2 SMK SBP.. jadi sekolah aku ni selalu dpt nombor 3 dlm apa2 result PMR & SPM/STPM..
pelajar local mmg ada kuota masuk SBP dlm daerah ni tp, tp parents yg kerja kopek kelapa mana laa ada duit nak bayar semua keperluan SBP tu.. jadik, anak dia org masuk sekolah berasrama harian je laa mcm sekolah aku ni.. 1/2 penghuni asrama sekolah ni pun dtg dari KL.. terutama, pelajar tajaan Yayasan negeri..
3/15 kelas Form 1.. pelajar elit.. UPSR 5A & 4A.. ini lah calon-calon pelajar cemerlang PMR & SPM... dia org ni layak masuk SBP tp tkde peluang.. jadi, kalau PPSMI diajar utk SBP jek..  rugi la student aku ni kan..
kita dikampung ni cuma ndak kan peluang utk sama bersaing..

sbg cikgu, kita kena rasional.. kalaupun produk kita 5% jek yg setaraf dgn SBP, tak kan lah kita nak mengalah dgn PPSMI ni.. pelajar yg sederhana, kita ajar dlm BM pun tak ngapa.. sbb soalan dwibahasa.. psl pelajar yg lemah pulak, kita sendiri pun tau sejauh mana keupayaan dia org.. dpt jwb 10/40 soalan pun dah cukup baik..  dia org pun bila dah abis SPM mmg fokus nak masuk IKM.. Giatmara.. jek..

pada aku bukan masalah sekolah ceruk kampung atau bandar penentu kejayaan...sekolah kat mana2 pun kalau nak belajar dan dapat suntikan semangat insyaallah akan berjaya..

yang aku persoalkan ialah kenapa korbankan subjek math dan sc? kenapa subjek english tu sendiri tak diperkasa? tak revise balik? english yg zaman aku sampai la..masih lagi guna pendekatan yg hampir sama...tu yg menjadi masalah..
bebudak kita tak mahir berkomunikasi dlm bahasa inggeris..
kalau english yang bermasalah kenapa melibatkan subjek lain? seolah2 luka kat tempat lain letak ubat kat tempat lain atau sakit lain tapi ubat lain yang diberi...kan pelik tu...

ok..aku ngajar kat mrsm..dan di kalangan pelajar mrsm ni sendiri pun ada yang bermasalah dgn english...last2 tak minat subjek sains...bila tak minat dia takkan study..tu yg jadi masalah...kalau budak2 ni pun bermasalah mcm mana ngan budak lain?
subjek sains memerlukan kefahaman yang sangat tinggi...nak kena betul2 faham konsep, faham teori...kena bagi explanation...kalau teori dan konsep dah tak faham...mcm mn nak explain?

di mrsm kita ambil pendekatan setiap pelajar wajib berkomunikasi dlm b.i. kita ada public speaking, dan masa perhimpunan, pengetua akan memanggil mana2 pelajar untuk public speaking...selain itu, untuk pelajar ting. 1 kita ada program KAT 1 (Kemahiran Asas ting. 1) di mana salah satu subjeknya adalh english communication skills...pelajar masa kelas ni hanya perlu bercakap je...itu antara pendekatan yang diambil untuk memastikan communication skills pelajar mantap...

tapi tolong la jangan memangsakan subjek lain...kita taknak nanti suatu hari anak2 yang ke universiti takde basic yang kuat dan bermasalah di universiti...jangan menzalimi masa depan anak2 kita...

dan saya kurang setuju dengan pendapat anda seolah2 pelajar lemah tu pi lantak depa la...dah memang taknak belajar biar pi la...cuba bayangkan kalau pelajar ini diajar dlm bahasa melayu kemungkinan untuk dia faham konsep dan teori mungkin lebih tinggi...dan ini akan menimbulkan minat terhadap subjek sains...

aku penah jadi pengawas pmr..dan amat sedih bila anak2 yang duduk di kelas hujung ni tidur sepanjang masa peperiksaan berlangsung...aduhai...sedih tak terkata...inilah anak2 bangsa kita...

Rate

1