CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: beruducute

Kejamkah aku

Reply #58 beruducute's post

owh..ok..
ermm..
mmg dh kawin ni isu duit susah nk setel...

Originally posted by kikilalat at 27-11-2007 01:00 PM
nih sumer kan dah belajar masa kursus pra perkahwinan...

nafkah makanan untuk anak & isteri... mesti lah dalam bentuk, makanan yang boleh di makan... bukan makanan (bahan) mentah jer... ...

aku masak jugak..
ok ke?

pstt..ko ckp ape tadi? kete tu takde roadtax, insurance. meh bg plat no kat aku. kalu kene saman, mungkin die rase terbeban. bile terbeban, die pun suh jual la kete tuh nanti..

nak banyak2 kete nih, MIL ko tuh ade buat bisnes jual jajan kat tepi pagar sekolah ke?

Originally posted by kikilalat at 27-11-2007 01:05 PM
berudu, kalo ngko rasa ngko kijam... aku lagik la kijam... ;)

duit gaji aku = simpanan aku & anak...

duit gaji laki aku = nafkah, belanja se-isi rumah...

gaji dia = gaji aku, gaji ak ...

YUP...SAPER2 YG PENAH BACA POS I DULU MMG TAHU LA PROB NI...SO MMG BERTALI LA...selalunya about duit...even my MIL selalu je sebut tak cukup duit...n...Takpe la..." parents berudu" (bukan nama sebenar )...ada duit...n when she keep saying that...I cuma diam je...Niat dihati mmg nk tolong n simpati...tp tak kan sampai effect my household nyer expenses...My hubby ada 2 org adik yg bekerja...tp yg sorang tu pemalas yg amat...umur dh 25thn...but still makan tido....
I kesian sgt pd my MIL...Ye la...siang malam buat kuih...tp still tak leh cope up ngan expenses kt umah MIL...Sewa dah rm 400+..air n elektrik rm100+ astro...duit keta lagi satu lagi...
i penah advice my hubby n my MIL...suh let go je keta yg lagi satu tu...juat maintain je keta yg hubby byr t...AT LEAST...duit yg my MIL byr untuk keta dia (takde roadtax coz tak de budget nk renew..again) boleh la top up untuk keta yg my hubby byr...n sewa umah yg lebih murah...setingkat pun tak pe...but the refuse...my in laws ckp..diaorg byk brg..kalau dok umah setingkat nnti tak muat....
Ya Allah...Am I that selfish..??

Originally posted by 5w_1h at 27-11-2007 01:16 PM

aku masak jugak..
ok ke?

hehehe...

ostad kata, apa2 yg isteri nak tolong suami untuk ringankan beban suami, akan mendapat ganjaran pahala... InsyaAllah

Originally posted by kikilalat at 27-11-2007 01:00 PM
nih sumer kan dah belajar masa kursus pra perkahwinan...

nafkah makanan untuk anak & isteri... mesti lah dalam bentuk, makanan yang boleh di makan... bukan makanan (bahan) mentah jer... ...

kiki..kursus kahwin aku tuh takde hape sangat...balik2 cite bab atas katil.  kalau cite pasal lain pon, konar2 balik tang tu gak.
aku gi tu pakkal aje ler sebab nak dapat sijil. kalu tak kang takleh kawin lak.  

Follow Us

Reply #66 Vvenus's post

err aku tak ingatpun apa intipati kursus tu.. yg aku ingat.. aku boring sbb kena pegi kursus tu.. dahle takde geng...

Originally posted by beruducute at 27-11-2007 01:28 PM

even my MIL selalu je sebut tak cukup duit...n...Takpe la..." parents berudu" (bukan nama sebenar  )...ada duit...n when she keep saying that...I cuma diam je...
.
.
.
n sewa umah yg lebih murah...setingkat pun tak pe...but the refuse...my in laws ckp..diaorg byk brg..kalau dok umah setingkat nnti tak muat....
...

Kah... Kah... Kah... MIL ngko nih nak kikis duit besan dia ker? Nak suruh ngko mintak duit parents ngko to tampung dia anak beranak?? Apa motif laki ngko kawin dgn ngko? Nak duit parents ngko???

Kalo tak muat, suruh dorang amalkan prinsip 5S... memaner barang yang tak pakai dah lebih setahun, bley buang.....

Aku rasa lah kan, bukan tempat ngko nak nasihatkan MIL ngko nyer expenditure... tapi tempat ngko untuk pastikan dengan hubby yg expenditure korang laki bini tak terjejassssss... Dah beranak lum?... Anak nak makan aper nanti? Sekarang baby formula sumer dah mahal... Takkan harapkan parents ngko tanggung sampai tua kot...

Or can you bersabar sampai ngko dah abis belajar?... Sebab lepas tuh, insyaAllah beban akan berkurang lepas ngko bekerja & berpendapatan lebih tinggi...

aku rasa bergantung pd niat kita bekerja jugak..kalo betul niat kerja sbb nak ringankan beban suami..bila sampai tahap yg dia mmg x mampu dan perlukan pertolongan, kita tolonglah..sblm dr itu, kalau kita tgk dia msh mampu baik dok diam2 jer..xyah baik sgt nak tolong.

mcm aku..aku kerja sbb nak bantu laki aku tampung perbelanjaan rumah. Gaji laki aku habis kat instalment umah, kete, hutang2 lain, bil2 dan brg dapur yg asas mcm beras, tepung, gula, lauk dan sayur dll lg. gaji aku bayar pengasuh anak, susu dan diapers, baju aku dan anak2 dan utk belanja anak2 aku bagi depa merasa mewah sikit.

ada kwn aku kt, buat apa aku beli susu anak? sbb tu tggjwb laki aku..biorle dia beli. tp dia x paham..aku kerja utk bantu laki aku. kalau betul dia mampu tanggung segala2 sampai susu ngan pakaian aku dan anak, x timbul le soal aku terpaksa kuar bekerja ni. baik aku dok umah layan dia elok2 makan pakai seadanya aje. dia bagi aku kerja pun dah syukur..dpt jugak aku ngan anak2 bermewah sikit..

so, kalo aku ada duit simpanan dan dia betul2 terdesak aku tolong setakat yg termampu. apalah nilainya duit yg boleh dicari lagi tu dgn kebahagiaan rumahtangga? tp, berpada2lah..jgn sampai korang manjakan sgt pulak. better wat simpanan rahsia..kalau dia terdesak nak pakai duit kata je ko pinjam dr mak sedara ke, kawan ke..nnt dia ganti balik ko simpan le semula utk stok terdesak akan datang..

Rate

1

hmmmmmm...ni pndapat hani jek....jgn marah or terasa ek...

mmg betul, tanggung jawab suami utk beri nafkah apa seme utk suami...
tapi.......katala gaji suami tu mmg cukup sekadar tu saja...
adakah kita sbg isteri kena berkeras jugak n membiarkan suami menanggung segalanya??

bagi suami yg berpendapatan tinggi...mmg x de masalah nk buat gaji mu gaji ku, gaji ku, gaji ku...

tapi kalu suami yg berpendapatan bersih 1,800 sahaja???cukupkah anda rasa?
tu satu hal, pastu isteri yg bekerja itu mstila mndapat keizinan suami...kalu ikut pemahaman hani, gaji isteri tu hak suami jugak...sbb keizinan tu suami yg bagi??

panjang yg hani nk tulis, tp jenis x pndai susun ayat....kesimpulan bg hani, bila berkahwin, bermakna kita berkongsi....

x salah kalu isteri menolong suami bila suami mmg kesempitan...
kecualilah, suami tu berpoya2 bagai...kalu suami tu nk tolong ibu dia, bg hani mmg x de masalah...mentelah plak tuan umah mmg ada duit utk menolong....
kadang2 kita terlupa, mak mertua tu adalah ibu suami kita, yg mana suami mmg bertanggung jawab utk menghormatinya smpai ke akhir hayat...

kalu diikutkan, kalu seorang ibu tu nak anak lelaki dia menanggung kos hidup dia sepanjang hayat pn, mmg layak...tapi kita manusia Allah berikan akal, kena la berfikir ngan rasional...............

hani bukan cuba berlagak bagus atau apa, tapi hani mmg x kisah kalu suami nk tolong parents dia..kalu dia x cukup duit, mmg hani bg duit hani...infact kami mmg mengamalkan duit ku duit mu jua...hahaha

mesti ada yg kata kena ada saving sndiri utk langkah berjaga2...
terus terang, bila berkahwin, cita2 hani adalah untuk mengekalkannya...
hani mmg x pikir kalu dia curang or tinggalkan hani ke apa...tu antara suami ngan Allah...

bagi hani, tanggungjawab hani utk memastikan suami gembira dan bahagia disamping hani juga senang dan bahagia....

kejam atau tidak....terpulang pada pndapat masing2....kalu dlm situasi hani, hani wat mcm ni, mmg kejamla hani sbb gaji suami mmg cukup2 jek...hani mmg kena tolong

Rate

1

Originally posted by hanidan at 27-11-2007 01:41 PM
kalu ikut pemahaman hani, gaji isteri tu hak suami jugak...sbb keizinan tu suami yg bagi??
...

aku rasa macam salah jer pemahaman ngko nih hani...

setahu aku, gaji isteri tuh hak isteri... tapi dia boleh dengan ikhlas memberikan kepada suami untuk menampung perbelanjaan isi rumah kalo tak cukup gaji suami...

mmmm akupun dr dulu mengamalkan duit ku = duit mu jua cam hani... takde istilah gaji aku gaji aku. we all pool the money and baya apa yg patut n belanje apa yg patut.

aku paham kemelut berudu, nak tolong boleh, but up to where nak tolong tu? mmmm

Originally posted by kikilalat at 27-11-2007 01:39 PM

Kah... Kah... Kah... MIL ngko nih nak kikis duit besan dia ker? Nak suruh ngko mintak duit parents ngko to tampung dia anak beranak?? Apa motif laki ngko kawin dgn ngko? Nak duit parents ng ...

hahahah...Ntah la...I selalu menjadi tpt my MIL mencurahkan rasa...I takde la direct menasihatkan my in laws...ada la penah sekali i bg cadangan suh let go keta yg MIL byr tu..I cakap la..."at least mama save la bout rm300..."...

Sometime my hubby ni pun betapa susahnya nk  brainwash... so far I dh berjaya mengbrainwash bout 80% la...mana taknya...semalam i ada cakap nk cut off line astro umah I...N my hubby said...eh...tak nak la..boring..hish...

BUT...I know...deep inside my hubby's..all this while...semua gaji my hubby tak pernah bermewah2 untuk diri sendiri...I kesian sesgt...my hubby penah bgtau i...dia rasa penat sgt...sbb keje penat2...alih2 kena byr all hutang...

Originally posted by kikilalat at 27-11-2007 01:44 PM

aku rasa macam salah jer pemahaman ngko nih hani...

setahu aku, gaji isteri tuh hak isteri... tapi dia boleh dengan ikhlas memberikan kepada suami untuk menampung perbelanjaan isi rumah k ...

a ah...time i pegi kursus kawen hari tu pun...Ustaz cakap..duit gaji isteri tu adalah hak mutlak isteri...Haram tau of suami makan duit isteri tanpa kerelaan isteri...

Reply #71 kikilalat's post

ye ke???hehehe...hani pn x pasti cuma kalu suami x bg izin, haram isteri keluar bekerja.....

Reply #74 beruducute's post

aku rasa apa yg hanidan tu buat tak salah, sbb dia redha n rela bagi gaji dia. ni kes kalau main curi2 duit wife tu yg tak patut..

..................EDITED....................

[ Last edited by  beruducute at 28-3-2008 02:40 PM ]

Lumrah Kehidupan Penggali Dan Pengkambus Lubang

Banyak sangat hutang korang ni. Kalau Ananda ada kat forum ni mesti dia suka punya lah!!

Originally posted by hanidan at 27-11-2007 01:54 PM
ye ke???hehehe...hani pn x pasti cuma kalu suami x bg izin, haram isteri keluar bekerja.....

yang nih betul... kecuali kalau suami abaikan nafkah isteri dan anak2, sampai jadik melarat lah kot...

Originally posted by easy81 at 27-11-2007 01:28 PM
pstt..ko ckp ape tadi? kete tu takde roadtax, insurance. meh bg plat no kat aku. kalu kene saman, mungkin die rase terbeban. bile terbeban, die pun suh jual la kete tuh nanti..

nak banyak2 ket ...

bagus gak idea nih... mungkin boleh timbulkan perubahan dari keadaan status quo sekarang...