CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: polis_kata_jgn

Car Wash camana yg korang suka?

ader mini perpustakaan pun best gak....
biar ada majalah dan akhbar....

Reply #20 natsuki's post

ye la tu, btol jugak...
kena la berurut kat tempat yg nyaman gitewww....

Reply #1 polis_kata_jgn's post

ni aku punya komen.... harap bule jadikan panduan... untuk permulaan tak perlu la xtrem sampai nak buat tempat urut, vending mc suma tu... save model utk beli equipment dulu...

1. kedai dalam kawasan bertutup.. tapi saliran air keluar kena cantik... aku tak berkenan kalo tempat basuh ni open.. walaupun senang kering, tapi habuk lagi senang lekat balik

2. stanby kain sebyk mungkin...
sebolehnya ada colour coding... contoh : merah utk body atas & sisi, kuning utk bawah celah2 fender.. bawah keta, biru utk tayar.. and so on... pastikan kain tu tak bercampur... ni utk mengelakkan kain lap tayar tapi guna utk lap body.. scratch jadinya nanti...
amaran : jgn guna getah wiper terpakai utk buang air dari body keta...

3. air compressor yg berasingan utk air dan angin.. pastikan ada gun utk tembak angin celah2 seat.. kat carpet.. tempat kaki, byk lagi celah2 la.. especially kawasan yg tak tercapai dek tangan utk cuci atau lap guna kain... kawasan ni biasanya akan simpan habuk dan sisa makanan... so kasik tembak angin untuk senang vacuum.

4. train staff cara yg betul utk basuh.. ie lap cara pusingan... bukan atas ke bawah, bawah ke atas...
tembak air atas kebawah.. dari dalam ke luar...

5. sediakan pelapik seat dan kaki... preferable plastic.. beli yg elok dan tahan, supaya tak koyak dan boleh diguna berulang2..
so pelanggan akan nampak kita jaga kebersihan kereta mereka ketika nak alihkan kereta tersebut...

6. sediakan magazine terpakai.. dan langgan la suratkhabar... satu english, satu lagi akhbar melayu... letak satu bekas mineral water utk pelanggan... ada budget lebih, letak radio atau TV...

7. promo basuh 10 atau 5 kali free sekali.. atau basuh 5 kali free pen ke.. yg murah2 made in china pun ok maaaa... pelanggan rasa mereka dihargai... rege pen tu kalo beli bulk tak sampai 50sen pun...
'DAPATKAN CENDERAHATI PERCUMA DGN SETIAP 5 KALI BASUHAN' something like this la...

8. basuh enjin - yg ni mmg kena tahu teknik... kalo tak customer akan claim lagi naya... lebih hati2 utk kereta2 continental.. lebih sensitif.. ajar staff utk check dan buka tempat plug... kalo ada kes air masuk, just tembak angin dan keringkan...

9. buat offer utk WAX, POLISH, SEAT WASH and so on... ada pakej, lebih menarik...
buat kad pelanggan.. simpan satu rekod... secara tak langsung pelanggan tu bule la promo kat member2 ato sedara mara dia...

10. dan sentiasa lah senyum.. walaupun dlm keadaan penat... sedekah tu wehh...

moga berjaya... official launch jemput le kami..

[ Last edited by  ryo_takahashi1 at 4-12-2007 04:38 PM ]

Rate

1

Originally posted by natsuki at 4-12-2007 03:25 PM
my 2 yen suggestion:

bg aku tempat menuggu pun penting..
paling best kalau ade bilik beraircond...ade vending machine jual air...sandwich ke...ala2 cafe kecik...so xderla boring menunggu...ba ...

setuju, tempat menunggu memang satu faktor penting.... mungkin ke-2 penting selepas faktor kualiti kerja (kebersihan)....

aku dah plan nak buat waiting room yg best...

1. Aircond
2. Ada TV & Astro
3. Daily newspaper
4. Majalah2
5. FREE Hot & cold water dispenser......
6. Wifi Internet.... and maybe aku nak letak sebijik komputer utk membolehkan pelanggan surf internet/email
7. Ruang solat
8. Bilik air yg bersih
9. Depends on keadaan, kalau tak membebankan aku akan sediakan minuman spt teh/kopi/milo PERCUMA
10. Latest, idea tentang mesin urut kaki tu akan diberi perhatian

Yang pasti, aku nak tekankan tentang KESELESAAN, KEBERSIHAN dan KEMESRAAN

p/s: kalau aku dpt sediakan semua yg diatas, korang rasa berpatutan tak kalau aku charge RM10 satu kereta?

Rate

1

Originally posted by ryo_takahashi1 at 4-12-2007 04:36 PM
ni aku punya komen.... harap bule jadikan panduan... untuk permulaan tak perlu la xtrem sampai nak buat tempat urut, vending mc suma tu... save model utk beli equipment dulu...

1. kedai dalam  ...

aku suka pandangan2 ko ni bro!! tq!!.... datang la tempat aku... aku cuci free utk ko hehehe...serius ni

tapi nak tanya, yg point hang no.5 tu (pelapik seat & kaki) tu, boleh explain tak? aku kurang faham la.....

p/s: tempat cuci kereta aku ni mmg dlm dlm bangunan....  ada cadangan nak cat warna apa? saja la kot-kot warna pun mempengaruhi mood pelanggan

[ Last edited by  polis_kata_jgn at 3-1-2008 12:05 PM ]

Reply #24 polis_kata_jgn's post

rm10 utk extra service sebegini mmg patut la..
ada tempat yg aku pegi tu Rm10 gak.. tapi car wash biasa je.. takde apape extra pong....

Follow Us

Reply #8 polis_kata_jgn's post

wah ! kalo mcm tuh buka ajer workshop u..segera ahkak dtg

Reply #24 polis_kata_jgn's post

i don't mind to pay that price... tapi kau bule untung tak kalo provide semua menda tu...
jom buat simple kira2... sowi arr... aku skolah tak tinggi..

katakan business hour daily 9am ~ 9pm (11 hours lepas tolak rehat)
estimate 1 keta (2 manpower)  =30 min...
with just 2 MP = 22cars (tapi separuh mati la) with ratio 70% = 15cars
kalo charge RM10 = RM150 daily x 30day = RM4500 (tapi takkan takde cuti)

RM4500 gross... hhmmm...

[ Last edited by  ryo_takahashi1 at 4-12-2007 05:10 PM ]

Rate

1

Reply #10 polis_kata_jgn's post

uish mana bole pilih2 awek cun baru nak urut..itu sudah diskriminasi umor hehe..xdelah gurau jer..

Originally posted by ryo_takahashi1 at 4-12-2007 05:08 PM
i don't mind to pay that price... tapi kau bule untung tak kalo provide semua menda tu...
jom buat simple kira2... sowi arr... aku skolah tak tinggi..

katakan business hour daily 9am ~ 9pm ...

insyaAllah ada untung nak kata banyak sangat tu, tidak la... tapi ada la.... calculation hang tu maybe a bit underestimate, tapi still a good calculation untuk dpt gambaran ttg  different cases scenario.....

pada aku la kan, untung bukan semata2 tang duit saja....

untung pada aku dalam beberapa bentuk... antaranya dapat la aku gaji kan beberapa org pekerja (create peluang pekerjaan).... untung dari segi aku dpt beri serbis yg baik kepada masyarakat.... untung dlm bentuk aku dpt kenal ramai orang (pelanggan) atau disebut NETWORKING.... contoh, dgn adanya ruang solat tu pun boleh jadi amal jariah aku kpd pelanggan dlm menunaikan ibadah....

orientasi aku mungkin tak macam sesetengah org lain yg terpaksa maximise keuntungan sebab pada mereka inilah satu2nya periuk nasi mereka....

aku lain sikit, sebab aku ada pendapatan lain yg lebih baik dari tempat ni, Alhamdulillah.

Rate

1

Reply #30 polis_kata_jgn's post

bagus la kalo camtu...
ni kira side bizz la ni kan...
kalo cenggitu time opening nanti ko oper la free car wash kat member cari....

Originally posted by d34n at 4-12-2007 05:22 PM
bagus la kalo camtu...
ni kira side bizz la ni kan...
kalo cenggitu time opening nanti ko oper la free car wash kat member cari....

ko ni mmg melampau tol la hahahahah!!! :@

tengok la... kalo aku dpt tadah air hujan bebanyak, pastu ada lori sabun terbalik depan kedai aku ni..... time tu boleh la aku bagi korang basuh kete free kat tempat aku

p/s: korang nak dtg Nilai ni pun dah kena bayar tol/minyak lebih dari RM8 hehehehe.... cuci je la kat tempat korang tu hehe

Originally posted by polis_kata_jgn at 4-12-2007 05:19 PM

insyaAllah ada untung nak kata banyak sangat tu, tidak la... tapi ada la.... calculation hang tu maybe a bit underestimate, tapi still a good calculation untuk dpt gambaran ttg   ...

bagus laa.. kalo cemtu...

aku nak gak blaja... tang mana yg under estimate... aku cuma kira yg masuk aje.. tak consider yg keluar... dan semata2 on basuh keta... tak termasuk income lain... mind to share..??

Reply #32 polis_kata_jgn's post

uiksss...
jgn marah2..
nanti kastemer larikkk........

Originally posted by ryo_takahashi1 at 4-12-2007 05:34 PM

bagus laa.. kalo cemtu...

aku nak gak blaja... tang mana yg under estimate... aku cuma kira yg masuk aje.. tak consider yg keluar... dan sem ...

hmmm, tang satu kereta 30 minit tu maybe agak overestimate....  20 minit still realistic......selain drpd aku akan pakai > 3 pekerja, aku plan nak pakai machine yg baik sikit thus keje pun boleh cepat siap tanpa abaikan kualiti...  itu untuk permulaan, once bisness dah meningkat aku akan tambah lagi bilangan pekerja supaya dpt cuci lebih banyak kereta dgn kadar yg cepat jugak.....

selain tu, income juga boleh diperolehi dari bahagian polish/wax..... yg ni of course ambik masa banyak tapi dgn the right man power, sure boleh buat...

satu lagi, aku juga akan provide servis cuci utk lori & bas.... yg ni kalau lori 10 tan org caj RM110, lori 3 tan dlm RM 60-70..... cabaran yg sama iaitu kena ada cukup man power....

aku dah survey pesaing2 lain yg locationnya lebih inferior drpd location aku..... satu hari depa boleh bikin sampai 70 - 80 kereta... tenaga kerja mmg ramai la lebih kurang 6 orang...... Immediate location aku ni aje ada 15 bengkel kereta termasuk satu pusat Perodua Servis (3 bengkel berderet2 sebelah kedai aku)... . Laluan depan kedai pulak sibuk sebab jalan utama nak ke Tol Nilai.... selain drpd kawasan aku ni banyak juga flat2 kediaman yg akan beri tempias sedikit sebanyak kat perniagaan aku... insyaAllah

dan satu lagi.... sewa aku tak payah bayar hehehe.... pasal mmg opis tempat aku bisness selama ni pun dok menyewa kat sini (tingkat atas)... tingkat bawah terbiar kosong..... ni bangunan kilang IKS, so besar jugak la ruang dia....

apa pun, mmg biasalah teori belum tentu sama dgn praktikal..... aku cuba rancang & laksanakan sebaik mungkin.... the rest adalah ketentuan Allah Taala jua....

doakan la aku berjaya

Reply #30 polis_kata_jgn's post

en polis...
bestnyer car wash nihhh...
10 hinggit pun ok..
bukakla satu kat puchong....:pompom: :pompom:

Originally posted by natsuki at 4-12-2007 06:51 PM
en polis...
bestnyer car wash nihhh...
10 hinggit pun ok..
bukakla satu kat puchong....:pompom: :pompom:

hmm.... kalau ada rezeki nanti, tak mustahil boleh bukak kat area sana

apa pun, setel kan satu-satu dulu...... fokus.

aku suka juga kalau antara korang yg minat gak nak buat bisness ni..... maybe kita boleh JV sama2..... modal aku boleh provide, korang manage daily operation kat tempat korang...... pastu kita buat branding yg sama..... macam Franchise ke.... corporate image yg sama.....

perghhh best apa.....  machine & chemical pun boleh la dpt harga murah sebab ambik in quantity.....

bak kata pepatah angkasawan tu..... ala... yg pasal angan-angan menjadi kenyataan? ishhh lupa plak den

Reply #38 polis_kata_jgn's post

perghhhhh!!!!
bestnyer idea nihh..
lama dah berangan nak setat bisnes tapi modal xde..

tapi not now..
banyak bende nak setel down dulu...

Mohon Lesen Dari Majlis Perbandaran Nilai,
Kalau takde lesen, atau tempat tu memang takleh diberikan lesen, ambik je kompaun jangan cerita banyak...

Kalau guna pekerja asing tanpa permit,, jangan lupa standby duit utk polis.... depa akan jaga kedai cuci kereta anda...