CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Ustaz_SUFI

Minat tp x masuk,ape jenis penyakit lah ni ??

Close [Copy link]

Reply #1 Ustaz_SUFI's post

rendam buku dalam air pastu minum....  

Reply #20 payrol's post

aq dah cube kurangkan...kengkadang seminggu sekali je aq gi ...

Reply #19 mbhcsf's post

bende ni ade belajar ke ?? x pernah ingat pown ...

dik..

u ni form berapa?

Form 4? Form 5?

kalau form 5 i would be so worried you tak tahu hukum ohm etc? ni bab 3 kot fizik form 5.ini based on 1995 KBSM lah heheheh...

you ni kan i think having problem directing your attention ni, u tak fokus sebab apa tak focus sebab tak nampak dan tak boleh nak CUBA faham...

okay cam nilah

sebab mungkin kita ni different personalities dan may be different sekolah kot,

i kalau jadi you akan cari cikgu - lantaklah cikgu tu garang ker tak tapi my MAIN ULTIMATE GOAL i nak faham subjek dia sebab i mmg minat. So lantaklah ( so ini my way of dealing dengan bebenda yg i tak faham?,ok?)

so i akan cakap kat dia

Cikgu ni saya nak cuba terangkan ap ayg saya faham ttg _________
Kalau salah tolong betulkan
dan saya ni nak cuba faham.
Approach lah mana mana cikgu pun waktu yg sesuai lah. I think you akan jarang dapat cikgu yg kata  GO AWAY...

yg masalah you all nilah,  jgn anak tirikan cikgu anda. Do not treat teacher as a stranger ( orang asing) anggap depa seorg fasilitator - pemudah cara.So be good at your basics.

lagi satu kalau  u tak boleh jawab soalan tu pun,

u mungkin akan cuba jawab dengan...

bagi makna apa tu rintangan apa tu hukum ohm..apa pembolehubah dalam hukum ohm tu CUBA FIKIR????

kenapa ada rumus HUKUM OHM tu ? apa tu maksudnya??

macam mana nak understand faktor - faktor yg terdapat pada hukum OHm tu

macam mana dawai dawai elektrik = salur darah manusia ( ni high level gak kot tapi ada juga  analogi yg you boeh bagi  kat i kalau tak tahu sistem kardivaskular manusia pun)..hmm?

dapat kaitkan tu baru u faham.

kalau cakap tak belajq pun , tak beshhhhhhh lerr...

Reply #24 mbhcsf's post

baru masuk form 4 ... pasal tu ah aq risau .. tahun dpn dah SPM ...kalau math-mod ngan add Math aq tau nak atasi kelemahan diri ... tp kalau Science susarh sikit arrr ...

hmm?

boleh u senaraikan kat sini :

1) kalau tak faham SEMASA cikgu mengajaq . adakah u akan

a) diam diam jer  ( cakap kat diri tak pe ahh nanti aku cover balik? )
b) melantak jer lah
c) aku nak tanya tapi nanti takut KAWAN KAWAN KATA KAT AKU ( oh MY GODDDD..matilah tak der kawan)
d) just tanya , anagkat tangan dan cakap kat cikgu yang ," SAYA KURANG FAHAM TENTANG MACAM MANA sedangkan saya tak faham KAITAN ......."

e) U jenis suka jumpak cikgu ?
f) ni role playinh sikit -

kalau hang jadi bapak lah, dan hang ada anak sebijik macam you, okay then youpilah kerja teruk teruk dan u doakan every nite to God that anak yloujadimanusia makhluk homosapein yg berguna to his DEEN etc lah , dan u sebenarnya nak anak youbetter than yourself, kan? u mahu anak you kalau boleh berusaha sampai takat dia dah usaha yg utmost yg terbaik dan sampai tahap  u boleh kata kat dia "it's okay, you have done ur bit if anything i accept  apa jugak keputusan...."

TAPI  anak YOU  ada sikap yg i tulis kat atas ? APA PERASAN YOU SEBAGAI BAPA? ( nikita roleplaying sikit)

you know it's pretty dificult to do and yet it is the right thing..susah kah minda kita terima sesuatu yg BAIK?

so, adik FORM 4 tak lewat lagik, rancang masa you, ingat ni tiket jugak ... untuk perungkat you jugaklah...

so ask YOURSELF adakah aku mahu anak aku kelak perangai macam aku?

so kalau tak mau whay you ought TO DO?

lemahkah kita ni?
NO.

I think youknow what to do tapi you learn helplessness _ SIKAP NI TAK NAKKKKKKKKKKKK

Follow Us
hmm... camne laaa nak tlg ko ni.... ni cadangan aku..
1) study topic tu sblm cikgu start ngajar... walaupon ko xfaham... nantikoleh terus tnya pada cikgu bile cikgu da abis ajar..
2) cuba relatekan theory

Reply #26 mbhcsf's post

biasenye kalo x paham aq tanye kengkawan .. kalo die x tau ... aq tanye cikgu lorrr tp waktu exam mesti luper gak .. aq pown x tau ape dah jadik ngan brain aq ni

okaylah

u tak faham u post soalan youkat sini

edit tajuk : SOALAN - SUFI heheheh

then i would suggest may be

u buat list topic apa yg you tak faham

u buat u punya essay tu dulu lepas tu buat mode discussion...ni kena disiplin masa ...sini ramai kot org nak bantu...TAPI I WOULD SUGGEST sangat jumpa OR TANYA cikgu Pada ketika dia ngajaq...angkat tangan tanya sopan sopan....

sebab budaya ni perlu ada kat students especialy in malaysia...

[ Last edited by  mbhcsf at 8-2-2008 10:21 PM ]

aq dah mulekan tabiat bertanye ni ... bagus gak r ... currently list subject fav aq :

1.Chemistry
2.Fizik
3.Bio

asal bio last ?? psl cikgu tu x suke ngan aq...suke cr psl ngan aq...mls aq nk lyn...nk je aq pindah stream lain just kerane dier...arrrrrrrrrrrrr

baca doa sblm belajar

cara yg senang tp berat,

1. study skit sbelum masuk kuliah (berat coz xblaja lg)
2. pas study ko duk depan time kuliah (berat coz malu)
3. tya trus klu x paham, tp memandangkan ko pemalu (dan dan) ko tya lepas kuliah. (berat coz bt2 buzy lps kuliah)

tp ak pun hadapi masalah yg sama, reason dier=semenjak adanya sains lam BI, sains ak trus down,
ak pun x paham knp la ak x minat bi start dari dajah 1 lg, sampai skrang.   sayangnyer otak aku

susah ker belajaq science in english ? adik nak tahu kat UNI ni akak - akak adik pun ada masalah tau....so lebih baik dari sekarang....dan lebih senang beljaq science in english sebab ayat translasi BM susah lah yang..

so Ustaz ?? ada masalah lagi ker????

ok i free sekarang ada apa nak tanya ttg bilogy lah ...yg chemistry  physics  lupa lak....

u amboi tengok maya karin bilehkata gorgeous yer , same goes with bio, maths, physics and chemistry!

betol...kalo kat uni, bahase pengantar die BI, bile tengok soklan versi BM memang fenin kepale le...

kalo fizik memang kene paham konsep le...

tu la. I pun Kat U la ni..
sbb apa Bi jadi lebih senang coz dah terap dari awal, bagus la klu ur brain can accept. tp sy xtrima 100% coz korea, jepun still use their language wat. ni blaja bi scara terpaksa ni. ubah topic skit, ( masuk gak 20%)

Reply #36 jeppa's post

Japan korea u said -  guna bhs sendiri , sama juga Jerman ..u are 20 % correct u know, tak salah tapi awak tengok yg tampak di depan mata SEKARANG  

okay i nak  u tengok sejarah -  tengok bab ni
AN PEMULIHAN MEIJI ini kat BAB form 3 tetapi kat silibus kbsm sedikit cuba rujuk yg lelama - tahun 1990 ke bawah silibus sejarah yg akaka yg usi depa 34 tahun ke atas depa belajaq sejarah Japan.

u tau dak kenapa , Japan  and Jerman boleh guna bhs sendiri?
nak tahu pasal apa : -

okay sekarang kita bukan tengok satu lapis sahaja open ur mind be critical about it

okay : kita go thru satu satu

tengok sejarah : bila Japan start MODEN ? ni sejarah  kena tahu 50 tahun dulu ATAU 150 TAHUN DULU ? u tengok dan tentukan sendiri

i want YOU to THINKKKK HARD..really   hardddddddddddd

okay apa yg berlaku semasa pemulihan Meiji ?/ Meiji RESTORATION??

- pada ketika itu , dasar tutup pintu - the closing door policy in Japan has been abolished!!!!!! dimansuhkan dasar tutup pintu telah dimansuhkan selaras dengan kedatangan bangsa sorang ni an American - William Perry a captain an admiral actually.

tika dan saat itu jugalah  pentadbiran Jepun dirombak dan menjadi lebih terbuka dan Maharaja Jepun pada ketika itu Maharaja HIROHITO yg menggalakkan mesyarakat Jepun mempelajari bhs dan  merantau ke BARAT untuk mencari Ilmu...adikkkkkkkk..zaman tu ialah 150 years ago.

okay senario yg sama berlaku di Eropah ( ni masa belajaq sejarah JANGAN  TIDOQ!!!)
kenapa saya berkata demikian, okay lihat ni bila zaman Renaissance berlaku ? selepas kejatuhan empire Abbasiyyah kan? semuailmu dah dipindahkan kan?

- zaman ni semua penciptaan dan teknologi bari dikembangkan ditambahbaik etc etc , kan?
okay lihat pulak peristiwa peristiwa kritikal / penting yang berlaku di eropah pada ketika tu - REVOLUSI INDUSTRI

ni berlaku bila yer adik ? 20 tahun lepas ? 80 tahun lepas ? 120 tahun lepas or on and about 200 YEARS AGO!!!!

dan adik kena BUKA MATA dan lihat adakah satu negara sahaj yg terlibat dalam REVOLUSI INDUSTRI ni? Britain shj ker?
atau seluruh BENUA eropah????
okay kalau seluruh benua Eropah , kan adakah kita juga boleh andaikan pada tika dan saat itu negara negara - bangsa ini telah boleh dikatakan menerima satu gelombang ilmu dan kemajuan dalam pelbagai bidang dalam satu lingkungan masa yg sama?

pada saya , YA.

dan u tengok sendiri lah university kat eropah dibuka kebanyakan 100 years plus.

okay NOW : THINK AND LINK!!
kebanyakan negara- bangsa eropah ketika tu telah pun  menguasai ilmu yg crucial and critical dan asas yg kukuh telah dibina , kegiatan penterjemahan pun banyak  dan lagi satu sikap depa sama ni satu faktor jugak.Mereka maju ni serentak. Macam satu gelombang  gitu.So apabila sesuatu negara ni dah maju, depa nak guna bhs apa pun lantak pi kat depa.

CUBA RELATE ? link

masa kerajan Melaka ILMU APA yg berkembang? Sains atau sastera kecuali FALAQ ni penting sebab org Moslem solat etc etc NASIB BAIK?
okay - now fikir pulak apa yg berlaku pada negara KITA selepas 1641 atau 1824 atau 1948?
apa jadi? ada ingat tak yg dikatakan pertelagahan KAUM TUA dan KAUM MUDA? masih ingat SYED TAHIR JALALUDDIN?
hmm...check  balik...kaum melayu ketika itu masih lagi merangkak, berdebat akan mana yg lebih pentimg kaum lelaki atau perempuan nak pi sekolah nak pi beljaq dan timbulpulak isu sekolah ni sekolah mubaligh ker tak? sesiapa yg berada dalam lingkungan umur 60 tahun keats sekarang faham situasi ini

so kat mana kita ketika 50 tahun dahulu? hanya ada seorg dr melayu Dr Abdul LAtiff...shj, kan?

so..now u see...kita ketinggalan dan kita kena melompat katak, dan untuk memangkinkan ini kita akan guna pelbagai cara salah satu caranya ini.
Tapi ialah masa memula semua susah tapi sikap dan motivasi kita akan memberi sama ada hasil yg kita nak tu seperti mana yg diinginkan..tu sajer..
polisi kerajaan sekarang ,mmg lah macam tu , tak per saya takkisah kalau nak buat Science and MAths in BM balik tapi lihat ke depan, kat UNInanti ada jugak yg terkejut sebab BUKU BUKU KAT library tebal tebal dan hahaahaa tidak ada BRAND PELANGI , SASBADI etc etc lagi dahhhh...
semuanya in BI ...

lagi satu kawan kawan adik yg lain yg  gi IMOERIAL COLLEGE kat UK tu semua ambil engineering yg gals yg siap pakai tudunh labuh lagik boleh dapat FIRST CLASS  with Style jer....depa adapt okay jer....

so u see...apa yg saya nak highlightkan / tekankan kat sini, maju mundurnya sesuatu bangsa itu bergantung pada sikap mereka dan cara berfikir mereka.
U got to be open. U got to learn.

Allah tak hadkan atau kekangkan seseorg itu daripada menimba ilmu apa apa pun. Yang penting you kena tengok ilmu apa pun baik linguistik atau sains dalam satu kerangkla yg itu ilmu dari Al- KHALIK dan apa salahnya if i try to understand it? TRYING is hard and painful but ..setiap langkah dan detik itu juga PAHALA.

wassalam.

saya bukan marah tapi u know,why NOT kuasai KEDUA - DUANYA...

huarghh... mengantuknyer..  fakta yg menarik. nice.

Reply #34 mbhcsf's post

Maya lain, bio lain