CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: anak_pejuang

Ijtihad Saidina Ali r.a tentang Arasy

ada yg wajib takwil ada yg tak perlu takwil....

ada yg boleh translate ada yg tak bleh translate...

ishhh... apa kaedahnya ni?

Originally posted by petola at 21-1-2008 09:28 PM
ada yg wajib takwil ada yg tak perlu takwil....

ada yg boleh translate ada yg tak bleh translate...

ishhh... apa kaedahnya ni?

kaedah jangan samakan Tuhan dengan makhluk... macam wahabi kata Tuhan duduk... pendusta agama... nabi tak pernah ajar Tuhan tu duduk macam penganut WAHABI cakap....

bagaimana kalau saya kata kaedah salaf dan khalaf sama2 tak mampu menerangkan tuhan.

atau dalam bahasa org sufi tuhan seperti yg difaham oleh salaf dan khalaf adalah `tuhan kepercayaan' saja....

tuhan bukan apa yg bermain dalam akal dan fikiran, yg boleh diterang2 tetapi tuhan adalah suatu `nothingness'.... yg hanya boleh dirasa oleh hati.

manusia ini nisbi... akal manusia juga tentulah nisbi sedang tuhan adalah mutlak. Mana mungkin yg nisbi dapat mencapai yg mutlak.

setuju?

[ Last edited by  petola at 22-1-2008 01:10 AM ]

kalau saya jawab
jawapannya

TAK TAU!!!!!!!!!

Ali cakap lain , umar cakap lain , abu bakar cakap lain , usman cakap lain:eek:
Nasib baik ada empat je khalifah , kena ada empat ribu

Tak ke mampus kita nak kaji dan nak ikut yang mana satu:re:

salam

iyele ada 4 je
dan yg berturut yg mengikut AGAMA YANG LURUS
yang lainnya
cam sekarang ni leeee

lintang pukang!!!!!!!!!!

Follow Us
Originally posted by anak_pejuang at 2-1-2008 08:03 PM

rasul dahri kan wahabi... bukankah dia ni seorang pejuang wahabi???

Saya tak faham tentang label melabel di kalangan manusia dan saya tak suka label2 orang kecuali kalau orang tuh sendiri yang mengaku dia itu X atau Y atau Z. Saya cuma nak cakap kalaulah si A dilabelkan 'golongan x' tidak semestinya apa yang dibuat si A mewakili seluruh golongan x. Sama jugalah bila ada penjenayah ataupun pengganas di kalangan orang yang dilabelkan Islam tidak bermakna Islam menyuruh kita buat jenayah atau keganasan

Originally posted by lazuardi_senja at 28-4-2008 12:49 AM

Saya tak faham tentang label melabel di kalangan manusia dan saya tak suka label2 orang kecuali kalau orang tuh sendiri yang mengaku dia itu X atau Y atau Z. Saya cuma nak cakap kalaulah si A ...

hanya wahabi jerk kata Tuhan tu ada mulut ada mata ada telinga...

Originally posted by anak_pejuang at 28-4-2008 08:29 PM

hanya wahabi jerk kata Tuhan tu ada mulut ada mata ada telinga...

Tak semua. Bagi saya, saya tetap yakin memang ada golongan yeng menyeleweng atau menyalahgunakan kepercayaan asal untuk habuan perut masing2 macam pemerintah Arab Saudi dan juga banyak lagi pemerintah Arab lain. Depa nih kira dok pikiaq pasal perut depa saja bukan pasal kebenaran etc. Gunakan agama untuk kepentingan sendiri. Saya memang kurang gemar benda2 mcm nih.

pasal hal2 Allah kita percaya dan yakin Allah Tuhan yang Maha Esa dan lain2 yang disebut dalam Quran dan oleh Rasulullah SAW. Yang lain2 kita manusia tak tahu. Bukankah lebih baik kita mengkaji dan memerhati alam ciptaan Allah untuk mendekatkan diri kepada Allah (moga2 la) sebab yang nih kita ada akal dan mampu buat. Manusia boleh reka teleskop angkasa yang mampu mencerap kawasan yang berbilion tahun cahaya dari bumi. Kita mampu memerhati CIPTAAN Tuhan.

In my opinion, I don't agree if we as Muslims to label others as kafir kecuali kalau orang tuh mengaku sendiri dia memang bukan Islam. Kita sebagai manusia tak boleh nak mencerap hati manusia untuk tahu keimanan orang. Serahkan pada Allah untuk menghakimi. Sekali lagi saya ulang semoga kita Islam di sisi Allah BUKAN Islam di sisi manusia semata2. Saya tak setuju mana2 pihak pun baik yang dilabel wahabi mahupun bukan untuk saling mengkafirkan. Bila orang Islam murtad marah semua orang marah bebenar tapi bila orang tuh mengaku dia Islam ada pulak yang suka kafir mengkafir. Macam mana tuh.

Kita banyak lagi perkara yang perlu difikirkan seperti macam mana nak mendamaikan dunia tak kiralah apa saja kepercayaan orang tuh. Banyak negara2 OIC yang miskin, rakyat menderita berperang sesama sendiri. Yang lain2 boleh fikirkan sendiri. Tak larat la pulak nak taip  

[quote]Originally posted by tobby at 11-1-2008 01:51 AM
Berkata Imam Malik bin Anas: 揃erhati-hatilah kalian terhadap kebid抋han.

Originally posted by lazuardi_senja at 28-4-2008 09:49 PM

Tak semua. Bagi saya, saya tetap yakin memang ada golongan yeng menyeleweng atau menyalahgunakan kepercayaan asal untuk habuan perut masing2 macam pemerintah Arab Saudi dan juga banyak lagi p ...

adakah hal orang mengatakan Tuhan bersifat makhluk itu Islam?? bukankah itu sudah terkeluar dari akidah Islam dan kufr namanya???

Originally posted by anak_pejuang at 12-1-2008 02:19 AM

kita ikut ulamak muktabar, sunnah rasul dan para sahabat... pakar bahasa & pakar translator tak bererti die pakar Al Quran & Al Hadis...

Memang la. Tapi kalo orang tuh pakar Quran pun tak semestinya dia pandai translate. Manusia nih dijadikan pelbagai bangsa dan berbeza bahasa. Saya rasa beribu2 bahasa kat dunia nih tak termasuk bahasa2 puak afrika yang dah pupus. Itulah kegunaan translate.

Katakanlah semua orang yang pakar al Quran hanya paham Arab sahaja tak ke haru biru tuh? Kesian orang yang taktau Bahasa Arab

Originally posted by lazuardi_senja at 28-4-2008 10:00 PM

Memang la. Tapi kalo orang tuh pakar Quran pun tak semestinya dia pandai translate. Manusia nih dijadikan pelbagai bangsa dan berbeza bahasa. Saya rasa beribu2 bahasa kat dunia nih tak termas ...

pakar bahasa arab tidak semestinya orang itu pakar Al Quran...

Originally posted by anak_pejuang at 28-4-2008 09:59 PM

adakah hal orang mengatakan Tuhan bersifat makhluk itu Islam?? bukankah itu sudah terkeluar dari akidah Islam dan kufr namanya???

Bukti? and please don't quote from blogs etc. We need authentic proof.

Macam nih. Saya nih tak pandai tapi saya memang tak suka mana2 pihak pun dok label melabel. Buat penat mulut je.
Saya nak anak_pejuang yang saya kira seorang yang mengikut rasional bukan emosi bagi saya satu ayat Quran yang anak_pejuang rasa pihak A salah tafsir. banyak2 susah plak dan saya pun malas nak baca (bagi contoh yang dikatakan menyamakan Tuhan dengan makhluk tuh). Contoh dan bukti yer.

Originally posted by anak_pejuang at 28-4-2008 10:07 PM

pakar bahasa arab tidak semestinya orang itu pakar Al Quran...

saya tak cakap macam tuh pun. ada ke? sebab anak_pejuang cakap pakar translate tak semestinya pakar quran so saya pun jawabla balik vice versa.

dan saya tambah lagi kalau katakanlah pakar quran tuh tahu arab sahaja kan haru biru nanti sebab kesian la kat orang yang tak faham arab. Masalah bahasa nih kompleks. Kadang2 si A nak cakap lain tapi si B faham lain

Originally posted by lazuardi_senja at 28-4-2008 10:12 PM

saya tak cakap macam tuh pun. ada ke? sebab anak_pejuang cakap pakar translate tak semestinya pakar quran so saya pun jawabla balik vice versa.

dan saya tambah lagi kalau katakanlah pakar  ...

jangan salahkan bahasa bila sudah terjerat dengan perkara kufur... berdusta namanye...

pakar al quran mesti berjiwa taqwa, sangat memahami bahasa arab, mengerti dan arif segala maksud apa yang al quran katakan... bukan somborono bila menghurai al quran macam orang kapir terjemah...

[ Last edited by  anak_pejuang at 28-4-2008 10:24 PM ]

Originally posted by anak_pejuang at 28-4-2008 10:18 PM

jangan salahkan bahasa bila sudah terjerat dengan perkara kufur... berdusta namanye...

Tolong jangan labelkan saya. asal saya berdusta pulak. saya cuma cakap camtuh je. anak_pejuang sendiri pun dah tersilap paham bila saya cakap tak semua pakar quran tuh pakar translate.

saya cuma cakap tuh je. ok saya bg contoh la. saya orang Kedah. Kalo saya tak tau bahasa kat pantai timur dan katalah saya gi beli barang kat pantai timur. tukang jual tuh pun tak paham dialek kedah. Saya cakap camnih ' Saya nak beli kopek tuh beghapa'

hint: tukang jual tuh perempuan

Originally posted by anak_pejuang at 28-4-2008 10:22 PM

pakar al quran mesti berjiwa taqwa, sangat memahami bahasa arab, mengerti dan arif segala maksud apa yang al quran katakan... bukan somborono bila menghurai al quran macam orang kapir terjemah...

setuju. dan untuk lebih elok kalau pakar quran yang tahu Arab dengan sangat baik tuh juga excellent dalam bahasa yang dia nak terangkan. Kalau saya doktor yang super terer pun tapi kalo saya tak tau langsung bahasa orang yg saya nak diagnos probability silap diagnos tinggi sebab pesakit ngan doktor saling tak paham