CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: anak_pejuang

Ijtihad Saidina Ali r.a tentang Arasy

Okaylah memandangkan taknak pos juga, saya pun taip la juga selagi yang boleh.

begini:

Yes pakcik tuh made mistakes when he said pasal kaki, mata dll. Tapi saya takkan labelkan sesapa sahaja kafir selagi dia mengaku Islam. Allah yang mengadili pasal Islam tak Islam.
In my opinion pakcik tuh tahu ada ayat pasal tangan. Dan dia cakap dalam vid tuh kita manusia tak boleh bayangkan camner.

apa yang pakcik tuh silap ialah bila dia cakap pasal mata, kaki. Dia sendiri cakap tak boleh bayngkan Allah tapi seperti saya cakap (kemungkinan besar) dia sendiri terbelit dalam kefahaman dia. seabab apa saya cakap camtuh. ok.
dia cakap psl tangan. fair enough. and cakap takleh bayangkan. ok fine. lepas tuh dia cakap mata, kaki. yang nih saya rasa dia sendiri telah membayangkan Allah lihat guna mata (sbb sumer tahu Allah maha meilhat) etc. Dia sendiri silap sbb dia sendiri bayangkan. Ini yang saya maksudkan dia sendiri terbelit dalam kefahaman dia.

analogi:

Manusia lihat guna mata. Ada binatang yang 'melihat' tak menggunakan mata bahkan ada yang tak bermata tapi mampu 'melihat'. Ada binatang yang same organ tapi kegunaan organ tuh totally different ngan kita manusia. Ini Makhluk.

so mampu ke kita bayangkan Allah itu melihat guna apa? Jawabnya: tak mampu Kita cuma yakin Allah maha melihat

Pasal tangan. Yes some said tangan symbolise power (metaphor i think). Yes I accept this. Some said tangan is tangan. bila saya cakap camnih jangan pulak bayangkan tangan tuh macam tangan kita. tangan boleh bermaksud macam2 dan kita sebagai manusia taktau so that's why ada certain people yang tanak tafsirkan maksud tangan kat situ. they just use direct meaning BUT bukan menyamakan 'tangan' tuh ngan tangan makhluk. tolong jangan fikirkan tangan tuh camner

golongan satu: tangan=kekuasaan , saya terima. memang byk teknik penulisan begini menyimbolkan sesuatu.

boleh lihat banyak teknik penulisan yang meggunakan alam untuk meggambarkan perasaan etc

golongan 2: tangan=tangan tapi langsung tak sama ngan tangan makhluk dan langsung takleh bayangkan malah tangan tuh boleh jadi langsung bukan apa yang difikirkan kita sebagai tangan. saya terima juga.

analogi:

Sila tgk ciptaan Allah sahaja. Ovari manusia dan ovari tumbuhan. Totally different.
ada benda nama sama tapi memang kalo tgk tak sama langsung tapi ada fungsi sama.
ada benda nama sama bila tgk macam sama yapi fungsi tak sama
ada benda nama sama bila tgk langsung tak sama dari segi struktur, bentuk mahupun fungsi

saya harap bahasa saya mudah faham

Originally posted by lazuardi_senja at 29-4-2008 12:37 AM

begini:

Yes pakcik tuh made mistakes when he said pasal kaki, mata dll. Tapi saya takkan labelkan sesapa sahaj ...

jangan ambil maksud zahir dari ayat tersebut... itu bukan cara para sahabat mentafsir al quran... ulamak muktabar pon tak cakap begitu... hanya glongan pentajsim kurang ajar dengan Tuhan jerk menyamakan Tuhan dengan makhluk....
apa hukumnya mentajsimkan Tuhan?? kalau dah kata si Pencipta sama seperti manusia adakah dia dalam berakidah Islam??? atau kita merelakan perlakuan sebegitu kerana kita sebahagian darinya??? adakah itu Sunnah Nabi??? adakah itu perintah Tuhan??? dengan Tuhan pon boleh dipermain-mainkan...kan kurang ajar namanya...

[ Last edited by  anak_pejuang at 29-4-2008 01:14 AM ]

begini:

Yes pakcik tuh made mistakes when he said pasal kaki, mata dll. Tapi saya takkan labelkan sesapa sahaj ...

jangan menggunakan akal semata-mata untuk mengenal Tuhan... Al Quran dan Sunnah dah bagi tau.. sudah cukup penerangan Tuhan di dalam dua sumber ini... jangan lah pulak kita berkhayal-khayal menggunakan akal yang lemah untuk memikirkan zat Tuhan... sesungguhnya syaithan akan mencari ruang untuk mengkufurkan kamu.... celakalah syaithan...

[ Last edited by  anak_pejuang at 29-4-2008 01:20 AM ]

begini:

jangan sesekali kita ambil contoh untuk menyamakan Tuhan dengan kajadian... Tuhan itu maha sempurna manakala makhluk banyak kekurangannya...

bila saya samakan? saya dah cakap tuh makhluk. sila jangan selalu ssesedap rasa tuduh orang macam2. dari awal lagi dah macam tuh. because of what? you have no more to say so now you try to find excuse by accusing other people?

ps: kalau awak tuduh saya samakan dengan kejadian yang awak guna perkataan melihat tuh bukankah sifat makhluk jua? nih sumer masalah pemahaman bahasa. you are too fanatic with your belief which i don't mind but i do mind when you accused me of imagining the God. Saya dah cakap tak boleh dan mampu dan saya taknak pun nak imagine. buat penat je imagine. baik saya imagine dapat Nobel Prize ke apa lagi best

saya kena shout kat sini BILA SAYA KATA TUHAN SAMA DENGAN MAKHLUK? tolong jangan main tuduh orang kalau sendiri tak paham.

pendirian saya, Tuhan TIDAK SAMA langsung dengan makhluk dalam apa-apa aspek sekalipun

ps: Boleh teruskan teknik awak yang suka labelkan orang

or anak_pejuang tak faham maksud analogi atau tak pernah dengar? saya guna tuh utk bg senang paham bukan untuk samakan Tuhan ngan makhluk. apa daa

daripada ada org yg suka guna istilah pastuh tanak terangkan maksud die macam mutajassim etc. takder dlm bahasa melayu

Follow Us
Originally posted by anak_pejuang at 29-4-2008 01:32 AM

jangan sesekali kita ambil contoh untuk menyamakan Tuhan dengan kajadian... Tuhan itu maha sempurna manakala makhluk banyak kekurangannya...

Sebab makhluk banyak kekurangan la saya kena gunakan contoh mudah supaya makhluk tuh paham. Kalo tak, nanti tak paham2. dah bagi pun masih tak paham siap tuduh  benda lain plak tuh

[ Last edited by  lazuardi_senja at 29-4-2008 02:22 AM ]

Originally posted by anak_pejuang at 29-4-2008 01:18 AM

jangan menggunakan akal semata-mata untuk mengenal Tuhan... Al Quran dan Sunnah dah bagi tau.. sudah cukup penerangan Tuhan di dalam dua sumber ini... jangan lah pulak kita berkhayal-khayal m ...

Betul. Gunakan kesemuanya

Originally posted by anak_pejuang at 28-4-2008 11:57 PM

apa kebende direct tak direct translation, bak sini hadis nabi Tuhan tu ada mulut ade telinga ada mate.. hape sengkek ke nabi tak le terjemah al quran???? jangan la pulak memandai membayang-b ...

Nabi tak perlu terjemah sebab nabi faham bahasa arab. Nabi huraikan. Macam saya baca buku bahasa melayu perlu ke saya terjemah bahasa melayu ke bahasa melayu lagi? tak perlu. saya boleh uraikan bukan terjemah. terjemah dari bahasa A ke bahasa B.

ps: boleh guna smiley peluh tuh lagi lps nih utk quote saya.

"Allah Duduk Atas Arasy" : AKIDAH YAHUDI KAFIR.

AKIDAH KUFUR YAHUDIYYAH, NASRONIYYAH, IBNU TAMIAH DAN WAHHABIYAH :擜llah Duduk

Originally posted by lazuardi_senja at 29-4-2008 02:27 AM

Nabi tak perlu terjemah sebab nabi faham bahasa arab. Nabi huraikan. Macam saya baca buku bahasa melayu perlu ke saya terjemah bahasa melayu ke bahasa melayu lagi? tak perlu. saya boleh uraik ...

nah bukti  orang arab kufur mentrjemah tak ikut cara nabi....

Tak kisahlah anda tuduh apa pun. Ops smiley peluh still ada

Seperti saya cakap makna terjemah ialah alih bahasa. Macam anda tengah baca tulisan saya dalam BM nih anda tahu maksud perkataan sebiji2 kan? tapi anda masih tuduh macam2 dan selewengkan maksud saya. inilah gunanya tafsir@huraian.

saya dah cakap terjemah dan tafsir dua perkara yang sangat berbeza. kalo nak pusing2 jugak maksud saya terserahlah. anda faham bahasa arab? kalo tak paham anda perlukan terjemahan untuk tahu apa ayat tuh kata dalam bahasa melayu dan untuk tahu HURAIAN/MAKSUD SEBENAR supaya tak dipusing2 macam andalah saya kata lain dituduh lain maka di sinilah peranan para ulamak dan ahli tafsir. tak silap saya Ibn Abbas antara yang memiliki ilmu tafsir Quran yang hebat.

ps: Saya bukan orang arab so tuduhan anda Arab kufur tuh salah langsung. arab tak kufur oun tak. saya orang melayu ok. motif kena tuduh orang arab.

ada faham maksud terjemah dan tafsir sekarang? katalah saya baca kitab yang mentafsirkan quran ataupun katalah saya baca Kitab al-umm dalam bahasa arab, bolehker saya tahu maksud dia? tak boleh sebab saya tak tahu arab. saya tahulah sikit2. jadi saya perlukan ulamak@guru yang mampu terangkan kepada saya apa yang ditulis dalam bahasa melayu sebab saya tak paham bahasa arab. ada paham? kalo tak paham lagi lantaklah

Originally posted by anak_pejuang at 29-4-2008 08:14 PM
"Allah Duduk Atas Arasy" : AKIDAH YAHUDI KAFIR.
http://bp1.blogger.com/_rRS1Og6ei4o/Ro9vcjUaFJI/AAAAAAAAAEs/Ao-SYQT6aCU/s320/YAHUDI.bmp

AKIDAH KUFUR YAHUDIYYAH, NASRONIYYAH, IBNU TAMIA ...

Nih anda tulis sendiri ke quote blog lagi?

Soalan: Siapakah golongan ulamak yang anda jadikan rujukan untuk memahami al-Quran dan sunnah nabi? <----- saya saja nak tau

Originally posted by lazuardi_senja at 29-4-2008 08:56 PM

Nih anda tulis sendiri ke quote blog lagi?

Soalan: Siapakah golongan ulamak yang anda jadikan rujukan untuk memahami al-Quran dan sunnah nabi?  

carilah ulamak pewaris nabi... bukan ulamak pewaris yahudi yang mengatakan Tuhan tu penat duduk atas kerusi di arysh... nabi langsung tak pernah kata Tuhan tu duduk atas kerusi di araysh hanya penganut agama kufur sahaja berbuat demikian....

Originally posted by lazuardi_senja at 29-4-2008 08:51 PM
tak silap saya Ibn Abbas antara yang memiliki ilmu tafsir Quran yang hebat

ibnu abbas pon langsung tak pernah kata Tuhan duduk atas kerusi wahai senja... jangan kamu berdustakan ayat Tuhan dan perihal tentang Tuhan... apa yang cuba disampaikan tentang penafsiran pentajsim tentang Tuhan adalah dusta... celakalah syaithan yang menyesatkan anak adam....

Originally posted by anak_pejuang at 29-4-2008 10:13 PM

ibnu abbas pon langsung tak pernah kata Tuhan duduk atas kerusi wahai senja... jangan kamu berdustakan ayat Tuhan dan perihal tentang Tuhan... apa yang cuba disampaikan tentang penafsiran penta ...

Sekali lagi awak fitnah saya. Ada ke saya cakap Ibn Abbas kata macam tuh? Berikan bukti saya kata camtuh. Menuduh orang juga bukankah perbuatan yang salah?

Saya kata Ibn Abbas tuh mempunyai ilmu tafsir yang hebat. Saya TAK PERNAH kata yang lain. Kalau ada, tunjukkan bukti.
Semoga kita dirahmati Allah.

ps: kalau nak berhujah pun jangan la tuduh benda yang saya tak buat. Lain la kalau tuduh menuduh tanpa bukti itu halal di sisi awak

Originally posted by lazuardi_senja at 29-4-2008 10:31 PM

Sekali lagi awak fitnah saya. Ada ke saya cakap Ibn Abbas kata macam tuh? Berikan bukti saya kata camtuh. Menuduh orang juga bukankah perbuatan yang salah?

Saya kata Ibn Abbas tuh mempunya ...

tiada sebarang tuduhan ditujukan kepada sesiapa... nak diterangkan bahawa sehebat-hebat ibnu abbas mentafsirkan Al Quran tidak sesekali dia mentajsimkan Tuhan... itu keywordnya... ada ngerti???

[ Last edited by  anak_pejuang at 29-4-2008 10:41 PM ]

Originally posted by anak_pejuang at 29-4-2008 10:09 PM

carilah ulamak pewaris nabi... bukan ulamak pewaris yahudi yang mengatakan Tuhan tu penat duduk atas kerusi di arysh... nabi langsung tak pernah kata Tuhan tu duduk atas kerusi di araysh hany ...

Tuhan penat duduk atas Arasy? Saper kata macam tuh? Habaq mai sikit sebab saya tak tahu pasal nih. saya nak quote penuh awak yang kata ada orang kata 'TUHAN PENAT DUDUK ATAS KERUSI ARASY' <--- jangan lepas nih awak buang perkataan penat tuh. Katalah awak kata si A yang kata macam tuh, saya nak awak bawak mai bukti dia dari hasil karya si A sendiri bukan dari copy paste blog orang.

Ok. Saya nak tau NAMA-NAMA ulamak pewaris Nabi. Memang saya pun  nak belajar dengan diorang yang tinggi ilmunya dan jujur. Jadi saya nak tau la nama2 ulamak yang awak rujuk (sekali lagi bukan hasil copy paste blog). Bawak mai hasil karya ulamak tuh sendiri.

Ok. Saya nak awak bawak mai apa penjelasan ulamak2 Ahli Sunnah walJamaah pasal hal yadallah sahaja (yang lain abaikan buat sementara waktu). Saya tak tau secara details lagi. Dan saya nak beserta bukti. Kat mana saya boleh tengok benda tuh. Contoh kalo awak claim ulamak A kata gini gini gini, saya nak tau dalam kitab mana, kalo boleh chapter dan page berapa senang sikit saya nak rujuk balik. Saya tanak awak cakap ulamak A kata gini gini gini sebab ustaz saya bagitau lagu tuh. That's not proof.

Originally posted by anak_pejuang at 29-4-2008 10:38 PM

tiada sebarang tuduhan ditujukan kepada sesiapa... nak diterangkan bahawa sehebat-hebat ibnu abbas mentafsirkan Al Quran tidak sesekali dia mentajsimkan Tuhan... itu keywordnya... ada ngerti???

Boleh terangkan sikit apa maksud TAJSIM? Saya assume TAJSIM= menjisimkan sesuatu, bermakna sesuatu itu mempunyai partikel-partikel yang membentuk dia? Betul ke salah saya punya pemahaman maksud TAJSIM?

Originally posted by lazuardi_senja at 29-4-2008 10:41 PM
Ok. Saya nak awak bawak mai apa penjelasan ulamak2 Ahli Sunnah walJamaah pasal hal yadallah sahaja

kenapa perlu dibincangkan hal ini... pertikian isu asalnya adalah mengenai telinga... mata dan mulut Tuhan... kenapa perlu dikaitkan dengan tangan... kenapa perlu pusing2 terus ke tangan....??? adakah sudah ketandusan hujjah yang salah lalu pusing pasal hal tangan??? biarkan isu tangan letak ke tepi... persoalannya utamanya sekarang isu mengenai telinga... mata dan mulut Tuhan takde kaitan dengan tangan wahai senja wehh!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ulamak pewaris nabi takde cakap Tuhan tu ada mata, telinga dan mulut... akidahnya sama seperti nabi dan para sahabat...

[ Last edited by  anak_pejuang at 29-4-2008 11:33 PM ]