CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: satira2008

Cambodia [Merged duquesne]

Close [Copy link]
ape yg speciality ade kat cambodia? sbb kawan aku nak gi cambodia dan aku tak tahu nak kirim ape..

kalau vietnam tu aku tau lah..aku nak kirim kopi..

kalau cambodia ape eh?? :stp:

Originally posted by Hana at 28-3-2006 05:27 PM
ape yg speciality ade kat cambodia? sbb kawan aku nak gi cambodia dan aku tak tahu nak kirim ape..

kalau vietnam tu aku tau lah..aku nak kirim kopi..

kalau cambodia ape eh?? :stp:

kopi pun ade jugak hana...silk...silver goods....

boleh sesapa bagi tau kat area mane yg senang dpt makanan halal di siem reap ni ......... lagi satu, betol ke kat sini boleh dapat barangan gems/gold yg murah ????

kalau nak stay kat guesthouse or budget hotel ok ke !!!!!!!1

wah.. cukup ker 1 hari kat area Angkor? I read from Lonely Planet guides...  3 days will be enough... for the real lover of archeological sites... but one day is a crime. It's a big area right? Not just like Borobudur or Prambanan...

Naikkan balik thread ni.. nak pegi bulan ni.
Mr Ultraman.. leh la citer sikit pengalaman ko plak..

trix This user has been deleted
Kalau Cambodia, batunya pun murah.  Di Seam Reap harga barangan agak mahal compared to kalau ke Pnom Penh.  Belilah bracelet berbatu ruby atau sapphire atau warna apa-ape jelah....you can get USD 5.  Kalau di Seam Reap braclet tu paling murah USD 10.  Hargapun depends on quality of the stones itself. Ada tester batu you boleh testlah ke"genuine"nannya...emas atau silver dua-dua lawa....

Rate

1

Follow Us
Originally posted by TipinTakTipu at 10-5-2006 10:28 PM
wah.. cukup ker 1 hari kat area Angkor? I read from Lonely Planet guides...  3 days will be enough... for the real lover of archeological sites... but one day is a crime. It's a big area right? Not ...

Tipah, nak ke angkorwat ye... trix ke sana tahun lepas bulan sembilan...disebabkan kesuntukan masa, we managed to visit it setengah hari je....ada delegate yang tak nak ke sana sebab ianya adalah temple dan ade yang lebih nak bershopping, so adelah a few of us yang nak ke sana kami pegi pun dah petang...

Nak masuk kawasan angkor tu jer kena USD 20 (ke 25, tak sure) per person...mahal...pada masa tu tempatnya masih dalam renovation.  Jalan-jalan jer around the area.... sekadar nak kata dah pegi tu bolehlah.

kalau angkor tu really amused you memang satu hari rasanya tak cukup, kami cukup ke satu angkor je....angkor yang lain tu kami rasa sama je, so tak pegi lah ....ambik2 gambar lepas tu kami ke new market untuk cari ole2...

Rate

1

Ya..... nak gi sana bulan ni. 10 days - Siem Reap, Phnom Penh, Saigon. Stay kat SR 4 hari 3 malam.
Cukup kot ronda Angkor Wat, Bayon & Ta Prohm (3 must see temples).
Kalau sempat, nak pergi Banteay Srei & Preah Khan (2 almost must see).

Rate

1

Tipin,

Kalau 4H 3M tu lumayan dah for SR...Kalau bukan sebab you nak tengok angkor2 tu 4D 3N tu lama sangat kat sana.  Ada satu tasik yang we all tak sempat nak tengok kata mereka2 yg pegi cantik and interesting...ntahlah maybe you should find out 'bout it.!

Nampaknya you memang betul2 buat homework dan perancangan...baguslah gitu at least masa tu wellplanned dan tak membazir ...

BON VOYAGE!

Tasik Tonle Sap ker? 4D 3N tu sbb plan utk 2 full day entrance.. (USD40 for 3 days) Dah.. research dah buat dah. Merci beaucoup. Ko plak bila nak pegi lagik??

Tunggu satu lagi meeting kat sana....harap2 dapat pegi!

trustipin spend 4d3n di siem reap, sbb minat batu ke? macam aku ni memang minat batu so saya di sana 4d4n.
ini expereince saya...
hari pertama: BKK ke SR, lepek di SR, tidur SR
hari kedua-ketiga- empat : angkor- SP last minit shopping
hari ke-lima: SR -BKK
masa tu belum ada airasia, kami overland by bas dan taxi  agak makan masa.

DI SIEM REAP
pelancong tidak dibenar bawa motor ke angkor wat. kau boleh sewa motor dengan driver sekali.
kalau tidak naik tut-tut saja.
tut-tut ke angkor wat tu, bayaran ikut small circle dan big circle.
small circle ialah angkor thorm , bayon dan angkor wat, USD5-7/buah/hari.
big circle ialah kawasan luar daripada small circle dalam peta tipin ni. uSD 15-18/buah/hari.

ni saya nak bagi tips untuk big circle.... experience saya sendiri ....untuk jimat wang...
kami pergi ke big circle pada hari kedua, nak ambil tut-tut yang sama ke big circle lagi (lagi jauh) pada hari ketiga
tut-tut mintak usd 18, kami tawar lagi dia usd15, dia tak setuju.
kami persue dia, persue, persue, lastnya boleh. tapi dengan syarat kita kena masuk kedai cenderahati 3 kali
sbb setiap kali tut-tut bawa customer ke kedai cenderahari, tauke akan kasih 1 liter minyak diesel,
so 3 kali masuk kedai, tut-tut dapat 3 lilter minyak. kami mesti lah suka  idea ni...ok, deal.
sebenarnya kami masuk kedai tak beli apa2 pun, tauke kedai tak paksa, tak marah pun...
ff: stesen minyak seliter USD1, banding dgn kita mahal giler wo...

lagi tips untuk jimat wang...
kedai makan di kawasan angkor tu mahal belaka...
menu diaorang semua USD2 ke atas, boleh turun harganya... USD1.50
cuma bagi kami backpacker ini RM6 satu pinggan goreng mee maggie dengan sayuran tanpa meat ...maaih  mahal....
makanan di siem reap tu murah pulak... 3000real (RM3)dah kenyang giler.
so the next day, kami di sieam reap beli roti, air botol, buah2an, kek dan nasi bungkus... semua bawa naik tut-tut, macam nak gi picnic ... masa masuk temple dan berjalan-jalan, kita mintak tut-tut tolong jaga barangan kami.... mereka ni boleh percaya...siap dengan buku Lonelyplanet dia tolong jaga...

small circle
angkor thom south gate (lori boleh lalu pintu kecil tu, jangan tak percaya nye..hehehe...)

angkor wat (ramai sami kecil di kawasan angkor wat)

tangga naik ke angkor wat (jangan panik )

big circle

Takeo temple

Ta Prohm (in lah tempat lara clove di tomb raider)

banyak lagi .... coming soon...(nak cari album dulu nye..):tq:

[ Last edited by  3344 at 2-6-2006 02:23 PM ]

Rate

1

Yeap.. jd minat ancient civilization lepas balik dr Europe, tengok castles dan kampung2 era medieval. Bezanya, di sana very informative dan well-maintained.

kasi up balik

ni pengalaman aku pulak ke kemboja.

Hari pertama :

di Phnom Penh. Tiba dari KL lebih kurang pukul 5. Hujan lebat giler...sampai banjir. Dari Airport nak ke guesthouse kami (2 orang) naik moto taxi. Mula2 dia nak caj $2 seorang..tapi nego2 dapat la $3 utk 2 orang. Cemas jugak nak naik moto 3 orang..aku dah la gemok...bawak backpack 50 liter plak tu...dgn partner aku bawak 30 liter punya bag...bole ke naik moto ni...tapi..mmg majik la org khmer ni..leh muat tu atas moto.
On the way tu pulak...dah la banjir ditambah dgn traffic jammed lagi...di mana2 aje banjir. Dari pemerhatian aku, sbb takde longkang..sbb tu manjang banjir je Phnom Penh ni...

Kami tinggal 2 hari di Phnom Penh.
Stay kat guesthouse namanya Sunday Guesthouse. Harga utk 3 hari 2 mlm utk 2 orang $10.
Kecik je biliknya..tapi yg penting bersih dan bilik air pun bersih. ada tv kecik 14inci dgn cable tv mcm astro la lebih kurang..siap ada TV3 lagi...

Hari ke dua :

kami jalan2 Phnom Penh. Amik pakej yg di arrange oleh guest house la. $15 utk 2 orang naik tuk tuk. dari 9.30 am sampai 6 pm tgk 10 tempat antaranya National muzium, killing field, royal palace, silver pagoda etc etc tapi kitorang sempat tgk 1 tempat jer...atas sebab2 yg sgt mengerikan.. ni sajalah antara gmbr yg ada...

hari ke 3 :

Kami naik bas utk ke Siem Reap. Dari Phnom Penh pukul 8.30 am. $9 seorang. Mekong Ekspress. Sebenarnya ada few choices..
1) by boat - $23 seorang. Tapi sbb low water so perkhidmatan dihentikan selama 3 bulan.
2) bas biasa2 - $5 seorang.
3) bas VIP - $9 seorang. Mcm bas persiaran pun ye gak..siap kasik announcement kalo sampai kat mana2...cite sejarah tempat tu lagi. Serve air mineral dgn roti 2 ketol.

Aku expect bumpy ride all the way to Siem Reap....tapi surprisingly the ride was smooth. takde la lalu highway..lalu kampung2 tepi sawah padi. perjalanan amik masa 6 jam. Berhenti 15 minit kat bandar mana ntah utk makan...which aku tak makan pun sbb berenti kat kedai makanan tak halal...:bgrin:

Sampai di Bas Stesen Siem Reap seperti dijangka, dihurung oleh pemandu tuk tuk mcm semut menghurung gula aje...sampai naik rimas..partner aku sampai dah panik dah..aku lak jadi cemas..tapi, aku dah arrange pick up dari guest house..so, kalo kita dah ada org amik..diorang tak amik port lagi dah. Reminder, kalo nak naik bas, pastikan anda arrange pick up siap2.

Kami stay di :
Rosy Guesthouse..berdepan dgn taman/sungai.
Harga bilik semalam - $12
Bilik bersih dan luas..katil king size dgn tv 14inci gak dgn cable dan fan. Attached dgn bilik air with hot shower.

Kitorang jalan kaki jer pegi town sbb rasa mcm tak berbaloi jer bayar $2 utk tuk tuk..lebih kurang 15 minit je dari guesthouse tu..(kalau jln kaki la)

Hari ke 4

Sbb hari sebelumnya tak sempat nak beli tiket ke angkor..so..today plan is explore the town. Mula2 pegi tgk War Muzium.
Nak masuk kena bayar $3 .. lepas tgk mcm2 senjata dan tinggalan perang diorang...kena kasik tips lak kat tour guide tu..sbb dia pun dah mintak kan..kasik la ikut sedap poket.

pastu pegi Cultural village. Kena bayar $9 seorang. tu pun lepas diskaun. Normal price $12
Mahal betol trip ke kemboja ni....
kat sini mcm mini malaysia la...rumah2 stail org2 khmer ngan bangsa2 lain dgn cultural show sekali.

ni gambar org khmer kawin..sbb nak best diorang buat show kawin ngan omputeh..

Rate

1

hari ke 5

Explore Angkor. Aku deal dgn driver tuk tuk yg bawak hantar aku pegi war museum dgn cultural village tu. Konon buat bisness ngan dia la. So dpt $18 utk 3 hari. $5 utk half day ride pegi war museum and etc etc. $10 utk explore Angkor and $3 utk hantar aku pegi airport esoknya. So, gambar kat angkor ni biasa2 la mcm yg penah di attached kat sini la...

BAYON

Ukiran kat dinding di Bayon. ini mcm sejarah yg ditranslate ke bentuk ukiran masa pembinaan bayon ni dulu

the famous ta phrom temple di mana ada pokok angelina jolie/tomb rider

angkor wat

Rate

1

local delicacies....warung ni terletak 2 langkau jer dari guesthouse aku tinggal..sebelah dia ada makcik jual babi masak sup...hehehe...which aku tak amik gmbr sbb dah terloye sket nampak hidung babi...kehkehkehkeh

errrr...ular goreng tepung bercili kot...

ni cengkerik goreng rangup mcm snek.. kat belakang tu errr...kepala ayam goreng...:kant:

ni aku tak tau amenda...geli dah aku nengok masa tu...partner in crime aku ckp ni yelah cicak goreng..ye ke? korang tengok betol2...ye ke cicak ni?

Rate

1

Mungkin makanan ni dah jadi kegemaran dia  time pemerintahan Khmer Rouge.. kan ke dia orang makan apa saja masa tu untuk hilang lapar..

Originally posted by JunkMail at 30-7-2006 03:31 AM
local delicacies....warung ni terletak 2 langkau jer dari guesthouse aku tinggal..sebelah dia ada makcik jual babi masak sup...hehehe...which aku tak amik gmbr sbb dah terloye sket nampak hidung ba ...

tsk tsk tsk  ;)

:

setahu aku kat s.r. ni ada 2 je tpt makan yg halal ... kat hotel princess angkor & restoran taj mahal. Mmg problem sikit nak carik makanan halal. Kalu nak beli batu/gems .... boleh beli kat old market, murah tp low kualiti atau gi kat kedai yg jual gems.

Cambodia

Just nak share some stuff from my experience pegi Cambodia (Kemboja)

Nak melawat Angkor Wat dan yang sewaktu dengannya, make sure you all book flight terus ke Siem Reap, jangan ke Phnom Penh. Sebab jarak Siem Reap ke Phnom Penh  dalam 5 - 6 jam naik bas/van.

Hotel memang berlambak kat Siem Reap. The only hotel yang sediakan makanan halal is Princess Angkor hotel. Excellent service. Diorang boleh arrange sewa transport from USD25 a day, inclusive of driver (tourist is not allowed to drive in Siem Reap). Kalau foreigner, diorang akan charge in USD. Naik tuk-tuk, fare dalam USD3.00 dari hotel ke town.

Few places yang patut dilawat di Siem Reap:
1. Angkor complex - ada macam macam Wat dalam ni including Angkor Wat (yang paling famous tu), and Ta Phromh (tempat Angelina Jolie jadik Lara Croft dalam movie Tomb Raider), yuran masuk - sehari USD20, 3 hari USD40, seminggu USD60. Wat dalam ni dibina sejak dari kurun 6 hingga kurun 14 - 15. (tak termasuk bayaran kalau nak naik gajah, makan, minum, beli guide book etc etc).
2. Artisan Silk Farm - dia tunjuk dari ulat sutera sampai ler jadik kain. Masuk free but it's worth kalau nak beli silk kat sini. It's pure silk.
3. Artisan Craft - tempat diorang buat stone craft, wood craft and segala craft yang lain.
4. Central Market/Old Market - banyak jual Cambodian Silk and other local stuff kat sini.
5. Cultural Village - macam Taman Mini Malaysia kat Ayer Keroh, Melaka tu, tapi this one lebih hebat. Yuran masuk USD9 per person.
6. West Barai - a very big man made lake in rectangle shape near to Angkor Wat. Kalau nak naik bot ke pulau yang ada runtuhan wat yang tengah tasik ni, bayaran USD15 satu bot.
7. Tonle Sap Great Lake - the biggest lake in Cambodia. Nak pegi sini kena bayar USD10 seorang - termasuk bot berlayar menyusur sungai Tonle Sap sampai ke Tasiknya. Bot ni akan berenti di kedai di tengah tengah sungai tu, kat kedai ni jual macam macam benda la.. ada shrimp, fish and crocodile farm. Air kelapa fresh kat kedai ni USD1 sebijik.
8. Akan datang - Angkor Museum. Skang ni still under construction.
9. Pekan Siem Reap takde la besar sangat, shopping mall pun hampir takde, except kedai kedai saje.. banyak section under construction. But it's good to go to see "pekan koboi" ni.

Phnom Penh:
1. The biggest shopping mall - Surya Complex. Ala ala Ampang Point je. Tapi electrical appliances or gadgets murah sikit. Contoh : Sony memorystick for digicam dalam USD35 (for 1GB) berbanding kat sini dah nak dekat RM300.
2. Royal Palace - ada Silver Pagoda kat sini and also istana tempat rajanya lepak. Tapi rajanya dah tak duduk sini dah. Nak masuk yuran USD4 per pax. Tapi tak boleh pakai sleeveless or short. Pakai sopan sikit.
3. Genocide Museum - Tuol Sleng - tempat Pol Pot menyiksa tahanan dia. Memang insaf tengok tempat ni.
4. Killing field - jauh sikit dari Phnom Penh tapi worth going - tempat Pol Pot kuburkan tahanan dia yang dah mati diseksa.
5. Russian Market - macam Old Market/Central Market di Siem Reap.
6. National Museum - yuran masuk USD3 per pax. Much better dari National Museum kita sebab artifak dalam ni lagi ancient. Ada tempayan yang dibuat dalam kurun sebelum Masehi lagi (lebih 1000 tahun).

Nak pegi ke Phnom Penh dari Siem Reap boleh naik bas (USD9 per pax) atau naik bot dari Tonle Sap (kalau tak silap USD35). Jalan tak macam highway, macam kita punya trunk road (jalan lama). Tapi pemandangan memang best ler.. Cambodia ni macam flat sebab sepanjang perjalanan tu susah nak nampak bukit bukau.

Tips:
1. Kat Cambodia makanan halal adalah terhad. So bawak ler apa yang patut - maggi, brahim's, roti bla bla bla.
2. Kalau foreigner, diorang akan charge in USD. Riel (local currency) hanya akan digunakan sebagai duit sen. USD1 = Riel4200. Diorang tak pakai coins. So bawak cash lebih. ATM terhad, penggunaan credit card pun terhad.
3. Jangan bermurah hati sangat nak beli barang barang especially kat penjual jalanan. Sekali korang beli, berduyun datang kerumun mintak beli.
4. Tips kalau duduk hotel - boleh bagi, tapi ni optional la.
5. They are good in English so boleh communicate in English.
6. Weather - hujan/panas tapi tak humid. So bersedialah untuk menghanguskan diri atau ended-up badan berbelang belang.
7. Make sure minum hanya air mineral atas sebab sebab kesihatan.
8. FYI, minyak petrol di Cambodia tidak dicontrol oleh kerajaan. Harganya boleh berubah mengikut pasaran. Average price sekarang adalah USD1 per liter (imagine lagi terlebih mahal dari harga petrol di Malaysia).

[ Last edited by  chumpon at 25-9-2006 10:18 AM ]

Rate

2