CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: raven

5 TAHUN BERAKHIR SUDAH.. dilema anak di boarding school..??!!

Originally posted by raven at 18-1-2008 12:04 PM

itu la yg aku harapkan sebenarnya..
ada anak2 yg cuba memberontak kalau kehendak dia tak diikut..
walaupun antara sedar dia tak tau yg kehendak mak bapak dia tu semuanya utk kebaikan. ...

aku memg terkejut masuk asrama sebb aku ni anak tunggal, sebb tu mula2 masuk asrama memg culture shock....SBP lak ramai bebudak dari bdr besar (batch aku ramai dr kl/selangor) sedgkan aku budak kg dr negeri pantai timur jerk..itu satu lagi yg aku kena sesuaikan diri...lepas tu, aku lak kena sakit batuk yg teruk, smpai 3 bulan baru baik....terigt kat kucing kesayangan aku....mcm2 le yg buat aku rasa tensen masa tu...

tapi my parents tk marah aku masa aku beria-ia minta keluar sekolah tu, dia kata sabarlah dulu..tgk dulu...bukan senang peluang nak masuk SBP, yg kat luar tu berebut nak masuk tk dpt..tup2 aku yg dpt, tk mau pula..my parents kata, jgn sia-siakan peluang. itu lah sebhgn dr nasihat parents aku masa tu..tp my parents make sure tiap 2 minggu sekali depa dtg, ajak aku outing dan pi mkn2. lama2 aku dah biasa dgn kehidupan asrama, tk der homesick dah malah kdg2 aku tk kisahpun kalo lama tk balik rumah..smpai masa aku dah msuk U, my parents lak yg tegur sebb aku kdg2 lama tk contact rumah...hehehe...

dok asrama mengajar aku jadi lebih pandai brdikari, lebih pandai menguruskan diri sendiri, belajar utk bergaul dan menguruskan emosi, itu adalah sesuatu yg aku tdk akan dapat perolehi jika aku hanya tinggal di rumah.

kehidupan di sekolah biasa dan asrama berbeza, sebb di asrama kita 24 jam dgn kwn2, kita belajar utk kenal ramai org, watak dan peribadi yg berbeza, itu sebenarnya mencepatkan kematangan kita dlm meletakkan diri dlm masyarakat.

aku brsyukur sebb aku berpeluang utk tinggal di asrama dan smpai sekrg aku masih hubungi kwn sama batch aku, dan jadi ketua kumpul kwn2 utk reunion....hehehehe...maklum le aku kan suka kecoh2 nih...kalo tk der yg kepoh2 cam aku, susah gak nak kumpul depa tuh....maklum masing2 dah boss belaka...hehehe...tp aku peduli apa... time reunion, aku le boss...

ermmm....aku doakan anak ko tidak meneruskan hajatnya utk keluar dr sekolah tu...

satu lagi yg aku hampir terlupa...

dok SBP aka boarding school ni, depa jaga solat lima waktu dan mesti jemaah pula tu..aku dulu, petang2 ada kelas tajwid, mlm2 minggu ada kelas fardhu ain...
kalo kat rumah, aku tk dpt semua ni...itu yg aku missed sgt, solat jemaah tiap waktu tu cuma aku dpt istiqamah masa sekolah jer..sekrg, ermmm....dah tk der suasana cam tu....

ehhhh...sekrg ada kena cuci tandas lagi tk kalo hari minggu?....siap ada gbr kat toilet lg dlm album jaman sekolah aku....hehehehe.....berkilat tandas kena cuci....

Originally posted by everqueen at 18-1-2008 10:46 PM
i think im diff from ur daughter, whereas, im dying to go to asrama and live there. and somemore,being the eldest in family im kinda ok with all the chores there. so tak kisahla ape2 pun, i mmg t ...

ya lorr..
two diff things..
u r dying to go to sbp, my dotter plak 50/50 pasal terpaksa ikut kehendak parents..

after meeting her last wiken, aku tau dah la sikit2 apa yg membebankan dia kat sana..
tak cukup tidur..
itu yg buat dia cepat tension..
seniors suruh juniors bgn cepat so that bila time senior bgn, dorang tak payah nak rebut2 pakai bilik air..
and ada jugak a few seniors yg tak bagi dorang duduk kat certain area..
konon2 nya certain seats or areas tu hak milik seniors ajer..

hahahaha.. i dont blame her laa..
mmg kita anggap benda tu perkara kecik ajer..
tp bagi dia yg baru nak melangkah ke alam remaja mungkin ambik masa nak adapt benda2 tu semua..

btw, meeting new frens antara sebab dia masih boleh tahan stay kat situ..
dia kata, kawan2 baru semua ok buat masa ni..
masing2 akan take turn pujuk yg lain2 bila ada yg tersendu tgh2 malam tu..

basuh baju pun dia dah syok buat sendiri..
infact dia soh reimburse balik duit dobi yg aku dah bayar masa registration day hari tu..

dia cuma minta aku dtg jenguk bawak kakak & adik dia during every visiting hours tu..
bab missing missing ni dia belum cukup tabah takat ni laa..

Originally posted by intanterpilih at 19-1-2008 01:19 AM

ermmm....aku doakan anak ko tidak meneruskan hajatnya utk keluar dr sekolah tu...

thanks intan..
panjang lebar betul posting pasal pengalaman intan tu..

my dotter pun sebenarnya dalam dia punya memberontak, dia masih pikir yg semua yuran2 dah dibayar..
tentu lah tak berbaloi kalau aku nak keluarkan dia dari sekolah tu..
on the same time dia pun kata tak sampai hati nak buang duit mak bapak mcm tu..
alhamdulillah, masih ada timbangrasa dlm hati dia..

cikgu cikgi pun ada pesan kat students..
for those yang bercita2 nak melanjutkan pelajaran sampai ke luar negara, its an advantage to them..
selain dari priority bagi keputusan akademik yg cemerlang, mereka2 yg pernah stay kat asrama ni pun akan diambil kira..
pasal mereka dah lepas satu stage bab bab home sick ni..

insya'allah..

Reply #104 raven's post

bagusla...me memula dulu pun asyik ngantuk tahap kronik gak dlm kelas...setelah edisi siasat me buat kesimpulan yg me elegik ngan nasik kawah tu, so makan nasi sikit sikit je, makan lauk je ( tu pun kalau sedap ), nasib baik memalam ada kafe jual nasi goreng...

heheh teringat aku masa first time masuk boarding school.. padahal masa tu dah besar, dah 16 tahun pun.. aku masuk form 4..

aku yang mula2 gatal apply nak masuk skolah berasrama penuh pastu dah kat sana tak suka lak.. i hated the food, i hated the people (sebab skolah tu kat kelantan, aku lak org johor.. most of the students lak tu orang kelantan.. diorang converse loghat kelantan so aku sepatah haram pun tak  paham mula2 tu).. i hated the seniors yang asik cari pasal ngan juniors aje.. pehtu i hated the dorm.. apa kejadah duduk 12 orang satu bilik.. kat rumah aku duk 2 orang je sebilik ngan kakak aku.. then i hated the life.. i hated everything there.. dah la masa orientation, hari2 kena berjemur n berkawad n lari pusing padang.. pukul 3-4 petang lak tengah panas buta.. gila ke apa? aku dah le puteri lilin ..

so tiap2 malam lepas solat isyak berjemaah kat surau, aku beratur kat public phone n called my mom.. tiap2 malam buat reverse charge ... kesian mak bapak aku kena bayar bil mesti banyak.. dah le call from kelantan to johor. Hari2 aku merayu kat parents aku yang aku nak balik.. aku takleh tahan duk sini.. mak aku pujuk2 soh tahan.. dah tu every 2 weeks mak bapak aku akan datang dari johor ke kelantan naik bas jenguk aku.. setiap kali diorang datang mesti aku nangesh2 cam siol aje bila aku ingat balik hahaha.. masa nangeh2 tu.. bapak aku dah hangin semacam ngan perangai aku.. sebab dia tengok bebudak lain semua elok aje duk buat group study.. aku lak sibuk nangis.. tapi mak aku cool aje tak penah marah, dia pujuk aje lah suruh aku tahan.. bapak aku lak dah fedap so dia gi jumpe one politician ni mintak tukarkan aku ke sekolah berasrama penuh yang dekat sket ngan umah, siap kasik form kat aku suh aku fill in..

entah cemana lepas 3 bulan.. aku rasa seronok lak skolah situ.. aku dah mula pandai cakap loghat kelantan... dah mula berkawan2 dan dah bole biasakan diri pegi prep.. pegi bersukan petang2.. makan sama2 kawan2.. so tak jadik lak pindah skolah yang lebih dekat.. sampai le habis 2 tahun aku belajo kat situ sampai habis spm.. bapak aku pun gelakkan aje tengok aku dah tak nangis2 dan tak jadi pindah skolah..

sebenarnye 3 bulan pertama duk skolah asrama tu proses adaptasi aje.. biasa laa yang pompuan2 ni mesti jadi drama queen skejap, pelakon airmata gitu.. mcm aku pun, nampak kawan nangis sebab homesick.. aku pun turut sama nangis.. macam acara nangis berjemaah gitu.. nampak kawan berenti skolah n balik umah.. aku pun rasa nak balik.. tapi sebenarnye tu sumer pengalaman menjadikan aku lebih  kuat mentally n physically laa..

Follow Us
Originally posted by raven at 21-1-2008 02:57 PM

thanks intan..
panjang lebar betul posting pasal pengalaman intan tu..

my dotter pun sebenarnya dalam dia punya memberontak, dia masih pikir yg semua yuran2 dah dibayar.. ...

Alhamdulillah dah ada kemajuan nampaknya
semoga berterusanlah the problem kat mana2 pun
samakan betul cakap U kecik bagi kita tapi bagi diorang
macam masalah negara tapi kita layan jer cam masalah tu masalah
negara. lelama kita cerita balik ngan dia mesti jadi kenangan terindah

Originally posted by RedAlert at 17-1-2008 04:10 PM

Mak aku bawak lauk sampai aku form five . Tu belum lagi citer hanto baju kotor balik... kalau aku basuh sendrik habis bertaik lalat

Didn't like boarding school. Tapi tetap bertahan  ...

ya ampun.... aku ingat aku yg post benda ni...  coz i was like this as well.
tp lauk tu weekend only la.. share dgn kawan2.. masing2 mcm piranha..

[ Last edited by  fairy_hobbit at 24-1-2008 01:53 AM ]

Originally posted by raven at 21-1-2008 02:48 PM

after meeting her last wiken, aku tau dah la sikit2 apa yg membebankan dia kat sana..
tak cukup tidur..
itu yg buat dia cepat tension..
seniors suruh juniors bgn cepat so that bila time senior bgn, dorang tak payah nak rebut2 pakai bilik air..
and ada jugak a few seniors yg tak bagi dorang duduk kat certain area..
konon2 nya certain seats or areas tu hak milik seniors ajer..

x ckop tidur...sy sokong penyataan itu

seniors suruh juniors bangun cepat??sy x sokong
bukan ker setiap aras adlah utk setiap tingkatan???zaman sy dulu mcm tu...sbb sy pon skolah c2 juga...ur daughter blok aper?kalo ruby maybe ader masalah 'sikit'...

hak milik seniors tuh...h,mmm...seniority laa kan...nanti dah tibe masenya...ur daughter pon akan buat macam aper yg senior dorg buat dulu...

ape yg ur daughter rase samer jer dgn ape yg saye rase mule2 masuk skolah tuh...nanti lamer2 ok laa...

teringat time emo kat boarding school dulu time ragging kena hafal surah sambil peluk batang penyapu dok bawah katil  - time tu haku anti betul dengan sorang kakak senior nih sampai now me ingat lagi rupa dia (but in the end, dia antara senior yang paling baik to me )

Originally posted by hemorion at 23-1-2008 08:27 PM
teringat time emo kat boarding school dulu time ragging kena hafal surah sambil peluk batang penyapu dok bawah katil  - time tu haku anti betul dengan sorang kakak senior nih sampai now me inga ...

rangging   me benci betul.. time turn me tak sampai hati nak kenakan teruk teruk..
paling teruk pun me suruh buat koir nyanyi reramai...
tapi zaman tu me paling brutal.. senior pun fikir dua 3 kali

Originally posted by scidbu at 24-1-2008 06:32 AM

x ckop tidur...sy sokong penyataan itu

seniors suruh juniors bangun cepat??sy x sokong
bukan ker setiap aras adlah utk setiap tingkatan???zaman sy dulu mcm tu...sbb sy pon skolah  ...

ooo... sekarang aras ikut tingkatan ek?

masa aku dulu, campur2... form 1, form 2 & form 4... form 3, form 5 & form 6...

so juniors bangun awal, seniors bangun lewat... baru ler cukup tempat nak mandi... sistematik

Originally posted by faraway at 24-1-2008 09:33 AM

rangging   me benci betul.. time turn me tak sampai hati nak kenakan teruk teruk..
paling teruk pun me suruh buat koir nyanyi reramai...
tapi zaman tu me paling brutal.. senior pun ...

yes, zaman emo dulu seniors brutal habis!!! tapi yang brutal-brutal ni lah nanti jadi paling penyayang, paling understanding, tempat mengadu in the end

emo pun masa jadi senior dpt gelaran senior paling baik gitew...ala2 kesayangan junior le kiranya  -haku tak sanggup nak ragging junior soh cium fire extinguisher depan senior lelaki sambil ckp kat tong tu ' i love you fire extinguisher'  - hohoho, tu pun emo dah merasa dah dulu, rasa tak virgin mulut kena cium tong tu

Hai Raven..
Bagi kashi Raven tgk je la pencapaian dia nanti,kalau bagus teruskan tapi kalau drop better dengar le rintihan dia...
sbb pengalaman kashi sendiri masa form 1 dah kena masuk asrama tensionnyer,takleh tgk tv,kena bangun awal yg tak tahan tu kena buli ngan senior....suruh belikan brg la,tetiba pakai kasut sekolah kita yg dah kita dah cuci dan kapur dengan cantiknyerla....:@
pegi sekolah plak ngantuknyer..
kashi punyer style kena study depan TV tapi kat asrama kena study petang ngan malam dalam kelas,kawan2 plak bising,jadi kashi pun selalu tido dlm kelas prep.hasilnya result teruk.
Rasa cam zaman kegelapan eropah je masa asrama dulu....
nasib baik dapat masuk U jugak.Masa dekat U baru boleh score balik sebab takyah ikut jadual belajar dan boleh duduk umah sewa dgn kwn2 yg best dan bukannya dorm or bilik yg dah ditentukan penghuninya.
So skrg ni cam fobia kalau dengar perkataan asrama....

Originally posted by kikilalat at 24-1-2008 09:42 AM

masa aku dulu, campur2... form 1, form 2 & form 4... form 3, form 5 & form 6...

so juniors bangun awal, seniors bangun lewat... baru ler cukup tempat nak mandi... sistematik

...mase zaman sy memg ikot aras... tp ader jer tingkatan yg campor dgn tinkatan lain...form4 dgn form5 campor...pastu utk tahun seterusnya..form lain akan digandingkan dgn tingkatan lain..yerlaa...4tingkat jer...huhu...

tetibe teringat kat warden yg maha  dasat garangnya...smpaikan kitorang gelarkan "puaka" kat warden tuh...huhu~~~jahat tol
ustazah erni ader x zaman kikilalat??

Reply #115 scidbu's post

ustazah eni tu ada kat cyber gak ker?

saya dulu2 pun duduk kat asrama bermula dari form 1 sampai form 5.  alah mula2 memanglah rasa janggal tapi just advise her to sabar dulu and macam forumers lain kata make sure jengok2 dia every week for few months.

Tak pernah dengar pulak budak2 dari SBP diberikan lebih merit untuk melanjutkan pelajaran ke luar negara....

Reply #116 fairy_hobbit's post

ader...tp pas 2004 kalau x silap... die dh x kat cyber lg...

Originally posted by scidbu at 24-1-2008 01:44 PM

tetibe teringat kat warden yg maha  dasat garangnya...smpaikan kitorang gelarkan "puaka" kat warden tuh...huhu~~~jahat tol
ustazah erni ader x zaman kikilalat?? ...

ader... ustazah tukang kejut kitaorang bangun subuh on weekends! takut jer sebab siap pakai telekung sumer... dah ler muka garang!! can you just imagine ustazah erni kejut ko dari tido???

tapi aku suka ustazah erni... aku rasa satu batch aku sayang kat dia... dia baik aper... baik dalam garang2 gitu...

ps: zaman aku, cikgu aishah jadik ketua warden... zaman ko ader?

pps: wakaka... jejak kasih... hari ini dalam sejarah plak jadik benang si raven nih...