CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 6090|Reply: 15

Nak tanya sikit kat akak dan adik pasal kimia

Type:
-
Start time:
31-1-2008 11:00 PM
Members limit:
-
Applied number:
0 users

err... sebenarnya semua nie pasal akuarium ikan, tapi nak buat konklusi sendiri. So nak tanya kat forum members adik akak yg ada belajar kimia kat sekolah sekarang... sebab dulu saya kelas sastera, so takde belajar pasal nie,

Harap boleh tolong jawab 1 pun okay jawab banyak pun okay.

1. Nak tanya, klorin dan florin yg ada dicampur dalam air, ianya akan membuat PH air 7 itu berubah menjadi lebih rendah atau lebih tinggi?

2. Nitrit iaitu bahan beracun yang terhasil daripada Ammonia daripada taik ikan, hasil google mendapati ammonia adalah Bes bila dicampur didalam air adalah bersifat alkali dan menaikkan PH. Ammonia tersebut akan menjadi Nitrit selepas satu jangkamasa. Nitrit yang diurai oleh bakteria baik akan menyebabkan ianya bertukar kepada Nitrat. Soalannya ialah : Nitrit ini kesannya pada air akan menyebabkan PH semakin menaik atau menurun? Nitrat pula cemana? Turunkan PH ke naikkan PH?

3. Bahan - bahan organik seperti Daun Ketapang Mati, tunggul kayu yg direndam dalam air akan menyebabkan sifat air menjadi kekuningan... kalau ikutkan sifat semakin kekuningan itu menunjukkan PH air turun atau apa?

4. Mana yang lebih bahaya terhadap hidupan? Lebih berasid atau lebih beralkali?

5. Batu karang mati, cengkerang cengkerang laut, banyak digunakan di kedai akuarium, adakah ianya untuk menjadikan air berasid lebih beralkali secara teorinya? batu karang mati dan cengkerang biasanya berwarna putih.. nkorang rasa adakah ianya medium yg sama dengan kapur?

6. Garam, NaCl, sering ditambah ke dalam air akuarium tawar untuk mengelakkan dehidrasi pada ikan, apakah kesan NaCl ini pada air? adakah ianya menurunkan PH ataupun idak?

Harap dapat tolong saya sebab asas kimia ini saya perlu tahu untuk memudahkan dan membantu pemahaman saya semasa membaca artikel artikel penjagaan ikan di Internet.

1) chlorine ngan fluorine klu x silap bersifat acidic...so PH turun

2) bes lak PH naik..or depends ngan cation ape dier campur ---> jadi garam, garam nie lain2 pH

3)kekuningan nie normally ade unsur2 sulphur or chromate ion...depending ngan which one, klu x silap, sulphur definitely bersifat acidic, PH turun...but chromate ion aku x sure, possibly basic, PH naik

4)actually dua2 bahaya...yg tak bahaya ialah kat tengah2...PH around 6-7, neutral point...but ade organisme leh idup kat either extreme end...being terlalu acidic or terlalu basic..contoh ade kat channel discovery aku tengok, ade ikan dlm gua tue leh idup dlm acidic nye air sungai...very2 cool

5) kapur or carbonate mmg kaler putih2, macam tulang kite...mende nie aku rasa more to absorbant...menyumbangkan kpd neutrality...meaning kalau air tue more acidic, taruk mende tue dier akan naik sket pH

6)nacl nie garam mcam garam utk masak....hasil nya air akan jadi masin sedikit or payau...aku lupa apa ph nacl nie...

aku tak sure lak kalau jawapan aku nie betul or salah..bukan pakar kimia pun, but tau lak sket2 pasal kimia nie...

nak tau pasal penjagaan ikan, aku leh bitau pasal aku ade 4 bijik akuarium...7 ikan koi, 2 puyu, 2 hybrid emas-koi, sekor oscar, 4 flowerhorn ngan 4 ekor ikan semah...btw, derang nie suke makan udang..huhuhuhu...

mak ngan abah bela kolam ikan kat rumah x derla pulak pening2 pasal pH nih... kompleks la plak bela ikan nak tilik2 pH nih....

tp ikan emas n ikan len2 tuh hidup sehat jer... bela dr kecik smpi dah besar pun skrg.... ok jer....:victory: :victory:

akak ..ni tak payah subjek kimia FORM 5 pure science

basic nyer akak ambik mana - man buku kimia TINGKATAN DUA KBSM - bab 2 kot acod and alkali or tajuk air dan pelarut..

basicnyer

apa itu pH?

pH satu nama lah kita bagi untuk tunjukkan kat kita kepekatan proton ( ion? or berapa banyak hidogen dalam ayaq tu) so itulah pH.

apa kaitan acid dengan pH. sebab apa yg saya cakap kat atas tu yg pH tu tunjuk kepkatan ion hidrohen dalam ayaq ( cecair / akues) maka acids adalah bahan /larutan  yg sebabkan nilai ph tinggi.

TAPI INGAT dalam skala pH yg akak cakap ni - dia ni terbalik sikit bila acid, kepekatan bahan ion hidrogen tu bertambah maka, ( sebabkan banyak pengiraan matematik dan log)dan melibatkan pengetahuan kimia fizikal peringkat matrik dan ke atas)  nilai ph ( yg AKAK RUJUK DAN TANYA TU) akan jadi kurang.

Akak kena tau yg pH AYAQ = pH= 7 adalah yg neutral . so nilai pH acid lebih rendah dari 7.INGAT = ph RENDAH = BERASID.

pH yg lebih tinggi dari 7 = dinamakan bes / alkali .

so senang jer lepas ni : carilah sebatian kimia mana pun dan rujuk nilai pH dia.

tapi soalan tentang ammonia dari bahan buangan ikan tu bijak - sebab itu dah melangkau kepada konsep keseimbangan kimia peringkat kimia fizikal matrik...ini melibatkan keseimbangan / equlibrium konsep.
so bagus. anda tidak bertanya soalan bodoh.

so ini sapa pakar ------------- i inak tahu jugak ni.......... nitrites and nitrates...NO2? NO3 -???

Reply #3 sosimple's post

btul tue...

nk bela ikan nie senang je

ko xyah pening kepala pasal PH pasal ikan2 tue mmg dah lame domesticated to the point derang mmg dah lali ngan PH2 yg sedia ada...

just keep it easy n simple, yg penting good aquarium mesti ade the following items
-filter
-oxygen pump

dua2 mende nie mmg byk jual kat kedai, salu nye derang combine both filter pump ngan oxygen pump....but filter tue ko kene wat sendri la...dier just provide water filter pump je...

nak wat water filter senang ya amat...ko cari la mana2 container plastic, then wat section mcm tali air or empangan...then in each section ko taruk la sponge or batu2 or pasir besa2 utk jadik filtrate....rules of thumb utk filter, ko taruk size besa dulu followed by smaller ones....meaning kalau ko pakai sponges or macam wire mesh or kapas...make sure yg awalll skali tue mesh yg saiz besa, and end up by mesh saiz kecik...(mesh = jaring)

so that nnti kualiti air tue camnie----->kotor bangat (filter saiz besa utk tapis taik ikan yg besa2---->air kuar bersih sedikit (filter saiz medium utk tapis particle medium)--->end up by filter paling kecik saiz (utk fully purify air)....

banyak mana filter ko tue, its up to u lah

makanan lak, aku tengok lagi bersih kalau feed derang ngan udang, pasal kalau feed ngan makanan standard ikan yg derang jual kat kedai tue, nnti aquarium cepat kotor pasal ikan2 nie bukan makan terus telan...derang macam budak kecik makan gula2, main lick je, sedut2 intipati yg sedap2...mana yg dah xde intipati tu derang luah balik, tue yg aquarium cepat kotor...

additional info, ko leh taruk garam colorant biru tue...and also disinfectant..penting nie, klu tak takut air ko ade bacteria ikan leh mati wooo....macam ikan oscar aku sekor lagi tue, mati coz aku rasa dier sakit lah...cancer ke aku pun tatau lah..

nak menten air clean, ko amik pasir kat laut tue...coz pasir nie silica campur ngan cankerang, so dier jadik natural filter kat dasar aquarium....BUT make sure ko rendam dulu pasir tue lama2 kat air hujan so that hilang masin laut tue...adik beradik aku ramai, so labour energy is out of question mase nak bersihkan pasir laut nie...hehehehe

Reply #4 mbhcsf's post

klu x silap, NO2 tue...nitrite tue x jadi masalah kat aquarium coz dier akibat decomposition of nitrate NO3...

nitrate nie yg masalah sket utk aquarium akibat sisa2 makanan ikan...

kalau nitrate level tinggi sgt mmg masalah coz dier causes intoxication kat ikan2...
stress n kurang oxigen...limit dier is 30ppm, lebih dr tue, nnti impair immune sistem ikan n leh menyebabkan ikan nye growth retarded plus nnti ade formation alga...so make sure ko tukar air aquarium once in a while...

aku xnah lak cuba cara nie, but aku rasa nitrate nie leh kurang sket klu ko taruk arang batu dlm aquarium...since arang batu nie carbon, natural absorbant...aku salu pakai arang batu utk serap bau kasut, x sure lak klu leh pakai utk absorb nitrate...bole tue maybe bole, but takut ikan mati lah..haha..

back to question nitrate jadi nitrite...as long as ko tukar air let say once a week or twice a month, aku rasa ko xyah risau pasal isu nitrate or nitrite nie coz it takes quite a while utk nitrate accumulate depending ngan feeding rate ko...and it takes even a longer time for nitrite to decompose to nitrate, naturally speaking....

plus ikan2 tue leh tahan la nitrate level yg agak tinggi coz derang dah lamer domesticated...so inherently utk slightly higher level of nitrate, ikan nie kire cam immune la...alaa cam org minum arak..mula2 derang mabuk minum segelas, lama2, minum setangki pun x mabuk...camtue la analogi nye, apply konsep tue accordingly la kat case ikan nie tadi...

p/s--arak itu haram n bole merosakkan hati

[ Last edited by  veitchac at 1-2-2008 03:55 AM ]

Follow Us
Mekasih semua veithac, MB dan sosimple.. ikan yg dibela nie ikan sungai, Kelah, Tengas, Sebarau, kerai,  Jelawat je.. yg hidup kat sungai jernih tapi syg giler dan kalau boleh nak jaga macam anak sendiri, sebab ikan kalau sakit/ stress dia tak boleh nak cakap.

Tentang Sebatian Nitrit dan Nitrate tu.. dalam google cakap Nitrit berbahaya pada organ dalaman ikan, tetapi selepas satu masa kalau diurai oleh bakteria menjadi Nitrat ianya tak berbahaya lagi.... tu nak tahu kalau ammonia naikkan PH air.. tapi kalau Nitrit dan nitrate plak cemana?

Tapi masih unsure pasal kayu dan daun ketapang yg direndamkan tu.. lepas nie nak try rendam daun ketapang tu dalam cawan dan rasa samada masam atau tidak lah.. kalau masam tu berasid kan?

pasal batu karang tu just nak pastikan, ianya apa fungsi pada akuarium tu..

Sebab tips tradisonal, cakap kalau nak elakkan whitespot funggus, campur daun ketapang reput atau tunggul kayu dalam akurium... tapi at the same time ada pulak batu karang...

Belum kira campur garam lagi.... belum kira kenapa fungus mati bila kena air daun ketapang dan batu karang... dan gram

tu yg keliru tu..... bila campur campur tu nak tau jugak apa yang terjadi..

veitchac boleh researchkan sikit tak pasal Batu karang, air ketapang dan garam NaCL pada PH air?

Cemana haa PH nie diorang kira,,,? rasanya kalau kita dah tahu kod sesuatu sebatian tu mesti ada cara nak kira tahap PH secara teori kan? Saya tengok 12 tahun lepas ada member tengok jadual berkala lepastu dia boleh buat kesimpulan tanpa eksperimen pon...

err.... leh ke tolong kirakan?

[ Last edited by  peace at 1-2-2008 12:19 AM ]

owhhh...
ikan air tawar takde masalah...
pasal logically natural surrounding derang dulu lagi hardcore (kalau yg tangkap kat sungai then bela, kalau yg dah lame domesticated manja sket)

masam berasid yes...macam cuka, weak acid tuh...ade acetic acid

batu karang mostly people letak situ utk decoration, but aku suspek fungsi sebenar dier utk ikan melepak or menyorok...kadang2 tmpt ikan dating

daun ketapang lak aku tak sure coz aku x familiar ngan pokok ketapang, kat swak maybe org panggil nama lain...so ade lingo issue kat situ

aku xnah campur garam NACL kat aquarium aku pasal tue garam masin utk masak
but garam biru penah la, tue utk clearkan air jadi biru sket2 and kalau ade kandungan NaCL sikit2 (sikit gile arrr) ianya utk kurangkan formation NO (geng2 nitrate)...ade traces of copper sulphate (biru), but in small quantity aku rasa harmless la kat ikan2 tue, jgn campur sampai biru cam nila dah...

pasal batu karang tue aku x sure sgt, but it contains traces of carbonate...bes nye compound, so dier leh neutralizekan air tue supaya x jadi acidic sgt kalau ade kandungan nitrate or nitrit..

nak kira pH kene pakai either of the following formulae

F=faraday's constant
R=molecular gas constant
T=temperature, kdg2 panggil thermodynamic temperature
Es = electromotive force standard solution, or volts dier
Ex= that of solution yg ko nak ukur, or volts nacl nye solution let say

*** standard solution nie ko tau ape pH ngan Es dier...sbb tue panggil standard, dier jadi kayu ukuran or relative point utk measurement pH coz dlm sains, nothing is absolute (nilai betul2 muktamad or ngam2)...everything is just relative to one another...contoh ukuran seconds tue ialah period antara perubahan energy level utk caesium-133 nye atom during magnetic interaction from at rest condition (zero Kelvin, where most gaseous atoms xde momentum klu x silap arrr )...

or pakai nie

H+ = concentration ion H+ dlm solution
gamma (macam Y) = activity coefficient (dlm chemistry handbook ader)

scale pH

sekian pendapat aku...klu salah, pro2 kat sini tlg add or perbetulkan ye coz aku pun bukan budak kimia pun

[ Last edited by  veitchac at 1-2-2008 04:43 AM ]

salam..

tu dia eh ..nak kira nakbela ikan kompleksnyer...dah calculus terus....

okaylah you gi tanya jabatan perikanan boleh?

OR sapa kat sini  yg buat BOARD PASAL AQUACULTURE? nama nick dier hasry something kalau tak silap..

so siapa ingat pasal thread suadara ini ttg aquaculture kalau tak silap ....i tak inhat tajuk thread tu...

anyway wow such a rocket science...........

Originally posted by peace at 31-1-2008 10:57 PM
1. Nak tanya, klorin dan florin yg ada dicampur dalam air, ianya akanmembuat PH air 7 itu berubah menjadi lebih rendah atau lebih tinggi?

2. Nitrit iaitu bahan beracun yang terhasil daripada Ammonia daripadataik ikan, hasil google mendapati ammonia adalah Bes bila dicampurdidalam air adalah bersifat alkali dan menaikkan PH. Ammonia tersebutakan menjadi Nitrit selepas satu jangkamasa. Nitrit yang diurai olehbakteria baik akan menyebabkan ianya bertukar kepada Nitrat. Soalannyaialah : Nitrit ini kesannya pada air akan menyebabkan PH semakin menaikatau menurun? Nitrat pula cemana? Turunkan PH ke naikkan PH?

3. Bahan - bahan organik seperti Daun Ketapang Mati, tunggul kayu ygdirendam dalam air akan menyebabkan sifat air menjadi kekuningan...kalau ikutkan sifat semakin kekuningan itu menunjukkan PH air turunatau apa?

4. Mana yang lebih bahaya terhadap hidupan? Lebih berasid atau lebih beralkali?

5. Batu karang mati, cengkerang cengkerang laut, banyak digunakan dikedai akuarium, adakah ianya untuk menjadikan air berasid lebihberalkali secara teorinya? batu karang mati dan cengkerang biasanyaberwarna putih.. nkorang rasa adakah ianya medium yg sama dengan kapur?

6. Garam, NaCl, sering ditambah ke dalam air akuarium tawar untukmengelakkan dehidrasi pada ikan, apakah kesan NaCl ini pada air? adakahianya menurunkan PH ataupun idak?

1. Klorin ngan Fluorin kalau bercampur dgn air akan menyebabkan air tu berasid.

2. pH adalah ukuran kepekatan ion H+ dlm larutan. Ammonia memang basic. Kalau campur ngan air, air akan menjadi beralkali. NO3- (nitrate) ngan NO2- (nitrite) ions ni neutral. Tapi rasanya kehadiran ion2 ni akan menyebabkan air lebih mudah utk self ionise dan menyebabkan pH turun. Tapi air masih neutral sebab [H+]=[OH-]...

3. Tak berapa pasti... Tapi macam veichac kata, rasanya tu sulphur. Aku rasa bukan Chromate sebab benda hidup tak banyak unsur ni.

4. Kebanyakan hidupan hidup pada pH neutral. Takleh terlalu berasid atau terlalu beralkali. Sebab enzim2 dlm badan organisma tu sensitip ngan perubahan pH.

5. Yep, cengkerang dan batu karang ada Calcium Carbonate, sama dgn apa yg ada dlm kapur. Calcium carbonate ni akan meneutralkan air kalau air tu berasid.

6. NaCl adalah garam biasa kat dapur tu. NaCl tak beri apa2 kesan kepada pH air. Cuba minum air garam - takde rasa masam atau pahit pun...

Nak tahu pH air akuarium tu senang jer. Bli la digital pH meter. Celup jer dlm air tu dan meter tu akan bagi bacaan pH air tu. Tak pun ko guna Universal Indicator, test air akuarium ko dari semasa kesemasa...

Ni gambar pH meter dari Wiki

Aku rasa kalau ikan air tawar ni takyah risau sgt pH air tu... Rajin2 tukar air akuarium tu dah ok.

terima kasih kepada Mentatitei kerana telah berjaya memberi jawapan kekusutan yang saya inginkan.. pm saya no telefon nanti saya transfer kredit RM 5...

Just nak tanya satu je lagi..

Macam Cengkerang dan Batu Karang tu... daripada segi sains ada limit tak untuk kalsium karbonat yang terkndung didalamnya untuk bertindak balas? Maksudnya sebatian kalsium karbonat tu lambat laun pasti terurai satu persatu kan? Apa gaknya tanda tindakbalas kalsium karbonat itu terhadap air berasid telah habis? Adakah batu karang itu akan menjadi semakin kecil secara fizikal?..

Saya boleh beli PH meter tu tapi selain bergantung dengan PH meter saya juga berminat untuk mengetahui apa sebenarnya prosesang berlaku dalam akuarium tersebut.......

please help me...

Reply #11 peace's post

Calcium Carbonate ni sejenis sebatian yg (hampir) tak larut dlm air dan sebatian ni sangat stabil (tgkla gunung2 batu kapur yg wujud zaman berzaman). Jadi pepejal2 Calcium Carbonate dlm air tu akan mendak kat bawah akuarium tu dan tak membahayakan hidupan dlm air. Kalau air tu berasid, barulah Calcium Carbonate tu akan bertindak balas dgn asid tersebut.

Saya bagi contohla. Katakan awak masukkan klorin dlm akuarium tu. Maka ader la asid hidroklorik (HCl) dlm air tu. HCl ni akan bertindak balas dgn Calcium Carbonate utk membentuk garam Calcium Chloride. Tindakbalas ni akan menaikkan pH kembali kepada neutral.

saya pakai digi... bleh ker?

[ Last edited by  meitantei at 5-2-2008 01:16 AM ]

so ia bergantung pada banyak mana / kuantiti bhn berasid tadi dan banyak mana bhn berkarbonat tadi?

apa pula effect keseimbangan kimia? like tindak balas berbalik... i tak ingat dah. Kalau bhn berasid tu sikit okay tapi kalau kunatiti bhn berasid = beralkali adala reversible reaction yg ketara. Kan? ntah i have forgotten.

Reply #8 veitchac's post

Kensel aku nak pelihara ikan kalau mcm nie punya teruk nak kira

Originally posted by st.yeepi at 11-2-2008 12:13 AM
Kensel aku nak pelihara ikan kalau mcm nie punya teruk nak kira

beli je ape yg tauke ikan tu suruh beli, sure hidup jer sume ikan tu...