CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: WakDaeng

Bugis ~ Makassar - Lokasi strategik di wilayah timur (Merged - speak)

Seterusnya dlm keadaan hujan yg renyai2 kami redah ke LONDO pula iaitu bagi yg menguburkan mayat kat dlm gua aje. Ini jenis yg tak letak mayat  dlm lubang batu .

Nak masuk ke dlm gua ni memang gelap so dah ada org standby sewakan lampu gasolin dgn harga 20k bagi setiap satu lampu. Oh ya  , setiap tpt yg kita pi semua kena bayar harga tiket , dlm 10K perorg.

Sorry lah gambo semua beso2 , tak larat nak resize . Saya cuba lah tunjuk sebyk mana yg blh sbb next week meeting 3 hari kat putrajaya , kena bermlm kat palm garden IOI tapi saya balik le jugak coz rumah kat Damansara je.

Masa masuk kat dlm gua ni , rasa macam masuk dlm kubur mereka je.

Pemandangan kat luar pintu gua , penuh dgn patung2 dan keranda2. Ada tengkorak yg dah terkeluar-keluar. Ada jugak keranda  dgn mayat yg masih baru

Seterusnya adalah keadaan2 yg kita blh lihat dlm gua tu. Memang gelap gelita. Mak saya baca doa bkn main kuat lagi sampai my doter pun takut jadinya . Ada  bahagian kat dlm gua tu yg kita kena merangkak . Gambar nampak terang sbb pakai flash walhal tak sedar pun rupanya ada keranda kat sebelah dan yg atas kepala. hmy3:

Sambungan lagi kisah dlm gua tu.

Kalu nampak byk rokok2 kat mayat dan keranda tu kerana apabila sedara mara dtg depa akan bagi rokok dan air le buat si mati tu.

Seterusnya tpt terakhir kami pi utk yg hari pertama tu iaitu perkampungan tradisonal mereka . Namanya KETE KESU

Disini bukan saja rumah2 lama yg masih berbumbungkan buluh namun dibhg belakang perkampungan ini ada lagi kawasan mayat2 yg diletak berdekatan luar kawasan gunung atau gua kot. Ada jugak yg diletak khas dlm bangunan spt tongkonan tu.

Bleh lihat tulang2 yg terkumpul

Ini pulak keranda yg diletak bergantung macam ni. Hanya menunggu masa utk rebah ke bawah je.

Seterusnya org yg agak berkemampuan maka dibina tongkonan khas spt ini utk diri sendiri dan kaum keluarganya

Akibat dari perjalanan turun naik bukit , keluar masuk gua dsbgnya , 2 hari mengalami kekejangan kaki . Mana tak nya sebelum ni bkn nya rajin pun buat exercise apatah lagi aktiviti lasak bagai.

Ini pula perjalanan kami hari kedua di Toraja.
Tempat mula2 kami tuju ialah  BORI. Kat sini ada BABY GRAVES iaitu anak2 kecil yg baru lahir dan mati dan
di letakkan dlm lubang yg dibuat pd pokok2 besar.
Disamping tu ada MEGALITHS yg berupa batu tercacak . Dikatakan batu nisan.
Dikawasan gak penuh dgn lubang kubur2 dlm batu.

Ini pintu masuk kawasan ni.

Megaliths yg dikatakan

Follow Us
Post Last Edit by adaraish at 15-2-2011 16:59

Kat belakang kaw ni , mendaki dlm bbrp ratus meter ada Baby graves.

Seterusnya ke SAADAN dimana perkampungan yg membuat tenunan. Kebanyakkan tenunannya sama spt kain Pua kat sabah dan sarawak.

Kebanyakkannya tukang tenun semua tua2 macam nenek kat bawah ni.
Nenek ni umo 90 th dan kureng pendengaran.

Nenek ni pulak dlm 80th. Kain merah tu dijual dlm 150K

Kat dlm kaw kampung ni pun cantik gak. Ada sungai kat blkg.

Selepas itu kami ke PALAWAN iaitu perkampungan asal sejak dr dahulu yg menunjukkan rumah2 tradisi torajan dan tongkonan2 bagi menyimpan padi.

Kat sini terbeli satu kain batik dan rasa mahal lak.

Tanduk2 kerbau yg byk kat rumah2 tongkonan ni melambangkan kekayaan. Lagi byk tanduk  kerbau maknanya tuan rumah tu  kaya le sbb byk kerbau.

Seterusnya kami memsuki kedlm salah st tongkonan tu. Rupa2 nya hanya ada bilik je  dan mempunyai tingkap yg kecik je . Kalu nak memasak kat bawah.

Selepas tu kami ke kaw tanah tinggi di Toraja ni iaitu LEMPO dan BATU TUMONGA. Kalu cuaca baik blh nampak Rantapoa dari atas ni. Jarak dr Rantapoa dlm 23KM.

Semasa ke sini kami dah siap2 bawak bekal mkn tengahari yg ku siap order dr warung nasi padang. Tempat ni tak ada kedai halal.
kalu mat saleh depa pilih jalan kaki je tapi we all tak le larat , penat semlm tak habis lagi.

Ini kat LEMPO
Batu2 kat kaw sawah tu pun ada yg dibuat kubor.

Seterusnya kami stop kat point meninjau. Ini ada kedai jual maggi dan minuman je so kat sini le kami lepak2 utk mkn.
Mak saya sdg sibuk menguruskan bekal yg kami bawak

Selepas mkn kami bergerak ke Batu tumonga , kira2 mendaki 3KM lagi dari Lempo.

BATU TUMONGA

Ada juga disediakan homestay kat sini

Pemandangan yg dpt dinikmati dr atas tpt ni.

Selanjutnya kembali je ke bawah , kami singgah di bandar RANTAPOA , niat di hati nak le beli sikit sorvenir tapi mahalnya , tak nak bagi kurang sikit pun. Murah lagi kat makassar. Kedai2 ni dekat je dgn Hotel  Luta dan kedai mkn , dlm 10 min jln kaki. Kedai2 kat sini pukul 6 ptg dah tutup. Tak ada mall2 mcm kat makassar. Kiranya Toraja ni bkn tpt utk shopping le.

So inilah serba sedikit yg dpt dikongsikan pengalaman perjalanan kami selama 4H3M di TANA TORAJA.

Hari2 seterusnya kami di MAKASSAR.
Disini kami mengginap di  HOTEL PANTAI GAPURA.
Terletak dijln pasar ikan , kira2 300m ke FORT ROTTERDAM.
Jalan ni memang sibuk , nak melintas jln susah ya amat.

Hotel ni dr depan nampak buruk , masuk kat dlm kira ok le.
Kami tinggal COTTAGE SEA VIEW , mengadap selat makassar.
Dlm 900K/ night. Ada st mlm tu , anak saya bagi hilang kunci bilik ,so  kenalah bayar denda 50K.

Perjalanan menuju ke kamar kami

Tempat makan le.

Post Last Edit by adaraish at 15-2-2011 18:48

Sorry le bilik bersepah. Dlm internet kata 52sq m . Bila masuk tengok tak de lah beso mana. Masa hujan dan ribut , risau jugak coz tengok laut bergelora . Dah le bilik pun atas laut. Bilik ni gak  connected dgn sebelah.

Di depan ada byk kepulauan2 kecik tpt perkampungan nelayan gitu.
Dirakam dr balcony je.