CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: WakDaeng

Bugis ~ Makassar - Lokasi strategik di wilayah timur (Merged - speak)

makassar ni 4 jam ye dari lcct? hari tu saja sembang dgn orang sebelah nak ke makassar..jauh nya 4 j ...
sunsuria3 Post at 27-6-2010 14:47

3 jam je, mungkin 1 jam tu tambahan masa nak cop passport dan ambil luggage

21-24 november akak nak gi makasar....letak le info bebanyak.....akak ni tak tau amende pun pasal Makasar neh.....

Reply 102# ainunaina

Kak aina masa gi nanti blh lah mintak tlg ya tengok2 kan tour dan agen yg ok-ok ke. Macam kak aina buat utk bandung tu.
    saya ni bila tengok tiket  rupa2nya termasuk perjalanan pergi balik adalah 9 hari. so nampaknya memang kena gi TEROJA jugak lah. Kalu kak aina ada info tempat2 menarik nanati utk dilawat kat sana , boleh lah share dgn kita semua.

Reply  ainunaina

Kak aina masa gi nanti blh lah mintak tlg ya tengok2 kan tour dan agen yg ...
adaraish Post at 27-6-2010 23:30

akak pun berharap info dari kengkawan yang dah pegi melalui thread ni....mudah2an akan membosan.......

akak pun berharap info dari kengkawan yang dah pegi melalui thread ni....mudah2an akan membo ...
ainunaina Post at 10-7-2010 15:31

trylah kak, saya pun sebelum ini  tak pernah berkunjung ketempat ini , cari sendiri melalui internet dan thread idisini. caranya sama je  macam kita pernah kat tempat Indon yang lain seperti Bandong, Jakarta ataupun Jogja. Bagi saya pasti tak membosankan, rasanya tak cukup trip saya yang dulu 4D3N tu. Mungkin akan berkunjung KeMakasar lagi untuk ke Toraja lak.

trylah kak, saya pun sebelum ini  tak pernah berkunjung ketempat ini , cari sendiri melalu ...
dara41 Post at 10-7-2010 15:44

tu la....teringin sangat nak ke toraja....seram tak ek...kalo baca yang wak daeang cerita agak serem gak....
aritu tengok dokumentari pun cam serem ....tapi hati nak tau ...tengok camana.......betul tak apa yang kita
dengar dan tonton di tv....

dara....makanan camana? ok tak....ada rasa rempah ke, jamu ke......

Follow Us
Reply  adaraish

Pasal itternary disana. boleh tak awak pm email address, nanti saya akan fowardk ...
dara41 Post at 10-5-2010 15:24

dara...tolong bagi itenary kat akak...akak tak boleh nak bayangkan le camana makasar ni...perlukan bantuan dara sangat2.....
nanti nak contact ta yg dara guna tu....ingat nak g tana toraja ....

alamak tersalah hantar lak...

Dara............TOLONG EH....

kt makasar ade sejenis kopi yg glamer..nama dia kopi luwak..klu x silap kopi ni adalah hasil keluaran org dari suku toraja..

proses penghasilan kopi ini sgt aneh cz bkn dihasilkn mcm kopi biasa tetapi melalui satu proses yg i rasa sgt menjijikkan iaitu melalui najis binatang...x bp igt ape jenis binatang, tp org kt sana panggil luwak..x kisah la ape jgk yg korng nk panggil, mgkn civet, musang tau a small squirrel-like arboreal mammal..hehe

ok...cmne kopi ni terhasil...
Pertama, para petani  memetik buah kopi yang telah matang  yang berwarna merah..pastu,buah kopi yg elok dipilih untuk diberi makan kepada binatang tadi...then tgu smpi binatang tu buang najis bsru la pilih balik biji2 kopi tersebut...cz biji2 kopi yg keras x dpt di cerna dan akan keluar dlm bentuk yg asal...
hasilnya, biji2 kopi luwak ni akan sgt berbeza dgn kopi biasa yg lain dr segi rasa...(i x penah rasa pun...geli) n aromanya..(pun x penah nk hidu..)hehe

so sekadar nk share info...tp bab halal haram kopi ni i pun x pasti, tp mcm x tembus mesia market je cz x penah nmpk kt sini, masa pegi jakarta ritu belambak jual kopi ni....hurm..klu ade yg rasa nk cuba tu nnt, share la rasanye kt sini...hehehe

tu la....teringin sangat nak ke toraja....seram tak ek...kalo baca yang wak daeang cerita agak s ...
ainunaina Post at 17-7-2010 21:22

seram atau tak  seram bergantung pada kita gak, kalau kuat semangat taklah takut sangat tapi hari itu ada tertengok dokumentari di astro pasal teroja ni. Mat salleh pun gerun lihat keranda disusun dalam gua tu. Ada tu jenazah ibubapa mereka disimpan bertahun-tahun lamanya dalam rumah kerana tak mampu nak buat kenduri dan upacara pengembumian jenazah.

Pasal makan rasanya tak ada problem kalau kita di Makassar kerana 99.9% penduduknya beragama islam berbangsa Bugis. Masakan mereka lebih kurang sama dengan masakan kita. Oleh kerana Makassar terletak di tepi laut jadi banyak seafood disini dijual dengan harga murah dan sedap lah pulak tu. Nak try sotong atau udang tepung bolehlah  try kat sini murah je... takde pulak  rasa rempah ratus  atau jamu dalam makanan mereka. Masakan yang famous kat sana ialah sop ikan, kegemaran
saya gak

Tapi di Teroja mengikut kata tour guide saya dulu,  memang masalah bagi kita kerana disana 90% penduduknya adalah bukan islam, pandai-pandailah  tapow makanan untuk dibawa kesana .

dara...tolong bagi itenary kat akak...akak tak boleh nak bayangkan le camana makasar ni...perluk ...
ainunaina Post at 17-7-2010 21:28

kak ainunaina, tak perlu risau  sangat  Makassar ni, bayangkan  macam kita nak pi Medan atau bandung . Lebih kurang sama je kaedahnya, saya kesana arrange sendiri dan ikut pakej dari sana .Oleh kerana akak travel 4D3N, akak kena buat pilihan samada nak keToraja atau jalan sekitar Makasar sahaja.

Tiba di Makassar jam 5 petang (Maghrib disana pukul 6.20pm)Kalau ke Toraja perjalanan pergi sahaja lebih kurang 7 jam tak termasuk rehat  ,jadi  kita kena habis masa kat Teroja lebih kurang 3h2m dan baki 1 hari lagi  di Makassar sementara nak perjalanan balik kat KL .

Haritu kami plan untuk  city tour di Makassar sahaja.
Hari pertama sampai di Makasara 5.00 petang , urusan imigresen dan kastam selesai pukul 6pm. Ambil teksi untuk kehotel dan rehat. Makan malam pergi ke Shopping Mall
Hari kedua - 8.30pagi, tour van datang menjemput kami untuk ke Hutan lipur Bantimurung (perjalanan kesana lebih kurang 1 1/2jam) h tengahari. Lepas solat zohor lebih kurang 2petang kami jalan-jalan sekitar Makasar untuk bershopping.
Hari ketiga- 8.30 tour van menjemput kami untuk ke tanah tinggi Malino (perjalanan kesana selama 2 1/2jam ) dan selepas solat
zohor turun dan singgah di Makassar untuk membeli ole-ole untuk dibawa pulang.
Hari keempat- kami jalan sekitar hotel kami sebelum check out pukul 1pm . Mujur hotel kami dekat dengan shopping mall,jadi boleh gak lepak jab sementara nak tunggu check out.

Pada pendapat saya, kalau travel 4H3M sememangnya amatlah terhad, kalau dapat  5H4M berbaloi gak untuk  keTeroja dan Bandar Makassar .

Post Last Edit by hiroro at 24-7-2010 15:27

Reply 52# dara41

Salam dara41.. pada 5-6.11.2010 kami 13 org akan ke sana.. so ada x iternary apa yg menarik di Makassar.. actually kami betul2 x tahu nak ke mner coz this is 1st time our trip. Dan ada x guest house or budget hotel yg berdekatan dgn town... uhkss.. kami pening btul nak cr h otel n tempat yg menarik.. cuba google.. nmpk mcm xde pape.. harap dara41 boleh tolong kami.. TQ

Reply  dara41

Salam dara41.. pada 5-6.11.2010 kami 13 org akan ke sana.. so ada x iternary apa y ...
hiroro Post at 24-7-2010 15:25

Walaikumsalam, betul ke pakej you all ni 2hari 1 malam (5&6/11)? kalau setakat 1 hari rasanya macam masa agak terbatas je
Perjalanan dari kl ke Makassar pun lebih kurang 4 jam, ( pukul
5petang sampai )
dan hari mulai gelap
jam 6.30 petang. Cuma area bandar je yang dapat cover.

Hotel budget lagi strategic dengan
lokasi yang senang untuk makan trylah
di Denpasar Hotel rate RM70 semalam
, include breakfast berdekatan dengan mall yang banyak food court . Disebelah hotel ni ada tour agency.
Kalau guest house tak nampak lah pulak atau gi website ini

http://www.sulawesitour.com

Kalau betul 2 hari je disana, rasanya tak sempat nak kemana, cuma sewa van  ke sombo opu untuk shopping dan jenjalan di tepi pantai Losari . Untuk pergi ke attraction place di Makasar pun kena travel 2-4 jam untuk sampai seperti Bantuimurung dan Tanah tinggi Malano sebab nak ambil flight pun dalam pukul 6 petang.

.

Reply 112# dara41

ehh..silap 5-7.11.2010...

Reply  dara41

ehh..silap 5-7.11.2010...
hiroro Post at 28-7-2010 20:07

Oh 2h1M je ke , kalau begitu cuma round dalam town ajelah boleh plan macam dibawah ni:-

Hari pertama sampai je dah nak gelap , cari lah hotel dekat dengan mall bolehlah pergi makan malam dan jenjalan disana atau menginap di hotel Losari dekat dengan pantai.

Hari kedua- Ambil city tour-Bantimurung- taman rama-rama dengan air terjunnya perjalanan pergi balik je 4jam, 1/2 day dah cukup disani. Selepas lunch, terus  perjalanan kei sombo opu tempat shopping. atau pun jika tak berminat Bantimurung tu , ambil je pakej Tanah Tinggi Malino macam Cameron Highland dengan Ladang Teh dan sayur, perjalanananya 4jam untuk kesana.

Kalau tak berminat kedua-dua tempat tu bleh Transtudio theme park yang terbesar di Asia Tenggara) dan jenjalan diSombu Opu selepas tu.Boleh sewa van atau teksi jika nak kesana, sebab tempat ni dekat dengan pantai Losari dalam town area.

Hari ketiga cuma sempat ke pasar ala-ala pasar Siti Khadijah Kelantan, ada jual barangan kain baju, batik sarung dan telekung, tapi harganya taklah semurah diBandung.

Saya rasa itu saja yang sempat untuk  masa terhad you all.

Post Last Edit by ainunaina at 20-8-2010 22:59

Dara....aritu dara amik package 4d3n berapa harganya ya...agent tu ok tak....akak takut kena kelentong la......

kena guna TA gak rasanya.....sebab memang tak tau apa2 tentang makasar ni.....
Pastu kemarin bos cakap ada audit ISO november.....mintak simpang jangan le tekena tarikh akak nak g Makasar nih.....kalau akak tak jadi pegi ...kesian la kat kengkawan.......

Dara....aritu dara amik package 4d3n berapa harganya ya...agent tu ok tak....akak takut kena kelento ...
ainunaina Post at 20-8-2010 22:55

Kak, hari itu saya tak ikut pakej , saya booking hotel di Makasar tu pun dari sini dan booking daily pakej untuk dua hari je. Agen tu ok tak minta pun deposit ,  jadi saya bayar masa sampai disana.  Yang bagus daily tour ini dah termasuk lunch n dinner senang sikit. Lagipun murahlah gak kos kami,  2 Tour+ hotel  - RM156 + RM118.5 = RM274.00
Airport Taxi       RM20       -
Airport Tax        RM28
Miscellaneous   RM50    Semuanya RM372

Kak, hari itu saya tak ikut pakej , saya booking hotel di Makasar tu pun dari sini dan booking d ...
dara41 Post at 21-8-2010 16:11

dara...itu utk 4d3n ke.......

duk hotel mana yang ok ya....bagi no tel dia kat akak boleh tak...

Reply 117# ainunaina

Ya kak, itu pakej 4H3M- sebab 2 hari tu je kami dapat jalan jauh sedikit dan lelain tu dalam town area je sebab masa terhad.
Hotel penginapan kami di Makassar   Hotel Denpasar
                                                    Jl. Boulevard Ruko Jasper II/1 Makassar
                                                    Telp. 0411-454848
budget hotel dan include breakfast,  tempat nya pun strategic dekat dekat ngan shopping area, senang kami nak lepak.
Std room Rp 240K (RM68K) 2 orang
Superior Room Rp295K (Rm83) 3 orang
Deluexe RP350K (RM98) 3 orang

Reply  ainunaina

Ya kak, itu pakej 4H3M- sebab 2 hari tu je kami dapat jalan jauh sedikit dan  ...
dara41 Post at 24-8-2010 06:34

Ok..tq banyak2 dara.....akak duk je le hotel tu....dara mesti lebih tau....
akak pun bukan jenis bekira sangat....kaki travel tak boleh duk hotel mahal2....boleh bankrup...hehehe

Ok..tq banyak2 dara.....akak duk je le hotel tu....dara mesti lebih tau....
akak pun buka ...
ainunaina Post at 24-8-2010 14:31

betul tu kak, sama seperti saya lah , saya tak kisah pun hotel murah or budget hotel janji selesa dan lokasinya strategik. Mana-mana pun tempat saya pergi dua tu aje menjadi keutamaan saya. Lagipun sepanjang hari kita kat luar kan buat apalah  nak hotel yang mahal nanti tak leh jalan tempat lain lak...