CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: OlimpiaMecouri

sapa ada beli barang thru lelong.com.my meh cite sket

Xde sape2 boleh respond ke? mcm mn ni? banyak tu jumlah saya dah bank in..huhuhu

slm... sya da 5-6 x beli brg kat lelong nih..
so far ok...
cume ade 1x tuh...beli ngan co mlayu...brg utk husb
dia suh cek curier, tp xde...
gram gak...keep msg n sms je kat org tuh
da dkt 2mggu bru smpai brg nye...

Uploaded with ImageShack.us[/img]

kalau camni ape maksud nye ? bole percaya x ?

aku dah beberapa kali beli barang dalam Lelong, alhamdulillah semua barang dapat.

[/URL]

Uploaded with [/img]

kalau camni ape maksud nye ? bole percaya x ?
loslocos Post at 16-2-2012 08:56 PM

kalau mcm ni...seller dpt rating Baik pd keseluruhan brg yg dibeli oleh buyer...so boleh dipercayai...

secara peribadi, aku rasa membeli online melalui lelong.my lebih selamat drpd mudah.my.. ini adalah kerana seller di lelong.my lebih dipercayai melalui sistem rating.. malah operator lelong.my juga mengambil inisiatif membuat identity verification (pengesahan identity) dimana setiap seller yg ingin mendapatkan status "verified seller" diwajibkan menghantar bukti pengenalan diri (mykad / lesen memandu) kpd Interbase Resources Sdn Bhd (pemilik & operator lelong.my) tak cukup dgn itu, seller perlu memberi 1 no telefon talian tetap utk dihubungi oleh pihak Interbase Resources Sdn Bhd sebelum status "verified seller" diberikan..

berbeza dengan mudah.my, sesiapa pun boleh mengiklan kerana tiada sebarang syarat atau tiada pengenalan diri diperlukan utk mengiklan..   dan ini membuka peluang seluas2nya kepada conman / penipu2 utk menipu mangsa daripada seluruh malaysia..

Rate

1

Follow Us
Post Last Edit by dr.R at 26-6-2012 14:03
secara peribadi, aku rasa membeli online melalui lelong.my lebih selamat drpd mudah.my.. ini adalah  ...
dasatgiler Post at 25-6-2012 12:57

Aku dah mendaftar dengan Lelong ni dah lama, tapi baru aktif sekitar tahun lepas selepas di perkenalkan Superbid setiap hari rabu. Maka setiap hari rabu gigihlah aku membida mana barangan yang aku perlukan, setakat ni aku dah menang lebih 15 item dan semuanya memuaskan. Maklumlah ianya adalah pertandingan bidaan kelolaan dari pihak Lelong sendiri, jadinya item yang dihantar dalam keadaan baik, sempurna dan berkualiti.

Tapi awal tahun ini aku pernah menyertai bid kelolaan peniaga sendiri, aku berjaya memenangi bid untuk jam tangan replika Casio yang berharga rm450 dengan harga bawah rm100 termasuk penghantaran (rm80 rasanya). Tepat jam 12am (tengah malam) aku di umumkan pemenang, kemudian aku cuba untuk membuat pembayaran tetapi gagal disebabkan perbankan online seperti Maybank2u dan CimbClicks tidak beroperasi pada awal subuh tu, aku bernekad awal pagi sesudah subuh akan membayarnya. Tapi alangkah terkejut aku bila bidaan yang aku menangi itu telah dibatalkan oleh penganjur itu sendiri, aku cuba menghubungi melalui PM dan SMS tapi tidak berbalas.

Memang rasa tertipu dan seakan peniaga di sana juga masih yang ada tidak jujur, aku tahu mereka akan rugi sekiranya menjual aku dengan harga tersebut. Akan tetapi mereka perlulah lebih bersedia dari awalnya akan kemungkinan yang akan berlaku jika mengadakan bid, ternyata selepas dia membatalkan kemenangan aku terus membuat bidaan baru dengan mengunakan code yang sama. Minggu depannya menanglah orang baru dengan bid lebih rm200+, aku cuba menghubungi pemenang tersebut melalui PM dan dia mengatakan memang dah menerima item tersebut selepas membuat pembayaran sehari selepas diisytihar pemenang.

Rate

1

Reply 27# dr.R

naper tak kasik bad rating jer kat seller tu.. pas tu report kat admin lelong.my.. confirm id seller itu akan disuspendkan kerana buat fraud mcm tu..

sekarang nih aku selalu "buynow" drpd seller yg aku percayai & harga item yg dijual berpatutan.. selalunya seller2 yg ada function "buynow" nih mmg betul2 jaga reputasi dia.. aku penah terima item yg agak faulty dan aku email seller mintak replacement.. aku akan bagi masa 24 hrs utk dia reply.. kalau dia ignore, aku akan issue 2nd email dan gertak sikit cakap nak kasik negative rating kat id dia.. pergh, dengan segera dia reply & mintak maaf kat aku.. 2 hari lepas tu aku dpt replacement item yg fully functional dan aku takder la kejam bagi feedback negative..

Reply  dr.R

naper tak kasik bad rating jer kat seller tu.. pas tu report kat admin lelong.my.. c ...
dasatgiler Post at 26-6-2012 22:30

Aku tak faham konsep bad rating tu, sebab semasa si dia batalkan kemenangan aku dan membuat kembali bid tu tiada button untuk aku membuat report. Pada ruangan winning bid pun tiada paparan ID aku guna sebagai pemenang seperti mana aku menang bid-bid semasa Superbid tu, apakah mereka mendapat kebenaran dari pihak admin Lelong untuk membatalkan kemenangan aku?. Mungkin mereka menggunakan alasan rating aku?, sebab rating aku (431: 0+,100% pada masa tu) bermakna aku belum ada rekod pembelian jadi peniaga menggunakan alasan tu untuk menolak kemenangan aku (spekulasi). Aku sudah memenangi 15 kali bidaan melalui Superbid, tapi Superbid tu sangat sengal sebab tak pernah nak bagi aku rating walaupun setiap kali menang aku akan bayar terus dan memberikan good rating. :@

Abaikan lah sebab perkara sudah berlalu lama, pada aku memang pembelian di Lelong lebih selamat dan dipercayai berbanding pembelian online di forum macam Cari, CariGold, Lowyat, Mudah semua tu. Untuk mendaftar sebagai peniaga di Lelong juga sangat ketat, perlukan bil utiliti dan salinan myKad dengan mempunyai alamat yang sama supaya mudah untuk pihak admin bertindak sekiranya berlaku penipuan berbanding di tempat lain. Paling menakutkan adalah di CariGold dan Mudah yang mana banyak kes penipuan dan ada yang melibatkan ratusan ribu ringgit. Dengan hanya bermodalkan facebook sendiri (peniaga), ramai yang percaya bulat-bulat sehingakan ada yang sanggup membuat preorder yang perlukan deposit separuh dan bayaran penuh. Padahal facebook pun boleh di tipu, menggunakan gambar dan maklumat palsu saja dengan meletakkan muka sekacak pelakon Pinoy membuatkan para gadis dan pondan cair lalu tak ragu-ragu untuk membeli dengan prasangka baik yang muka sekacak itu tidak mungkin si dia penipu.

Rate

1

Hmmmmmm....aku ada pengalaman yg rsnya mcm hampir serupa dengan Dr.R....cuma ada beza skit....bukan Bid...tp beli brg biasa ....mmg aku nak beli mende tu....kendian lepas bayar....seller bgtahu takder stok.,...isyyyyyyyy....sebeleum tu habaq kat aku stok banyak....

sehari lepas tu....aku nengok dia naikkan harga dr RM275 ke 375...haaaaaaa...no wonderla dia kansel aku nyer pembelian..ropenya dia nak naikkan rega....sib baik dia masukkan balik duit aku....

Hmmmmmm....aku ada pengalaman yg rsnya mcm hampir serupa dengan Dr.R....cuma ada beza skit....bukan  ...
medangmru Post at 27-6-2012 14:18

Aku tak berani lagi beli secara online kalau beli barang atas rm300 ni, sebab terlalu banyak fikir agaknya (banyak baca kisah scam sebenarnya). Superbid tu aku berani sebab ianya kelolaan pihak admin sendiri, jadi mustahil ada penipuan kan (tapi walaupun pihak admin yang anjurkan tapi ianya barang dari peniaga juga tapi yang dijamin bersih). Superbid tu ada juga la barang aku bid harga rm999 tapi menang dengan harga rm700+, itu pun aku dah gelabah sebab isnin minggu depannya baru sampai selepas aku bayar rabu hari yang sama bid di adakan padahal biasa sampai petang khamis dan pagi jumaat.

Reply 29# dr.R

oh cenggitu.. cerita lama usah dikenang2 ek..

stuju dgn dr.R bahawa lelong.my adalah trusted & reputable online trading website di malaysia.. ingat tak suatu masa dulu lelong.my pernah menukar domainnya kepada buysell.com.my kunun2nya nama lelong tak berapa commercial?  tetapi setelah beberapa ketika menggunakan domain buysell.com.my, pihak pengurusan mereka telah me"revert" kembali menggunakan lelong.my kerana ramai pengguna lebih familiar dan mudah diingati.. malah jika anda menaip www.buysell.com.my, browser anda secara automatik di "redirect"kan ke lelong.my.. hehe..

yup aku pon tak paham kenapa internet buyer nih boleh mudah sangat buat membuat transaksi jual beli melibatkan wang beribu2 malah berpuluh2 ribu kat CG (carigold), mudah.my dan forum2 internet lain.. tu semua takder awareness dan suspicion dalam diri la tu.. ingat semua org jujur agaknya.. mmg mudah.my syurga kaki2 penipu mencarik mangsa dan aku rasa pihak managementnya endah tak endah jerk utk membenteras penipuan.. iyelah, sapa2 pown boleh posting iklan free.. so kalau free, takde sebarang tanggungjawab / liabiliti boleh disabitkan dgn management mudah.my.. lebih kurang cenggitu la conceptnya..

Rate

1

Aku cuba lelong untuk kali pertama pada hari Sabtu (28th July 2012). Ingin nak beli logitech universal remote control. Masa saya check produk ini, dapatkan satu result dari satu orang seller saja.

Rating dia nampak tiada masalah, Feedback Score:        2787 Positive Feedback:        100.00%

Tapi saya ada juga baca beberapa mukasurat feedback daripada buyer. Ada 2-3 feedback yang mengenai seller sepatutnya check bilangan stok produknya sebelum jual.

Jadi saya pun mesej seller tersebut tu, samada produk tersebut ada stok ke tidak. Dia balas saya: Ada. Barulah saya buat order dan pembayaran.

Manakala hari yang kedua seller tersebut mesej saya, cakap bahawa produk tersebut tu tiada stock sudah, lagipun dia langsung tidak memohon maaf dengan saya. Memang la kecewa betul ni, terus saya tanya dia bila ada stok baru datang.

Tunggu sampai hari ke-tiga, seller ini mesej lagi saya, cakap pasal supplier dia sementara tiada stok....... terus saya minta dia refund. Tapi semasa buat pembayaran, ini Lelong ada satu netpay charges - 3% keatas jumlah amaun produk yang saya beli. Itu 3% yang tidak dapat kasi refund, saya rasa ini macem kena tipu sudah dari lelong. Biarpun sekarang itu seller sudah refund kepada saya, tapi perangai dia macem selalu sama saja kepada kebanyakan pelanggan dia, selalu tiada stok biarpun page produk dia tunjuk ada stok ataupun sudah tanya seller, dia memang bagi tahu ada stok, lepas buat pembayaran, tiada stok lagi.

lepas dapat refund dari dia, saya nak bagi rating tapi nampak 2 option saja yang ada, "good" & "neutral", nak bagi bad rating pun tidak dapat. terpaksala saya pilih "neutral" rating dan tulis komen.

Rate

1

saya rasa ini kali pertama saya cuba lelong, akan jadi kali yang terakhir juga.

ini rating seller dia macem tidak boleh dipercayai, biarpun seller ini 100% positif feedback dia tapi rupa-rupanya tidak dapat bagi bad rating, patutlah 100% positif feedback.

sudah saya email dengan lelong, tapi dia orang macem tidak berapa nak ambil peduli. hanya balas emel saya semasa seller refund and tanya saya samada ini refund betul ke tidak sahaja.

On Tue, Jul 31, 2012 at 12:29 PM, Lelong Customer Support <feedback@lelong.my> wrote:
Hi

Thanks for the email, and we are very sorry for this experience you had.

As we check on the transaction, the seller included the remark of refund being done to you. Appreciate that you could reconfirm this.

sistem lelong ini tidak boleh dibandingkan dengan ebay dan amazon. Saya tidak akan recommend kepada kawan-kawan/keluarga membeli-belah dari lelong.  

Last edited by 孤僻鱼 on 31-7-2012 02:13 PM \n\n

Rate

1

孤僻鱼 posted on 31-7-2012 01:53 PM
saya rasa ini kali pertama saya cuba lelong, akan jadi kali yang terakhir juga.

ini rating selle ...

pada pendapat aku ler, hanya dgn 1 transaction urus niaga dgn seller di lelong.my pastu terus melabelkan lelong.my menipu adalah amat2 tidak adil.. terdapat pelbagai lagi payment mode yg tidak dikenakan sebarang caj (seperti direct transfer m2u, cimbclicks atau CDM) tetapi mengapa pilih netpay?

sepanjang 11 tahun aku jadi members lelong.my, dah beratus2 transaksi jualbeli berlaku dgn antara buyer/seller tapi aku tak pernah guna payment gateway utk membuat bayaran ataupun membuat belian melalui "safetrade".. sbb aku aware benda2 nih ada management fees yg perlu dibayar kpd pengendali lelong.my..

mengenai bad rating pulak hanya utk "auction" sahaja yg ada function itu dan utk "buynow" mmg takder function tersebut.. refer tread ini utk maklumat lanjut: http://bbs.lelong.com.my/bbs/showthread.php?t=32576

ini adalah kerana utk menggunakan function "buynow", akaun seller perlu lah bersetus "verified", mempunyai online store dan membayar sejumlah wang kepada pengendali lelong.my (RM298/year) dan dalam masa yg sama seller telah di"screen" terlebih dahulu sebelum online store mereka diaktifkan..

dan berkenaan dgn email kepada lelong.my utk highlight "issue" nih, aku rasa mmg patot pun dia org tak layan kes remeh camnih sebab:
1. ko nih 1st time buyer, so aku assume status account ko adalah newly created dan "unverified"..   
2.  bila akaun ko newbie dan "unverified" plak tu, ini bermaksud ko mmg tak familiar lagi dgn lelong.my..  
3. dah la akaun newly created, "unverified" pastu buat 1st transaction buat complain plak, so akan raise suspicion..
4. duit telah direfund semula oleh seller kpd buyer bermaksud issue telah selesai (case closed).. mereka mungkin assume ko nih rival kepada seller yg cuba memburuk-burukkan reputasi seller tersebut.. lain la kalau akaun ko nih dah 5++ years, status akaun "verified", high good rating baru la  mereka akan siasat secara teliti sbb ada credible track record..

Rate

1

dasatgiler posted on 1-8-2012 10:03 AM
pada pendapat aku ler, hanya dgn 1 transaction urus niaga dgn seller di lelong.my pastu terus mela ...

informasi yang manthoppp....

cuma nak tanya ...cam aku ni.....banyak kali gak buat transaksi menjuual serta membeli barang kat lelong.....aku tak bukak Mystore ke haper ngan lelong....cuma aku ni verified member ( verified telephone ) dan kalau x silap aku pernah buat bayaran pd lelong pd tahun 2003 dulu....pernah komplen pd lelong  pasal satu isu seller taknak jual ( duit dah dibayar )  barang kunun2 stok takder tp tup2 tak sampei 2 jam brg tu dah ada balik tp dengan harga yg lebih tinggi  ( sgt tak adil bagi aku ) ....tak pernah pun dapat apa2 respon dr pihak lelong....tu sbb ada poremer lain yg komplen ( walaupun mungkeng transaksi 1st dia ngan lelong terus kompleng)...sedangkan dalam kes aku ni yg verified member pun tak dilayan...apatah lagi yg non-verified mmg sah2 la lelong susah nak layan...sajer je nak tahu kot2 ada jawapan munasabah dr anda...

dasatgiler posted on 1-8-2012 10:03 AM
pada pendapat aku ler, hanya dgn 1 transaction urus niaga dgn seller di lelong.my pastu terus mela ...

Saya rasa geram sebab utama ialah perangai seller tersebut yang kurang sopan, sesiapa pon akan rasa susah hati kalo sudah kita tanya bilangan stok yang sedia untuk kirim, seller cakap ya masih ade stok, tapi lepas satu hari cakap xde stok lagi . Lagipun masa yang saya tanya ialah pada hari Sabtu malam, 9:40pm. Mustahil juga stok habis ni. Itulah saya rasa seller ini kurang hormat kepada pelanggannya dan tidak memohon maaf semasa bagi tahu ketiadaan stok.

Bukan saya yang mau suka-suka kasi memburukkan reputasi seller tersebut, tetapi ada juga beberapa kes yang sama dgn saya dari buyer lain pun sudah bagi feedback yg sama masalah.

E. Why I Can’t Place Bad Comment on Buynow ?

We are sorry, the module has not been completed yet. Should you have any problem with your order, pls contact sellers, if it take too long (3 business day) for them to get back to you, contact feedback @ lelong.com.my

Ini buyout dan bid sepatutnya mempunyai rating yang sama, manada bid saje yang boleh bagi bad rating dan bukan buyout? memang buyout pun boleh mengahadapi masalah juga. Dengan sistem ebay pun juga kita dapat bagi bad rating kepada seller biarpun itu ialah buyout / auction bid.  Saya rasa ini adalah tidak bolah diterima pasal module dia belum lagi siap sejak dari  25th July 2007 sampai sekarang sudah 5 tahun.

Walaubagaimanapun saya user yang baru, tiada rating tinggi tapi kalau bandingkan ebay dgn lelong dalam situasi yg sama, ebay dia org akan lebih ambil peduli dan mengambil kuasa terhadap senario yg semacem ini biarpon saya xde rating tinggi.

Aku pakai netpay sebab walaupun pertama kali membeli belah dari lelong, tetapi sudah dengar dan baca terlampau banyak cerita pasal kes fraud sebab direct transfer kepada seller. Semua kawan-kawan di forum sudah menasihati semasa membeli-belah secara online dengan Malaysia seller, semestinya pakai COD. Sebab terlalu banyak kes fraud di mudah/lelong/ebay yang melibatkan pembayaran direct transfer kepada account.

Inilah sebab aku pakai netpay. Sepanjang ini aku membeli-belah di ebay pakai paypal, tak ade juga masalah, tapi ada mengalami satu fraud kes dari malaysia menjual barangan palsu, nasib dapat juga refund sebab pakai paypal, penguatkuasa tersebut frozen account paypal seller tersebut dan mengembali duit kepada saya. Itulah saya tidak mahu direct transfer kepada seller malaysia yang saya deal pertama kali, sudah phobia dengan pengalaman ebay malaysia seller itu.

Ketujuan aku menulis reply di thread sini ini bukan pengalaman kes fraud tapi hanya memperolehi informasi kepada kawan-kawan sekalian dari Cari supaya kita faham apa akan jadi kalau pakai netpay, dan kemungkinan menghadapi seller semacem saya.

Last edited by 孤僻鱼 on 1-8-2012 01:30 PM \n\n

Rate

1

Aku pun nak ceritakan pengalaman terbaru aku membeli di Lelong ni, 3 minggu lepas 06/07/2012 aku ada membuat pembelian online 1 produk ni dengan harga rm499 dengan ada 6 freebies. Harga ditawarkan setara seperti dijual pasaran luar tapi aku membeli di sini disebabkan adanya 6 freebies yang dijanjikan dan ditulis secara jelas dan nyata pada page, disebabkan pembelian aku hari jumaat maka proses penghantaran hanya dilakukan pada hari isnin minggu hadapan disebabkan pos laju tutup pada sabtu minggu pertama.

Item aku beli dapat pada hari selasa minggu depannya bersamaan dengan tarikh 10/07/2012, buka saja kotak kiriman memang aku tekejut sebab hanya item sahaja dikirim tanpa ada 6 freebies yang dijanjikan. Aku terus PM penjual tersebut dan bertanyakan tentang hal itu, memang aku terkejut dengan jawapan dia sebab dia katakan freebies hanya valid untuk pembelian sebelum 12 tengah malam (05/07/2012) dan boleh rujuk pada page dia.

Aku yang tak berpuas hati terus masuk page Lelong tu, tertera pada page tu 'Last Update 07/07/2012 - 2.30am'. Ni adalah bukti aku untuk menuntut 6 freebies tersebut, aku telah email pihak Lelong dan menulis mengenai masalah aku hadapi dan selepas 30 minit aku submit report aku terus memperolehi PM balas dari penjual. Dia mengatakan hanya salah faham dan akan menghantar 6 freebies itu pada petang tu juga, esoknya aku dapat freebies yang dijanjikan tu.

Di sini aku rasakan masih ada sesetengah peniaga yang tidak jujur di sana, walaupun 100% tapi bila kamu buka di ruangan komen pembeli akan ada natural rating yang merujuk pada service yang teruk berserta komen (boleh rujuk contoh peniaga jam tangan). Sepatutnya pihak Lelong perlu buat rating % yang lebih jujur, contoh 1 natural komen perlu berkurang 0.1% sebab peniaga aku berurusan ni juga mempunyai banyak natural rating tapi masih kekal pada 100%.

Rate

1

dr.R posted on 1-8-2012 02:52 PM
Aku pun nak ceritakan pengalaman terbaru aku membeli di Lelong ni, 3 minggu lepas 06/07/2012 aku ada ...

Wahhhhhhhhhhhh...good suggestion and info..

dr.R posted on 1-8-2012 02:52 PM
Aku pun nak ceritakan pengalaman terbaru aku membeli di Lelong ni, 3 minggu lepas 06/07/2012 aku ada ...

saya setuju sekali dengan cadangan tuan ini, hanya aku punya pengetahuan perkataan melayu terhad dan tak dpt bagi cadangan secara tulisan seperti tuan.

walaupun sistem lelong ade pakai verified I/C dan nombor telefon tapi ada banyak lagi yang boleh disempurnakan. keutamanya rating seller akan ditolak oleh neutral rating yg dicadangkan oleh dr. R.
Last edited by 孤僻鱼 on 1-8-2012 04:14 PM \n\n