CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ketualanun

Tok Uban - Siapa?

Originally posted by aizverus at 20-4-2008 10:12 PM

salam..erm..kalu kita pernah atau sentiasa imiginasi kita sebenarnya ada pedang ada kitab 'emas'...apa tanda nya erk?!

Pernah memiliki atau berkaitan dgn pemilik..

Originally posted by highlander07 at 20-4-2008 11:11 PM

Pernah memiliki atau berkaitan dgn pemilik..

Siapakah  pemilik Pedang Diraja kini?

salam

dalam wasiat nabi kta .....sebahagiannya menyebut ku tinggalkan ALQURAN DAN SUNNAHKU(sifat,tingkahlaku ,perangai) kamu tidak akan sesat selama-lamanya.

Kenapa selama-lamanya?seolah ada waning yg sangat tegas.adakah nabi mahu memberi amaran pada masa hadapan yg jauh nanti ada perkara yg sangat hebat fitnahnya.tipudaya yg akan membelit umatnya .

Keterangan tuan h07 seolah-olah ada wasiat yg tertinggal lagi atau yg tak mahu disebut oleh nabi kita.

watever saya tetap berminat untuk mengetahui siapa tok uban,saya mengganggap fenomena mencetuskan fenomena .ho7 mencetuskan tok uban(the one)

harap saya masih boleh berada disini.semua yg bakal akan diketahui akan mencetuskan perjuangan akhirnya
ho7 mungkin tahu apa yg berada dihadapan tapi saya tak tahu lagi.Lagipun beberapa tahun dahulu gambar the one pernah dilihat dirumah seorang kawan.cuma tak terlintas untuk bertanya.mungkin takdir memperkenalkan gambar lebih awal sehinggalah kesaat ini.pernah merenung gambarnya.ada sesuatu disebaliknya.tapi tak tahu apa.

Sekian dulu

Originally posted by soyot9 at 20-4-2008 11:32 PM
dalam wasiat nabi kta .....sebahagiannya menyebut ku tinggalkan ALQURAN DAN SUNNAHKU(sifat,tingkahlaku ,perangai) kamu tidak akan sesat selama-lamanya.

Kenapa selama-lamanya?seolah ada waning  ...

Apa yg dah 'tinggal' lagi bagi kita sekarang..jasad, badan, emosi, fikiran , masa dll semua dah 'dimiliki' oleh kerja, kecemerlangan,wang, status & pangkat termasuk title haji,ustaz,....The One sentaiasa mengingat kembali The One matlamat dan tujuan hidup..bukannya bermazhab2, menunjuk2 aliran, mazhab dan parti/jemaah kita ikuti....Kononnya kita ada 'semua' tapi sebenarnya kita 'tinggalkan' semua..kononnya kita sayangkan umat Islam tapi dengki dan dendam sesama melebihi terhadap umat lain..kononnya kita Ikut Al-Quran & hadith tapi kita sanggup 'mengikut' utk dpt projek,peluang dll..kononnya kita ikut semua Imam2 tp berapa byk hadith kalau tak ikutpun ada dalam hati kita?Berapa kali kita rasa kita 'betul' dalam semua tindakan kerana kita rasa lbh byk ilmu,lebih title,lebih dan lebih..
The One pernah mengatakan spt Al_ghazali..Selamat kah kita atas semua tu?

Wallahua'lam

Originally posted by aizverus at 21-4-2008 12:29 AM
erm...ku paham maksud soyot9 dan highlander07...(dua2 bernumber kat belakang...hu3)

nabi dah tinggalkan quran dan hadis so, kenapa harus ada 'benda' len sebagai bukti bahawa org itu adalah org ...

Tepat dan tahniah buat Aiz..anda memang penasihat yg bijak @ jurucakap....

Bila zaman tanpa Rasul..The One dan rakan2 'guide' manusia dlm kehidupan..jadilah sbg pendita, tok batin, maharaja, panglima, saintis @ witch dan lain2

kekal..

Pedang boleh bertahan hingga ratus ribuan tahun..

Body boleh kekal selama itu?mustahil bukan..

Jadi bolehkah pedang menjadi bukti bila empunya ditakdirkan mesti orang yg sama..

Apa yg lebih kekal dari Pedang The One...Ilmu bahawa 'there only The One & Only'..Many is Illusion!!!..

[ Last edited by  highlander07 at 21-4-2008 01:05 AM ]

Follow Us

The One..Siapa, Apa dan Mengapa ?

Ini tajuk thread baru yg Aiz boleh 'merge'(pinjam kata2 aiz) dlm Board ni

Reply #74 highlander07's post

Sekadar renungan..
  Aku bersyukur.. kerna
  Muahmmad itu bukannya aku
  Saidina Ali itu bukannya aku
  Seikh Abdul Qadir Al Jailani itu bukannya aku
  Sekalian nabi dan wali bukannya aku
  Pastinya.. semuannya itu bukannya aku
  Aku bersabar.. kerna
  Aku bukanlah aku yg selain aku
  Aku redha.. kerna
  Rahsia tetap tersimpan rahsia

Reply #74 highlander07's post

Sekadar renungan..
  Aku bersyukur.. kerna
  Muahmmad itu bukannya aku
  Saidina Ali itu bukannya aku
  Seikh Abdul Qadir Al Jailani itu bukannya aku
  Sekalian nabi dan wali bukannya aku
  Pastinya.. semuannya itu bukannya aku
  Aku bersabar.. kerna
  Aku bukanlah aku yg selain aku
  Aku redha.. kerna
  Rahsia tetap tersimpan rahsia

Reply #62 highlander07's post

Hemn..... masih lagi kurang jelas/faham....

Ilmuku masih lagi kurang........

Sewaktu pulang ke kampong kerana menyambut Hari Raya Haji, isteri ku melihat Tok Uban dalam keadaan sedar berupa orang berjubah putih pada malam (Rabu) 10/6/92 jam 1/2  pagi. Dia duduk dihujung kaki ku, sedang memerhati diri ku. Perlakuanya itu dilihat isteriku, tapi saya tidak nampak . Bila saya terjaga dan melihat mata isteri saya terbeliak macam melihat sesuatu, lalu saya tepuk matanya dan tanya apa benda yang kau lihat tu? Isteri saya membisu dan tidak dapat mejawab. Ianya kaku membisu.

Keesokanya dipagi-pagi lagi saya mengulangi persoalan semalam, barulah isteri saya memberitahu bahawa dia melihat seorang tua berjubah putih sedang memerhati diri ku.

Selepas beraya dikampung kami pun bertolak ke KL.

Pada 13/6/92 kami sekeluarga bertolak ke KL. Di pertengahan jalan seperti biasa kami sekeluarga anak isteri pertama kali singgah di pondok Tok Uban. Kami bersembang seketika lalu tiba masanya untuk kami beredar. Dalam perjalanan ke kereta isteri saya memberitahu Itulah orang tua berjubah putih yang saya tengok malam tu. Pada hal sebelum ini isteri saya tidak pernah berjumpanya. Itulah kali pertama saya bawa berjumpa dengan Tok Uban. Pelik bukan

Di waktu lain saya bertanya Tok Uban, kenapa Tok menunjukkan wajahnya kepada isteri saya tidak kepada saya lalu jawab Tok Uban dah isteri kamu tak percaya sangat. Lalu saya tanya lagi kenapa tok memerhati kita, lalu jawab tok uban, aku nak tengok hati kamu ada perubahan ke tidak,  nak amal apa yang aku bagi tu atau tidak.

kat kelantan ada tempat nama danau tok uban, ada kena mengena dgn tok uban ke?

Originally posted by sekngucing at 21-4-2008 05:11 PM
kat kelantan ada tempat nama danau tok uban, ada kena mengena dgn tok uban ke?

Ya ada kena mengena!

Orang-orang yg berjumpa Tok Uban terdiri dari beberapa golongan:
1. Berita dari mulut ke mulut dari fulan ke sifulan. Mereka datang sekadar untuk melihat sendiri atau berjumpa sendiri atau berubat. Golongan ini sangat ramai.

Apabila melihat banyak perlakuan Tok Uban yang melanggar syariat mereka berkata sesuatu. Golongan ini melihat zahirnya sesuatu. Yang dapat hanya sesuatu yang negative.

2. Segolongan lagi datang dan berjumpanya hanya sekadar menguji sesuatu. Golongan ini tidak seberapa ramai.

3. Segolongan lagi datang berdasar 慻erakhati

kalau kita ada dana yang besar mmg bes mengkaji2 ni...
sbb tu org kita lebih suka buat kajian secara teoritikal sbb kita x byk duit...
kjaan kita lebih suka spend duit ribu2,ratus ribu hnya utk persedian sambut pembesar2 yg turun padang nak dengar suara burung,konsert dsbnya

Originally posted by radja at 23-4-2008 09:43 AM
kalau kita ada dana yang besar mmg bes mengkaji2 ni...
sbb tu org kita lebih suka buat kajian secara teoritikal sbb kita x byk duit...
kjaan kita lebih suka spend duit ribu2,ratus ribu hnya utk ...

aku setuju dgn apa yg ko ckp.... org kita tak cukup duit, yg kita termampu hanyalah baca teori dari pengkaji yg berdana besar yg dah research pastu kita tambah teori sendiri (itu pun teori hasil dari meneliti gambar2 dan bacaan dari pengkaji berdana besar tu)...

Reply #82 kenchana_md's post

yeke   ni?

Selain memiliki Pedang Zulfaqar dan keris Taming Sari, Tok Uban juga memiliki batu Geliga Sakti, berwarna hijau sebesar penumbuk. Geliga itu pernah ditunjuk kepada saya. Katanya 慳ku perintahkan naga disini (sambil menunjuk batu geliga itu) menyusuk empangan di Melaka sewaktu Melaka mengalami krisis air di zaman Ketua Menteri Rahim Thamby Chik kerana pembangunan yang menggangu Pulau Besar, Melaka. Kalau tak silap saya berlaku tahun tahun 92/93.

Ada orang pula mendapat geliga bernama Hanuman Si Kera Putih.

Selain itu di belakang rumahnya di Lubuk Paku terdapat kawasan berpaya dihuni seekor buaya putih. Ada orang yang melihatnya. Di situ terdapat buaya putih dan seekor harimau/singa di hutan persekitarannya. Kedua-dua binatang ini selalu bersamanya mengikut Tok Uban berada. Begitulah alkisahnya bagaimana Singapura mendapat nama sebgaimana tertulis dalam Sulatus Salatin/Sejarah Melayu ada kaitan dengan binatang bersama Tok Uban ni. Misteri厖

Originally posted by highlander07 at 15-4-2008 07:39 PM

Parameswara, hang tuah, merong mahawangsa, marhum Mangkat dijulang,Sultan zainal Abidin 1, Tok Kenali, Marhum Jugra,wak kandar, Sunan kali jogo, SAQJ, Tok Kinali, AlFonso D A, KH zainuddin b  ...
sultan mahmud mangkat dijulang gak?....

en h07, bleh terangkan serba sedikit rahsia individu2 ni kalu x keberatan sampaikan diorang ni dianggap bayang2 tun uban terutamanya Tun Zainal Abidin...

Originally posted by miftahuljamilah at 16-4-2008 08:59 AM
ramai juga yang tau tentang To' Uban..menariknya ada juga nama yg disebutkan yang bersambung dengan keturunan saya..teringin nak tau lebih lanjut..terima kasih sebab sudi kongsi cerita..saya hany ...
sape pn. mif??