CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: theflyinglady

Mari Berjimat Cermat

Originally posted by kikilalat at 18-6-2008 09:44 AM

aku pun pelik apsal bil letrik bulan nih = RM140++ jer... last month was RM290++... dan biasa nyer memang melebihi RM250++.. TNB kasik diskaun ker bulan nih? ... Maklum ler bulan depan n ...

bil letrik aku tiap bulan tak pernah lebih RM100. biasanya dalam RM80-100. aircond tak pakai, washing machine tak pakai..ada tapi tak pakai..bila perlu saja..kita org mmg jimat bab letrik consumption ni. sbb klu letrik bayar lebih takde lah entertainment utk family .e.g tengok movie, sewa cd kat video ezy, makan luar ..

1)  astro..--ldah lama potong ..jimat  rm50 sbb kitowang sampai uma dah mlm..ngantuk terus tido
2)  elektrik-- buat mcm korang wat .time cuti tu siang kipas selaju mungkin..mlm kejap je econ..tutup suis jgn dok standby
3)  air--still menten..anak2 takbiarkan main lama2 kat dlm bilik air.kalu tak sume paip/shower dorang nak buka.
4) soping- dah kurangkan...beli utk time raya je../ sogo preview sale...baju jemur jgn kat panas terik-kaler cepat pudar
5) makan2 ni- fast food dah jarang...lagipun nak aku diet nih...b/fast kuih/heavy..lunch/dinner ratah lauk..krgkan nasi sbb ak nak kurus punyer... kalau kat opis..lunch time order air kosong..baru 20 sen/ lepas makan baru minum kat tmpat keje
6) diaper- anak umo 2thn dah toliet training by mak aku.yg umo 1thn still guna diaper 2 paket..jimat dah diaper..utk 3 org a nak dlm 4paket... yg sulung dah 4 thn dah kurang pakai diaper, dia pakai time tido/jalan...
7) transpot  lrt g n balik keje rm3.40 sehari, pastu amek taxi dr lrt station to uma  rm2 sekali naik..1month rm104(lrt+cab)
8) kurangkan jajan2 anak ni...if g tesco terus direct je g kat tempat diaper n susu...jgn merapu kat lain..naya je nnt
9) gunakan point2 utk redeem brg. voucher sogo utk beli baju anak/baju aku...aku kumpul point dgn bar code plastik
susu anak n redeem brg kat catalog mcm menan dorang ke...apa2 yg sesuai ler..
10) hiburan: wayang2 ni no more lagik..cd2 ni pun jarang beli dah..lagipun time cuti sibuk jaga anak, basuh baju..
11) pasar malam dah takde g lagi...nak jimat kan....
12) brg yg jenama kedai ..cthnya c4/giant/tesco....sabun baju anak brand tesco pun ok..setakat ni ok la tgk kesan guna  brg2 ni..murah pun murah

aku pun terasa gak dgn harga minyak now ni..dah la dok jauh..suami kena anta aku dulu kat kl..patah balik putrajaya...pstu petang amek aku lg kat kl....dgn anak2 kecik2 3 org nih...sib baik la ada panel klinik...betul2 kena jimat nih...SABAR pun penting...mengikut kajian (ni apa yg aku dgr dr Dr. fadilah kamsah) kes penceraian byk belaku time krisis2 ekonomi...time2 duit kureng kasih pun jadik kureng..agak2 nak gado isu duit tu kena la cool down..DUGAAN ...

minyak naik lagi jadi rm3.15

mendap

adoi la bill korang mmg tinggi la. bil letrik umah aku cuma RM20++ jer. tu pun aku slalu pesan kat hb suruh jimat. skrang stay ngan PIL, aku tgk bil RM60++.

aku dah start gabra... pagi tadi bangun jer subuh aku dah tutup sumer lampu. dah biasa tgk figure bil letrik kecik, bila tgk figure besar mula la gelabah.

aku start berjimat letrik dan air masa krisis air tahun 1997-1998. area umah aku mmg terkesan... aku angkut air tetiap malam, dah la umah tingkat 17.

alhamdulillah peristiwa tu membuatkan aku sangat berjimat ngan penggunaan air dan letrik.

mendap lagi

Follow Us
Originally posted by kikilalat at 18-6-2008 09:44 AM

aku pun pelik apsal bil letrik bulan nih = RM140++ jer... last month was RM290++... dan biasa nyer memang melebihi RM250++.. TNB kasik diskaun ker bulan nih? ... Maklum ler bulan depan n ...

Oh ye ke, kitaorg perasan sbb kitaorg dah berjimat cermat.
Lgpun sil dh 3 mggu takder, klu tak bilik dia memanjg econ tp pakai sweater
Bil biasa 200-280, avg 250, tp bulan ni dlm rm130..., laki aku lega wpun puzzle2 sket...
Oh tidak, gimik jer ker...
Tak tau nak jimat tang mana lg... nak turunkan below 200 pun susah...

Originally posted by qurnia at 12-6-2008 10:19 AM

betul lah tu pauline.....cuma yg paling penting how we pamper our self......
and mencikkkkkkkkkkk ngan tukar cara hidup tuh....

jgn mencik2.. hehehe... that's our previlege.
Aku br jek berspa2, volcano mud bagai... hmmm besh siut...

nak jimat?
1. kensel je gym membership tuh, eksesais sendiri2 ajer, fees lagik, minyak nak ulang-alik lagik, sesi makan2 lagik...
2. sblm gi beli menda2 groceries tu, makan dulu kat rumah
3. newspaper, baca online ajer
4. lebih2 kari ayam mlm ni, masuk fridge jer, esok buat mi kari, takpun buat jemput2 cicah kari...
5. agak2 kain baju lama2 yg dah tak pakai tuh, buat kain lap kaki ajer, takpun lap pinggan mangkuk (jgn le spender gi lap pinggan mangkuk, hilang akallah jua...tapi ada jugak yg guna bra lama buat tadah tomato, tomato lagik besar katanya... )
6. agak2 malas masak byk2 lauk tuh, humban je semua skali menda lam piyuk, buh air bebanyak jadi le bubur; takpun campak semua menda lam rice cooker, dgn mix vege bagai, serai, halia, bawang, ikan masin, suka ati ler ikut tekak masing2... letak kunyit sket kasi kaler, margarine lam sesudu dua, buh le perisa apa2 pun...sedap wehhh...rasa nasik guring ada, nasi minyak ada...a meal by itself.
7. basuh baju biar penuh2 load tuhhh...sumbat selagi bulih
8. segala menda yg pki battery, pki yg bulih recharge punya, mahal mmg mahal sket, tapi in long run...banyaaakkkk jimat
9. nak potong rambut, cuci rambut, buat hair mask ke hapa...kumpul 4,5 kwn, kau buat rambut aku, aku buat rambut kau, sambil2 belai rambut, bulih ler juga umpat-umpatan...
10. nak kluar duit, kluar kat bank sendiri, jgn kluar kat atm bank lain, charges skali dua mmg tak rasa, tapi bila kumpul2 jadi banyak woahhh
11. buat pizza sendiri...takyah dah pizza2 hut nihhh
12. menda2 non-perishables cam sabun, shampoo, pet food, etc beli in bulk..byk leh jimat
13. NEVER, buy anything from petrol stations other than fuel, unless it is really2 necessary, menda2 lam kedai depa tu BANYAK mahal okehh banding dgn kedai2 biasa
14. tisu jamban takyah beli pon takpe, letak je towel, lap le suka ati kome
15. masak air sendiri, air2 mineral ni rentikan ler...
16. kalu beli2 groceries, amal2kan kira kos/unit, kekadang nampak murah, tp sbnrnya, isinya kurang dr yg kita nampak mahal tu
17. kalau yg bujang, duk sorang2 tu, dan tak kesah ada org lain lam rumah, sewakan jer bilik tuh drpd kosong, duit tuhhh...bil2 pun bulih share
18. BERHENTI MEROKOK.

Rate

1

Originally posted by lonely_surina at 19-6-2008 03:11 PM
minyak naik lagi jadi rm3.15

biar betol

This is a good tip. We can save our many on any cause. The main point is to plan well. thankyou for the tips.

Bagus la benang ni bagi byk tips utk jimat

Thread bab berjimat cermat ni relevan sampai sekarang Rasa tua plak aku coz 2008 tu aku baru setahun kerja pas grad..btw, bil paling mahal kat umah aku ialah elektrik..coz ada 3 bilik yg memang guna aircond tetiap malam..parents aku pun everytime solat psg aircond coz panas..so tetiap bulan RM500++ tu tak lari la..taktau nak jimat cemana dah coz skrg ni mmg panas..

Parents aku yg beli groceries bagai ni..mak aku biasa beli tisu dapur/sabun/minyak masak in bulk..lebih jimat dan save time..xde la asyik nk beli kat supermarket. Tapi ikan parents aku biasa beli a few times dlm seminggu..bapak aku tak suka simpan stok ikan lama2 dlm fridge coz katanya tak fresh dah..

Bagi pihak aku yg single ni..camne aku jimat bab2 barangan peribadi? Klu ko beli even 1 item je pun cosmetic counter..contohnya Clinique laa..sila minta sample produk korg yg dah abis or dah nak abis..biasa diorg bg je..tapi klu SA tu chinese lady yg dah berumur dia kedekut..tapi other than that, pemurah je..hihi..sample pun bole gak last sampai sebulan gitu. Dah saveeee..branded pun branded

In my opinion, sikap ini perlu diajar while young. Cause if dah besar, memang sukar nak tukar habit spending.

BERMULA DARI AWAL
Satu kajian pada tahun 2013 oleh Universiti Cambridge menunjukkan bahawa kanak-kanak sudahpun bersedia untuk belajar tentang celik kewangan dari 5 hingga 7 tahun. Pada usia ini, mereka akan melihat dan mempelajari daripada perbelanjaan ibu bapa mereka. Anda memainkan peranan penting dalam mendidik anak anda dalam celik kewangan dan juga sebagai contoh yang baik kepada mereka. Anda perlulah menetapkan contoh yang sihat untuk mereka supaya mereka akan lebih cenderung mengikutinya apabila mereka dewasa.

Sebagaimana kita sentiasa menekankan kepentingan pendidikan awal kanak-kanak, pemikiran kritikal kanak-kanak dan kebolehan membuat keputusan adalah sebahagian besar daripada perkara yang mempengaruhi ‘tabiat minda’ mereka. Menanam benih literasi kewangan dalam minda anak anda ketika mereka masih muda dapat membantu mereka membina asas yang kukuh untuk masa depan mereka. Anak-anak anda bukan sahaja belajar tentang wang, tetapi juga tentang tanggungjawab, nilai keluarga, bagaimana untuk membuat keputusan, membandingkan harga ketika membeli-belah, serta menentukan matlamat dan keutamaan.

(https://edureviews.com/blog/my/m ... -untuk-kanak-kanak/)

aku berjimat dgn memasak
yg penting kena ada ayam
ayam goreng kunyit garam pun sodap

yaszz replied at 26-4-2008 09:51 AM
gud tips.. masalahnya nak gi shopping tak hengat dah tips2 nih... main taram jer
Tp beli menda with ...

Hahaha.. samala..
selalu baca tips jimat cermat tapi masa membeli tu lupa abes segala tip..
ibarat di sampuk saka shopping..
tapi beli barang selalu beli yang berkualiti la..
baru tahan lama kan..