CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: freekey

BIG APPLE - Halal atau Tidak?

http://eforum.cari.com.my/viewth ... page%3D1&page=1
harap2 dapat jawapan...sbb benda2 bakeri nieh, mmg susah sikit nak dijustifikasikan..apapun mencari yang halal tuh penting

Dh vote pn....

ala...redah je

Reply #23 orglama's post

kalau main redah atas rel keretapi.....berkecai!
Kalu kat highway...melambung!
Kalau air bah....silap-silap tenggelam!
Kalau makan makanan tak suci di sisi islam....jadi darah daging. Kat Malaysia ni dah banyak pelihara babi. Tah berapa banyak lemah babi boleh diproses jadi 'lard'.

http://landing.netmyne.com/index.jsp?mode=search&nlia=lard

Nak pindah west la mcm nih
mcm besh jek kat sana, mcm2 ada
mknan x penah dgr pun ada

Bab makan minum jangan ambil mudah sangat...ianya jadi darah daging...

Follow Us

Tp pernah kah korang bertanya DOUNUT yg makcik pasar malam jual tuh ada sijil HALAL jakim kah???

Reply #18 stila_77's post

bab halal jgn main2...selagi boleh elak, elakkanlah....mungkin benar mereka tak bubuh rum or wine tapi mungkin bahan2 membuat doh let say bread improver or anything yg jadi ingredients dia bukan dari sumber halal...so still consider tak halal juga kan....saya mmg takut nak makan J.co or big apple coz both dari Indonesia n the owner sendiri pun bukan Islam...my Indonesian friends pernah bgtau yg bahan2 utk buat donut ni mereka import dari US which mereka khuatir bahan2 tu yg diragui halal...tambah2 plak roti yg lembut dan sedap selalunya ada bhn 'rahsia' yg dimasukkan...saya tak tahu sejauh mana kebenarannya but my Indonesian friends tak galakkan makan J.Co or big Apple ni sbb katanya di Indon pernah jadi isu bab halal utk premis2 ni...

Rate

1

tak halal ke? tp ada akak kat opis yen ni sedara die bukak francise big apple ni.. so takkanla tak halal kot!

Originally posted by yen_mamayen at 30-6-2008 04:50 PM
tak halal ke? tp ada akak kat opis yen ni sedara die bukak francise big apple ni.. so takkanla tak halal kot!

Tak Halal sebab tiada minta permohonan HALAL dari jaki

aku tiga2 tu da mkn....huhuhu

Kalau ada sijil halal pun gerenti halal ke, kalau dah tokey dan staf semua tak muslim..

Pada anis...kalau rasa tak yakin..jangan beli...kalau yakin...beli...walaupun ada tanda pengesahan halal dari jakim ke, atau dari badan2 persatuan islam lain ke...kalau rasa was-was...toksah ler makan...anis sendiri pun, walaupun ada pengesahan halal dari deme2 yang bertauliah tapi anis merasa curiga mahupun was-was...anis akan hindarkan.

Begitu jugak pada makcik makcik, bapak-bapak, abang-abang, kakak-kakak, adik-adik yang berniaga di pasar malam ke, gerai ke, depan rumah ke...kalau deme tak menutup aurat, anis pun tak beli kuih muih, masakan deme tu...begitu juga kalau kaum2 lelaki ini memakai rantai emas ke bukan emas ke, samada kat tangan atau leher..pun anis tak mahu beli...kalau deme ambik kuih muih tanpa menggunakan peralatan atau sarung tangan, ambik guna tangan mcm tu jer (lagik2 kita baru jer nampak deme pegang hidung ler, pegang kaki lerr ada org nak beli kuih...terus ngappp ambik kuih tu masuk dlm bekas tanpa menggunakan peralatan yg sepatutnya) pun anis tak aderr ler nak pi beli kat kedai tu...peh tu nampak lak kuku deme panjang, hitam...isshkkk...lagi lerrrr anis tak mo pi beli walaupun org itu beragama islam...

Ada sekali pi pasar malam kat bangi...anak hero anis merengek nak roti john...singgah lerr kat satu gerai...baru berdiri jer kat depan tu belum order...tetiba anak hero anis tarik tangan anis...tanda tak mo beli kat situ..anis tanya awat?...dia kabor...bu, orang tu tangan dia ada kudis arrr..geli....

Rate

1

wa masih ragu dgn big apple dan j co...jadi walaupon teringin membaham wa control dulu....dunkin donut pulak...last week wa ada nampak halal jakim   untuk donut perisa teh hijau...jadi wa pon tanya kat adik yg jaga kat mid valleyy tu...."adik kenapa tak de tampal sijil halal jakim kat premis"...dia kata...."kenapa ye...entahlah saya pon tak tau....tapi memang dapat halal cert lama dah....." gitule lebih kureng...wa pon bedal....makan sandwichnye pon sodap.....kopinye kau...kalau kat delifrance dah 40 engget...kat situ baru 20 lebih...emmmmm tapi  tetiba wa rasa wa nak lebih kepastian lagi pulak sebelum membedalnye sekali lagi ...

Rate

1

ish..big apple nie haram ke halal? baru jer tadi makan kat tesco extra..

ish..big apple nie haram ke halal? baru jer tadi makan kat tesco extra..

big apple ni tak halal ke?

ziha suka makan donut big apple..... caner ek....

dah sahih ke ni?

pada aku halal...bende tu cuma bakeri ajer dan cara pembuatannya pulak takde melibatkan sebarang daging...

kalau nak pertikaikan ttg halal...kena kaji laa ttg perwarna,perisa,keju..dan sebarang lemak.....

kedai melayu yang buat western pun kekadang terlepas pandangn dengan bahan yang mereka guna...seperti gravy,krim dan sebagainya

aku tgk big applye kat low yat...pembuatnya adalah org melayu...kebersihan agak terjamin sebab diorang pakai sarung tangan dan tutup muka....dan bahagian dapur yang agak telus....

aku pernah makan donut krispy kreme dari london...ada someone bawak balik dari sana ...dier ni chinese...tapi aku makan ajer donut tu...sebab aku yakin donut tu takde bahan haram....tapi kalau chocolate aku agak particular....aku tak makan coklat yang ada liquer dan sebarang ingredient yang kurang di fahami....

sebenarnya famous amos pun ada jual coklat tak halal ni...malah biskut diorang pun takde tanda halal pun....

Rate

1

makanan tak de cop halal Jakim,xsemestinya xhalal..
tp mebi jugak tak halal..

tp for me,kedai tu cuma xde sijil halal.bukan konpem xhalal..

apapun,hrp depa will apply for the sijil halal

hari tu balik kg selamba je beli donut big apple
mak ayah pun makan skali
insya allah halal