CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: demonagirl6

Masa Korg Beranak...Korg Meraong ka Diam-diam?

salam,

tak kisahlah nak meraung ke menjerit ke....masing masing ada cara untuk menghadapi situasi antara mati dan hidup.....

kisah aku pula semasa isteri nak bersalin, aku masuk sekali dalam bilik bersalin, so aku nampaklah proses kelahiran anak sulung aku.... masa tu aku cuma pegang tangan isteri dan berikan kata kata semangat, sesekali doktor akan bersuara "push....push.....harder..." gitu... so aku pun bantulah doktor tu suruh bini aku "push..."

isteri aku tak ade laa menjerit atau meraung raung.....cuma mengerang skit skit adalah.

kepada kaum lelaki, eloklah kalian berada disisi isteri ketika proses bersalin...barulh korang tau betapa sukarnya isteri ini berkorban untuk kita. barulah korang hargai anak korang nanti.....

salam,

kepada kaum lelaki, eloklah kalian berada disisi isteri ketika proses bersalin...barulh korang tau betapa sukarnya isteri ini berkorban untuk kita. barulah korang hargai anak korang nanti.....
Saat Post at 14-1-2010 16:55

yup..btul ni en saat... anyway..slamat bergelar bapa.... jd bapa mithali...:pompom:

aku xkawin lg pun rasa kagum tgk semangat kaum2 ibu melahirkan anak ni..
even lam hati aku ada rasa takut gak.. sakit nya cmne etc2..

tp tu la kan.. org yg buang baby tu.. tak penat ke 9 bulan preggy ngan nk berjuang masa beranak ni.. pastu senang2 buang baby yg tak berdosa tu..
ada org yg da kawen bertahun2 tgu nak ada anak.. ni yg dah wat keje haram pun senang2 buang begitu.. haishhhh:geram:

takut jugak baca pengalaman2 korang nih wpun aku sendiri pernah merasanya.

Ini pulak pengalaman aku
31/1/2007 - aku sepatutnya due tarikh ni tp masih takde tanda2 nak bersalin. siap dah amik cuti seminggu sebelumnya sbb nak bersalin kat kampung. Disebabkan pengalaman pertama aku jadik gabra la apesal la tak bersalin2 ni. Ditambah pulak dengan cerita org berpengalaman yg anak boleh lemas dan termakan najis sendiri kalau overdue. pegi check kat spital kerajaan dia suruh tunggu lg seminggu. tak puas hati jugak esoknya g check kat klinik swasta pulak

1/2/2007 - pagi2 lagi dah g klinik swasta nak check kandungan. Dr kata baby dah matang dan boleh induce kalau nak. dia tak kata pun suruh tunggu seminggu lagi. last2 kami suami isteri decide nak inducekan baby ni sbb takut keselamatan dia. esoknya aku shoot balik shah alam. masa tu tak terpikir kalau2 ada apa2 terjadi kat tgh jln.

2/2/2007
malam tu aku pegi klinik bersalin umra check kandungan lagi sekali. aku bgtau nak induce..bole ke? Dr tu kata kalau aku tak mintak induce pun dia akan suggest utk induce sbb baby dh matang. so mlm tu aku diberi satu kali induce. siap bermalam suami isteri kat wad sbb takde patient lain waktu tu. induce sekali tak jalan..bukak 1cm je..

3/2/2007 - pagi ni induce kali kedua. nurse check pun tak bukak lagi..1 cm je. dah tension dah masa ni. rasa nak nangis pun ada. Dr nasihatkan balik rumah dulu atau pegi jln2 dulu.
Balik rumah ptg tu dah start kluar lendir campur darah tp tak rasa sakit lagi..so bole la rileks. tp mlm tu mak aiii..berdenyut2 sakit setiap 15 minit sekali. tak bole tido dah.sakit sangat2.
mlm tu jugak dalam kol 1 pagi pegi lg sekali ke klinik nak tgk samada dah bukak laluan ke belum. nurse check cuma bukak 1.5cm je..hampeh tul..sakitnya bukan main lagi. lagi sekali aku balik umah mlm tu. tido dalam kesakitan la jawabnya

4/2/2007
pagi2 dalm kol 8 aku dah tercongok kat depan pintu klinik. kali ni Dr pompuan yang check. dia korek punya korek sekali air ketuban aku pecah. dia kata air ketuban dah kaler hijau. petanda tak baik kot. terus aku dimasukkan dalam wad tunggu bukaan lagi. masa tu baru 4cm. masa ni la paling sakit aku rasakan. contraction berulang2 setiap seminit. sakitnya tak dpt dibayangkan. wpun nurse ada letak ubat bius dlm drip aku tp takde kesan langsung. banyak kali jugak aku mengaduh sakit tp tak la meraung. walaupun nurse tak bg meneran tp aku meneran jugak sekali sekala sbb tak tahan sgt. laki aku kat sebelah nengok aku je..tak tau nak buat apa. nurse check dah bukak 8cm.

tak lama tu baru aku ditarik ke LR. disebabkan pengalaman pertama dan takde tenaga sebb tak sarapan pagi tadi aku jadik tak reti nak meneran. kaki aku siap kena ikat sbb aku asik angkat bontot je. bila kepala baby dah nak keluar aku terus lemah takde tenaga nak meneran. Dr push juga suruh aku meneran sbb dia kata nanti kalau baby tak keluar kena caesar. atas bawah la kena jahit jawabnya. aku gagahkan jugak la meneran bila dah dengar mcm tu.last sekali anak aku keluar jugak dengan bantuan forcep pada jam 1.05 ptg.

keluar2 je terus Dr letak atas dada aku dengan tali pusat masih kat dalam. masa tu aku tak terkata apa dah. cuma air mata saje keluar sbb terlalu takjub melihat baby yg aku kandung selama ni ada dpn mata wpun bercampur lendir dan darah. tp sekejap je..pastu Dr amik balik untuk bersihkan dan potong tali pusat. masa kena jahit bawah tu tak rasa apa sbb Dr dah bius. Bidan yg check pun kata jahitan aku ok dan cuma 4 stitches sahaja.

dah selesai tu aku terus collapse tido mati abis. Dr pakar kanak2 yg check baby dtg buat penerangan kat aku pun aku tak berapa sedar. tgh mamai giler masa tu. Dr tu blah je aku sambung tido balik. tak tau la brp jam aku tido. aku sedar pun sbb nurse suruh bangun pegi try kencing.

ngerinye citer korang.. sanggup bace sampai page 4 jek..

bila cakap bersalin ni setiap orang pasti ada pengalaman sendiri
klu tanya aku camna sakit pun bersalin boleh je ku tempuhi, cuma bab kena seluk utk tentukan bukak jalan tua je yang x rela kulalui

pengalaman bersalin anak pertama tu amatlah menyakitkan sebabnya masuk hosp bukan sebab ada contraction tapi sebab turun darah
jalan baru bukak 2cm then next daynya kena induce, ya ampun sakitnya
pukul 5 kena tolak ke LR, tapi jln yg bukak br 7 cm, sakit tu mmg ya ampun tapi xde meraung menjerit pun x, yg pasti bila tgk muka hubi ku sengih aje
bila nurse atau Dr tanya sakit x, ku sengih aje
ku puji nurse dan Dr hospital putrajaya yg begitu cekap menolong aku utk bersalin, sabar melayan karenahku yg ala2 naif nak beranak
disebabkan babyku besar maka dia susah nak kuar, mcm2 cara buat tapi baby xnak kuar hinggalah Dr dah prepare nak vaccum tetiba kepala baby nampak dan Dr kata baby push diri dia utk kuar maka semua nurse dan Dr sama2 membantu, alhamdulillah aku bersalin normal dan babyku beratnya 3.89kg, terus diantar ke NICU sebab x nangis
masa tu rasa cam serik aje nak bersalin............

namun next 15 month aku bersalin kali ke-2 kat hospital yg sama, pengalamannya x sama mcm yg first, sakit dari malam tapi gi hosp pkl 9.00 pagi then bersalin dalam kul 10.00 pagi, senang sebab baby kecik
cuma yg ingat ada sorang cina yg sama nak bersalin dok meraung, nangis, jerit tapi aku lak senyum aje sambil mulut x henti2 sebut kalimah Allah
Kali ni lakiku temankanku sampai bersalin

Follow Us
aku diam2 jer....sambil mulut tak henti2 menyebut nama Allah...3x bersalin 3x gakler pengalaman sakit yg berlainan........memang kalo ikutkan serik dah nak bersalin tp InsyaAllah bln 4 tahun depan aku bakal melalui kesakitan bersalin ni sekali lagi.......mudah2an kali ni dipermudahkan..Aminnnnn

aku ad la bunyi mengerang skit tp x ler meraounggg ..
no satu dulu alhamdulillah senang je bersalin
no 2.. ya ampun baru terasa sakitnya...
serik la jugak.....
ms time 1st bersalin dulu jirasebelah katil india mari...
buka sama cam aku 4cm tp dia nyer meraung mcm nk mati...
aku mmg la rase sakit tp thn sambil beristighfar byk.....
sampai nurse tu saound u apesal jerit2... tgk dia sama mcm u senyap je....

aku tak ingat aku meraung ke idok...
aku ingat part doktor/misi  suh teran, aku jerit tak buleh...

1st child, tak meraung, tp, dok tahan sakit, pegang tangan hubby sampi hubby kata "patah la tangan I nnti".  Bila nurse nak cek bukaan rahim, pegang lengan nurse, sampai nurse cakap "patah la tangan akak ni nanti..".  Aku rasa aku cume sentuh je tangan diorg, apasal diorg takut tangan diorg patah.

2nd child, ambik epidural.  Wahhh..tak sakit langsung, siap leh sembang2 ngan hubby.

para2 ibu2 sekalian..

aku nak tanye,

ada kawan aku, ( dah kawin ea ), dia tak tahu dia pregnant, sebab last dia "make love" masa hari ke 5 dia period, dah bersih dah masa tu, jadi dia budget tak melekat la......tapi dia tak period2.....

sebab masih belajar, dia takut la, jadi buat pregnancy test, negatif, lepas tu, scan, doktor cakap ada,, then, dia pergi klinik lain, buat lagi pregnancy test, jawapan tetap -ve....tp doktor tu tak scan...dan doktor tanye, nak bagi period datang tak??? oleh sebab tak bersedia lagi, keadaan kewangan pon tak ada, maklum la, 2 2 belajar....then dia amek je ubat tue.......

3 hari makan, dia datang period, tp sakit memang terok sangat2, aku sendiri tengok pon aku takut, terguling2 mcm ape, dia pergi toilet, nampak darah2 beku gumpal2 keluar, cuci2, rasa ada darah beku berkumpul, then dia tarik darah tu, ada sgumpal jugak la dia citer, dan bendanya macam daging

sekrang, dah nak masuk 2 minggu, period masih tak habis2, dia bercerita pada aku pon, sebab dah tak tahan sakit dan mintak tolong aku tanyakan mak aku, ( mak aku nurse ), tapi aku tak berani nak tanye mak aku....hehehhehe.....jadi aku tanye kalian semua dulu, nnt dah terdesak, aku tanya mak aku.....

knape ea dia period sampai skang tak habis2 lagi???? yang sengalnya, minah ni tak nak pergi klinik.........takut segala.......

kesimpulannya, dalam kelas aku, ada sorang sedang pregnant, hujung tahun lepaskawin, skang pregnant 6 bulan dah, perot pon dah nampak...........kadang2 aku kesian tengok dia, yerlah. peraturan kat sini mewajibkan pelajar pakai uniform.... pagi2 kene kawad, ada senaman, tp senaman dia tak buat la, elok je aku tengok, mungkin sebab hubby dia pon dah kerja, dia pon senang....

p/s : aku teringin nak merasa mengandung dan beranak....mesti seronok kan, sedang menunggu saat2 itu, akan jadi 1 kenangan terindah sepanjang hidup...

kesimpulannya ko pun tak sabar2 nak kawin sebab nak buat anak ke? hehehe...

salam
malu nak cerita. tapi 2nd baby memang saya meraung sampai tercabut besi katil. sebabnya, 1st baby operation, then less 2 yrs dah mengandung lagi, masa contraction (actually force delivery) sakit tang bekas bedah dulu tu yang teruk sangat. tu yang tak thn, rasa cam bahagian dalam perut dah terbelah. anyway, 2nd pun operate juga akhirnya sebab B/P tak boleh control langsung, 200/200. masa 1st kat HUKM best. mula contraction sakit, tapi mengalir air mata je, hubby ada kat sebelah, tapi lepas tu dr. bagi bius. sebab yang sama, uncontroled B/P. ni third x sempat nak lahir cukup bulan. kena terminate pregnency sebab jantung bb cacat (cuma ada satu saluran darah) and bb pun dah lemah. kesian, pilu sungguh sebab hingga contraction bb still bernyawa. masa tu normal delivery. tapi kecik je, so tak rasa sakit and tak payah jahit apa2 pun.

aku plak..sikit lagi....sikit lagi...sikit jer lagi.....aah..sikit lagi...( bila mau sampai dah )

huhu.. ngerinya baca.... tapi.. menarik!

patutlah martabat seorang ibu sangat mulia dan tinggi di sisiNya... bersabung nyawa demi memastikan nyawa lain terselamat...

teringat kat arwah cikgu kesayangan yang meninggal selepas bersalin...

aku nak share a tip mak kawan aku bagitau long time ago sebelum dia beranak. Masa teran tu, teran kat bontot, macam tgh berak keras. Jangan main teran suka suki je. Nanti tak efficient. So far Alhamdulillah sy beranak tiga kali tak yah teran lama-lama. Dua tiga kali teran dah kuar kepala. Tak bermakna sy tak sakit. Masa labor tu Tuhan je yg tahu. Ade sekali tu menjerit2 cam org India kekdahnya. Nurse cakap satu floor tu dgr. Cuma part pushing tu kejap je la. Potong bawah pun tak pernah. Dr kata koyak sikit je.

setelah anak umur setahun 9 bln.. husband tanye bole plan for third baby tak? huhu.. ku masih geleng kepala.. ngeri pengalaman bersalin normal masih terngiang2 lagi. adoila...

masa first baby.. sempat rasa contraction.. tp baby breech.. so opt for emergency caesar. so sakit lepas bersalin je la..

second baby.. normal. rasa sakit pagi. siap2 terus gi sg buloh. adoila.. ramai pulak patient.. katil tak ckup. katil ada 6 je kot.. so mane2 yg baru bukak sikit2 tu.. just duduk kt kerusi je. imagine la.. dahla sakit pinggang contraction bagai... kene duduk kt kusi.. husband lak tak dibenarkan masuk.. so keluar masuk je la.. kejap masuk dlm.. kejap lepak ngan husband kt luar.. dr pg.. smpaila maghrib.. masih jugak 2cm.. adeh la.. pas maghrib tu... contraction makin kuat.. bila check dah 6cm.. terus masuk LR.

yg tak syioknye.. walaupon anak kedua.. aku tak reti push.. almaklum takde pengalaman... doktor india tu.. check.. pastu marah2.. u tak reti teran ke? teran mcm nk berak tu.. walhal belum rasa nk teran lg. dia nk check bukaan ke hape soh aku teran2. tensen betul. pastu dia blah cek patient lain.. konon sbb aku lmbt lagi la kot.. tinggal la ngan midwife je kot.. tak sure tp bukan doktor la.. nurse je. sorang2 kakak tu handle aku... bila dah bukak 9.. aku dah tak tahan kata nk teran.. dia pon tolong.. mcm2 doa dia baca..

yg aku pulak.. tak putus2 menyebut mcm2 kalimah. dr istighfar, selawat, mcm2 la.. sib baik doa tido aku tak baca. bila contraction tu datang... panjangla harkat selawat aku tu sambil2 berkerut2 muka menahan sakit. haha...  n aku bertarung lahirkan my baby girl berdua je ngan midwife tu. alhamdulillah selamat lahir normal. n aku bebetul salute kakak tu.. lembut.. lepas je bb keluar.. tak putus2 aku ucap syukur n say thanx kt kakak tu. rasa terhutang nyawa lak kt dia.

mase 1st baby aku gune epidural so tak lah rase sakit sangat pasal numb dari perut smpai knee. thinking yg 2nd ni tak nak gune epi, tapi ta'tau lak boleh tahan mentally ke idak.. kalau tak tahann prob nak minta epi lagi huhu

pengalaman aku bersalin di pagi raya haji..
dengan mak aku nak buat rendangnya...dengan adik aku sibuk ngan kuah kacang....suami pulak tak balik2 sebab jem kat highway malam nak raya....nasib baik sebelum bersalin sempat jumpa mak ngan husband minta maaf...siap ucap selamat hari raya maaf zahir dan batin...hehe...
time sakit tu aku banyak2 berdoa pastu diam2 je...aku rasa sakit nak beranak tu tak berapa sakit sangat kalau dibandingkan sakit masa dia korek keluarkan uri yang ada tertinggal tu yg sakit...korek korek korek....sakitnya....pastu dijahit pulak oleh doktor pelatih...dahla takde bius...punyala lama..rasa nak nangis aku....
boleh buat drama raya haji la...ada mana2 penulis skrip nak tau cite aku leh pm aku..hehe.....

aku dh rs 2 kaedah normal & czer...tp aku prefer czer ..sakit czer mmg la bisa kena toreh...tp aku x rs sakit contraction..kalau normal..mak aiii..aku ni jenis yg strong contraction...sakit beriya tp baru buka 2cm...

aku x menjerit tp menangis....meleleh2 air mata menahan sakit ..pastu rs takut.."adakah aku mati time branak ni"

time anak sulong branak kt spital gomen...semua bangsa ada yg menjerit tp plg dasat bangsa yg bunuh sosi..menjerit mcm nk kena bunuh..sampai semua nurse gi pujuk dia coz dia tlh menakutkan pesakit lain mcm aku ni...
sampai ada nurse ckp"teruk betul la patient tu menakut kan org lain ..nak2 mcm bdk ni(akulah tu) coz ms tu aku sorang yg nk branak sulong)...bdk ni yg strong contraction pn x menjerit mcm tu"

time ni nurse2 byk jdkan aku contoh ..coz ms tu ada malay gak yg jerit sambil minta czer...nurse ckp x leh...siap ckp aku ni sakit lg kuat dr dia tp aku x menjerit...skrg kn ada graf ECG..so mmg tau la sape yg sakit kuat & tidak...graf ECG aku mmg teruk 2cm. tp contraction aku sampai 80%..nk menunggu 10cm. mmg hazab la aku...tp x leh wt pe2 selagi graf bb @ bb x lemas ..kalau bb dh lemah/lemas barulah diorg nk wat apa2 kt aku...ayoookkk....

mintak maaf ye kwn2...
ni nk ucap terima kasih pd nurse shif ptg yg jaga labour room no brp x ingat tp blk aku tu la...baik sgt kakak tu coz dia la yg tunggu aku sampai habis shif...urut perut pinggang aku...teman aku coz ms tu hb x leh teman coz ngada2 spital tu coz hb kalau nk teman kena amik kursus dulu..so mn la aku tau...dia x tinggal kan aku langsung coz aku mmg sakit kuat tp ikut prosedur epidural pon x leh nk bg..ntah apa2....dia nk teman aku sampai aku bsalin tp shif mlm x benarkan...so..ms dia nk tinggalkan siap dia cium dahi aku...w/pn aku kenal brp jam & plg terkilan aku x sempat nk tanya nama & dia pon x pakai tag nama...

kalau cerita bab branak mmg aku ngeri..takut...