CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 16075|Reply: 32

Air Cond Kereta "Panas"

Salam semua.

Ini nak mintak tolong member2 punya pendapat tentang aircond kereta Kelisa (model 2002) wife aku.

Aku dah major servis sistem aircond dan masuk gas baru hujung 2007. Habis gak RM 200-00.
Kendian aku rase panas bila aku switch on aircond. Hantar kedai balik, check.........kendian masuk gas baru. Kena RM 45-00.
Tak lama lepas tu......problem serupa datang lagi. Hantar kedai, sekali lagi major check, servis dan masuk gas. Kali ni kena RM 150-00.
Tak berape lama ........... panas berdenting balik. Rase2 macam angin gurun Sahara bertiup bila aku switch aircond. Aku dah fed-up.
Kawan aku kata..........ini mungkin compressor punya pasal. Woit.................compressor Sanden baru dekat RM 1,000 -00 (belum masuk upah). Cari second punyapun dekat RM 500-00.
Tapi nak kata compressor lama rosak..............bila aku letak gas, satu dua hari tu OK je.
Sampai la ni..........keta wife aku panas jek macam husband dia jugak. Akupun malas nak fikir2 dah. Tapi kalau member2 ada alternatif ............ beritahulah kat aku apa macam nak buat. Kalau kos baiki kurang RM 100-00...................... that is MOST WELCOME!!!

Aku ucap terimakasih le banyak2.

Originally posted by batu kikir at 11-5-2008 11:28 PM
Salam semua.

Ini nak mintak tolong member2 punya pendapat tentang aircond kereta Kelisa (model 2002) wife aku.

Aku dah major servis sistem aircond dan masuk gas baru hujung 2007. Habis gak ...

mungkin ada saluran pipe dia bocor kot so wlupon dh servis, dh masuk gas.. kalau bocor tu yg jadi panas balik..

erm tak pn sistem/alat elektronik dia rosak kot.. so wlupn ada gas..tp sensor dia rosak jd kitaran penyejukan tak berlaku..

cume kemungkinan je...

aku pn tak pasti sgt..

[ Last edited by  tina at 11-5-2008 11:53 PM ]

Check benda2 ni,

1. Compressor check jalan ke tak
2. Check for leaks
3. Kipas condenser ok ke ko
4. Termostat yg kat dlm evaporator pon kena check

Tu je la kot.....keta aku pon penah ada masalah cam ni gak. Rupa2nya ada leak, sekali isi gas tahan 3,4 bulan je ......

Reply #1 batu kikir's post

aku cadang g kedai lain.. sbb kedai tu ko da pegi 3x pn die masih x jmpe problem..
kalo leh ko cari wokshop y papan tnda die 'khas' utk 'AirCond Service'..
jgn g wokshop papan tanda 'Car Service'.. spy ko leh jmpe dgn pakar y btul2..

Originally posted by kazaraf at 12-5-2008 12:08 AM
aku cadang g kedai lain.. sbb kedai tu ko da pegi 3x pn die masih x jmpe problem..
kalo leh ko cari wokshop y papan tnda die 'khas' utk 'AirCond Service'..
jgn g wokshop papan tanda 'Car Servi ...

Aku pun setuju.
Gi cari kedai lain yang expert pasal air cond.

kete aku kelisa gak, samada cooling coil ko rosak @ bocor paip dia

Follow Us
Originally posted by batu kikir at 11-5-2008 11:28 PM
Salam semua.

Aku dah major servis sistem aircond dan masuk gas baru hujung 2007. Habis gak ...

Cooling coil dgn expansion valve engkau tak check tu. Kawan aku ada bengkel buat aircond. Dia memang expert la. Lebih expert dari kebanyakkan kedai aircond milik chinesse. Location dia dekat Taman Datuk Harun. Ndak kontek, PM aku.

Reply #1 batu kikir's post

tengok pada ceritanya memang ada piping bocor nihh...tukar kedai lain cam kata kazaraf tu...

yeaaah .. tukar kedai lainnnn ...

2 kali buat major servis tu... ntah hapa2 yang dia major servis pun tak tau la aku kalu problemo yang sama jer tak abih-abih...

Aku agak, mekanik tu suka/seronok sangat tengok muka ngko yang suci dan murni itu... tu pasal la dia paksa dalam diam, supaya ngko pegi jumpa dia lagi....
(tak payah pakai minyak senyonyoh pun!!)

ishh.. silap besar laa ko asyik gi ulang kedai yg sama utk repairr aircond ko tuu....

ekon paling senang nak kaut untung..cilakak punya bengkel:@
keta den tukor kipas yo..pehtu ado mslh wiring sket..kalau raso paneh yo den benti tepi jalan, bukak hud, den cuit sket wayar..jap laie kipas jalan blk dan ekon sejuk..temper badan pun menurun..

kompresor takyah tukola..penipu sumer tu..

aku rasa pun ada paip ekon bocor.... cek ngan air sabunlaaa tp jgn main sabun tau...

Salam,

Saya pun ada masalah juga...sape2 leh bantu..

camni,
saya punye kelisa tu ada problem sikit la..ada bunyik bising bila saya on kan aircond.  Macam bunyi nak ajak berlumba la pulak..ngeee....kalau saya off kan aircond bunyi tu senyap pulak...on aircond balik...bising balik...pelik lak saye..

so, masa pegi serbis hari tu...saya tanye la...( saya pegi kedai perodua service ), tanye la kat mekanik tu pasai apa bunyi bising tu.., dia bagitau compressor saya yg bising, kene la tukar, kalau tak tukar, nanti benda tu jem...susah...

almaklum le saya ni cuma tau bawak je kan...tanye la kalau nak tukau compressor harga dalam berapa? Dia bgtau dalam RM1400..mak aiiii....mana le saye nak cekau duit nih...pening gak kepala...

lepas tu saya tanye la berape hengget nak pasang tali pinggang kat tempat duduk belakang since masa saya beli tu kelisa first model, dia kata masa tu mmg dorang tak letak tali pinggang, harga dia pulak dalam RM450.....adui laaaa....tak bubuh nanti kena saman la pulak....haru betul..

kengkawan ada any idea...ye ke harga macam tu since kedai Perodua kan, mesti yang original depa bagi...
compressor ada ke yang murah....btw, aircond saya masih lagi sejuk...tak pun tukau kete baru ke...

sori le yerk, terpanjang pulak essei saya ni haa...

Reply #14 Aserehe's post

aserehe,

nampakya compressor AC ko dah nak sampai ajal. aku rekemen ko pegi kedai AC yg authorised macam DENSO atau SANDEN. kat sana reganya boleh nego. nak yg baru ada, yg recond ada, yg 2nd hand pun ada.

tapi better ko beli yg baru. sekarang ni banyak kompressor baru made in siam, ZEXEL brand yg paling murah, bawah RM600 siap pasang. yg ni pun dah ok.
kalau ada duit lebih pi tukar yg baru brand DENSO atau SANDEN. slightly mahal sket jer...
tapi pakai la kompressor lama tu sampai ko dah betul2 tak tahan dengan bunyik tu..

ala..talipinggang belakang tu dia bagi masa 3 tahun. biar la dulu...laaama lagi tu...sempat ko tukar keta baru..

Reply #15 volvomania's post

Tq volvo,

Compressor tu nak sampai ajal dah ke...hmmm...nak kene gi tukar la kalau camtu yerk...

rasanye saya kena tahan sikit la bunyi tu..cuma ada rasa sikit terganggu la kan....kengkadang tu tengah drive saya off kan aircond bukak tingkap,  anak2 lak panas, dorang nak aircond...

kengkadang tu kan..saya macam cuak je tau, bila tengah jem bumper tu bumper tu..saya boleh off kan aircond taknak bagi driver lain dengo bunyik tu....ngeee...

nway, thank for the info ye...

Reply #16 Aserehe's post

Daripada pengalaman aku kalau dah bunyi ngee ni boleh tahan setahun lebih lagi cuma nanti bunyi dia lagi bising.........pastu terus takde bunyi, compressor hancusss......

Reply #16 Aserehe's post

boleh pakai lagi...cuma bising sket aa..

kalau nak check lebih lanjut. gi terus ke kedai AC, mungkin kompressor bearing je yg rosak. benda tu boleh ditukar kalau pulley masih belum longgar...

kalau tukar bearing saja laagi murah. banyak boleh jimat. minta hubby tanyakan ke kedai AC.

Reply #16 Aserehe's post

Compresser dah bunyi ke? Jgn main2 nanti dah jem compresser tue kat tengah jalan haru dibuatnya cammane keta nak jalan pegi buat secepat yg boleh. Pengalaman saya kompreser jem keta berasap-asap pasal belting aircond jalan tapi compresser jem so belting tue jadi panas berasap lee Jadi terpaksalah potong belting aircond tue dan teruskan perjalanan ke kedai.

takdo ke sistem yg canggih pasal ekon nih..senang btol rosak

12Next
Return to list New