CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: darius-kl

Fiksyen sains Melayu

Reply #60 pojisan's post

Pernah dengar fasal "Manuklon" tapi tak berkesempatan baca.

Masa sekolah suka juga baca cerita fiksyen sains..
sampai terbawa bila cikgu suruh buat karangan..

Sukacita dimaklumkan bahawa "TRANSGENESIS: BISIKAN RIMBA" kini sudah berada di pasaran.

Balas #63 Amir_Husaini\ catat

Berita baik. Penantian saya akhirnya berakhir. Akan saya dapatkan di kedai buku. Terima kasih abang Amir.

Selepas trangenesis akan keluar pula

'Galaksi Muhsinin' Galaksi yg dikuasai oleh org ISlam, perang dgn robot.... leleh ceritanya...sians fiksyen Islami...byk betul quote ayat drpd al Quran

selepas itu cerita 'gempa'

kisah budak lelaki yg ada kuasa mengesan gempa bumi n boleh juga mencipat 'gempa'

best

Rate

1

Reply #65 bery's post

Ya, saya maklum tentang "Galaksi Muhsinin" sebab ada ternampak promo kulit novelnya di blog Unika PTS. Tentang "Budak Gempa" ada juga saya terdengar disebut oleh seorang kawan. Memang saya nantikan kedua-dua kisah ini untuk terbit.

Follow Us

Reply #64 darius-kl's post

Selamat membaca "TRANSGENESIS: BISIKAN RIMBA" buat Darius dan pembaca-pembaca lain. Jangan lupa berikan maklum balas ikhlas nanti ya?

Reply #67 Amir_Husaini's post

Dah hampir habis baca "Transgenesis: Bisikan Rimba"... Nantikan ulasan saya nanti.

Hehehe... masih menanti ulasan Darius mengenai "TRANSGENESIS: BISIKAN RIMBA."

Pembaca yang lain, kalau ada ulasan, saya alu-alukan juga.

Sai-fai (sci-fic) dan fantasi mmg sukar dipisahkan, kerana itu ramai yg terkeliru dalam membezakan antara 2 genre tersebut. Kadang-kadang kedua2 genre ini bergabung dan tidak dpt dipisahkan. Kebiasaannya, bagi peminat novel sai-fai, mereka juga meminati novel fantasi. Begitu juga sebaliknya.

Kebanyakan penulis sai-fai dan fantasi yg hebat adalah dari kalangan lelaki, dan yang mengagumkan, kebanyakkan drpd mereka bukan berpendidikan aliran sastera, sebaliknya sains tulen. Ahmad Patria (Saga Artakusiad bergenre fantasi, tetapi beliau byk menulis cerita bersiri dalam genre sai-fai di Dewan Kosmik) adalah bekas pelajar MRSM Kuantan, kemudian melanjutkan pelajaran ke USM dalam bidang farmasi. Rahmat Haroun adalah seorang doktor lulusan universiti di Indonesia yg sudah tentu beraliran sains tulen. Nizam Zakaria pula adalah lulusan ijazah sarjana muda dalam bidang psikologi dari University of Nothern Iowa, Amerika Syarikat. Amir Husaini juga berpendidikan sains, lulusan University of Glasgow, Scotland dalam bidang Kimia dan sedang mengikuti pengajian doktor falsafah dalam bidang sains di Universiti Malaya.

Mungkin kita perlu mengkaji tentang hal ini. Mengapa genre sai-fai dan fantasi ini banyak dipelopori oleh kaum Adam dan berpendidikan sains? Malah ada antara mereka yg bahasanya lebih indah drpd mereka yg beraliran sastera. Mengapa mereka yg berpendidikan sastera tidak ramai yg menulis genre2 ini?

Sejak akhir2 ni, aku perhatikan PTS melalui PTS Fortuna begitu giat menghasilkan novel-novel sai-fai dan fantasi. Antara yg masih belum dicanangkan di thread ini :-

Virus L (Suri Mawarne) - novel sai-fai tulisan seorg wanita. Cerita tentang virus komputer. Latarbelakang pendidikan penulisnya adalah sains komputer.

Parameter Aquila (Nuriazam Ismail) - novel sai-fai thriller tentang pencarian emas di jurang lautan Aquila.

Pendeta Gua Khayalan (Masdalifadzlie M Saaid) - novel fantasi tulisan seorang lulusan Multimedia Universiti yg kini bekerja sbg java programmer. Cerpen-cerpen sai-fai beliau pernah memenangi Cereka Sains Kebangsaan 1996 anjuran UKM (Rahsia Peti) dan Cereka Sains 2005 anjuran Karyanet/DBP (Rahasia Bendahara). Beliau merupakan anak murid kepada Ahmad Patria.

60# pojisan

saya suka 'terang bulan' dari rahmat haroun..

70# jundak
Bro,
aku suka pada penulis yg last tu. hahahaha!
mcm kenal sgt la. Xpe xpe...nama aku pun dok dlm list lagi.
tp nak bgtau awl-awl la, aku lulusan sc.comp sof eng. menulis sci-fi dan fantasi sekaligus.
cuma karya belum kuar cetak lagi. hahahaha!

Pernah juga saya cuba membaca kisah-kisah sci fi novel melayu. Tetapi tidak dapat enjoy sangat. Saya lebih suka menonton wayang atau siri televisyen kisah sci fi dari pada membaca novelnya, tak kiralah dalam Bahasa Inggeris atau Bahasa Melayu.

attokz.. penulis yg last tu pun rasanya kenal ko sgt2.. hahahaha
niway.. ko xde nk rekomen kat sini buku sai-fai/fantasi melayu yg ko dh baca?

Byk yg aku dh bc.
Sejak aku umur 10 thn lg aku dh bc sci-fi/fantasy. Tolkien tu aku khatam ms umur 12..tp itu English la.
Karya Abg PAT masa 13..
Dlm kepala aku sekarang yg sgt terkesan karya Nizam Zakaria.
Sci Fi : Baladewa-X (Empayar Dresanala). Fantasi : Awang Vampiro.
Yg lain-lain, penulis muda tgh naik..aku cukup kagum dgn semangat dan usaha dorang, termasuk la kawan aku sorang tu. Heh!

1# darius-kl

Try baca novel ya Fattah;cinta sakti (Bk Prima). Tentang seorg lelaki berkuasa telekinetik & kuasa minda. Byk mesej agama. Thriller cum sai fai pun ada. Saya dah baca mmg best cite dia fresh jln cite

Saya ada baca 1 novel bgs juga keluaran Bk Prima. Ya Fattah;Cinta Sakti. Mengenai seorang lelaki bernama Fattah yang bukan saja warak orgnya tetapi mempunyai kelebihan kuasa telekinetik & kuasa minda. Sejak kecil dia mempunyai kuasa itu hingga org tua pun dibunuh. Saya suka novel ini. ada genre thriller & sai fai juga.

Spt ada kata pembaca di thread saya watak Fattah mirip hero smallville. Seorg mahasiswa bijak kemudian secara x langsung bertemu dgn seorg gadis seberang Karina yg terpaksa dipindahkan ke M'sia pada waktu yg sama ayahnya jg dibunuh oleh pembunuh yg sama dgn org tua Fattah. Bgs jln ceritanya.

Tak baca tak tahu kan. Ramai yg dah baca suka dgn jln ceritanya.

Ada satu novel sains fiksyen kanak-kanak Pulau Impian, ceritakan tentang pengembaraan kanak-kanak tu zaman future. terrbitan DBP kot.

30# d7angel

lepas pegi cari lak novel ya fattah;cinta sakti.. thriller cum sai fai jg tu. saya dah baca bgs!

Pengembaraan Suzaimi - Cerita ala-ala X-Men.
lipans Post at 15-5-2008 10:51

Ada 1 novel Ya Fattah;cinta Sakti ala-ala Twilight & smallville. Best!!