CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: eastrun

Apakah yang dikatakan adilnya Allah?

ALLAHU AKBAR................

[ Last edited by  paktam at 22-5-2008 01:03 PM ]

adoi.. relax2.. Allah itu Maha Adil..

kite do'a je.. Allah Maha Mendengar.. tentang bila do'a itu nak ditunaikan, itu hak Allah..

relax2..

Reply #32 shalom's post

hai shalom.. lama kita x sembang ye..

rajin masuk sini.. ada ape2 ke..

aku nak share excerpt yg aku baca dari buke edensor karya andrea hirata

.. Sejak imam mengucapkan Bismillah, aku dan Arai terpejam, kusyuk. Suara imam mendayu dalam masjid yang senyap. Aku dan Arai terhanyut. Senandungnya perlahan membawaku melayang ke Masjid Al-Hikmah di kampungku Belitong, sebab lekukan tajwid, gaya, dan lagu imam sangat mirip dengan senandung imam kampung kami, Penggawa Hamim.Ayat demi ayat mengalir, membelai-belai dan aku tercabut dari masjid itu. Aku terasa berdiri sama puluhan anak Melayu di saf belakang Masjid Al-Hikmah. Suasana tenteram dan damai, namun ketika Imam Oruzgan sampai pada ayat terakhir Al-Fatihah, Walad Dholiiiin.. kekhusukkan mendadak berantakan. Aku terperanjat mendengar jeritan panjang, nyaring meliuk-liuk, seperti serigala mengundang kahwin.

"Aaammmiiinnn...mmmmmmiiinnnn....mmmmiiiiinnnnn..mmmmiiiiiiiinnnnn"

Rupanha Arai melolong seperti dulu sering dilakukannnya di Masjid Al-Hikmah untuk mengejek Penggawa. Aku lebih kaget lagi kerana suara amin itu hanya sendiri, sebab mazhab yang dianuti jemaah masjid ini hanya mengucapkan amin dalam hati. Suara Arai nyaring bergema-gema, meliuk-liuk, terpantul-pantul sendirian dari pilar ke pilar dalam ruangan besar itu. Di sebelahku tubuh Arai bergetar-getar hebat, kulitnya yang menempel padaku menjadi dingin, keringatnya mengalir deras, dan giginya gemeletuk. Mashood mendengus-dengus seperti kambing bengik. Dia pasti setengah mati menahan tawa.

Tuhan Tahu tapi Menunggu, kata Tolstoy. Enam belas tahun Tuhan menunggu untuk membalas kejahatan Arai dengan rasa malu yang tak tertanggung pada jemaah Afghanistan yang terhormat. Ribuan kilometer dari Masjid Al-Hikmah di Belitong, nun jauh di negeri yang sedikit pun tak pernah terbayangkan, karma menemui Arai.

Edensor (m/s 215-216)

Pengajaran dalam humor.

Originally posted by eastrun at 20-5-2008 22:12
Ya, Taqwa sebagai penentu dalam segalanya...Tapi, adil yang akumaksudkan di sini adalah mengenai janji Allah...Allah tidak memungkirijanjinya...tapi sebagai contoh, Allah kata:

"Berdoalah kalian kepadaKu, nescaya kan Kuperkenankan bagimu"

Semua orang pun berdoa, dan nabi suruh kita berdoa dengan sungguh2,tapi still Allah tak makbulkan,tapi ada orang minta je dapat, minta jedapat. So, di mana adilnya?. Allah perkenankan yang sorang dan takperkenankan permintaan yang sorang lagi....

1. mungkin doa org yg tak dimakbulkan itu kerana org tu hanya berdoa bila mahukn sesuatu (dan mungkin pada masa yg sama tidak mengerjakan hak Nya ke ats hamba Nya)
2. bagi yg mudah makbul lak, mungkin hanya satu ujian sejauh mana dia bersyukur? sapa tau?

Originally posted by eastrun at 20-5-2008 22:12
Seorang yang dizalimi, kemudian dia berdoa kepada Tuhannya supayamemberikan balasan yang setimpal kepada orang yang menganiayanya danmembuat dia menderita...tetapi Tuhan tak tolong. Mana adilnya?

Padahal Allah ada kata, yang antara dia dengan orang yang dizalimitidak ada hijab yang menghalang, doa mereka straight sampaikepadaNya...tapi kenapa Allah tak tolong, malah orang yang menzalimi tuterus-menerus dengan aktivitinya dan ketawa bagai dengan kesengsaraanorang yang dizaliminya

refer yg #9 mnm77's post
btw, Dia kan dah janjikan sesuatu yg lebih dari di dunia jika manusia mengamalkan sikap bermaafan?

Originally posted by eastrun at 21-5-2008 08:27
  Aku dah tak tahan la,jahatnya dia,buat aku macam ni...sedih sangat la..aku bergantung harap pada Allah, tapi dia lepas macam tu je...sedihnye....

ciannyer ko...........

Follow Us
Originally posted by Syarul at 21-5-2008 13:44
Surah al-Baqarah ayat 30:....Mereka berkata:"Mengapa Engkau hendak menjadikan di bumi itu orang yang akan membuatkerusakan padanya dan menumpahkan darah, padahal kami senantiasabertasbih dengan memuji Engkau dan mensucikan Engkau?" Tuhan berfirman:"Sesungguhnya Aku mengetahui apa yang tidak kamu ketahui".

rasa tak silap aku.... pd masa nie kan Syaitan bersikap angkuh pada Nabi Adam hingga bersumpah nak menyesatkan semua manusia?

Originally posted by eastrun at 21-5-2008 17:46
kenapa ko bagi link yang sama dengan thread?. Tak faham

Ya memang aku lemah dan aku tahu sangat kerana lemahnya aku, senang2 bagai orang buat aku...senang2 bagai aku kena tinggal macam lelayan ...

sapo boleh bercrita bagi pihak dia pula? forumers hanya mendengar dari pihak ko saja......

Originally posted by shalom at 21-5-2008 20:46
Memang senang nak cakap, tapi praktikalnya memang nak menyumpah...Saya pun kadang2 frust giler...banyak kebaikan kita buat..tetapi hasilnya habuk..nak buat macam mana..adat dunia..adala sebabnya. ...

oit....... sabar tu kan sebahagian dari iman........

salam

dear,
adil tu meletakkan sesuatu pada tempatnya,

aah.jangan terperangkap dengan apa yg anda lihat pada mata kasar..
yg saya suka bila kita berbicara ttg dugaan dan ujian hidup ini ,my sister had said one thing she said:

Da,adil TAK semestinya SAMA, it does not have to be equal....just His ways...dalam pengetahuannya..DIA Lebih  Mengetahui dan All - Knowing

[ Last edited by  mbhcsf at 22-5-2008 11:41 PM ]

dear EAst

I guess u are pretty uch upset, that's fine . it'sokay i guess to cry and to just slam shutting all the doors , normal reaction . Human i guess i could imagine that you are sad. I may not undrstand EXACTLY how you feel

okay, i know u may be tired and letih and kecewa well untuk seketika ni, experience dulu that feeling BUT u must know, solat and Quran jgn lupa.....NI pegang elok elok walaupun teruk marah you pada "SITUASI" becoz deep down i think u akan rasa dan bercakap dalam hati : takkan or i do not wantto blame GOD , well no but  just mad at the situation

but you know something ....hey u are lulcky ..why? becoz anada dq sabaq
dalam pengetahuan Allah, Ada yg diujinya SEBAB

ANDA MAMPU.....ingat Allah TAHU YOU sebelum u lahir lagi HE KNOWS you DEPP DOWN better that you know urself , yes i want to say it becoz

At TIMES when you feel you are breaking down crying alone in a room and when the world shattered around  u and you think masa tu you akan weng ker aper tetiba..akan ada satu feeling a little voice said ...like sabaq..and bingo a  taht time u will know siapa yg yg could lister and u could reach to...

so u know....when you are being tested , iam sure ALLAH will always give you another soothing patch tau, akan org yg sudi tolong..or akan ada satu bentuk pertolongan lah ..insya ALLAH ..pray hard....

u know surah Al - Insyirah is good.....just look at  the meaning......

u know for the time being i think ua re hurt, okay let out but ..just remeber DIA nampak U , DIA TAHU, Dia FAHAM .......u ned to sujud shj ke bawah....

okay , feeling better...?

bless u dear
salam

well

look at Japan for example

Jaoan tak der pun natural resources, dan negara tu dgn earth quake , volcanic activities, tsunami, etc etec may be  so

apa depa buat = ALLAH bagi depa innovative brain and resillieance and persevrance yg tinggi ....so u see

apa apa pun berlaku BUKAN TUJUAN ALLAH nak buat hambanya tu rasa tak berguna/ feel bad no
IT IS MEANT for you to knwo urself, improve and LEARN and LEARN  

and believe me u , u are getting stronge by the day

di dalam kesabaran kita akan memahami keadilan

Originally posted by Acong at 22-5-2008 08:01 PM

oit....... sabar tu kan sebahagian dari iman........

Hehe..memang ler sabar separuh dari iman..

Cuma sebagai manusia, kita kadang-kadang perlu melepaskan tenaga eg. marah, geram dalam bentuk fizikal..contohnya tumbuk orang ke, baling bangku ke etc etc..Semua itu ada fungsi dan peranan dalam sistem biologi manusia.

Sebab itu, normallah if kita marah, geram, nak sekeh seseorang....ia merupakan tindakbalas horman manusia..

Cuma dalam hal ini agama, menjadi penyeimbang supaya manusia ini tidak pergi terlalu jauh...Bebawa ler sabar...

Sebab itu, bila kita marah, digalakkan jangan bercakap..lebih baik pergi tempat sunyi, menjerit ler ko puas2..lepas melalak bagai sure terbebas segala tenaga marah tu ...then selepas itu bebawa renungan diri..baca kitab ...doa ...etc..

If tak boleh gak, tumbuk sampai berdarah..then berdamai....banyak gak yang buat cam tu hehehehehe...

Reply #43 eiyoei's post

hii..ko tu yang buang bangunan...

saja nak jejalan ni....cuti2 Malaysia katakan...

Reply #54 shalom's post

Biasanya, pada saat kita kena tu, MUSTAHIL kita boleh rileks je..mesti perasaan sedih, benci dan sebagainya akan menusuk...seksanya waktu kena...tapi aku dok dalam bilik je...tak tunjuk kat mak ayah...kat depan adik2, mak ayah, aku bermanis muka...tapi kat dalam bilik...terutamanya bila aku nak tidur..tetiba teringat lak...silap2 aku tak leh tidor dan nangis tu...adalah gak...

Bila kena, kita macam bertarung perasaan. Kalau maki, atau benci Allah, nanti dosa, tak buat atau apa, kita akan merana dan rasa macam nak meletup...so kadangkala akan terlepas juga kata2 semacam orang2 yang kufur dan fasik...aku jadi macam tu bila aku teringatkan kawan aku yang betrayed aku tu cakap: " Saya kena fikir pasal PhD dan family saya...SO please don't make it more complicated...". Waktu tu, kalau dia ada kat depan aku, aku menjerit kat dia sekuat hati...habis tu...aku tak ada benda lain nak fikir?. Aku pun ada keluarga, aku pun ada projek nak fikir..Selfish betul la dia...

Takpelah dia terlepas kali ni...dia dok kat negara orang dan aku harap dia takkan jumpa pun seorang yang boleh berlembut dengan dia macam aku selalu buat kat dia...dan bukanlah aku nak dia merana, tapi biarlah dia rasa apa yang aku rasa bila kena campak macam sampah camtu je...WHAT GOES AROUND COMES AROUND....atau Surah Lukman ayat 16...

Yes...dia boleh lepas dengan aku..but sorry, tidak dengan Allah..

dear ,

Originally posted by eastrun at 23-5-2008 12:39 PM
Biasanya, pada saat kita kena tu, MUSTAHIL kita boleh rileks je..mesti perasaan sedih, benci dan sebagainya akan menusuk...seksanya waktu kena...tapi aku dok dalam bilik je...tak tunjuk kat mak a ...

then i think u have already learnt something :about human and u have becoming more informed about those men/ human
and u,ll know in the near future you probably have learnt to be firm ker, cautious  ker or whetvere when delaing with this kind of person...Insya Allah.

apa yg berlaku East kalau tak keberatan...if it is too personal then never mind.

Reply #56 eastrun's post

Yup setuju ngan sr..

Betul..masa terkena tu memang marah tul..

Sebab tu org bijak pandai cakap..kawal kemarahan...Bila kita marah banyak perkara boleh berlaku...

Lama kelamaan perasaan marah itu ada reda...mungkin kita tidak akan lupa perbuatan khianat etc..tetapi sekurang2 dengan peredaran masa...ia juga akan membuatkan kita lebih matang..Ada pelajaran semua itu, yg mungkin berguna utk perjalanan hidup kita seterusnya...

Selebihnya terserah kepada tuhan...yup..keadilan tetap akan tiba...cuma kita sebagai manusia ni...klu buleh...nak keadilan sekarang juga macam aku ler

Klu aku bleh bikin thunder..bnyk dah yg mati terbakar rentung

[ Last edited by  shalom at 23-5-2008 01:39 PM ]

Originally posted by shalom at 23-5-2008 01:36 PM
Klu aku bleh bikin thunder..bnyk dah yg mati terbakar rentung ..

sbb tu kite leh berangan jerk jd ultra2 neh....

Reply #58 shalom's post

betul la..kalau aku ada kuasa, mampus aku kerjakan dia...tapi tak ada kuasa...Allah je ada kuasa....aku..aku rasa macam bodoh la...dan tak berguna kerana sangat lemah..