CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: dexa

Home Schooling -

Originally posted by m8 at 3-6-2008 10:36 PM
kalau mampu apa salahnya.. ajar anak sendiri.. mampu dari segi ilmu.. dari segi kewangan..

ye la.... orang tak mampu macam mac ni.... kena la buat apa yg patut agar anak get the best out of their schooling life.

So far 2 kakak tu okay.... another 2 to go.....

Reply #20 macademia's post

bagus.. bagus... dulu ada student ni.. 5 beradik masuk sekolah kami.. semuanya lulus PMR cemerlang, kita kasi scholarship & bantuan alumni sekolah pi masuk boarding school.. , ayah dia petani bisu kerja tanam padi..  mak dia org jual kuih..tp selalu ambik berat psl pelajaran anak-anak disekolah ..

cikgu-cikgu ni manusia jugek.. kdg2 kemahiran kita pun terhad.. mmg elok saling membantu..

Originally posted by menatang at 3-6-2008 10:55 PM
Insya-Allah,aku akan lakukan yg terbaik untk bakal anak2 aku...

oitt.. SPM pun tak abis lagik.. dah berangan nak beranak...

Originally posted by macademia at 4-6-2008 08:54 AM

ye la.... orang tak mampu macam mac ni.... kena la buat apa yg patut agar anak get the best out of their schooling life.

So far 2 kakak tu okay.... another 2 to go.....

mana-mana parents didunia ni.. mmg selalu nak dapatkan yg terbaik utk anak-anak dia org... kalau tak sebaik anak org lain.. sekurang-kurangnya lebih baik dari zaman dia sendiri dulu..
tp kita pun kena selalu redha dgn potensi anak-anak.. kdg2 kita usaha, tution sana sini.. tp hasilnya tak lah sperti yg diharapkan.. itu normal.. setiap anak ada fitrah masing-masing.. yg penting usaha..

panas topik nih.....

utk info semer..skrg mommy HSkan 3 ank mommy since brd di luar malaysia..

HS ni perlukn komitmen yg tinggi dr parents..penat..too many subjects n different levels lak tu..

Reply #23 m8's post

hehe rncg dari awl ape slhnye....ahaks

Follow Us
dulu2 maser kecik time skolah rendah,aku slalu berangan2 nak skolah kat umah sbb maser tuh aku cukup liat nk gi skolah...hehehe

kat mesia neh leh ke amalkan konsep HS neh?digalakkan ke?kang ape komen abg hisyamudin kita tuh ye

Reply #25 bzmommy's post

Di Malaysia, subject Maths and Science is in Enlish. Baru2 ni anak aku bawak balik kertas periksa tengah tahun dia. Aku baca la soalan sains @ maths (tak ingat but I can scan) soalan dalam BI tak sama ngan soalan dlm BM. Translation nya...masyaallah... berterabur dan sungguh mengelirukan anak2. Nasib baik anak aku pandai BI, pada kawan2 dia yg tak berapa nak faham tu??? mesti jawab soalan tu dengan memberi jawapan yg salah. Dan standardnya sungguh la tinggi, dah la budak2 tak fasih BI, soalan Maths pulak mcm soslan BI, siap ada bunga2 bahasa bagai.... dulu2 Maths is Maths... we don't have to worry about bahasa...Maths is NUMBER......the government should do something... nanti anak melayu gak tercicir....

Originally posted by menatang at 5-6-2008 04:44 AM
kat mesia neh leh ke amalkan konsep HS neh?digalakkan ke?kang ape komen abg hisyamudin kita tuh ye

sistem pendidikan di malaysia ni dah ok dah.. HS mmg secara formality takde tp kat sini lebih kpd private tution.. fokus pd bahagian yg nak masuk peperiksaan jek.. upah laa private tutor.. kalau parents mmg tak tau & memahami sukatan matapelajaran  tersebut.. sbb masa pembelajaran yg terhad, kita belajar ikut masa kita laa.. dan student boleh mengambil peperiksaan awam  SPM/STPM sebagai calon luar...
utk pengetahuan.. walau BI sgt penting, tak semua subjek peperiksaan diajar dlm BI.. kena jugak la belajar subjek BM (dgn betul aaa..), sejarah.. geo dll... walau pun ramai yg kutuk tindakan govt apply maths & sc dlm BI.. sukatan yg kita guna tu jugak di pinjam oleh pendidikan di hongkong, thailand & filipina... singapore jek yg advance skit dari kita...

Reply #25 bzmommy's post

mana ada panas... semua org nak yg terbaik utk anak-anak dia org.. kalau parents berkemampuan dari segi ilmu & kewangan.. apa salahnya kan buat HS disini.. cuma anak-anak dia org masih la terikat dgn sistem peperiksaan dalam malaysia.. anak cucu raja & menteri pun kena ambik upsr, pmr, spm.. lps tu baru antar gi luar negeri..

sbg cikgu sekolah menengah, rasa-rasanya sistem pendidikan di malaysia ni dah kira baik.. itu pun masih lg ada yg nak perlekehkan usaha nak memperbaiki sistem pendidikan ni..

Reply #29 SANKURIANG's post

btol tuh...bahasanyer terlalu tinggi..lebih2 lagik soklan ttg topik probility..mak aihh neh soklan math ke soklan sastera bi?kekadang keliru gak

ayh aku penah komen psl bahasa yg digunakan oleh sesetengah buku rujukan dan buku latihan...ayh aku bgtau bahasa yg digunakan terlalu tinggi standardnye bg pelajar..malah,bahasa yg digunakan dlm buku teks sains di usa jauh lebih senang dan menarik berbanding di mesia..

saya buat homeschooling actually -
sekarang saya tengah hols  about 10 days
so buat daily -  for 4 hours  / day
(for one student aje - )

nanti dah kerja balik - buat weekend aje -

i love doing it -
and i think it is great actually -
tapi... mind ya - saya tak buat kbsm or kbsr
saya buat homeschooling untuk cambridge
and it is fantastic... banyak pula saya pun belajar sama -

the money is good too - boleh la save sikit -
untuk tengok movies -- tak payah cari kat belakang couch
atau kat celah2 kereta tu --

anyway -  sesapa yang ada buat homeschooling ni -
boleh la share experience -

Balas #29 SANKURIANG\ catat

yeah thats happened to my son to subject science.
soklannya lebih kurang begini (sorry try cari tak tau kat mana dia letak)
tentang cahaya. insyaAllah dia balik nanti saya letakkan soklan tu

Standard bahasa English terlalu tinggi ni sebab cikgu yg buat soalan tu pun englishnya tak seberapa, so tak boleh nak olah soalan teknologi dalam English yg sesuai dan difahami kanak-kanak.  Dia guna jugak bahasa teknologi dlm kamus tu.  Aku dah tengok soalan sains maths anak2 aku, macam soalan untuk budak u dari segi bahasanya, padahal nak benda simple je.

Aku penah terbaca sorang penerima nobel fizik ni tulis, seorang saintis nukleur tu dikira knowlegable dlm bidangnya, kalau dia boleh terangkan tentang fizik nukleur pada budak tadika sehingga mereka memahaminya.

seperti dijanjikan ni soklannya:
E: object J is a transparent material.
BM: objek J adalah bahan lutcahaya
E: which of the following describe object J.
BM: manakan antara berikut menerangkan tentang objek J.

A. Allows only the brightest light to past through
       membenarkan cahaya yang paling terang saja melaluinya
B Allows only some lights to past through
       membenarkan sebahagian cahaya sahaja melaluinya
C Does not allow light to past through  
       tidak membenarkan cahaya melaluinya
D Allow all light to past through
      membenarkan semua cahaya melaluinya

ara.........tak nampak apa silapnya soklan yg you tunjukkan di atas...................jawapan D kan?.

[ Last edited by  coniferous at 4-3-2009 09:43 AM ]

Originally posted by arasham at 3-3-2009 03:42 PM
seperti dijanjikan ni soklannya:
E: object J is a transparent material.
BM: objek J adalah bahan lutcahaya
E: which of the following describe object J.
BM: manakan antara berikut menerangka ...

mmm... I'm not English teacher nor science teacher so I don't know the different between 'lutcahaya' and 'lutsinar'.  kalau ikut faham saya la.... direct translation for "lutcahaya" is translucent.  "lutsinar" means transparent.

translation in my dic..

Translucent : lut cahaya , yang membolehkan cahaya menembusinya ttp benda yang sebaliknya tidak jelas kelihatan (kabur) / semitransparent, allowing light to pass through diffusely

transparent : lut sinar , tembus cahaya ttp benda yg sebaliknya jelas kelihatan / transmitting light; able to be seen through with clarity

so in this question those who master in English will get a little bit confused. objek J ni sebenarnya lutsinar atau lutcahaya?

this is just my opinion.   kalau salah betulkannya. saya sekarang pun tengah nak upgradekan my English. next year my 1st daughter nak masuk darjah satu so as a mother I have to move ahead.

Rate

1

Balas #37 coniferous\ catat

norzyy dah tolong jawabkan thanx   semua murid kecuali my son jawab salah.
sebab diorang baca soklan BM my son baca soklan english saja so he is the only one yang jawab betul. soklan ni disediakan oleh jabatan pendidikan trengganu
untuk ujian TOV. Cikgu Tuah ada tak sesiapa akt sekolah u yang nampak kesilapan ni?

arasham... apa jawapannya yg sebenarnya.  saya pun nak tau jugak term2 dlm sains ni.  kalau ikut saya maksud lutsinar dgn lutcahaya sama je... bila awak dah highlight benda ni baru la rasa macam nak bukak kamus je...