CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 190096|Reply: 2455

►ALL ABOUT CREDIT CARD!◄

Close [Copy link]
aku just nak tanya..
aku igt nak apply credit card la, just utk emergency ..
tapi aku tak tau apa2 pasal credit card, psl instalment, psl faedah, berapa kena bayar..syarat2 yg perlu ada..

then, apa beza antara visa, mastercard, atau lain2 nih..
then, ada beza ke credit card yg dikeluarkan oleh maybank atau mbf , hsbc,citibank etc...

so, anyone can help?
berapa byk credit card yg perlu aku ada?
kiranya..dalam byk2 credit card nih, mana la yg paling menguntungkan??

tq in advance..

[ Last edited by  medangmru at 4-10-2008 12:01 PM ]

tak payah amik credit card....unless you always travel

skarang ni dah ada debit card lah....macam2....
credit card macam lintah ....kalau good paymaster pon ....tiap2 bulan bayar tepat pada masa nyer ponnnnn  kena bayar interest..huh!

aku senang jer ..ada duit beli....tak der duit ...diam jer....

aku just nak tanya..
aku igt nak apply credit card la, just utk emergency ..
tapi aku tak tau apa2 pasal credit card, psl instalment, psl faedah, berapa kena bayar..syarat2 yg perlu ada..

Kredit kad ni --kad yg dalam dia ada duit...tapi bukan duit ko lah...duit tu adalah hakmilik Bank sepenuhnya..Bila ko apply kredit kad ni...Bank akan bagi kat ko LOC ( line Of Credit )...jumlah yg dikreditkan dalam akaun ko tu bergantung kepada gaji ko...minimum income ....kebanyakan bank tetapkan sebanyak RM1500..atau RM18000 setahun atau lebih..paling skit ....RM2000-RM3000..paling banyak....tak terhad..:dia::cak::cak:

Pasal Installment plak...ko boleh pilih nak bayar penuh atau 5% atau RM50 ( yg mana lebih besar ) daripada baki yg ko dah gunakan...katakan ko dah guna RM1000...minimum payment=5% x RM2000=RM 100..

Interest plak...1.5% daripada baki ...katakan ko ada baki RM2000 ,,bulan ni ko hanya bayar RM100 so..2000-100=RM1900..so bulan depan...baki akaun ko akan dicampur dengan 1.5%xRM1900 =RM28.50...so baki ko bulan depan dah jadi RM1928.50....:cak::cak:

Kredit kad ni jugak berfungsi sebagai "Cash Advance"..maksudnya..ko boleh kuarkan duit dr mesin ATM yg ada logo samda Visa Atau MAster tu...tapi...Charge untuk cash advance ni...tinggi sangat...so..tak galakkan ko ambik cash advance melalui kredit kad...kalau nak ambik boleh...tapi pastikan yg ko bayar penuh lepas ko ambik tu...sbb caj dia ikut hari..bukannya bulan...Amaran : TAK DIGALAKKAN AMBIL CASH ADVANCE VIA CREDIT CARD

then, apa beza antara visa, mastercard, atau lain2 nih..

Beza...VISA...MASTER....takder pe beza sangat...dua2nya kad kredit...yang pastinya....duit yg ada kat dalam tu...bukan duit ko....VISA adalah paten atau trade mark syarikat VISA dan begitulah sebaliknya...;);)

then, ada beza ke credit card yg dikeluarkan oleh maybank atau mbf , hsbc,citibank etc...

Pun tiada bezanya....pihak Bank memasing akan keluarkan kad visa, master...Tapi ada sesetengah bank macam SBB yang keluarkan KAd kredit JCB misalnya...cuma outlet yg menyediakan servis ni agak kuranglah berbanding VISA atau MASTER....;);)

berapa byk credit card yg perlu aku ada?

Berapa byk kad tu bergantung pada kemampuan ko..kalau ko layak...braper banyak pun ko boleh apply....tapi make sure kalau nak apply...bila masa ko nak bayar tu...kene tepat pada masanya..kalau tak...late charge akan dikenakan...lagi satu....jumlah bank berkenaan...cam Maybank...outlet depa berlambak..dan terdapat kat maner esp di Klang Valley...so senang nak bayar...cam Bank Lain ( cam SBB, CtBank, UOB etc ) payah nak jumpa outlet depa...:cak::cak::cak:

kiranya..dalam byk2 credit card nih, mana la yg paling menguntungkan??

Apa maksud ko yg paling menguntungkan tuh..:hmm::hmm:

sebenarnya ada byk lagi tentang kredit kad ni.....ponat dah den tulis ni!!!

[ Last edited by medangmru at 28-11-2005 11:08 PM ]

Originally posted by dory_ann at 28-11-2005 09:10 PM
skarang ni dah ada debit card lah....macam2....
credit card macam lintah ....kalau good paymaster pon ....tiap2 bulan bayar tepat pada masa nyer ponnnnn  kena bayar interest..huh!

aku senang je ...

Debit card=Duit ko milik ko....takyah risau pasal interest....

Caj kad =cam American Express dan Diners Club...Ko guna RM100 bulan ni....ko kene bayar RM100 bila sampai bill...so...takder 5%  minimum payment cam kredit kad..

Mmg Dory...kalau bayar tepat setiap bulan...mmg kene bayar interest....dah namanya pun kredit kad,...Bank ambil untung atas interest.....Cuma...elakkan dr membayar 5% minimum...kalau tak duit interest tu makin beranak pinak....

Kredit kad ni penting masa betul2 kecemasan....contohnya..kalau korang atau keluarga korang masuk spital..Spital swasta ( sbb nak layanan lebih klas katakan ) ....bila sampai bil  mata korang terbeliak...masa tu lah penggunaan kredit kad amat-amat-amat-amat diperlukan....kalau korang ada cash..takder masalah....tapi...walaupun korang ada cash..buatnya kes2 camtu kena pukul 2-3 pagi....bil sampai dalam Rm800...mana nak sambar duit cash...ATM dah tutup...duit dalam tangan tak cukup...:cak::cak:korang tahu2lah...kalau korang cakap yg korang tak mampu nak bayar....terpaksa bayar besok...boleh ke caunter spital tu caya....;);)....sbb aku dah ada pengalaman..that why aku boleh crite....lagi satu....spital swasta ni lebih prefer org bayar dengan Credit Card berbanding CAsh....sbb.....kredit kad...cashless....duit tak banyak dalam mesin kaunter tu...risiko duit hilang kene curi ( kalau ada rompakan ) adalah teramat kurang....

so...pklah sebelum guna kredit kad.....;);)

oh..tq...ada apa2 lagi maklumat tambahan ke?

ada CC bagi POINT pada setiap RM yg ko belanjakan
ada yg tidak , just bagi REBET je mcm Public Bank

Follow Us
Originally posted by tora at 29-11-2005 09:37 AM
oh..tq...ada apa2 lagi maklumat tambahan ke?

Banyak lagi sebenarnya info mengenai kredit kad ni....tapi lain bank lain faedah yg mereka bagi....Mcm sesetengah bank bagi point dan point tu boleh ditukar dengan duit...cam amBank....setiap RM100..mereka akan bagi RM1 ....kad kredit MBF lain plak.....kad kredit ni juga berfungsi sebagai bonuslink point....dan ada juga Bank yg bagi hadiah bagi setiap perbelanjaan melebihi setatu amaun..tapi korang kene call dulu dan kalau bernasib baik...korang dapatlah hadiah2 yg menarik....

:cak::cak::cak:

debit card dah ok......cuba try Public Bank  international Debit card

tak payah le nak apply credit card... ni nasihat org yg dah ter'sangkut' sebab credit card, unless kalau you perlu travel selalu n perlu charge expenses in advance... macam dekat ofis ni ramai officers kena travel ke luar negeri, dapat claim bayar le balik...

Bila ada credit card asyik nak swipe je keje nya... tak kisah ada duit ke tak... kalau pakai cash kita nampak duit kita berkurang.... selagi belum terjebak ni lupakan je la...

Originally posted by mamamikhail at 22-12-2005 10:54 AM
tak payah le nak apply credit card... ni nasihat org yg dah ter'sangkut' sebab credit card, unless kalau you perlu travel selalu n perlu charge expenses in advance... macam dekat ofis ni ramai offi ...

Nak pakai boleh...tapi kene buat perancangan laa..

tahap disiplin mesti tinggi
kalau tak, CC ni boleh makan diri

maklumat tambahan? amik ler credit card yang takde fee
hehee

Originally posted by katak_kiut at 27-12-2005 02:24 PM
maklumat tambahan? amik ler credit card yang takde fee
hehee

Card Credit AEON Sdn Bhd....Annual Fee paling rendah..>RM30 Prinsipal dan RM20 untuk Supplementary!!

Ataupun....Credit card Company skang byk wat promosi...1st YEar annual Fee Waived....agak2 nak sampai setahun....korang surrender le CC tu.....Ada gak CC co. yg bagi 2 tahun annual fee waived..:cak:

aku amik sbb direct access
free for life
kad plastik jer laaa
swipe still kena bayar :kant:

pakai kedit kad ni, kena disiplin tinggi giler...klau tak, jenuh nak membayor utang kat bank....

Originally posted by R2D2 at 23-12-2005 12:45
tahap disiplin mesti tinggi
kalau tak, CC ni boleh makan diri

itu ler....hidup dlm ketensionan...maunyer tak, bank dok tipon tiap2 ari....

Originally posted by kancilbiru at 29-12-2005 06:32 PM

itu ler....hidup dlm ketensionan...maunyer tak, bank dok tipon tiap2 ari....

Mmg betul pada sesape yg tahu berhutang..tapi tatau nak bayar......

Kelebihan lain pada sesaper yg ada cc ni ialah:

Katakan kita ada CC daripada Bank ABC....kita mmg good paymaster..so....jika bank ABC tu ada buat loan rumah atau loan2 lain....rekod kita mmg dah sedia baik dengan bank tu....mmg senang nak approve apa2 pinjaman pun.....cepat dan menyenangakan berbanding dengan sesaper yg tak ada rekod dan nak buat pinjaman dengan sesatu bank tuh!!!

Sebagai contoh...aku mmg ada rekod yg amat baik dengan CiTiBank ( hehehe....up diri skit..)....depa baru upgradekan kad aku dr kad Classic dengan Gold Card dan mendapat pertambahan kredit sebanyak 2 1/2 kali ganda....lepas tu...Bank tu siap offer loan rumah dengan kelulusan cepat dan tak banyak kerenah...so.....alhamdulillah.....loan rumah aku lulus tempoh  tak sampai 1 minggu....

So....jika di teliti...mmg banyak faedahnya kalau kita ada kredit kad .....dengan SYARAT :

DAH PANDAI BERHUTANG...PANDAI BAYAR.....KITA JUGAK DAPAT FAEDAH......

aku nyer cc, sebulan sure cecah 2 3k, yg aku pakai tak sampai 40 50%, yg lain anak buah punya kerja, nak buat caner, masa aku kecik dulu, bapak dorang yg tanggung aku hehehehe

Capt_ICAEW This user has been deleted
credit card record your credit history which is the basis of your credit rating...credit rating ni la tentukan future ko dengan banking institution..hari ni ko xbayar or delay payment ko..n ko teroskn untuk beberapa bulan..maka ko akan di blacklistkan..bukan setakat dengan bank yg issue card sahaja malah bank lain2..diorang share credit history ni..next time semua akan jadi susah..loan rumah n kereta susah nk dapat...esok nk buat personal or business loan pun susah..tapi bagi yg bagus credit history semuanya senang..bank2 macam hsbc n citibank tu..sebab dia scrutinize before nak issue credit kad kat ko..tapi bila ko dah memang jaga relationship ko with dioarang..things are going easier in the future..all the best from me..pakai 1 credit card cukupla..aku letih duk bayar fee 300 setahun ni..mujur terpaksa..if x jgn harap la..bye2

Originally posted by Capt_ICAEW at 13-1-2006 09:37 AM
credit card record your credit history which is the basis of your credit rating...credit rating ni la tentukan future ko dengan banking institution..hari ni ko xbayar or delay payment ko..n ko tero ...

betuol ..betul dan betul......

Tapi ramai yg ingat.....bila kita ada problem dengan satu Bank....Bank lain takkan tahu .....cam member aku...marah2 pasal apa loan dia tak lulus ...padahal dia bgtahu aku yg gaji dan semua conditions yg Bank letak...semua dah cukup....pastu aku tanya dia ..ko ada tak any bad record with other bank???

Dia cakap...Hmmm......dulu mmglah ada...ala...aku pernah delay payment dengan kredit kad bank X...bukannya aku tak bayao....akhirnya..bayo jugak....tapi bukan dengan Bank yg ni...

heheheheh...itula dia sebenaunya naper loan application dia tak approve...:cak::cak:

[ Last edited by medangmru at 13-1-2006 06:29 PM ]