CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tora

►ALL ABOUT CREDIT CARD!◄

Close [Copy link]
Originally posted by MrsHouse at 24-8-2006 12:31 AM
Hi..

Mrs ada prob skit. Nak minta nasihat/pandangan dr kawan2 di sini.

My hubby ada masalah dengan credit card b4. Dia guna 4 credit card and all sangkut untill blacklist. Ini semua penangan  ...

House..aku pelik skit.....kalau ko dah settlekan amoun outstanding cc tu....patutnya dah tak jadik isu...aku ni takderla terrer dlm bab credit card ni...tapi dah masak sgt ngan kerenah2 org2 kat bank kalau pasal isu cc ni....naper plakkene ada settlement letter????dah habih bayar...that it...tutup kedai...close account...no more argument....

Ataupun....hubby ko ingat dah settle akaun..tapi sebenarnya tak...ada o/standing yg belum dijelaskan...kemudian amaun tu beranak pinak..hubby ko plak tak dpt any letter pasal mende tu....sampailah skang....then dia claim yg hubby ko tak bayar cc ....aku rasalah...!!!:hmm::hmm:

thanks for the respon..

camni medang..actually kami pun tatau camne interest tu leh jalan. tapi mengikut kata my hubby, dia dah bayar semua amount yg telah dipersetujui. card tu dah sangkut dr tahun 2000 lg. total credit yg digunakan around 2k++ jer. tp 2004 baru ada skit kelapangan utk settle the debt. so mmg quite high amount sbb termasuk interest. tp my hubby dah jumpa dgn officer in-charge & dah wat rayuan. so setuju byr RM5,300 and the file should be closed. so mestilah ada surat surat pengesahan yg mengatakan yg hutang dah bayar dan file dah close sbb dah diblacklistkan before. itu yg prob, bila time nak minta surat tu yg byk sgt reason.

anyway, tadi my hubby dah call lg AmBank HQ. Sbb dah bengang so my hubby ugut Officer In-Charge nak buat report polis kalau kes tak settle cepat. So, that girl janji next monday dia sendiri akan close file and siap&pos kan surat pengesahan release hutang. Hopefully, this monday bleh settle :pray::pray:. Developer pun dah call tanya camne status housing loan. adess hai..:

Reply #9 MrsHouse's post

kena ugut br jalan...... :hmm:

Originally posted by MrsHouse at 25-8-2006 04:48 PM
thanks for the respon..

camni medang..actually kami pun tatau camne interest tu leh jalan. tapi mengikut kata my hubby, dia dah bayar semua amount yg telah dipersetujui. card tu dah sangkut dr t ...

Ooooooooo...much better now....baru 100% paham....

Bagussss...cara hubby ko tu mmg yg terbaik.....as the last resort....repot pada polis....kalau report pada paper tak tentu keluar....report pada BNM ...nanti dia file kes ko as an isolated case..terus tak layan.....ko plak tgh tunggu housing nyer loan....Yuppp....you'd made a very good move lah mrshouse....:hatdown::hatdown:

mrshouse

do update us.. apa jd lepas ni.. bole buat panduan kat org2 lain yg ada prob dgn bank yg slowwww...

kirenyer kes ko tak seteruk kes kawan aku....dia lagi best....akhir thn 2004 bayar habis cc..and closed card tuh..siapkerat dua...and ada surat lagi......
pastuh akhir thn 2005...dia dpt surat saman..kena hadir kat court pasal hutang tak settle....dia pelik dia pegi court and naik hangin bile tgk kena saman dgn bank yg sama....pegi bank jumpa officer...dia ckp..kena setelkan hutang baru tarik balik case...yg bestnyer..hutang aper nak setel..semua dah habis bayar.....last2 bile check...staff dia tak buat closing account...nama dia lak dlm ctos..sabo je la.....dia ugut nak report kat bnm sebab dia simpan semua proof...lintang pukang dorang setelkan kes dia....
so pengajaran dr cite ni..kalo dah setelkan card tuh..make sure setel bebetul...and double check after 6months.. mana la tau kan....kang terkena mcm kawan aku ni....

Follow Us
ermmm kira lebih kurang gak ek kes kawan awak ngan saya. cuma my hubby takde lah sampai kena naik court.

well, nanti Mrs akan cuba update kan what happen next. kena tunggu isnin ni. tgk dia org take action ke tak? sbb officer tu janji isnin ni dia akan closekan file tu.

bank memang cam ni.sebab tu kalau kita settlekan apa2 loan baik dapatkan release letter cepat2.sbb takut officer tu lupa note kat fail kes tu dah close, diaorg ingat kita nak pakai je credit card tu.report to bnm cepat2

ni aku nak bagi panduan utk semua berdasarkan pengalaman aku.
kalau nak close/terminate CC, tak cukup dgn potong 14 kad tu.
pastikan ada surat kata nak terminate.
kalau Maybank, dia just minta kita sign je
kalau Public Bank, surat tu kita kena isi, salinan dia simpan
lepas tu ingat, kekadang officer lupa nak fax ke CC Card  Centre
so kalau jadi mcm tu dia org andaikan CC kita masih aktif w/pun tak buat apa2 transaksi
so apa yg perlu korang buat ialah
lepas terminate CC, minta bank faxkan salinan surat pasal Clearance Letter, original minta dia poskan
so bila nak apply apa2 loan next time, kepilkan salinan surat ni.
kalau yg biasa buat online banking, pastikan ada tulis CANCEL pada no CC yg di terminate tu
lagi tak keluar ayat tu, CC tu masih aktif.

Rate

1

PHILIPINOE This user has been deleted
so pengajaran dier senang jer...ukor underwear di [censored] sendiri....beringat sblm nk apply CC...bank nmpk je letak bnyk T&C time kiter apply cc, tp sbenanyer diorg la yg paling suke kalu ade org apply cc diorg, kalu buleh 12.00pm kiter apply, 12.01pm dier dah nk approve...

apply cc kalu bebetul perlu SAHAJA!....knape nk apply sampai 3,4 cc...aku tau sbb per...sbb credit limit 1 bank br dlm RM4-6K tp korg nk berhutang bnyk2 kn?...tu yg apply 3,4 kad..jgn jd bodoh, kalu korg x mampu settle utang padehal br gune 1 card, jgn tnjk bagus nk apply kat cc bank laen plak...

ade beberape jenis manusia yg bodoh, utang kat 1 bank x baya, dier apply cc bank laen utk baya utang 1st bank td...tu namenyer dier gali lobang tutup lobang gali lobang tutup lobang...berutang la ko smpi mati...

sian tgk bnyk org2 mlayu, or executive mude br pegang duit dah bankrup..hari2 aku tgk org bankrup..dulu hari2 aku apply utk membankrapkan org...:hmm: kalu x sbb utang cc, utang hire purchase...

so advise aku utk topic starter...or sape2 yg ade prob cc...1st, uko kat atas tuh...2nd, if necc. protect ur right by making police report IMMEDIATELY...ape2 bayaran msti kene acknowledged receipt of payment by bank...simpan sume slip2/receipt2...every bank ade dept. utk customer complaint, so make full use of it...dah komplen simpan borang complaint, xde action dr bank dlm stipulated/reasonable time, cc ke head dept. mcm user sajest kt atas...jgn lupe attach same police report...

note:-

1. FIRST INFORMATION REPORT (FIR) @ police report

dlm every FIR, korg kene state detail...bile apply cc, bile wat bayaran, ngan saper korg deal, pukul baper etc...sbb ape kene detail?...jaw: in any case kalu FIR tuh korg kne gune kat court, FIR tu la yg korg kene rely...so, kalu korg miss detail, lawyer bank ngan slamber leh apply to throw away ur inaccurate evidence...

2. CTOS

hehhe...salunyer kiter hangin bile kene blacklisted kat CTOS kn?...ye arrr, kene blacklisted kt CTOS, rasenyer 99.99% korg xkan dpt loan...komfem reject...tp, jgn salahkn CTOS...CTOS tuh cume leading information utk financial institutions/creditor jer...maknenyer diorg akan refer to CTOS data, check background korg yg apply loan...kalu nmpk korg dah ade dlm data CTOS ie blacklisted, mmg komfem la loan korg akan di reject...tp prob nyer, CTOs hanye provide info, x smestinyer tepat...officer bank SEPATUTNYA wat inquiry, tanye kat bank yg blacklist applicant tuh mane tau kalu utang dah settle etc...tp sbb diorg nk kene senang, nmpk je blacklisted terus reject...

tu yg hubby topic starter memerlukan letter of confirmation yg die dah settle debt ngan bank tuh..

CTOS, even cause injustice esp. kpd blacklisted ppl yg dah settle debt, tp xde paper leh kiter wat against them...

Rate

1

Hi all...

well, mrs dah janji nak update what happen next kan.. so, actually good news gak. today my hubby received phone call dr General Manager AmBank tu. Well, case tu dah settle and closed. GM tu sendiri closekan file my hubby. Since esok cuti, so this friday dia akan postkan release letter. leganya rasa.  

sebenarnya, GM tu bgtau my hubby mmg byk same case dr same branch. so dia akan investigate officer kt branch tu. anyway, thanks kepada yg memberi nasihat dan pendapat.

release letter tu kena simpan
bila nak apply loan
bagi salinan letter ni
coz dlm CCRIS ke CTOS ke
masih ada history....

Ok, nanti Mrs akan bgtau hubby utk wat beri salinan je time nak wat housing loan nanti.
thanks R2D2.

my advice....anything u kena buat in writing...
so nanti apa2 hal..nak claim balik kat bank ke senang..juz in case ada saman against u

bile dengar citer2 camni.. rasa maleh lak nak apply cc.. tapi baru kemarin apply lagik satu.. HLB.. nak tgk reward program dia je.. kalo tak bes..nak cancel lah pastu.. free 2 tahun..  dah lepas setahun kang.. cancel jek la..

Originally posted by R2D2 at 29-8-2006 11:27 AM
ni aku nak bagi panduan utk semua berdasarkan pengalaman aku.
kalau nak close/terminate CC, tak cukup dgn potong 14 kad tu.
pastikan ada surat kata nak terminate.
kalau Maybank, dia just minta k ...

tqvm 4 d info...

semalam baru call HSBC bg tau nak terminate cc... jd semalam call la bg tau kata mintak stop kan kad... lgpun next month dah kena byr utk yuran thnan... x de apa yg perlu di settlekan dr segi utang sbb gue pakai sekali setahun jer kad nih... bila call semlm, org yg jwb tanya kenapa nak terminate.. gue ckp sbb jarang pakai... dan x berbaloi utk gue byr RM160 tiap2 thn utk tanggung kad tu... alih2 dia suggest gue utk gunakan RM450 dr kad tu dgn kadar segera spy bank tak caj utk yuran bln dpn... gue kata x mo la... org nak stopkan kad, bukan nak buat hutang baru... dia sedaya upaya gak halang gue utk terminate kad tu... gue kata, suggest la camner pun, gue ttp nak stopkan jugak... last2 dia kata, ok... dan segala urusan akan amik masa 3 minggu... dlm masa 3 minggu tu ntah apa2 la lg yg diaorg akan buat... anyway, info di atas mmg byk membantu... gue akan ikut... tq...:nerd:

[ Last edited by  zaida at 27-9-2006 09:40 AM ]

nak citer pengalaman gue hampir ditipu hari sabtu lalu...

lebih kurang pukul 2.00 ptg aku dpt panggilan dr seorang lelaki yg memperkenalkan dirinya sbg zairul... dia bg tau dia dr credit card centre, jln yap kwan seng... dia bg tau yg aku  antara 600 org yg terpilih utk terima VIP privelage card...  masa tu aku  blur lg... mula2 mamat sebut nama betul aku, dia mintak aku confirmkan betul ke tidak ejaannya... aku iyer kan... lps tu dia baca no ic aku... aku iyekan jugak.. lps tu dia ckp.."cik boleh tolong bacakan no kad kredit cik... sy nak pastikan sama ada betul atau tidak... yg mula dgn 4292 tu... aku  pun bodo2 la baca... lps tu, dia tanya..'cik masih bekerja di tempat kerja yg lama ke...?' aku kata ye... dia tanya.."di mana ye..?" dlm ati aku dah mula ragu2 dah kat mamat ni... tp dia pandai dgn menggunakan ayat.."SY CUMA NAK PASTIKAN MAKLUMAT YG CIK BERI ADALAH SAMA DGN MAKLUMAT YG SAYA ADA... JD SY MINTAK CIK BACAKAN DAN SY CEK SAMA ADA CIK ADALAH PEMEGANG KAD KREDIT INI.." jd aku pun bg tau la nama tempat kejer aku...

lps tu si zairul ni dgn nada yg begitu bersahaja ckp..."BOLEH CIK BACAKAN ANGKA YG TERTERA PADA BELAKANG KAD KREDIT CIK..." masa ni aku mmg sah yg mamat ni nak ngenakan aku.." aku ckp.."setahu sy, no kad kat belakang ni tak boleh bg kat sesiapa... kenapa awak nak mintak..? sy x kan bagi.." dia ckp.." cik x perlu risau, sbb kami ada no tu, cuma kami nak pastikan shj.." aku ckp mintak maap la aku mmg takkan bg... dia dgn nada meyakin kan aku ckp aku x perlu risau sbb perbualan antara akudgn dia dirakamkan... aku malas nak layan, aku terus matikan hp...

lps tu aku terus call ambank.. aku citer everything.. org yg jwb panggilan tanya aku bg ke tak no belakang kad tu.. aku kata tak.. sbb aku tau nombor tu mmg x boleh bg kat sesapa... dia punya la lega... dia kata tu bukan org ambank... tp org yg nak curi duit org... dia tanya no yg appear kat hp aku ..  aku kata x de nombor... cuma naik 'private number'... sbb tu aku  mmg x percaya langsung... org ambank tu pesan kat aku, lain kali kalau ada org mcm tu lg, jgn mudah percaya... sbb diaorg mmg tgh siasat kemungkinan 'org dalam' punya kerja... kalau org bank, nombor mesti naik... dan nombor belakang tu jangan sesekali bg kat sesiapa...

aku cerita kat sini spy tak kan ada org yg terkena... terutama bg org2 yg baru guna cc... jgn mudah terpedaya dgn org2 yg memperkenalkan diri mereka sbg org bank... kalo ada yg dpt call dan bunyinya lebih kurang mcm yg aku kena ni... berhati2 la.. semoga kita x tergolong dlm org2 yg terkena...

[ Last edited by  zaida at 2-10-2006 08:36 AM ]

Rate

1

bagus cerite ko nie zaida..

nie plak experience aku...awal taun nie aku receive call dr someone alegedly dr UOB, CC bank aku...dier nk promot psl general/life insurans, dier ckp collaboration antara UOB & UNIasia, khas utk customer UOB...pastu dier citer psl plan2 sume dlm fone tu, hangin tul aku dah la time keje, die ckp 2 minit je padehal aku denga tu mau dekat 10-15 minit!!...aku denga jela, pastu last2 dier mintak no blakang CC aku, no i/c dan laen2 private detail, konon2 utk trus subscribe kan aku ke plan die promot tuh secare online...sbb sku mmg x sebodoh yg di sangke, aku ckp kat die, aku akan g UOB lps tuh utk baya bil, so leh la aku tanye trus psl plan insuran die promot tuh...tetibe dier kabeline baek punye, die ckp, alaaa kalu en. tanye kat counter pon diorg ckp mende same jugak...pastu die insist soh aku register online...aku hangin la, trus aku ckp xpela, sy x berminat la...lagipon saye mmg dah di cover oleh ***....:nerd:...aku hang up...

pastu aku pegi counter UOB, aku tanye psl collaboration promotion insurans tu xde plak diorg ckp!!..pergh, naseb baek aku x bodoh, kalu x mau mangkuk hayun tuh dah kebas credit dlm CC aku...:pmuka:

[ Last edited by  philipinoe2 at 2-10-2006 12:40 PM ]

Rate

1

Originally posted by zaida at 2-10-2006 08:33 AM
nak citer pengalaman gue hampir ditipu hari sabtu lalu...

lebih kurang pukul 2.00 ptg aku dpt panggilan dr seorang lelaki yg memperkenalkan dirinya sbg zairul... dia bg tau dia dr credit card ce ...

Bagus betul tindakan ko tu.....Bygkan yg kalau dia dpt 3 nombor belakang tu...mcm2 transaction ( esp via internet ) yg dpt buat...

So..Please be more alert ....3 no. belakang tu dan Pin No kita mmg pihak bank LANGSUNG TAK TAHU...diulangi..LANGSUNG TAK TAHU....Itu sb kalau kita terlupa password, mereka biasanya akan ganti dgn password yg baru....mereka mmg tak bley retrieve...So....Very Good Info Zaida....:hatdown::hatdown:

aku skang pakai Direct Access punya CC, last month derang upgrade GOLD aku jadi PLATINUM eventhough gaji aku tak jejak pon 120K !! hehe

aku rasa upgrade kad aku pasal aku jenis pakai bayar ikut masa, dah la aku pakai sebulan selalu dlm 15K, bukan duit aku ok, duit company aku ...hehehehehe...duit travel !!!

so leh la aku berlagak sket skang ada KAD PLATINUM, umur aku baru 25 tau !