CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 15696|Reply: 33

Sekolah Menengah Arab/Agama (update lepas 8 tahun pg 2)

Edited by aurorae at 25-5-2016 09:41 PM

Nak minta tolong korang kongsi pengalaman sendiri/ kawan2/adik-beradik atau anak sendiri tentang sekolah menengah Agama/Arab kat Malaysia ni.  Mana yg paling best?   Macammana dgn penguasaan bahasa Arab pelajarnya?

Aku tengah buat research untuk anak bujang sulung aku ni.  Tahun ni dia darjah 6, so tahun depan sekolah menengah la pulak.   Aku nak dia aliran agama, kalau boleh yg strong background bahasa Arab, so dia boleh fasih bahasa Arab.   

Aku cuma tau sekolah Syarifah Roziah kat Melaka, tapi untuk perempuan aje.  Dua adik ipar aku sekolah kat sini, yg sorang tu result SPM baik, masuk MMU, kerja IT.  YG lagi sorang SPM not so good, tapi sebab bahasa Arab dia baik, dapat masuk KUSZA, sekarang dah tahun akhir kat Al Azhar.

Kalau boleh aku nak sekolah Agama/Arab yg ada lelaki & perempuan.  Takutla baca macam2 kisah kat asrama sekolah lelaki.

aku pun bekas pelajar sekolah agama...
aku dulu sekolah kat kg jawa klang...
sekolah yg sebelah kubur tu...
sebelum aku masuk ade lelaki pastu pelajar2 lelaki dimansuhkan semasa batch aku...
start batch aku pompuan semua...
habis batch aku, start amik pelajar lelaki balik...
saje je x kasik aku gatal...
tp aku walau sek agama tp xdela fasih cakap arab...
kalau nak fasih betul2 kena gi mesir lepas lower 6...
x fasih tp jawab exam blh le wat karangan2 panjang lebar...
aku pun x tau ape aku reka dlm esei tu ...
tup2 dapat result A1 spm aku utk bahasa arab tinggi...:pompom::pompom:
kawan aku yg tukang ajar aku sebelum exam pun dapat C3 jerr...
terkujat buntang haku....:eek::eek:

so far, kat sekolah tu xde kes raging2 nih...
cume biasela dah name pun manusia, pelajar2 nakal tu still ade...
kena pandai pilih kawan la kan...

Reply #1 aurorae's post

sek.men.agama kuala Lumpur, manjalara
Sek.men.agama maahad kajang
kolej agama klang
sek.men.agama labu
sek.men.agama zaa'ba kuala pilah

aku dulu skolah agama kat johor
nama nye SEK MEN AGAMA KERAJAAN JOHOR, SMAKJ, Kluang johor

student ramai ke mesir
batch aku ramai sesangat yg masuk UIA termasuk aku
(ada yg bidang agama, ada yang bidang law, aku lak bidang IT)

dan skrg ramai kawan2 aku dulu jd lawyer
tp aku keje IT

Originally posted by haizaiza at 25-6-2008 03:04 PM
kolej agama klang
sek.men.agama labu

dengar kata sek men agama labu ni bagus
aku dulu pas upsr nak mintak labu ni la
tp tak dpt sbb diorg nak 4A tp aku cuma dpt 3A 1B

Originally posted by cutebaby5907 at 25-6-2008 03:04 PM
aku pun bekas pelajar sekolah agama...
aku dulu sekolah kat kg jawa klang...
sekolah yg sebelah kubur tu...
sebelum aku masuk ade lelaki pastu pelajar2 lelaki dimansuhkan semasa batch aku...
...

KIK ke?   Aku kat Johor, tapi macam pernah dengar KIK kat kg Jawa.  Ni kira asrama penuh kan?  Pelajar lelaki tak ada tu, kira bagus ke tak ek?

Follow Us
aku SMKA Tok Jiring kat k.trg...masa zmn aku kat trg ade dua je SMKA...skolah aku n Sheikh Abdul Malik...mmg student yg nk masuk situ selected students la....tp aku dh tinggalkan skolah tu 13 thn yg lps....tatau la prestasi skolah tu camne skrg...adik aku pon ade 2 org kat situ....Alhamdulillah srg dpt 9A masa SPM n sorang lg 12A..dua2 amik medic...srg kat Brawijaya, Indonesia n srg lg kat UIA matriks...

dr segi penguasaan bahasa arab..depends pd student jgk..mcm aku agaknya dh nature ok kot...tiga2 bahasa aku ok, malay, english n arabic...SPM aku bahasa arab komunikasi n b.arab tinggi aku A1, even aku dinobatkan as best student arabic masa form 5..tp bila dh abis blajar...aku amik course accounting kat UIA...blajar arabic sampai level 6..then bila dh amik core courses...medium of instruction english...dh x guna lg arabic....so aku nk ckp pon dh x reti....tp baca, tulis aku still excell.....ada lg pktaan yg aku phm sikit sebanyak.....

bg aku nk pilih skolah ni...kene selidik dr segi prestasi akademik..n background student dr segi disiplin...skrg ni dh byk skolah agama yg bagus...pilih je mana yg nak....tp yg paling penting...anak tu sendiri...dia minat ke x nk masuk skolah agama n belajar b.arab....sbb masa aku dulu, ramai kwn2 tensen masuk skolah agama...mana nk blajar arabic lg....mana nk kene pakai tudung labuh lg...hasilnye nnt...kita nk anak kita jd bagus...tp sebaliknye.....jgn paksa kalo anak x suke.....tp aku x nafikan...selected skolah agama mmg bagus...in term of suasana belajar, didikan agama n guru2 dia pon experienced....so good luck k...

Reply #4 N_DIA's post

ehem2...n_dia's batch thn bila ek? sy UIA jgk...heheh

Originally posted by haizaiza at 25-6-2008 03:04 PM
kolej agama klang
sek.men.agama labu

ni semua senarai sekolah agama yg best2 ke?  Nanti aku google.  Tapi kalau ada pengalaman sharela kat sini.

Originally posted by izati_abc at 25-6-2008 03:18 PM
aku SMKA Tok Jiring kat k.trg...masa zmn aku kat trg ade dua je SMKA...skolah aku n Sheikh Abdul Malik...mmg student yg nk masuk situ selected students la....tp aku dh tinggalkan skolah tu 13 thn ...

Yang belajar Arabic sampai level 6 tu kat mana, kat SMKA ke kat UIA?  Arab ni macam English ke, ko mungkin dapat AI pemahaman tapi tak semestinya fasih cakap?  KJat UIA tu ada ke yg masa masuk sepatah Arab pun tak tahu, tapi bila keluar sama level macam yg lain.

Originally posted by N_DIA at 25-6-2008 03:11 PM
aku dulu skolah agama kat johor
nama nye SEK MEN AGAMA KERAJAAN JOHOR, SMAKJ, Kluang johor

student ramai ke mesir
batch aku ramai sesangat yg masuk UIA termasuk aku
(ada yg bidang agama, a ...

thanks N_Dia.  Kalau sekolah agama kerajaan tu, kira sekolah harian ke asrama?  Silibus SMAK ni camne ye?  Sama ke dgn sekolah Agama lain? Aku maksudkan dari segi bahasa Arab, tingkatan 1 belajar apa, etc.

Alhamdulillah kat sini aku banyak dapat info ist hand.  Anak aku tu kalau boleh dia nak sekolah biasa aje dekat rumah kami ni.  Tapi aku ngeri la tengok sekolah tu.  Even jiran2 aku yg jadi cikgu pun tak berani nak masukkan anak they all kat situ, ramai gengster.  Semua pakat hantar sekolah jauh-jauh.  

Cina Melayu India sama je, pegi sekolah dgn baju tak berbutang, bag entah ke mana, rambut pun semacam je. Yg pompuan balik dijemput lelaki berantai rambut karat.  Pernah gaduh antara kaum lagi, takut betul.   Sebab utamanya budak2 ni datang dari a huge complex of flats yg dkhususkan untuk penduduk bekas perkampungan setinggan seluruh JB.   Ramai yg dari broken family.  Duit tak de, tapi bergaya.

Taknak la anak aku terpengaruh dgn budak2 kat situ.  Dgn pengaruh internet lagi, tu yg aku nak dia strong foundation agama dan hopefully, Arab.  So kalau terexpose ke nanti, at least dia ada firewall siap kat dada.

Originally posted by aurorae at 25-6-2008 03:23 PM

ni semua senarai sekolah agama yg best2 ke?  Nanti aku google.  Tapi kalau ada pengalaman sharela kat sini.

sekolah menengah agama persekutuan Labu is Sekolah berasrama penuh......

kolej islam klang ni nama baru dia kolej islam sultan alam shah kan?

these school produce tops students and constantly have good SPM results.

ada lagi satu.... one of the top SPM students datang dari sekolah ni tapi taktaula elok ke tak -  (Maahad Al Quran & Bahasa Arab Al-Manar, Pasir Putih

Originally posted by aurorae at 25-6-2008 03:37 PM

thanks N_Dia.  Kalau sekolah agama kerajaan tu, kira sekolah harian keasrama?  Silibus SMAK ni camne ye?  Sama ke dgn sekolah Agama lain? Akumaksudkan dari segi bahasa Arab, tingkatan 1 belajar apa, etc.

yup asrama penuh.
kalo asrama penuh la bebudak boleh diajar hal2 kerohanian. solat jemaah, tazkirah, usrah.
kalo harian mane dpt semua tu kecuali family sendri ada buat.
mcm nakal2 aku ni byk kali gak jd imam kt musolla pompuan tu. ihiks..

SMAKJ ni ada 2 aliran
1. aliran akademik - sama subject mcm sekolah biasa (PMR) + bahasa arab komunikasi
2. aliran agama - fully in arabic (10 subject tp da tak ingat details - peksa Sijil Rendah Agama)

tatau lak kalo SMAK negeri lain

[ Last edited by  N_DIA at 25-6-2008 04:25 PM ]

sekolah agama sains pun ada kan..... subject di ajar adalah silibus sekolah agama dan with all the science subjects sekali.....

Originally posted by aurorae at 25-6-2008 03:16 PM

KIK ke?   Aku kat Johor, tapi macam pernah dengar KIK kat kg Jawa.  Ni kira asrama penuh kan?  Pelajar lelaki tak ada tu, kira bagus ke tak ek?

huhu...
KIK tu jiran sekolah aku...
aku sekolah hisamuddin kg jawa...
KIK ade laki pompuan...
tp KIK just amik start dari form 4...
mmg bagus KIK nih...
budak2 laki dier klu 1 bas dgn kitorang tunduk je pandang lantai bas...
kitorang ni nakal sket...
tp bile same2 masuk U, alahai....lebih kurang je dgn kitorang....

Originally posted by N_DIA at 25-6-2008 04:19 PM

SMAKJ ni ada 2 aliran
1. aliran akademik - sama subject mcm sekolah biasa (PMR) + bahasa arab komunikasi
2. aliran agama - fully in arabic (10 subject tp da tak ingat details - peksa Sijil Rendah Agama) ...

Tolong jelaskan lagi, aku tak faham la.

Adakah
1.  Semua budak ambik aliran akademik waktu pagi (ambik PMR), pastu petang pergi kelas aliran agama (fully arabic), atau

2. Setengah budak ambik aliran akademik aje (ambik PMR), setengah lagi ambik aliran agama, tak ambik PMR.  Semua subjek belajar dalam bahasa Arab ?  Wahhh... hebatnya.  Tentu syarat masuk ketat habis tu.

Husband aku dulu pun aliran agama, tapi dia sekolah pondok.  Belajar kitab2 klasik tu.  Sekolah yg tak ada bekalan elektrik, masak pakai dapur minyak.  Kawan-kawan pun jenis yang taknak belajar sebenarnya, tapi mak bapak paksa masuk sekolahtu. Lebih baik dari tak jadi orang langsung.  Most kawan2 dia jadi ustaz kat situ balik.  Walaupun husband aku kata, belajar Arab kat situ sangat efective, aku taknak la sampai macam tu sekali.

Reply #10 aurorae's post

kat uia kalo ko mula2 masuk matriks...ade dua test..english placement test (EPT) n arabic placement test (APT)..aku sbb based dr skolah agama..so bila test aku terus dpt level 3 masa matriks tu....sape2 yg bkn dr skolah yg ada basic arabic...mostly akan start dr level one....level 4,5 n 6 aku continue kat main campus.....mcm student yg xde basic arabic pon drpd awal2...still kene complete sampai level 6 jgk sama mcm org lain...english pon sama...sampai level 6.....compulsory....sbb tu ramai yg 'terlama' duk kat UIA tu sbb x complete bahasa.....

aku mmg slalu dpt A1 pon pemahaman...n mcm yg aku ckp kat situ.....mmg aku x fasih ckp.....dlm famili aku ade mcm dua group la....mak ayah aku fluent blh ckp arab....3 drpd adik bradik aku pon fluent ckp arab jgk....aku n abg aku more into english......n dua org lg yg study medic tu.....aku rasa more into english jgk sbb diaorg punye medium of instruction blajar in english....

so basically...bg aku la kan.....skolah x menentukan either ko pandai ckp or x....unless ade pembelajaran berkesan kat umah or amik special courses.....yg buat org pandai ckp arabic tu......bila dh masuk peringkat tinggi...mcm 3 adik aku yg fluent ckp arabic tu...sbb diaorg study kat middle east.....ayah aku mmg pandai ckp arabic dr zmn dia study kat UKM dulu lg....sbb dia amik islamic courses....mak aku pandai ckp tu bila join ayah aku amik arabic courses selama 6 bln kat sudan dulu.......

Originally posted by izati_abc at 27-6-2008 08:27 AM
kat uia kalo ko mula2 masuk matriks...ade dua test..english placement test (EPT) n arabic placement test (APT)..aku sbb based dr skolah agama..so bila test aku terus dpt level 3 masa matriks tu.. ...

Mak kau buat intensif Arabic kat Sudan ke?  Pernah dengar ada engineer turn ustaz ni buat intensif Arabic kat Jordan 6 bulan.  Aku rasa seronok dan teruja baca kebolehan family kau berbahasa Arab.  Adik ipar aku bagitau ada budak Melayu pergi Egypt pun masih tak boleh cakap Arab.  Dia tak pegi kelas, cuma blajar dari senior je.

12Next
Return to list New