CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: alerina

(Merged) Meng'kasi'kan Kucing [Neutering,spaying]

anizarina posted on 21-1-2013 11:25 AM
amacam wuya? apa citer terkini

wuya ari ketiga da ok..ari ke empat da xtiv balik..risau coz doc ckap die takleh berlari n lompat..sebab internal operation so luke tak nampak kat lua..tapi wuya mmg spisis degil..kurung dalam sangkar bising jer..tepakse lepaskan n kua kan sume barang yg leh dipanjat wuya..skang ni luke da bercantum lik..tapi doc ckap skurang2 nye 2mggu kene tgk2 kan die..pangai die mmg xpat dibendung..degil semacam..lik uma je keja2 iols tangkap kaki n gigit2..men sergah2 ngn iols ag..tak sedar diri tol yg die bru pas operation..pangai same je..humm...

g-are posted on 21-1-2013 11:11 PM
wuya ari ketiga da ok..ari ke empat da xtiv balik..risau coz doc ckap die takleh berlari n lompat. ...

alhamdulillah...thats mean wuya ok laa tuh..rina dulu kurung bubuye dlm bilik yang tak de katil..rina kuarkan katil... masa hari ke 5 tuh...bila jahitan dh start bercantum sikit..ada masa bubuye gatal2 kt ctu..dia jilat2 and siap macam nk tarik2 jahitan ..kita seriau sungguh..

tah bila tah..tau2 berat dia naik 2 kg after 2 month... pas tuh badan dia dok lagu tuh je.. lemak byk sgt terkumpul.. nak..nak lepas ada adik(shiro).. lagi laa dia jaid pemalas... shiro dok tergolek2, dia dok diam sambil perati shiro

g-are posted on 21-1-2013 11:11 PM
wuya ari ketiga da ok..ari ke empat da xtiv balik..risau coz doc ckap die takleh berlari n lompat. ...

kekekeke.. comey je baca pasal wuya tu.. byk perangai ye... hehehe

xpe.. dont worry oke.. smoga wuya oke2 je..
nnti lepas ni msti rasa puas ati da spay die sbb die nnti lebih sihat sejahteraaa..

kalo lepas vaksin kena tggu berapa lama baru boleh spay kucing tu? atau lepas vaksin sehari dua dah boleh spay.....saya nak spay kucing saya tp blum penah vaksin lg....

eveready posted on 22-1-2013 10:14 PM
kalo lepas vaksin kena tggu berapa lama baru boleh spay kucing tu? atau lepas vaksin sehari dua dah  ...

tang bape lama pas vaksin baru leh spay, rina xsure.. kene tanya otai.
rina cuma tahu, klo betina..berat  dh 2 kg or 2.4 kg ke atas dh boleh spay..

i remember that most of my cat naik 2 kg ++ after 1-2 month kene zast..shiro sekarang pun dh 5 kg ++ .. yg betina semua between 3.6 kg - 4 kg

Follow Us
salam..pada 26 dec 2012 yg lalu saya telah membawa seekor kucing betina saya utk dimandulkan di sebuah klinik haiwan milik jabatan haiwan negeri perak yg terletak di sg siput (u)..dgn membayar kos spaying sebanyak rm80.00 kucing saya telah dibedah oleh pembantu perubatan di situ kerana tiada doktor di klinik tersebut..setelah hampir seminggu luke pembedahan tersebut gagal utk pulih seperti yg diharapkan..malah luka tersebut telah mengeluarkan air yg berbau busuk..oleh kerana tdk sanggup melihat kucing tersebut berkeadaan demikian saya telah membawa kucing tersebut utk mendapatkan rawatan susulan di Jabatan Perkhidmatan veterinar negeri perak di ipoh pada 2hb januari 2013..bila kucing saya itu dirawat oleh doktor di situ doktor telah mengeluarkan pendapatnya bahawa bukaan kulit utk pembedahan yg dilakukan oleh pembantu perubatan di sg siput itu terlalu luas..sepatutnyer kecil sahaja..oleh kerana kucing saya tu agak aktif menurut doktor itu lagi kesannyer luka pembedahan lambat sembuh dan menjadi bentan..stelah mendapatkan rawatan di jabatan perkhidmatan veterinar di ipoh kucing saya telah sembuh sepenuhnya dalam masa 2 minggu..
namun masalah baru telah timbul pada 9hb feb 2013 yg lalu..kucing yg saya harapkan setelah dimandul tidak menjadi"biang" telah menunjukkan ciri2 utk mengawan..kucing tersebut telah mengeluarkan suara utk menarik kucing jantan menghampirinya..dan saya lihat ada cairan keluar dari kawasan kemaluan kucing betina tersebut..dan satu masa saya telah terlihat kucing tersebut sedang mengawan dgn kucing jantan..apakah yg telah terjadi?kenapa jadi begitu?sepatutnya kucing tersebut tdk ada keinginan utk mengawan setelah dimandulan..adakah pemandulan tersebut tidak berjaya? adakah saya perlu utk membawa kucing tersebut utk di spaying kali kedua?..diharap dapat dibantu permasaalahan saya ini yer sifu2 sekalian

sakit sangat hati bile dikenang2kan..rm80 bukannyer murah..kalau tak pandai nak buat jgn ler diambil tanggungjawab utk buat spaying tu..ingat buat kat kawasan yg berdekatan tak mejadi masalah..rupe2nyer jadi rumit pulak..kalau tau bek buat kat jabatan haiwan kat ipoh tu jer...jauh sikit pun tak per..asalkan tak timbul masalah kemudian hari..

maksukiah posted on 12-2-2013 03:40 PM
salam..pada 26 dec 2012 yg lalu saya telah membawa seekor kucing betina saya utk dimandulkan di sebu ...

Kadang2 lepas neuter memang ada kucing yang biang tapi untuk tahu jika neuter tu berjaya atau tak, kena tunggu jika lepas mengawan tu dia bunting atau tak... Kalau bunting, memang kena neuter kali ke-2. Kesian kucing you tu kalau neuter 2 kali

maksukiah posted on 12-2-2013 03:45 PM
sakit sangat hati bile dikenang2kan..rm80 bukannyer murah..kalau tak pandai nak buat jgn ler diambil ...

sian nye kucing u kene operate ngan org yg camtu..mesti sedih tgk die sakit kan..saya tak brani nak wat kat klinik krajaan sebab wuya si kucing tersangat la garang n active..takot nanti diberi layanan kasar so wat je kat swasta..spatut nye rate dalam rm160 ke rm180 tapi wuya kene rm190..bius 2x..tapi mmg puas ati..baru 3ari die da active and takde masalah sampai skang..

maksukiah posted on 12-2-2013 03:45 PM
sakit sangat hati bile dikenang2kan..rm80 bukannyer murah..kalau tak pandai nak buat jgn ler diambil ...

alahai siannye.. sy dlu neuter meow betina dkt vet ipoh tu.. dkt dpn jj kan.. cumanye kene set appointmnt xleh g trus sbb dorg sllu full nk operate.. huhu.. klau meow jntn die leh selit selit je..

so far ok.. sy pon dr jauh gak bwk.. hehe dr bota.. sbb kt seri iskndr die dah x buat operate..
lgpn klo g vet situ.. sllu xde dr nye.. pstu cek pon gitu gitu.. agknye sbb vet kecik kan..

kalo meow awk ttbe mengndung mmg x jadi la tu operatenye.. sian die operate berkali..

meow sy lps operate ade la mcm tergesek gesek kt lntai tu.. tp, xde la bunyi miang cm mse sblm operate.. huhu

YoonArang posted on 26-2-2013 10:39 AM
alahai siannye.. sy dlu neuter meow betina dkt vet ipoh tu.. dkt dpn jj kan.. cumanye kene set app ...

ari tu dah bawak kucing tu(ohmaria=ohm) chek kat vet ipoh..doc tu cakap ade kemungkinan vet kat sg siput tu cume potong tiub ke ovari kucing tu jer..(kaedah yg digunakan utk wanita yg tak mo beranak)tu sbb kucing tu masih boleh mengawan..tapi tak boleh bunting la..kaedah tu kate doc tu lagi, amatlah disyorkan oleh para ustaz kerana tidak memutuskan nafsu kucing tersebut..kaedah kedua buang terus ovari...tu mmg tak der feel langsung la nak mengawan ka..mengoda ka..mengurat ka..
doc tu suruh jer kasi ohm tu "kahwin"..lepas 3 minggu dia suh bawak balik jumpe dia,nak chek sama ada ohm tu bunting ker tidak..dah kasi ohm kahwin..habis la satu kampung dia pusing cari kucing jantan..dua tiga ari pas tu dah tak biang dah..kembali manja seperti biasa..selera pun menjadi2..asyik nak makan jer...lega..........

maksukiah posted on 27-2-2013 02:03 AM
ari tu dah bawak kucing tu(ohmaria=ohm) chek kat vet ipoh..doc tu cakap ade kemungkinan vet kat sg ...

hehehe.. klo cmtu xpela.. sng hati tgk oh maria happy ye.. kekeke.. nama x menahan..

YoonArang posted on 27-2-2013 02:35 PM
hehehe.. klo cmtu xpela.. sng hati tgk oh maria happy ye.. kekeke.. nama x menahan..

kasi name ohmaria tu ade sejarahnyer..memule amik ohm tu ingatkan kucing jantan..kasi la name omar..sekali bile dia dah beso skit br perasan ohm nih betina rupenyer..sbb dah biasa panggil ohm..tukar jer ler name penuh dia ohmaria...boleh gtu????

maksukiah posted on 12-2-2013 03:40 PM
salam..pada 26 dec 2012 yg lalu saya telah membawa seekor kucing betina saya utk dimandulkan di sebu ...

secara amnye kucing tu dah di neuter..
masa maksukiah bawak kucing tu neuter, hormon dia tgh mencanak2.. jd jika dia biang tu bukan sbb dia nak mengawan tp sbb hormon yg mengawan tu msih ada dlm bdn kucing.. ini perkara biasa. sbb tu elok neuter kucing jgn bg sampai dia on heat, biasanya doc akan charge lebih jika neuter kucing masa on heat.. kerja dia lg byk masa kerja2 cast tuh..

errr nak tanya hospital kerajaan nie elok ka die kasi ek?
ada dengar ada kes lepas kasi kena jangkitan kuman la apa la..risau plak nak kasi anak jantan ku si rain tu...
asyik bising jek sekarang ni..nak tido pon susah maaa....uuuwawaaaa.....
hospital mana yg bagus area cheras atau kajang ek?
sapa2 yg arif tlg bagitahu bolee.........

none88 posted on 1-3-2013 05:31 PM
ada dengar ada kes lepas kasi kena jangki ...

kalau kucing jantan senang jer vet zasss.... kadang2 vet assistant yang buat sbb tak complicated macam neuter betina. lepas bius abes, kucing pun dah ok bole lepaskan. kalau kucing betina kena kurung paling minimum 3 hari.

boocik04 posted on 4-3-2013 09:19 AM
kalau kucing jantan senang jer vet zasss.... kadang2 vet assistant yang buat sbb tak complicated m ...

ooo senang ek..tp tu la hati ibu tetap riso...hihi...
err...tp tahu tak area cheras ka kajang kat mana hospital bagus?

none88 posted on 1-3-2013 05:31 PM
ada dengar ada kes lepas kasi kena jangki ...

nak ckp pon x boleh.. bukan sbb spital mana kot.. tp org yg buat kerja tu ok ke tak.. tawakal aje la none...
kalau kucng jantan senang je baiknye...

leotazz818 posted on 4-3-2013 11:05 AM
nak ckp pon x boleh.. bukan sbb spital mana kot.. tp org yg buat kerja tu ok ke tak.. tawakal aje  ...

ermmm tu laa kan....risoo plak nie...tak nak jadi apa2 kat rain...uuwawaaaa......
ok laaaa iols redhoo....